Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 19 marca 2024 04:28
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mapa. Znamy przebieg Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej w powiecie lubańskim

Powiat Lubański przyłączy się do projektu budowy Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej. Na spotkaniu, które odbyło się dziś w Starostwie, wytyczono przebieg autostrady rowerowej przez gminy powiatu.
Mapa. Znamy przebieg Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej w powiecie lubańskim

Kiedy mieszkańcy powiatu lubańskiego dowiedzieli się, że samorząd województwa ogłosił chęć budowy Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej, a jej najdalej wysunięta na zachód odnoga kończy się na granicy powiatów bolesławieckiego i lubańskiego, pojawiło się oburzenie i konsternacja. Mało kto wiedział, że Powiat Lubański prowadził już rozmowy, których celem było przystąpienie do projektu.

Warunkiem było członkostwo w Stowarzyszeniu „Rzeczpospolita Samorządna”, które zainicjowało budowę autostrady rowerowej. Projekt inwestycji zakłada powstanie ponad pięciusetkilometrowej trasy o malowniczym przebiegu i wysokim standardzie wykonania, która ma być kręgosłupem wszystkich tras rowerowych na terenie województwa, łączącym zachodnią granicę państwa z Wrocławiem.

Dzięki porozumieniu między województwem, samorządami i instytucjami państwowymi zrealizujemy inwestycję, która ustanowi nowe standardy budowy tras rowerowych. Wytyczne określone przez Instytut Rozwoju Terytorialnego pozwolą wybudować ścieżki bezpieczne, dobrze oznakowane i solidnie wykonane. Dzięki rozmowom i zawartemu porozumieniu elementy tras budowane przez poszczególne samorządy będą łączyć się w całość – wyjaśniał podczas inauguracji projektu marszałek Cezary Przybylski.

Wraz z Powiatem Lubańskim do udziału w przedsięwzięciu zdecydowały się przystąpić dwie gminy – Gmina Siekierczyn i Miasto Lubań.

Ponad pól tysiąca kilometrów długości, wysokie standardy wykonawcze i ciekawy przebieg – tak będzie wyglądała Dolnośląska Autostrada Rowerowa. Dzisiaj wytyczyliśmy propozycje trasy biegnącej przez teren naszego powiatu. Jutro ten pomysł wraz z przedstawicielami samorządów z Lubania i Siekierczyna przedstawimy inicjatorom tego przedsięwzięcia. Bardzo dziękuję Cezaremu Przybylskiemu, marszałkowi województwa dolnośląskiego oraz Dariuszowi Stasiakowi, radnemu województwa dolnośląskiego za możliwość udziału w tej inicjatywie, która mam nadzieję przyczyni się do rozwój turystyki w regionie i będzie służyła mieszkańcom naszego powiatu. Słowa podziękowania kieruje również do uczestników dzisiejszego spotkania. Stosowna uchwała w sprawie przystąpienia Powiatu Lubańskiego do Stowarzyszenia „Rzeczpospolita Samorządna”, przedstawiona zostanie Radzie Powiatu Lubańskiego na najbliższej sesji - podkreśla Walery Czarnecki, starosta lubański.

Dziś podczas spotkania, które poprowadził Walery Czarnecki, zainteresowane strony wypracowały przebieg trasy przez teren powiatu.

Nie było łatwo i na pewno jest wiele szlaków rowerowych w powiecie, które są lepsze od tego dziś wytyczonego. Przypomnę tylko, że chodzi o to aby zbudować kręgosłup rowerowy Dolnego Śląska łączący granicę państwa z Wrocławiem. Ogromnym sukcesem jest wpisanie powiatu lubańskiego na listę samorządów biorących udział w koncepcji tego projektu. Naszym zadaniem było połączenie powiatu lubańskiego z bolesławieckim i zbliżenie się do granicy niemieckiej. Teraz do samorządowców należy przygotowanie kolejnych koncepcji tras rowerowych, tak aby w kolejnych etapach włączyć się w ten rowerowy obieg województwa - mówi Karol Kusibab ze starostwa powiatowego w Lubaniu.

Przy planowaniu przebiegu autostrady rowerowej przez tereny powiatu lubańskiego skupiono się na poprawianiu bezpieczeństwa na trasach, na których już odbywa się wzmożony ruch pieszy i rowerowy. W ten sposób trasa wiodła będzie z Nowogrodźca wzdłuż Kwisy przez Nawojów Śląski i Uniegoszcz do Lubania, dalej przez miasto w kierunku Kamiennej Góry i wyjazdu w kierunku Przylasku. Tam zaproponowano budowę równoległej do drogi, trasy pieszo - rowerowej, która w pewnym momencie odbije i będzie wiodła przez Lubański Wielki Las w kierunku Siekierczyna. Na dzień dzisiejszy trasa kończy bieg w Rudzicy, tuż przy granicy z powiatem zgorzeleckim.

Partnerami przedsięwzięcia, oprócz dolnośląskich samorządów, są Wody Polskie, PKP S.A., Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i Lasy Państwowe, tj. instytucje będące w części właścicielami działek, przez które będzie przebiegać Dolnośląska Autostrada Rowerowa.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jan 23.09.2020 21:52
Nie wierzcie, że przez las lubański będzie przebiegać trasa. Tam przecież ma powstać kolejna kopalnia bazalutu- ha ha ha.

Fuckof 23.09.2020 12:05
Kolejna inwestycja tak jak te trasy dookoła gór izerskich. Próżno ich szukać. Tak się marnuje dolary

Olszyna znowu obciach 23.09.2020 11:59
A miasto i za.d.u.p.i.e olszyna ??! A przepraszam przecież pan burmistrz dużo zainwestował w sport czym chwalił się w sponsorowanym przez siebie/urząd szmatławcu !

Jarek 23.09.2020 14:00
W Olszynie za to potrafią tak pozostawić mieszkańców jako wkładkę mięsną na terenie przemysłowym:https://interwencja.polsatnews.pl/reportaz/2019-05-22/zaklad-miesny-pod-samymi-oknami/?fbclid=IwAR3jQVSKpJ1rbvVWE-X0xryuGOSvbj0rYb5bbI4Ggfyoxi1Qe1DGQK9YwMU

zulu 23.09.2020 14:02
Przecież ze swoich nie sponsoruje.

tobi 23.09.2020 17:45
W Olszynie taczka powinna stać w pogotowiu pod Urzędem .

skandal 22.09.2020 22:52
.....a zachodniej obwodnicy Lubania jak nie było tak nie będzie !!!.......już wiadomo na co pójdzie kasa !.......cieszą się xxx wie z czego......

???? 22.09.2020 22:10
A co z tą trasą do okoła gór izerskich? ani miejsc wypoczynku ani oznakowania, ciekawe tylko czy pieniądze na to poszły ???? czekam na odpowiedź

miki 22.09.2020 21:44
Super.Do tej pory musieliśmy ze znajomymi do Niemiec jeżdzić żeby bezpiecznie rowerem pojezdzić.Od granicy w Radomierzycach całe Niemcy można zjezdzić drogami dla rowerów.Czekamy z niecierpliwością na te inwestycje

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama