Plany nowej dyrektor na MOSiR w Lubaniu

  • 08.08.2020, 08:49
  • red.
Plany nowej dyrektor na MOSiR w Lubaniu Beata Soczyńska, dyrektor MOSiR w Lubaniu

Podziel się:

Oceń:

Z dniem 1 lipca 2020 Beata Soczyńska objęła stanowisko dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubaniu. Po trzech tygodniach urzędowania spotkaliśmy się z nową dyrektor, aby zapytać jak czuje się w nowej roli i czy ma pomysł na instytucję, która odpowiada za krzewienie kultury fizycznej w Lubaniu.

Jak się Pani czuje na nowym stanowisku?

- Czuję się bardzo dobrze, bo mam świetnych współpracowników. Szybko zostałam wprowadzona w tajniki pracy oraz problemy związane z organizacją i zarządzaniem obiektów. Atmosfera jest bardzo ciepła i przyjazna w kierunku pracy. Jestem bardzo zadowolona.

Czy ma Pani pomysł na MOSiR?

- Przede wszystkim marzy mi się rozbudowa i modernizacja obiektów. Może niesztandarowym marzeniem, ale wychodzącym naprzeciw potrzebom kobiet jest budowa sali fitness, albo zagospodarowanie pomieszczeń pod taką salę i wygospodarowanie czasu tylko dla pań - zarówno starszych jak i młodszych, tak aby każda mogła dla siebie znaleźć azyl i możliwość poćwiczenia bez stresu i wstydu, pod opieką instruktora. Nie ukrywajmy, że kobiety różnie podchodzą do takich ćwiczeń i nie zawsze chcą ćwiczyć w ogólnodostępnych siłowniach. Myślę, że byłoby to fajnie miejsce. Marzy mi się jeszcze zaangażowanie do współpracy wszystkich klubów oraz działaczy, którzy może nie do końca są związani z MOSiR-em, ale robią dla Lubania fajne rzeczy – biegacze, kolarze, osoby morsujące, czy panie zajmujące się zumbą. Chciałabym żebyśmy stworzyli miejsce, w którym mogliby spotykać się wszyscy ludzie związani ze sportem, wymieniać swoje doświadczenia i wspólnie robić coś dla mieszkańców Lubania. Na pewno chciałabym podjąć więcej zadań merytorycznych, sportowych. Nie mogę powiedzieć, że przed moim przyjściem MOSiR nie żył. Żył i był dobrze zarządzany. MOSiR to też zarządzanie obiektami sportowymi. Ze wszystkich instytucji miejskich MOSiR ma najwięcej obiektów. Mamy halę sportową, basen, stadion przy ulicy Ludowej, kartingi, park na Kamiennej Górze oraz kort tenisowy.

Wiele obiektów wymaga nakładów finansowych. Jak wyglądają finanse w MOSiR na teraz i najbliższą przyszłość?

- Jesteśmy uzależnieni od budżetu gminy. Plany finansowe gminy są sprecyzowane na wiele lat. Wszystkiego więc nie uda nam się zrobić od razu. W planach miasta jest stała rozbudowa i modernizacja obiektów. Teraz podejmujemy prace z przygotowaniem dokumentacji do termomodernizacji budynku szkoły podstawowej nr 2, hali sportowej i basenu. Skończyliśmy pierwszy etap związany z rozbudową stadionu przy ulicy Ludowej, czyli budowę boiska ze sztuczną nawierzchnią oraz parking. Kolejny etap to już sam stadion, a więc płyta główna i elementy lekkoatletyczne oraz trybuny. W przyszłości rozwijając ten projekt kolejnym etapem będzie budowa boiska trawiastego wielofunkcyjnego. Później przyjdzie czas na tereny rekreacyjne. Mamy też w planach działania przy korcie tenisowym na Kamiennej Górze. W planach jest budowa dwóch kortów tenisowych, ścianki do nauki gry w tenisa oraz zaplecza.

Termomodernizacja szkoły, hali sportowej oraz basenu będzie wiązała się z remontem ostatniego z wymienionych obiektów? Wydaje mi się, że basen od początku powstania nie przeszedł gruntownego remontu.

- Remont będzie związany z termomodernizacją pod kątem energooszczędności. Nie dotyczy to rozbudowy basenu, choć niewykluczone, że pewne próby będą podejmowane. Niemniej jednak jesteśmy jeszcze w fazie przygotowywania dokumentacji i negocjacji jakie prace będą mogły być prowadzone, a jakie nie będą mogły w to wejść. Na tą chwilę nie mogę udzielić w tej kwestii konkretnej odpowiedzi.

Wiadomo kiedy nastąpi drugi etap prac na stadionie przy ulicy Ludowej?

- Chcielibyśmy pozyskać na ten cel środki z zewnątrz. Mamy nadzieję, że niebawem uda nam się wystąpić o te środki.

