"To się opyla - wiejskie ogrody dla zapylaczy"

  • 24.07.2020, 14:08 (aktualizacja 24.07.2020, 14:29)
  • Informacja Prasowa
"To się opyla - wiejskie ogrody dla zapylaczy"

Podziel się:

Oceń:

Stowarzyszenie Bożkowice zaprasza do udziału w projekcie "To się opyla - wiejskie ogrody dla zapylaczy" finansowanego przez Dolnośląski Fundusz Małych Inicjatyw.

Projekt będzie obejmował m.in. edukację dotyczącą działań podejmowanych na poziomie lokalnym, zmierzających wspierania ochrony różnorodności biologicznej. Adresujemy go do wszystkich mieszkańców gminy Olszyna. Główne wydarzenia odbywać się będą w Bożkowicach w świetlicy i na terenie w pobliżu. Planujemy utworzenie modelowego ogrodu przyjaznego owadom zapylającym (oraz ptakom, gryzoniom, płazom) poprzez odpowiedni dobór roślin i przygotowanie domków dla owadów oraz schronień m.in. dla jeży i jaszczurek (stosy gałęzi, kamieni). Dodatkowo, przy współpracy z Urzędem Miejskim w Olszynie i Powiatowym Zarządem Dróg w Lubaniu chcemy posadzić kilka drzew (m.in. starych odmian owocowych lub lip) wzdłuż dróg gminnych i powiatowych. Ważnym etapem projektu będzie cykl wykładów i warsztatów ze specjalistami zajmującymi się owadami, gatunkami chronionymi, drzewami, ochroną przyrody i architekturą krajobrazu oraz szeroko rozumianą ochroną bioróżnorodności.

Szczególnie zachęcamy do udziału w wykładach.

🐝 1 sierpnia o godz. 10.00 o zapylaczach opowie nam pochodzący z Lubania naukowiec i nauczyciel akademicki, biolog środowiskowy i entomolog sądowy dr hab. inż. Marcin Kadej, dziekan-elekt Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, autor ponad 230 publikacji naukowych i książek (m.in. „Pszczoły w mieście. Trzmiele Wrocławia”) oraz laureat prestiżowego wyróżnienia Królewskiego Towarzystwa Entomologicznego (Royal Entomological Society).

🐝 29 sierpnia o godz. 11 zapraszamy na spotkanie o drzewach, które poprowadzi pochodzący z Leśnej Kamil Witkoś, arborysta, diagnosta drzew, który jako pierwszy w Polsce zdał egzamin i uzyskał certyfikat VetCert dla specjalistów zajmujących się drzewami sędziwymi, dyrektor Instytut Drzewa, były pracownik Białowieskiego Parku Narodowego, współautor publikacji i książek dotyczących zadrzewień, koordynator i współautor standardu diagnostyki drzew

🐝 22 sierpnia o godz. 14 spotkamy się z architektem krajobrazu Jakubem Józefczukiem, arborystą, właścicielem firmy zajmującej się m.in. diagnostyką drzew i projektowaniem nowych nasadzeń, certyfikowanym inspektorem drzew, współpracownikiem wielu organizacji działających na rzecz ochrony środowiska (m.in. Fundacji EkoRozwoju w projekcie "Drzewa dla Natury" i "Dla pszczół"), ilustratorem książek naukowych, autorem rysunków w książce "Pszczoły w mieście. Trzmiele Wrocławia", fotografem przyrody, znawcą dzikich pszczół i innych zapylaczy.
Tego samego dnia, o godz. 16.30, Kuba poprowadzi warsztaty budowania domków dla owadów.

Projekt jest realizowany w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020

📷 Operatorzy na Dolnym Śląsku:

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych

Stowarzyszenie TRATWA

Fundacja Umbrella

🌻Pierwszych 20 uczestników na każdym wykładzie otrzyma sadzonki do własnego ogrodu.

🌻Przypominamy, że zgodnie z zaleceniami GIS uczestnicy powinni mieć zakryty nos i usta (chyba, że występują przeciwwskazania medyczne).

🌻Więcej szczegółów dotyczących wydarzeń projektowych i linki znajdziecie na FB https://www.facebook.com/bozkowice i https://www.facebook.com/stowarzyszeniebozkowice oraz na plakatach.

🌻Wszystkie spotkania odbywać się będą w świetlicy wiejskiej w Bożkowicach oraz na placu przy świetlicy.

Informacja Prasowa

Zdjęcia (7)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe