Nowinki z podziemi Kamiennej Góry

  • 22.09.2020, 13:04
  • red. /podziemnyluban.pl
Nowinki z podziemi Kamiennej Góry Podziemny Lubań

Podziel się:

Oceń:

Prace badawcze prowadzone na Kamiennej Górze przez Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc są już na finiszu.

- Przez ostatni miesiąc pracowaliśmy nad rozwiązaniem zagadki otworu "0" oraz nad budową sondy ruchomej Skajtek V i Kraba generacji IV - informują przedstawiciele SMGŁ.

Żeby wykonać jakiekolwiek badania we wnętrzu sztolni nr 1 członkowie stowarzyszenia musieli zrobić miejsce dla sondy i Kraba. W trakcie prac okazało się, że kamienny „bufor”, oddzielający wejście od betonowej ściany przegradzającej nie jest stertą luźno porzucanych kamieni. Całość została poukładana, a każda wolna przestrzeń wypełniona mniejszymi fragmentami bazaltu.

Ta sytuacja wymusiła skonstruowanie kolejnego urządzenia, które pozwoliło porozsuwać kamienie 17,5 metra pod ziemią, żeby uzyskać małe okno, umożliwiające podgląd w stronę wejścia.

Każdy zbadany metr dał uczestnikom badań nowe informacje - jak długi trzeba będzie zbudować korytarz udostępniający, ile metrów sześciennych drewna będzie potrzebne żeby go zbudować, czyli jakie koszty będzie trzeba ponieść żeby dostać się do środka. Im dłuższy jest drożny odcinek sztolni, tym niższe będą koszty wejścia do środka. Zbadane 3 metry mają obniżyć koszty o około 20 tys. zł.

Projekt „Podziemia Kamiennej Góry” jest bardzo nietypowy i trudny, wymaga szeregu rozwiązań nie stosowanych na co dzień. Wymaga przede wszystkim zaangażowania wielu osób o różnych umiejętnościach i specjalizacjach. - Realizujemy go z pasji i chęci stworzenia czegoś wspaniałego, po godzinach naszej pracy zawodowej i najważniejsze: robimy to za darmo, poświęcając własny czas i pieniądze, żeby odkryć tajemnicę sprzed 75 lat, a następnie pomóc w przystosowaniu kompleksu do zwiedzania. Wejścia do środka obiektu nie da się zrobić przy użyciu łopaty czy tylko samej koparki, a specjalistyczne prace górnicze są bardzo drogie, dlatego staramy się dowiedzieć jak najwięcej szczegółów na etapie badań, żeby w trakcie prac budowlano-górniczych uniknąć problemów, choć znając historię zmagań z kompleksem na pewno jakieś „niespodzianki” będą - podkreślają członkowie zespołu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

- Chcielibyśmy bardzo wejść już do wnętrza obiektu, lecz musimy się do tego dobrze przygotować, dlatego prowadzimy rozmowy z potencjalnymi sponsorami i osobami mogącymi zabezpieczyć drewno niezbędne do zabudowy drążonego chodnika. Informacje, które zdobywamy prowadząc badania, upewniają nas tylko w przeświadczeniu, że w obiekcie musiało zostać coś pozostawione, gdyż poniesiony nakład pracy jest ogromny a sposób zabezpieczenia wejścia głównego jak i przejść ze śluzy gazowej bardzo czasochłonny - dodają członkowie SMGŁ.

O szczegółach prowadzonych badań możecie przeczytać tutaj.

 

 

red. /podziemnyluban.pl

Zdjęcia (5)

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jak się prace posówają?
Jak się prace posówają? 23.09.2020, 11:15
Oddajcie robotę Krzysiowi C*******, temu co nagrywał sztolnie w Leśnej chyba. To co ostatnio było na Eluban. On szybko tam wlezie. 😀
hebel
hebel 23.09.2020, 02:32
Niemcy; o pardon!, naziści umieli bardzo sprytnie zaminowywać różne ni... nazistowskie obiekty.
JAcek
JAcek 23.09.2020, 00:22
Na razie młody modelarz basic ..
To LEGO rozsuwało kamienie? Czyli wejście za 60 lat racy na 3 zmiany
explorer
explorer 22.09.2020, 14:08
czyli dalej nic sensownego. kiedy wchodzicie?
Strażnik depozytu
Strażnik depozytu 23.09.2020, 09:12
Jutro, za tydzień albo za rok. Masz sensowną odpowiedź na bezsensowne pytanie.

Pozostałe