Rusza Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

  • 27.07.2020, 13:50
  • Źródło: Kurier PAP
Rusza Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Od 27 lipca do 10 sierpnia samorządy mogą składać wnioski o wsparcie z puli 6 mld zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju, gminy, powiaty i miasta będą mogły wykorzystać pieniądze od rządu np. na szkoły, przedszkola, wodociągi, szpitale czy domy pomocy społecznej.

"Dystrybucja 5 mld zł dla gmin i 1 mld zł dla powiatów została obliczona wg specjalnego algorytmu. Szczególne wsparcie dostaną gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, które – bez względu na rozmiar – dostaną po co najmniej 0,5 mln zł. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych dostarczy władzom lokalnym kapitał inwestycyjny" – mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. "Pieniądze te będzie można wydać na dowolny wybrany cel – szkołę, żłobek, przedszkole czy drogę, tabor komunikacji miejskiej lub szpital. Mówimy więc o inwestycjach, które zdecydowanie poprawią jakość życia lokalnych społeczności" - podkreśla.

"40 proc. publicznych wydatków inwestycyjnych pochodzi właśnie samorządów. To z jednej strony wsparcie lokalnego rozwoju, a z drugiej firm, które realizują te inwestycje. Chcemy, by samorządy, mimo pandemii stale się rozwiały" – dodaje wiceminister rozwoju Robert Nowicki.

Wsparcie udzielane będzie na wniosek jednostki, składany przez elektroniczną skrzynkę podawczą do Prezesa Rady Ministrów – za pośrednictwem właściwego wojewody.

Środki z Rządowego  Funduszu Inwestycji Lokalnych będą mogły posłużyć jako wkład własny do inwestycji.

Źródło: Kurier PAP

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe