Kolej gondolowa nad Świeradowem?

  • 02.09.2020, 14:23 (aktualizacja 02.09.2020, 18:32)
  • Źródło: Notatnik Świeradowski
Kolej gondolowa nad Świeradowem?

Podziel się:

Oceń:

Nie tylko Sky Walk, ale też kilka nowych tras narciarskich z wyciągami. Najciekawszym pomysłem wydaje się jednak nowa kolej gondolowa przewożąca turystów między wyciągami, której trasa będzie biegła nad miastem. To wizja rozwoju Świeradowa -Zdroju jaką przedstawił burmistrz izerskiego kurortu.

Niedawno w fazę realizacji weszła koncepcja rewitalizacji starego kompleksu narciarskiego na górze Świeradowiec, o której mówiło się już od wielu lat. Właśnie rozpoczął się etap 1, czyli budowa Sky Walk - wyjątkowej wieży przygodowo-poznawczej.

Sam projekt przygotowywaliśmy od wielu lat. Za zgodą Rady Miasta sporządziliśmy kompletny projekt wieży oraz pozyskaliśmy pozwolenie na budowę. Cała koncepcja wieży była konsultowana z radnymi ostatnich kadencji, którzy w głosowaniu wybrali projekt architektoniczny tego obiektu i zgodzili się na jego finansowanie przez gminę (ok. 300 tys. zł).  Złożenie całej dokumentacji, czyli przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko, zmiana planu zagospodarowania przestrzennego pod lokalizację wieży, wykonanie projektu technicznego i uzyskanie pozwolenia na budowę na gminę zajęło nam ponad 3 lata. Sposób przygotowania przedsięwzięcia jest pod wieloma względami innowacyjny. Przede wszystkim inicjatorem całego pomysłu jest gmina.

W październiku 2019 roku Gmina Świeradów-Zdrój ogłosiła przetarg na wieloletnią dzierżawę gruntu z obowiązkiem zabudowy obiektem, na który miasto uzyskał pozwolenie na budowę. W styczniu tego roku podpisano umowę z firmą SKY WALK ŚWIERADÓW-ZDRÓJ, która wygrała przetarg, jednocześnie gmina zobowiązała się, w ciągu kilku miesięcy przekazać odpłatnie prawomocne pozwolenie na budowę wieży. Gmina dopięła formalności w maju 2020 r. i wówczas nastąpiło przekazanie dokumentacji, teraz zgodnie z umową inwestor ma wybudować wieżę do końca 2021 roku.

Obecnie trwają intensywne prace przy budowie obiektu. Otwarcie zaplanowano na czerwiec 2021 roku. Wartość inwestycji to około 40 mln zł. Przed nami duże wyzwanie logistyczne. Mamy 10 miesięcy, aby przygotować organizację ruchu kołowego, pieszego oraz parkingów wokół wieży. Będzie to wymagało od naszego samorządu zaangażowania finansowego w budowę nowych dróg i sieci wod-kan. Do wieży musimy doprowadzić kanalizację sanitarną, deszczową oraz nowy wodociąg, ponieważ w tej dzielnicy miasta nie mamy odpowiedniego uzbrojenia terenu w media. Będziemy chcieli ograniczyć dojazd aut osobowych pod samą wieżę, zatrzymując je na parkingach buforowych przy ulicy Nadbrzeżnej. Parkingi będą mogły pomieścić około 700 aut. Obecnie trwają negocjacje z właścicielami potencjalnych gruntów przeznaczonych na parking.

Wielu odwiedzających wieżę będzie parkować wokół centrum miasta. Z myślą o nich, planuje się w ciągu 2 lat zorganizować blisko 2000 miejsc postojowych.

Wytyczymy 3 lub 4 szlaki piesze prowadzące z centrum miasta do Sky Walk. Idealnym rozwiązaniem problemu dowozu gości do wieży, będzie budowa wyciągu gondolowego od ulicy Nadbrzeżnej do wieży, który z dużym prawdopodobieństwem będzie oddany do użytku w 2022 roku. Na poniższej mapie przedstawione zostały kolejne etapy inwestycyjne w kompleksie Świeradowca.

 

Etap 1, czyli budowa wieży jest najtrudniejszy, ponieważ miasto zaczyna od przysłowiowego zera. W miejscu, gdzie zlokalizowano Sky Walk nie ma dobrych dróg dojazdowych, ani sieci elektrycznych, gazowych czy wodno-kanalizacyjnych. Etap 1 jest bardzo istotny, gdyż uwiarygadnia dla potencjalnych inwestorów całą koncepcję odbudowy kompleksu Świeradowca.

