Skanują Zamek Czocha

  • 29.07.2020, 10:28 (aktualizacja 29.07.2020, 11:12)
  • red. /TVN24
Skanują Zamek Czocha

Podziel się:

Oceń:

Zamek Czocha zostanie dokładnie zbadany przez eksploratorów, którzy za pomocą lasera skanują średniowieczną budowlę, aby odkryć kolejne skrywane przez nią tajemnice. Zamek został poddany przebudowie w latach 20. XX wieku, ale nie zachowała się po tym żadna dokumentacja. Dlatego badacze liczą na ciekawe odkrycia.

Zamek skanowany jest kawałek po kawałku laserem, który pozwala zobaczyć to, czego nie widać gołym okiem - np. to, jaką grubość mają ściany i czy gdzieś nie są ukryte nieznane pomieszczenia.

- Urządzenie będziemy przemieszczać po całym zamku. Uzyskany obraz pozwoli nam zobaczyć, w jakiej korelacji są pomieszczenia, jaką grubość mają ściany i to, czy któraś nie jest na przykład za gruba. Na tej podstawie prawdopodobnie, mam nadzieję, że coś ciekawego znajdziemy - mówił w rozmowie z TVN24 Arkadiusz Pawłowski, inżynier obsługujący laser.

Skanowanie nie tylko może przyczynić się do odnalezienia tajnych pomieszczeń czy korytarzy. Dzięki niemu powstanie także model 3D, który pozwoli na zwiedzanie Zamku Czocha bez wychodzenia z domu.

Nadzieje eksploratorów są spore - tym bardziej że w zamku znaleziono już kiedyś przedmioty, które w ogóle nie powinny się tam znajdować - między innymi sprzęt do nurkowania czy części do silników rakietowych. Jak dodaje oprowadzający po budowli przewodnik, swoje spotkania organizowali na jego terenie masoni i iluminaci.

- To wyjątkowy zamek w Polsce, który właściwie jako jedyny został poddany przebudowie w latach 20. XX wieku. Jej celem było również stworzenie podziemnych, ukrytych przejść i tajnych schowków. Nie mamy dokumentacji z tej przebudowy, więc możemy się spodziewać, że jeszcze nie wszystko o tym zamku wiemy - powiedział Łukasz Orlicki z Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca.

Zamek Czocha został wzniesiony w XIII wieku jak warownia i miejsce gotowe do przetrwania oblężenia. Przechodził z rąk do rąk, aż na początku XX wieku został kupiony przez Ernsta Gütschowa (niemieckiego producenta wyrobów tytoniowych), który postanowił zmienić go w luksusową rezydencję. Przebudowa była prowadzona na wielką skalę, ale nie zachowała się z niej dokumentacja budowlana, więc nie wiadomo, co i jak zmodyfikowano.

red. /TVN24

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Yzk
Yzk 29.07.2020, 17:51
Zwiedzanie z domu będzie ekstra, bo na miejscu to nawet nie ma gdzie roweru zaparkować
aro
aro 29.07.2020, 13:32
Lepiej zrobić przeszukania u byłych rządzących na tych terenach w powojennej Polsce o tam by się znalazło rzeczy z zamku Czocha

Pozostałe