Sezon smogowy już otwarty?

  • 15.09.2020, 13:20 (aktualizacja 15.09.2020, 16:14)
  • red. /SM Lubań
Sezon smogowy już otwarty?

Podziel się:

Oceń:

Mimo że mamy dopiero połowę września, w nocy mieliśmy przedsmak tego, co regularnie czekać nas będzie w ciągu nadchodzących miesięcy.

Witam. Chciałem podzielić się informacją, że dzisiejszej nocy ruszył sezon kopciuchów. Już wieczorem na Osiedlu Piastów było czuć palone opakowania plastikowe, co widać na wykresie. Pozdrawiam

Takiej treści informację otrzymaliśmy od naszego Czytelnika. Choć temperatury w dzień przypominają te z pełni lata już zaczyna się problem z zanieczyszczonym powietrzem. Aż strach pomyśleć co będzie, gdy nadejdzie prawdziwa jesień, a co gorsza zima. Ale jest nadzieja, że nie będzie tak źle. Przede wszystkim dużo zależy od nas samych. O dobrą jakość powietrza ma także zadbać m.in. lubańska Straż Miejska.

- Przez ostatnie 365 dni Straż Miejska w Lubaniu przeprowadziła ogółem 239 czynności związanych z przestrzeganiem przez mieszkańców miasta Lubania zapisów uchwały antysmogowej, w tym również interwencji związanych z bezprawnym spalaniem odpadów na wolnym powietrzu. Nasze działania w zdecydowanej większości polegały na realizacji niezapowiedzianych kontroli na terenie nieruchomości, a ściślej mówiąc - weryfikacji używanego rodzaju paliwa grzewczego - powiedział zastępca komendanta SM Michał Łukjaniec.

Jak podkreśla, cieszy fakt, iż świadomość naszej małej społeczności odnośnie dbania o jakość powietrza, którym przecież wszyscy oddychamy - z roku na rok wzrasta. Świadczy o tym chociażby odnotowana tendencja spadkowa liczby ujawnionych na terenie Lubania wykroczeń w tym zakresie. W porównaniu do sezonu grzewczego 2018/2019 - w sezonie 2019/2020, podczas którego liczba działań Straży Miejskiej wzrosła prawie czterokrotnie, liczba ujawnionych czynów zabronionych zmalała o 24%.

- Należy mieć na względzie fakt, iż z punktu widzenia służb, walka ze smogiem do łatwych nie należy. Mam tu na myśli zawodzący czynnik ludzki w postaci nieodpowiedzialności oraz zatwardziałego oporu tych, którzy niestety nadal postępują niezgodnie z prawem, w myśl destruktywnej zasady „śmieci spalał dziadek, ojciec, więc ja też”. Wobec takiej postawy lubańscy strażnicy miejscy wykazują zero tolerancji. W Lubaniu są takie adresy, gdzie podejmowane przez naszych funkcjonariuszy interwencje nie kończą się już 500 złotowym mandatem karnym, ale skierowaniem wniosku do sądu o ukaranie. Wówczas grzywna za bezprawne spalanie odpadów wymierzana jest już nawet w tysiącach złotych - podkreśla Michał Łukjaniec.

- Wiele zgłoszeń jakie otrzymujemy, po dokonaniu ich weryfikacji okazuje się zgłoszeniami niepotwierdzonymi. Osoby zgłaszające widząc ulatniający się gęsty dym z komina nie są przecież w stanie ocenić przyczyny jego barwy i gęstości. Faktem jest, że większość takich przypadków ma miejsce zazwyczaj podczas rozpalania kotła grzewczego dopuszczonym do sprzedaży węglem kamiennym lub paliwem jego pochodzenia. Pozostaje oczywiście jeszcze kwestia jakości tych paliw. Nasi strażnicy podczas każdej kontroli mają prawo zażądać dowodu zakupu paliwa od certyfikowanego składu opału. Chcę w tym miejscu zapewnić, że żadne tego typu zgłoszenia nie zostaną z naszej strony bez odpowiedzi, a działania zostaną podjęte niezwłocznie - dodaje zastępca komendanta Straży Miejskiej w Lubaniu.

Przed nami kolejny sezon grzewczy i kolejne działania lubańskiej straży miejskiej w zakresie ratowania czystego powietrza w mieście. Pamiętajmy, że wykroczenie z art. 191 ustawy o odpadach można popełnić nie tylko poprzez spalanie w piecu odpadów czy zakazanych przepisami prawa paliw, ale również poprzez termiczne pozbywanie się bioodpadów na wolnym powietrzu. Między innymi pod tym kątem realizowane są obecnie wzmożone kontrole terenów ogrodów działkowych. Bądźmy odpowiedzialni, nie trujmy się nawzajem, poziom jakości naszego powietrza zależy bowiem tylko od nas.

