Powstaje przeciwpowodziowy system ostrzegawczy

  • 28.09.2020, 15:14 (aktualizacja 28.09.2020, 18:00)
  • red.
Powstaje przeciwpowodziowy system ostrzegawczy

Podziel się:

Oceń:

Powiat Lubański wspólnie z niemieckim Löbau przystępuje do budowy urządzeń, które będą miały za zadanie ostrzegać mieszkańców przed zagrożeniem powodziowym. Specjalne urządzenia zostaną zainstalowane w 12 miejscach na Kwisie, jej dopływach oraz zaporach zbiorników leśniańskiego i złotnickiego.

W powiecie lubańskim powstaje system ostrzegania przed powodzią. Przez dwa lata wspólnie z niemieckim miastem Löbau prowadzono badania. Jak powiedział Radiu Wrocław starosta lubański Walery Czarnecki, powiat przystępuje do drugiego etapu.

- To 12 wysoko technologicznych stacji pomiarowych, które będą mierzyły nie tylko przepływ ale i czynniki pogodowe, takie jak ciśnienie i temperaturę. Będą zlokalizowane nie tylko wzdłuż Kwisy, ale także jej dopływów - powiedział Walery Czarnecki.

Urządzenia znajdą się więc także na Czarnym Potoku, Bruśniku, Potoku Miłoszowskim, Olszówce oraz Siekierce. Znajdą też się przy zaporach zbiorników leśniańskiego i złotnickiego.

Dane z systemu będą dostępne nie tylko dla specjalistów, ale także dla wszystkich mieszkańców.

Serwer Systemu Ostrzegania Przeciwpowodziowego „KWISA” zlokalizowany będzie w siedzibie Starostwa Powiatowego. Wizualizacja danych pomiarowych odbywać się będzie poprzez stronę internetową starostwa.

Cały projekt ma kosztować około 5 milionów złotych.

red.

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gabryjelle
Gabryjelle 29.09.2020, 12:57
Od lat przypominam i upominam odpowiedzialnych za ścieki - udrażniać kanały - a niektóre studzienki od PRL-u nie były czyszczone, niektóre też zarośnięte trawą. Typowo narodowy bardak!
Wodnik
Wodnik 29.09.2020, 12:38
Zaś okoliczne parafie niech się zaopatrzą w odpowiednią ilość święconej wody często wspominanej jako cudowne remedium na wszelką zarazę i kataklizmy w komentarzach wiernych.
Woda święcona, czyli kwas świętoduchowy, H2O+ – związek chemiczny powstały przez rozpuszczenie w wodzie (H2O) pierwiastka ducha świętego (†). Związek został wynaleziony prawdopodobnie przez słynnego alchemika Jana Chrzciciela. W Piśmie zwanym Świętym woda taka nie występuje. To wynalazek Kościoła rzymskokatolickiego wprowadzony dopiero w II wieku naszej ery.
Zastosowanie kwasu świętoduchowego
Najczęściej już teraz kwasu świętoduchowego używa się m.in do odkażania pokoju, przedpokoju i innych części domu z wszelkich sił nieczystych oraz portfeli wiernych z ostatnich oszczędności. Dokonuje się tego za pomocą specjalnego pędzla bezkontaktowego albo zgrzebnej miotełki. H2O† używa się także do chrztu, i innych szamaństw a także do zabijania wampirów i czarownic, a nawet do leczenia homoseksualistów. Zdolności leczenia pedofilii u wielebnych na razie nie zanotowano. Głównym jej zastosowaniem jest jednak pośrednie lub bezpośrednie generowanie przychodów do skarbca Stolicy Apostolskiej.
Właściwości kwasu świętoduchowego
Kwas świętoduchowy jest silnie żrący, co udowodniono w wielu horrorach lepiej lub gorzej sfinansowanych, na których dosłownie w kilka sekund potrafi doszczętnie strawić wampira. Jest też silnym środkiem pobudzającym, działa na organizm człowieka znacznie podwyższając poziom dewocji i łatwowierności.
Pan Wasz z Wami i z Duchem Waszym....
Mieszkanka gminy
Mieszkanka gminy 29.09.2020, 22:34
Zamiast wodnik to chyba bardziej pasował by nick wodogłowie,delikatnie mówiąc,bądź sodówka zamiast mózgu.
Olo
Olo 29.09.2020, 10:42
A może by tak zbiorniki retencyjne na potokach - bo że wyleją to kwestia czasu i to wiemy
LEŚNA
LEŚNA 29.09.2020, 10:19
Najpierw wypadałoby poprawić przepustowość owych rzek

Pozostałe