Oczywiście na każdym etapie są duże problemy do rozwiązania. Jeśli radni naszej gminy uwierzą w kolejne etapy, to uda nam się pójść do przodu. Będę proponował Radzie Miasta, aby to gmina wykonała dokumentację projektową z pozwoleniem na budowę kolejnych wyciągów gondolowych i kanapowych. Następnie znajdziemy inwestorów, którym odsprzedamy dokumentację z dzierżawą terenu wraz z terminowym zabudowaniem gruntów zgodnie z pozwoleniem na budowę.

Etap 2, na który Świeradów-Zdrój uzyskał zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, to budowa 5 wyciągów narciarskich (gondola, 2 kanapy, 2 wyciągi talerzykowe), tras zjazdowych oraz instalacji do naśnieżania wraz ze zbiornikiem na 40 000 m3 wody. Szacunkowa wartość tego etapu to ok. 50 mln zł.

Etap 3 jest zawieszony, z uwagi na brak zgody RDOŚ na dalsze projektowanie ze względu na siedliska cietrzewia.

Etap 4 opiewający na około 30 mln zł, to budowa gondoli nad miastem, łączącej SKI&SUN ze Świeradowcem. Zrealizowanie inwestycji ma zająć około 2-3 lata.

Etap SKI&SUN to z kolei rozbudowa obecnego ośrodka o dwie trasy po ok. 1 km każda oraz nowy wyciąg kanapowy z dolnej stacji do wypłaszczenia ok. 1 km długości, jak również budowa całorocznego toru saneczkowego.

Oczywiście każdy z etapów będzie modyfikowany w miarę możliwości dokumentacyjnych i finansowych inwestorów. Również projekt obecnie budowanej wieży Sky Walk Świeradów-Zdrój zostanie w ciągu dwóch lat rozbudowany o ścieżki w koronach drzew i wiszący most nad strumieniem. Przy tym etapie będziemy prosić o wsparcie gminę Mirsk, ponieważ ścieżki w koronach drzew, jak również etapy 3 i 4 zostaną zlokalizowane na gruncie Lasów Państwowych, ale administracyjnie należących do naszego sąsiada, czyli Gminy Mirsk. Mam nadzieję, że uda nam się wspólnie podjąć temat, tak jak to miało miejsce przed laty przy tworzeniu planu zagospodarowania przestrzennego pod budowę kolei gondolowej SKI&SUN.

Takie inwestycje to dla samorządów większe dochody do budżetu miasta. Właściciel Sky Walk będzie wpłacał do budżetu gminy Świeradów-Zdrój podatki od działalności gospodarczej w kwocie ok. 300-350 tys.

Dzisiaj trudno oszacować ile pieniędzy w mieście zostawią nowi goście wieży. Burmistrz Świeradowa szacuje, że będzie to około 4 mln zł rocznie.

Będą to pieniądze wydane głównie w restauracjach, kawiarniach, hotelach i na inne usługi świadczone przez lokalnych przedsiębiorców. Powstanie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy, a w perspektywie 5-7 lat przybędzie ich prawie tysiąc. Jestem głęboko przekonany, że uda nam się osiągnąć opisane cele. Podstawą jest współpraca Burmistrza z Radą Miasta. Choć były momenty bardzo krytyczne i projekt wieży kilka razy wisiał na przysłowiowym włosku, to większość radnych potrafiła zaufać burmistrzowi i dawała zielone światło do dalszego działania. Projektem SKY WALK udowodniliśmy, że nasz samorząd potrafi inicjować projekty z najwyższej europejskiej półki.

Źródło: Notatnik Świeradowski

Zdjęcia (1)

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dobra rada
Dobra rada 30.09.2020, 23:35
czasy moze ,gdyby juz dawno minely. konkretnie zagospodarowana gora z parkingami albo dajcie sobie spokoj.szkoda pieniedzy.
Pas.ja
Pas.ja 04.09.2020, 23:05
Za dużo tych gondoli, kanap i tależyków na Świeradówcu. Dawniej był tam jeden bardzo długi orczyk KGHM 1,5 km i nie miał specjalnie wzięcia. Teraz przy gondoli i planowanych; kanapie oraz 3 trasach zjazdowych na Stogu Izerskim w zupełności wystarczyła by kanapa na szczyt Świeradówca z odpowiednim zapleczem i koniecznie sztucznym naśnieżaniem.
Snow
Snow 04.09.2020, 02:07
Pięknie że w Polsce tak się inwestuje oby tak dalej
Rudy
Rudy 03.09.2020, 22:04
I co centralnie na środku prospektu z przyszłości jest? Oczywiście niezniszczalny PASSAT B5 FL VARIANT 😄
Jarzębina
Jarzębina 03.09.2020, 16:57
Pobiednianie będą skamlać jak ich przyłączą do Świeradowa i zamkną szkołę. Rozpoczną się inwestycje w pierdoły a nie infrastruktutrę. Bo do gówna w rzece to już przywykli.
Krzychu
Krzychu 03.09.2020, 14:21
Ja proponuję linie metra na trasie Świeradów - Czerniawa, ponadto lotnisko, jak również stadion lekkoatletyczny z widownią na 30 000 osób. Jak się bawić to na całego
Ehh
Ehh 03.09.2020, 09:53
Co z tego ze powstanie duzo nowych miejsc pracy, jak hotelarze-pracodawcy beda placic gowniane wyplaty, jak to jest teraz :/
narciarka
narciarka 03.09.2020, 09:28
Trasy narciarskie? Nie wiem, czy bym się w to pchała ze względu na znikome opady śniegu w ostatnich latach...
no nie tak?
no nie tak? 03.09.2020, 08:13
Jeszcze nie dawno burmistrz głosił na całą Polskę i skamlał, że Świeradów jest bankrutem.
avanti
avanti 03.09.2020, 01:40
Potencjalny inwestor nawet jak sie pojawi to po pierwszym deszczu i zobaczeniu g**na zmieszanego z papierem toaletowym plynacych glowna aleja miasta od razu podziekuje za tak wspaniaa "koncepcje odbudowy".
t.s.
t.s. 02.09.2020, 23:53
Pomyslcie o rowerzystach w lecie !! Skisun nie chce zrobić bikeparku więc wy zróbcie jakieś trasy albo singletracki . Gwarantowany ruch w lecie .
Beti
Beti 02.09.2020, 22:45
Mam dość, mam dość!!! Ludzie ocknijcie się! Czy Pan Burmistrz Marciniak zdaje sobie sprawę w co pakuje to miasto.?!!Czytając, mam wrażenie,że my tu w jakimś jesteśmy alpejskim kurorcie, a tu ciche, małe uzdrowisko.Aha, po to było majstrowanie przy dziwnych inwestycjach, przepychanie kolanem kolejnych planów zagospodarowania przestrzennego, których radni -bezradni nawet nie umieją przeczytać ze zrozumieniem,żeby odciąć wodę od uzdrowiska i żeby w końcu zakończyć przyjazdy starszych ludzi na leczenie. Teraz jak już nie będzie wody, nie będzie też uzdrowiska. Będą cymbergraje, skoki na bungee, parki linowe, hałas i przedziwna zabudowa koszarowa. Co będą mieli z tego mieszkańcy, nie urzędnicy i Burmistrz, co będą mieli mieszkańcy. Wszystkie dotychczasowe, zarobione pieniądze zostały wydane. W kwietniu na dworcu sesję rady robiono, bo Burmistrz nie miał na wypłatę dla siebie i swoich urzędników. Ludzie- dobry gospodarz to zawsze ma odłożone pieniądze na czarną godzinę. A tu tylko był płacz i latanie po telewizjach. Do dzisiaj nie są zrealizowane wszystkie zapewnienia o wodzie i kanalizacji dla mieszkańców w różnych częściach miasta, bo ważniejsze są jakieś wieże?!Dla kogo?Ciekawe, najpierw buduje się niechciane przez ludzi apartamentowce, a potem koło nich, tak zupełnie przypadkiem miasto wydaje pieniądze na jakąś wieżę?! No, nie wierzę!
Dziwny jest ten świat
Dziwny jest ten świat 03.09.2020, 09:55
Zamiast cieszyć się, że się rozwijacie to smęcicie. Patrzcie na Pobiedną, takiego chcecie rozwoju?
Beti
Beti 03.09.2020, 12:42
Oj dziwny, jest ten świat ...... na którym ludzie..... ciągle wtrącają się nie do swoich spraw. Proszę zająć się rozwojem swojej miejscowości i nie wtrącać się w cudze sprawy.
Bleble
Bleble 02.09.2020, 20:56
A może by tak oczyszczalnia ścieków - kanalizacja ????
Kanaliza
Kanaliza 04.09.2020, 02:11
To do Warszawy z takim projektem

Pozostałe