Swego czasu był pomysł na zagospodarowanie kartingów. Powstał nawet projekt. To obiekt z dużymi możliwościami, położony w dobrym miejscu, a tymczasem jest niezagospodarowany.

- Pomysł na zagospodarowanie tego terenu faktycznie był. Bezsprzecznie to obiekt, który leży blisko mojego serca, gdyż mieszkam niedaleko i wychowały się tam moje dzieci. Widzę potrzebę jego zagospodarowania, ale w taki sposób, aby był to obiekt otwarty dla wszystkich, a zwłaszcza dla rodziców z dziećmi. Chciałabym, aby dzieci mogły tam bezpiecznie pojeździć na rowerze. Ponadto brakuje toru dla rolkowców. Świetnym pomysłem byłaby też ścianka wspinaczkowa. Mamy na kartingach skatepark i dobrze byłoby go rozbudować, ponieważ cieszy się dużym zainteresowaniem i nie ukrywam z zazdrością patrzymy na pumptrack, który powstał w Bolesławcu. Wszystko jest uzależnione od finansów i planów gminy.

Przenieśmy się na Kamienną Górę. Co ze ścieżkami rowerowymi, których temat pojawia się przy każdych wyborach, a później jest zapomniany? Ponoć Kamienna Góra jest świetnym miejscem do treningów interwałowych.

- Sama jeżdżę na rowerze i wiem, że można tam wylać siódme poty. Uważam, że dobrze byłoby wyjść szerzej i połączyć je choćby z naszymi poligonami jeśli oczywiście byłaby taka możliwość. Interwały interwałami, ale brakuje nam ścieżek rowerowych, które mogłyby nas poprowadzić chociażby na Przylasek. Tutaj kolejny raz pojawia się jednak hasło „pieniądze”.

Kluby sportowe borykają się z różnymi problemami. Przez ostatnie lata drużyny goszczące na stadionie przy ulicy Ludowej główną płytę boiska nazywały ugorem, swego czasu był też mały bunt w związku z faktem, że Łużyce za wynajem boiska ze sztuczną nawierzchnią płaciły więcej niż osoby prywatne… Jakie są plany współpracy MOSiR-u z klubami?

- Wydaje mi się, że przez okres ostatnich trzech tygodni już udało się nam zbudować dobre relacje z klubami. Jeśli chodzi o cennik podejmiemy analizę cen. Nawierzchnia płyty przy ul. Ludowej już się poprawiła. Jesteśmy w to zaangażowani zarówno my jak i Łużyce. Ostatnio spotkałam się nawet z podziękowaniami ze strony Łużyc za pomoc, co było bardzo miłe. Zależy nam, aby wszystko funkcjonowało jak należy, żeby wszyscy byli zadowoleni i przede wszystkim wspólnie współpracowali na rzecz dzieci, bo jest dla kogo walczyć. W kwestii basenu rozmawiamy także z przedstawicielami UKS Orka oraz nauczycielami nauki pływania w sprawie opłat za treningi. Rozmowy idą całkiem nieźle i jestem przekonana, że się porozumiemy.


Lato jest momentem kiedy rusza wodny plac zabaw i jednocześnie przestaje funkcjonować basen. Dlaczego tak się dzieje?

- W tym roku taki stan rzeczy wymusiła na nas pandemia. Do tego doszły dodatkowe awarie. Podjęliśmy decyzję, że basen zostanie uruchomiony we wrześniu. Mam nadzieję, że w kolejnym roku już tego problemu nie będzie, chyba że rozpoczną się prace związane z remontem basenu. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze prace rozpoczną się w połowie przyszłego roku.

Dziękuję za rozmowę.

red.

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

M
M 10.08.2020, 18:23
Po co sciezki rowerowe? Na lubańskiej wsi jest wiele miejsc na jazde rowerem .
Lepiej zadbac o basen i inne atrakcje.
ZiZu
ZiZu 09.08.2020, 14:00
Latem rolkowisko, a zimą lodowisko wzorem Łagowa. Kryte korty tenisowe takie jak w Bolesławcu. Spływy kajakowe Kwisą. Trasy rowerowe w Wielkim Lesie Lubańskim. Kryta pływalnia ze strefą saun jak w Osiecznicy i Bolesławcu. Okoliczne powiaty nam odjechały już dawno.
Jagoda
Jagoda 09.08.2020, 08:13
Zamiast bezsensownie wydawać pieniądze na fontannę przed urzędem trzeba był ścieżki rowerowe budować. Jesteśmy jednym z miast w którym nie ma gdzie się wybrać na spacer. Nie liczę Kamiennej góry i cmentarza
Borys
Borys 10.08.2020, 15:58
No przecież pan burmistrz z okna urzędu też chce mieć jakieś widoki czyli przyjemności z patrzenia. Oczentom burmistrza to się nalerzy za całokształt i urzędniczy trut...
On
On 09.08.2020, 11:38
Fontanna tez jrst potrzebna bo nie kazdy jezdzi rowerem !
.
. 10.08.2020, 08:58
Chyba że chcesz się umyć
On
On 10.08.2020, 15:20
Nacieszyć oko a umyć moge sie w domu .
Ronald
Ronald 08.08.2020, 22:20
Wiadomo kiedy nastąpi drugi etap prac na stadionie przy ulicy Ludowej?
- Chcielibyśmy pozyskać na ten cel środki z zewnątrz. Mamy nadzieję, że niebawem uda nam się wystąpić o te środki.
==============
Szanowna Pani! Co to znaczy "uda się wystąpić..."? Z występowaniem nie ma się co udawać - po prostu się występuje.
Udać się może uzyskać - ale to zależy od skutecznego merytorycznego nie udawanego wystąpienia.
Zatem powodzenia!

M
M 08.08.2020, 21:57
Brawo. W koncu poplywam.👍👍👍👍
Małgorzata  Justyna 😆
Małgorzata Justyna 😆 08.08.2020, 21:56
Jak narazie panie i te mlodsze i te starsze z nicierpliwoscia od kilku miesiecy czekaja na napelnienie plywalni woda.
Super, ze podjeto decyzje o funkcjonowaniu plywalni od wrzesnia.
A miało być lepiej.
A miało być lepiej. 08.08.2020, 20:08
Pani Beato, wiemy dobrze, że nie może pani pewnych opcji przytoczyć na forum bo taka praca , ale wiemy też że mosir nie był dobrze zarządzany dlatego, że przespano mnóstwo programów które umożliwiły by modernizacje basenu hali czy budowę salki (były niedawno ogłoszone wyniki). Chociażby gmina Lubań skorzystała z takiego programu. Mamy basen mamy halę hmm.. Według mnie mamy wrak hali i wrak basenu które odbiegają jakością od hal i basenów w sasiednich miastach powiatowych Warto porównać hale przy szkole w Lwówku Śląskim, jest też siłownia jest też salka a u nas? To relikt basenu i hali . Wierzyłem że pani w końcu tą modernizacje ruszy ale po wypowiedzi widzę , że w tej pracy to trzeba siedzieć jak mysz pod miotłą i zgadzać się z.władzą aby się nie narazić władzy.
Zły
Zły 08.08.2020, 14:58
Fitness , sritness ----wyremontować nam basen na wulkanie i skoņczyć z obiecankami ! Oszusci !
LUBANIANKA
LUBANIANKA 08.08.2020, 14:11
MAM NADZIEJE ZE W KONCU COS SIE RUSZY BO LUBAN TO JAK SIEROTKA MARYSIA SKATEPARK TO DRWINA JEZDZE Z WNUKIEM DO BOLESLAWCA A JAK TRAFILAM DO NOWEJ SOLI TO NIE WIERZYLAM ZE MOZE BYC TYLE OBIEKTOW DLA DZIECI WIEC NIECH W KONCU LUBAN WROCI DO CYWILIZACJI
😂😂
😂😂 09.08.2020, 12:00
Wysyarczy przeczytać ze zrozumieniem wypowiedz i widać że nic się nie ruszy poza wizje władzy. Dyrektor się nie postawi i nie będzie walczył o swoje tylko przyzna że wszystko jest doborze tak jak przyznał że mosir był doborze zarządzany , buhahaha... Był niedawno program na budowę i modernizacje takich obiektów, Gmina Lubań potrafiła to wykorzystać, a co zrobił ten fachowiec od środków w mieście, czy ktoś może podać do publicznej wiadomości ile kosztował miasto ten nieskazitelny człowiek od czasu jego powołania na fachowca od środków (wynagrodzenia nagrody) a ile pozyskał?
Xyz
Xyz 08.08.2020, 13:47
Ścieżki rowerowe na Kamiennej Górze....??? Mało tam ścieżek...??? Ponadto między drzewami pseudot "kolarze" górscy, nawet w koszulkach "Kwisy" chyba, zrobili sobie ścieżki na dziko, zapominając że park jest pomnikiem przyrody, a jeśli się mylę i nuż nie jest, to proszę wskazać kiedy to się stało....
??
?? 09.08.2020, 12:01
A gdzie jest tablica że to pomnik przyrody?
xyz
xyz 10.08.2020, 10:03
a przepraszam... jest ZABYTKIEM ARCHITEKTURY i podlega ochronie prawnej... czyli też nie możesz tam robić i jeździć gdzie chcesz poza wyznaczonymi ścieżkami... kłania się czytanie tablicy przy wejściu do parku...

Pozostałe