Dolny Śląsk przeznacza 662 mln zł na pożyczki i poręczenia dla przedsiębiorców oraz ochronę środowiska

  • 21.08.2020, 10:44
  • UMWD
Dolny Śląsk przeznacza 662 mln zł na pożyczki i poręczenia dla przedsiębiorców oraz ochronę środowiska UMWD

Podziel się:

Oceń:

Dolny Śląsk stawia na rozwój regionu w różnych formach. Obok grantów i dotacji ważnym wsparciem ze środków unijnych są zwrotne instrumenty finansowe. Kolejne projekty realizowane ze wsparciem pożyczek i poręczeń unijnych sprawiają, że województwo dolnośląskie może pochwalić się niezwykle dobrą kondycją gospodarczą i dbałością o aspekty środowiskowe.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego w ramach RPO 2014-2020 uruchomił wsparcie w formie instrumentów finansowych w postaci mikro pożyczek, pożyczek inwestycyjnych i poręczeń oraz pożyczek na efektywność energetyczną, a także nową pożyczkę płynnościową dla łagodzenia skutków Covid-19.

Za realizację tego typu działań odpowiedzialna jest Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca, która w 2016 r. podpisała umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na wybór Pośredników Finansowych, u których bezpośrednio można starać się o wsparcie.

– Wspierając dolnośląskich przedsiębiorców współpracujemy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Otrzymanie pożyczki unijnej wiąże się z czytelniejszymi niż w bankach komercyjnych wymaganiami i formalnościami. Pożyczki posiadają bardzo niskie oprocentowanie i atrakcyjne warunki spłaty. Dostępność takiej oferty jest zaletą tej formy pomocy – mówi marszałek województwa Cezary Przybylski.

Podmioty, które potrzebują wsparcia na rozpoczęcie czy rozwój działalności  gospodarczej, wzrost efektywności energetycznej, produkcję i dystrybucję energii ze źródeł odnawialnych czy pożyczkę płynnościową mogą zgłaszać się po środki do wyłonionych Pośredników finansowych, których lista dostępna jest na stronie https://pozyczkiunijne.bgk.pl/oferta-pozyczek-unijnych/dolnoslaskie.

Dzięki tego typu instrumentom finansowym udało się zrealizować wiele istotnych projektów. Łącznie przeznaczono blisko 662 mln złotych na rozwój regionu w tej formie. Do tej pory BGK wypłacono 298 mln zł, w dalszym ciągu do dyspozycji pozostaje 364 mln na wsparcie Dolnego Śląska.

Instrumenty finansowe przeznaczone są dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach czego finansowane są:
- przedsięwzięcia zwiększające zastosowanie innowacji w przedsiębiorstwach
- przedsięwzięcia rozwojowe i inwestycje przedsiębiorstw przyczyniające się do zwiększenia ich konkurencyjności.

W ofercie znajdują się poręczenia z okresem finansowania od 10 do 12 lat, mikropożyczki w kwocie do 100 tys. zł i okresem finansowania do 7 lat oraz pożyczki w kwocie od 100 tys. zł do 1 mln zł i okresem finansowania do 7 lat.  

Przedsiębiorczość Dolnoślązaków przynosi pozytywne efekty dla regionu

Stolarnia Kartek z Wrocławia

Z tego typu pomocy finansowej skorzystała m.in. Stolarnia Kartek z Wrocławia.
– Działalność naszej firmy polega na produkcji ozdobnych kartek – pocztówek na różne okoliczności np. kartki świąteczne, reklamowe z wizerunkiem Wrocławia i innych miast, według projektów angielskiego projektanta – grafika, z którym firma współpracuje od początku działalności – opowiadają przedstawiciele firmy.

Pożyczka została przeznaczona na zakup zabytkowego samochodu Volkswagen model T2, który został zaadaptowany na mobilny punkt sprzedaży produkowanych kartek.

– Zakup auta miał diametralny wpływ na rozwój firmy, z uwagi na przystosowanie busa na stoisko handlowe i możliwość handlu w strefie turystycznej we Wrocławiu i okolicach – dodają właściciele.
 