 

 

red. /SM Lubań

Zdjęcia (2)

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gosc
Gosc 16.09.2020, 15:20
Fakt ,wieczorem tak wali gumą ze przed spaniem lepiej nie wietrzyć mieszkan . Mysle ze nie tylko bedziemy śmigać w maseczkach ale i z butla tlenowa na plecach .
Palacz
Palacz 16.09.2020, 12:04
Zima się zbliża. Za trzy miesiące katolicy będą obchodzić urodziny Jezusa-Chrystusa. Niestety ciągle nie wiedzą które?
Czyste powietrze
Czyste powietrze 16.09.2020, 10:47
W Radostowie dolnym sezon kopcenia trwa caly rok. Ognisko jedno po drugim... Ludzie nie zdaja sobie sprawy z konsekwencji. Wies spiewa ...wies tanczy. Reakcja policji?? Taka jak zawsze!
Ekolożka
Ekolożka 16.09.2020, 12:19
A skąd kmiociarnia ma wmieć rozeznanie w szkodliwości takich praktyk? Przecież od czasów zabugolskich z dziada pradziada przekazywali ten sposób życia bo palili wszystko co im w ogień potrafił strawić. Skutki odczują och dzieci i wnuki... Ale po nich chociażby poto!
33
33 16.09.2020, 09:00
Wisła zatruta mały problem, dymek wielki problem. Setki ton odpadów przywozonych z zagranicy jest bardzo zdrowe.
Qur.
Qur. 16.09.2020, 10:58
Podniosą opłaty na max i będzie bardzo ekologiczne i bezpiecznie.Co wybieramy to mamy.
Pauli
Pauli 16.09.2020, 07:51
Porażka:/ znowu się zacznie... Nie będzie można okna otworzyć .ehhh Lubań
Rencista
Rencista 15.09.2020, 23:10
Wszystko drozeje , gaz , prad , woda ścieki , p. Turkiewicz tez nam za śmieci dowalił, podatki gonia podatki ,inflacja rozszalała sie na maxa itd.... Kto na to wszystko wyrobi ? Na ogrzewaniu ludzie oszczedzaja ,bo zima jest długa a w piecu mozna spalć wszystko .nawet plastik Tylko wtedy gdy ludziom bedzie sie dobrze powodzić z naszych kominow zniknie dym a wiec nasze wnuki , jeszcze nas dobrze okopcą !
33
33 15.09.2020, 20:59
Kolejna nowa stara sensacja, dalej znawcy wszystkich problemów szukać dymu
Umeczony koksownik
Umeczony koksownik 15.09.2020, 20:13
Ceny za ogrzewanie z pec ,są tak drastycxne ze nie kazdego stać na taki luksus . Ogrzewanie gazowe tez . Nikt mi nie powie ze ludzie pala weglem bo im to sprawia przyjemność.Lepiej płacić kary do U E za smog niz postarać sie o to zeby ogrzewanie było tansze .
Mieszkaniec
Mieszkaniec 15.09.2020, 18:41
I znowu się zaczyna . Niedoinformowane społeczeństwo zobaczy dym gęsty i już plastiki . Plastik charakterystycznie śmierdzi ( podpalcie sobie butelkę zapalniczką to zobaczycie ) a oni palą węglem oficjalnie kupionym w punkcie koło Lubania i drzewem . Plastikiem nie ogrzejesz mieszkania jedynie możesz doprowadzić do zapalenia się sadzy w kominie
Roberto
Roberto 17.09.2020, 08:59
Plastikiem nie ogrzejesz mieszkania jedynie możesz doprowadzić do zapalenia się sadzy w kominie
============
No ale ciemnota o tym nie wie! Skąd te palące się wewnątrz kominy?
Cezary Cezary
Cezary Cezary 15.09.2020, 18:14
Odczepcie się od działkowców, spali człowiek kilka wiader liści i dostanie mandat, pomijam znikomą szkodliwość a i zapaszek jest chwilami nawet przyjemny. Co innego wdychać smród z kopciucha przez pół nocy a rano aż w gardle piecze.
Podtruty przez działkowców
Podtruty przez działkowców 15.09.2020, 22:12
Dym z kilku wiader liści palonych codziennie przez innego działkowca, który podpali swoje listki wieczorem i pójdzie do domu też rano w gardle piecze.
Cezary Cezary
Cezary Cezary 16.09.2020, 09:35
Być może w dużej ilości jest to uciążliwe ;) No ale tutaj też jest wymagana odrobina mózgu, nie pali się mokrych liści i nie zostawia bez nadzoru. Suche liście spłoną w kilkanaście minut, ot co .
Podtruty dymem.
Podtruty dymem. 15.09.2020, 17:39
To prawdopodobnie były dymy z działek z ROD Irys, Kwisa i Piast. W domach chyba jeszcze nie trzeba ogrzewać się.
Ja
Ja 15.09.2020, 17:25
Ja tych niezwłocznych działań niestety nie doświadczyłem. Dowiedziałem się że teraz mają zadania związane z wielce groźnym wirusem i nie są w stanie przyjechać a mieszkańcy Starolubańskiej i Zawidowskiej przy wylocie na Zarębę mogą sobie co wieczór bezkarnie palić plastik...
Jaaa
Jaaa 15.09.2020, 20:59
Idz wyjasnij sprawe a nie piszesz "anonimowo". Kiedy nie doswiadczyles? Wczoraj? Tydzien temu czy pol roku temu?
sąsiad
sąsiad 15.09.2020, 19:05
Potwidrdzam. Dodam, jakość węgla jest fatalna. Zastanawia mnie czy są jakieś normy. Kto je ustala. Mam wrażenie, że to wielka lipa.

Pozostałe