Mapa. Znamy przebieg Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej w powiecie lubańskim

  • 22.09.2020, 19:24
  • red.
Mapa. Znamy przebieg Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej w powiecie lubańskim

Podziel się:

Oceń:

Powiat Lubański przyłączy się do projektu budowy Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej. Na spotkaniu, które odbyło się dziś w Starostwie, wytyczono przebieg autostrady rowerowej przez gminy powiatu.

Kiedy mieszkańcy powiatu lubańskiego dowiedzieli się, że samorząd województwa ogłosił chęć budowy Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej, a jej najdalej wysunięta na zachód odnoga kończy się na granicy powiatów bolesławieckiego i lubańskiego, pojawiło się oburzenie i konsternacja. Mało kto wiedział, że Powiat Lubański prowadził już rozmowy, których celem było przystąpienie do projektu.

Warunkiem było członkostwo w Stowarzyszeniu „Rzeczpospolita Samorządna”, które zainicjowało budowę autostrady rowerowej. Projekt inwestycji zakłada powstanie ponad pięciusetkilometrowej trasy o malowniczym przebiegu i wysokim standardzie wykonania, która ma być kręgosłupem wszystkich tras rowerowych na terenie województwa, łączącym zachodnią granicę państwa z Wrocławiem.

Dzięki porozumieniu między województwem, samorządami i instytucjami państwowymi zrealizujemy inwestycję, która ustanowi nowe standardy budowy tras rowerowych. Wytyczne określone przez Instytut Rozwoju Terytorialnego pozwolą wybudować ścieżki bezpieczne, dobrze oznakowane i solidnie wykonane. Dzięki rozmowom i zawartemu porozumieniu elementy tras budowane przez poszczególne samorządy będą łączyć się w całość – wyjaśniał podczas inauguracji projektu marszałek Cezary Przybylski.

Wraz z Powiatem Lubańskim do udziału w przedsięwzięciu zdecydowały się przystąpić dwie gminy – Gmina Siekierczyn i Miasto Lubań.

Ponad pól tysiąca kilometrów długości, wysokie standardy wykonawcze i ciekawy przebieg – tak będzie wyglądała Dolnośląska Autostrada Rowerowa. Dzisiaj wytyczyliśmy propozycje trasy biegnącej przez teren naszego powiatu. Jutro ten pomysł wraz z przedstawicielami samorządów z Lubania i Siekierczyna przedstawimy inicjatorom tego przedsięwzięcia. Bardzo dziękuję Cezaremu Przybylskiemu, marszałkowi województwa dolnośląskiego oraz Dariuszowi Stasiakowi, radnemu województwa dolnośląskiego za możliwość udziału w tej inicjatywie, która mam nadzieję przyczyni się do rozwój turystyki w regionie i będzie służyła mieszkańcom naszego powiatu. Słowa podziękowania kieruje również do uczestników dzisiejszego spotkania. Stosowna uchwała w sprawie przystąpienia Powiatu Lubańskiego do Stowarzyszenia „Rzeczpospolita Samorządna”, przedstawiona zostanie Radzie Powiatu Lubańskiego na najbliższej sesji - podkreśla Walery Czarnecki, starosta lubański.

Dziś podczas spotkania, które poprowadził Walery Czarnecki, zainteresowane strony wypracowały przebieg trasy przez teren powiatu.

Nie było łatwo i na pewno jest wiele szlaków rowerowych w powiecie, które są lepsze od tego dziś wytyczonego. Przypomnę tylko, że chodzi o to aby zbudować kręgosłup rowerowy Dolnego Śląska łączący granicę państwa z Wrocławiem. Ogromnym sukcesem jest wpisanie powiatu lubańskiego na listę samorządów biorących udział w koncepcji tego projektu. Naszym zadaniem było połączenie powiatu lubańskiego z bolesławieckim i zbliżenie się do granicy niemieckiej. Teraz do samorządowców należy przygotowanie kolejnych koncepcji tras rowerowych, tak aby w kolejnych etapach włączyć się w ten rowerowy obieg województwa - mówi Karol Kusibab ze starostwa powiatowego w Lubaniu.

Przy planowaniu przebiegu autostrady rowerowej przez tereny powiatu lubańskiego skupiono się na poprawianiu bezpieczeństwa na trasach, na których już odbywa się wzmożony ruch pieszy i rowerowy. W ten sposób trasa wiodła będzie z Nowogrodźca wzdłuż Kwisy przez Nawojów Śląski i Uniegoszcz do Lubania, dalej przez miasto w kierunku Kamiennej Góry i wyjazdu w kierunku Przylasku. Tam zaproponowano budowę równoległej do drogi, trasy pieszo - rowerowej, która w pewnym momencie odbije i będzie wiodła przez Lubański Wielki Las w kierunku Siekierczyna. Na dzień dzisiejszy trasa kończy bieg w Rudzicy, tuż przy granicy z powiatem zgorzeleckim.

Partnerami przedsięwzięcia, oprócz dolnośląskich samorządów, są Wody Polskie, PKP S.A., Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i Lasy Państwowe, tj. instytucje będące w części właścicielami działek, przez które będzie przebiegać Dolnośląska Autostrada Rowerowa.

red.

Zdjęcia (2)

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jan
Jan 23.09.2020, 21:52
Nie wierzcie, że przez las lubański będzie przebiegać trasa. Tam przecież ma powstać kolejna kopalnia bazalutu- ha ha ha.
Fuckof
Fuckof 23.09.2020, 12:05
Kolejna inwestycja tak jak te trasy dookoła gór izerskich. Próżno ich szukać.
Tak się marnuje dolary
Olszyna znowu obciach
Olszyna znowu obciach 23.09.2020, 11:59
A miasto i za.d.u.p.i.e olszyna ??! A przepraszam przecież pan burmistrz dużo zainwestował w sport czym chwalił się w sponsorowanym przez siebie/urząd szmatławcu !
tobi
tobi 23.09.2020, 17:45
W Olszynie taczka powinna stać w pogotowiu pod Urzędem .
zulu
zulu 23.09.2020, 14:02
Przecież ze swoich nie sponsoruje.
Jarek
Jarek 23.09.2020, 14:00
W Olszynie za to potrafią tak pozostawić mieszkańców jako wkładkę mięsną na terenie przemysłowym: https://interwencja.polsatnews…
skandal
skandal 22.09.2020, 22:52
.....a zachodniej obwodnicy Lubania jak nie było tak nie będzie !!!.......już wiadomo na co pójdzie kasa !.......cieszą się xxx wie z czego......
????
???? 22.09.2020, 22:10
A co z tą trasą do okoła gór izerskich? ani miejsc wypoczynku ani oznakowania, ciekawe tylko czy pieniądze na to poszły 😂😂😂😂 czekam na odpowiedź
miki
miki 22.09.2020, 21:44
Super.Do tej pory musieliśmy ze znajomymi do Niemiec jeżdzić żeby bezpiecznie rowerem pojezdzić.Od granicy w Radomierzycach całe Niemcy można zjezdzić drogami dla rowerów.Czekamy z niecierpliwością na te inwestycje

Pozostałe