Firma Farmer z Prochowic

Jak pokazują kolejne przykłady, realizowane projekty mogą być bardzo różne. Kluczowy jest jednak rozwój bieżącej działalności. Tak też było w przypadku firmy Farmer z Prochowic, która zajmuje się sprzedażą materiałów budowlanych. Pożyczka w wysokości 200 tysięcy złotych została przeznaczona na zakup towaru handlowego, przeprowadzenie prac remontowych nieruchomości, polegających na rozbudowie części socjalno-biurowej, remoncie elewacji oraz zakup wyposażenia sklepu, w tym regałów handlowych.

Osada Sudecka z Lądka-Zdroju

Pożyczka udzielona przez Fundusz Regionu Wałbrzyskiego okazała się również niezwykle istotna dla projektu Osada Sudecka, położonego w zacisznym miejscu w kurorcie Lądek-Zdrój, w strefie uzdrowiskowej w otoczeniu lasów i łąk z widokiem na stok narciarski i Czarną Górę. Pożyczka w wysokości 100 tysięcy złotych została przeznaczona na wyposażenie domów, w tym zabudowę kuchni, łazienek, zakup mebli, sprzętu RTV, nagrzewnic do ciepłej wody, elementów oświetlenia i dekoracji a także zakup i montaż dwóch biologicznych oczyszczalni ścieków, zakup i montaż okien, drzwi do części piwnicznej, montaż pompy ciepła, hydroforu oraz prace hydrauliczne.

– Musimy przyznać, że pomysłowość oraz przedsiębiorczość Dolnoślązaków przynosi same pozytywne efekty dla regionu. Cieszymy się, że Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca ma na to realny wpływ poprzez efektywną realizację wszelkich projektów. Pożyczki unijne w ważny element na mapie wsparcia wielu pomysłów i realnych potrzeb – dodaje dyrektor DIP Jerzy Michalak.

Pożyczki na walkę ze skutkami COVID-19

W odpowiedzi na obecną sytuację województwo dolnośląskie podjęło decyzję o wprowadzeniu pożyczki płynnościowej dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami COVID – 19. Pożyczka płynnościowa umożliwia finansowanie wydatków bieżących do kwoty 250 tys. zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw dotkniętych negatywnymi skutkami COVID-19. Ze środków pożyczki finansowane mogą być wydatki związane z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i zapewnieniem jej płynności finansowej a okres spłaty wynosi do 5 lat. Niektórzy z pośredników oferują także zerowe oprocentowanie tej pożyczki.

Ponadto ze względu na skutki epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, zmienione zostały zasady udzielania pożyczek i mikropożyczek, zmieniono również cele, na które przedsiębiorcy mogą przeznaczyć środki. W ramach wsparcia przedsiębiorstw, planuje się także przeznaczyć środki na utrzymanie zatrudnienia, zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstwa (finansowanie kapitału obrotowego), czy też dywersyfikację działalności, w tym również zmianę profilu działalności.
W ofercie znajduje się także wsparcie projektów polegających na budowie oraz modernizacji infrastruktury służącej wytwarzaniu energii pochodzącej z OZE. Wspierane są przedsięwzięcia mające na celu produkcję energii elektrycznej i/lub cieplnej, polegające na budowie oraz modernizacji  infrastruktury służącej wytwarzaniu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, takie jak energia wiatru, energia promieniowania słonecznego, biomasa, biogaz, energia spadku wody, energia geotermalna. W ramach tego zadania oferowane są pożyczki od 100 tys. zł do 10 mln zł. z okresem spłaty do 15 lat.

Pożyczka na efektywność energetyczną w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw finansuje projekty dotyczące głębokiej modernizacji energetycznej obiektów, w tym wymiany lub modernizacji źródła energii, mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej poprzez zmniejszenie strat ciepła oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z ewentualnym uwzględnieniem OZE, przedsięwzięcia zakładające zastosowanie technologii efektywnych energetyczne w przedsiębiorstwie (w tym modernizacja i rozbudowa linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie) oraz wsparcie instalacji odzyskujących ciepło odpadowe. W ramach priorytetu oferowane będą pożyczki od 200 tys. zł do 10 mln zł. z okresem spłaty do 15 lat.

Szukając oferty i pośrednika finansowego, którzy bezpośrednio udzielają pożyczek należy skorzystać ze strony internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego. Pełną ofertę znajdziecie Państwo pod adresem: https://pozyczkiunijne.bgk.pl/oferta-pozyczek-unijnych/dolnoslaskie/.

UMWD

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe