Dziś Dzień Policjanta

  • 24.07.2020, 09:31 (aktualizacja 24.07.2020, 10:34)
  • Źródło: Kalbi
Dziś Dzień Policjanta

Podziel się:

Oceń:

Każdego dnia ludzie w niebieskich mundurach czuwają nad bezpieczeństwem obywateli i pilnują porządku publicznego. By wykonać swoje obowiązki nierzadko ryzykują zdrowie lub nawet życie, dlatego w Dzień Policjanta warto spojrzeć na nich łaskawszym okiem. Nawet jeśli dopiero co dostaliśmy mandat za przekroczenie prędkości.

Narodziny Policji 
 
Święto Policji ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995 roku. Data 24 lipca upamiętnia rocznicę powołania w 1919 roku Policji Państwowej. Na mocy dekretu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego powstała organizacja, która zunifikowała wcześniej istniejące formacje policyjne: Milicję Ludową i Policję Komunalną. W okresie dwudziestolecia międzywojennego formacja ta była wykorzystywana przede wszystkim do tłumienia demonstracji i strajków chłopskich. Interwencja ówczesnych stróżów prawa często kończyła się tragicznie dla protestujących. 
 
W 1923 roku Policja Państwowa jako przedstawiciel Polski, znalazła się w gronie 20 założycieli Interpolu. 
 
W 1939 roku korpus policyjny liczył około 30 tysięcy funkcjonariuszy. Po wybuchu II wojny światowej liczba ta drastycznie zmalała. W czasie kampanii wrześniowej zginęło prawie 2 tysiące policjantów. Około 12 tysięcy funkcjonariuszy trafiło do sowieckiej niewoli. Połowę z nich zamordowano wiosną 1940 roku. Spoczywają oni na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, który jest największą policyjną nekropolią na świecie. 
 
Granatowi policjanci 
 
Zaatakowaniu naszego kraju Niemcy ustanowili Policję Polską Generalnego Gubernatorstwa - według specjalnego dekretu wstąpić musieli do niej wszyscy przedwojenni policjanci. Większość z tych, którzy się nie podporządkowali, została pomordowana. 
 
Tak zwana policja granatowa podległa niemieckiej policji porządkowej i zajmowała się m. in. rutynowymi patrolami, pilnowaniem porządku, ale i miała na sumieniu życie wielu osób. Mundurowi nie tylko uczestniczyli wraz z okupantem w łapankach, ale i zmuszeni byli asystować przy egzekucjach oraz brać udział w działaniach przeciwpartyzanckich. W stosunku do niemieckiego okupanta, policja granatowa nie miała praktycznie żadnych uprawnień, mogła interweniować jedynie w wypadku zabójstwa, ewentualnie w przypadku braku policji niemieckiej na miejscu zdarzenia. 
 
Choć funkcjonariusze policji granatowej nie cieszyli się zaufaniem podziemia, to szacuje się, że około 25-30% policjantów było członkami lub jego współpracownikami, głównie Armii Krajowej. Policja Polska Generalnego Gubernatorstwa istniała do 15 sierpnia 1944 roku. 
 
Milicja Obywatelska 
 
7 października 1944 roku powołano Milicję Obywatelską. Szeregi formacji zasilili głównie partyzanci Armii Ludowej, żołnierze oddelegowani z Wojska Polskiego, członkowie Polskiej Partii Robotniczej, Polskiej Partii Socjalistycznej i Stronnictwa Ludowego. Jej zadaniem było utrzymanie ładu i porządku, walka z przestępczością oraz zapewnienie bezpieczeństwa publicznego. Ówczesny rząd bardzo pilnował, by wizerunek milicjanta i wspierających go Służb Bezpieczeństwa był pozytywny. Wmawiano społeczeństwu, że funkcjonariusze zajmują się chronieniem obywateli. Nie przeszkadzało to jednak wykorzystywać obu formacji do walki z opozycją i manifestacjami. 
 
Milicjanci mieli swoje uroczyste święto w rocznicę powstania MO, czyli 7 października. ramach obchodów dekorowano funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa odznaczeniami państwowymi. Mimo tych „zabiegów" Milicja była negatywnie postrzegana przez społeczeństwo, a negatywny wizerunek nasilił się zwłaszcza w latach 80. 
 
Ten stan rzeczy powoli zaczął się zmieniać dopiero w 1989 roku, kiedy nasz kraj odzyskał niepodległość. Wiązało się to ze zniesieniem Milicji, a więc i uroczystych obchodów. 
 
Policja współcześnie 
 
6 kwietnia 1990 roku ponownie powołano Policję, nasza formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia wróciła do struktur międzynarodowych (w 1952 roku Polska zerwała wszelkie kontakty z Interpolem). września 1990 roku Polska została ponownie członkiem Interpolu, a rok później wstąpiła do International Police Association. 
 
Obecnie Policja to umundurowana i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu i przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa publicznego i porządku publicznego.  Formacja ta podlega ministrowi właściwemu ds. wewnętrznych. Przełożonym wszystkich funkcjonariuszy Policji i pracowników cywilnych tej instytucji jest Komendant Główny Policji. 
 
Policja składa się z następujących rodzajów służb: kryminalnej, śledczej, prewencyjnej, wspomagającej. W skład Policji wchodzą również: policja sądowa, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, ośrodki szkolenia, szkoły policyjne, instytuty badawcze oraz wyodrębnione oddziały prewencji i pododdziały antyterrorystyczne 
 
Zadania Policji to przede wszystkim ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia, a także zapewnienie spokoju w miejscach publicznych, w transporcie i komunikacji publicznej, w ruchu drogowym i na wodach czy wykrywanie i ściganie sprawców przestępstw i wykroczeń. 

Źródło: Kalbi

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zenon Zarazek
Zenon Zarazek 26.07.2020, 16:36
Jednostka inteligencji to 1cjant. Norma europejska dla człowieka bez upośledzeń funkcji mózgowych to 100cjantów jednostka bezwymiarowa jak procent. Jak oznaczamy 1/1000 cjanta?
Na szacunek trzeba zasłużyć
Na szacunek trzeba zasłużyć 25.07.2020, 17:09
Oj tyle zachwytu nad sobaczym losem policjanta. Nie potrafię podziwiać każdego policjanta i całej formacji. Owszem znam wielu porządnych policjantów i chylę czoła przed nimi ale na uczciwą pracę długi cień kładzie sie od zachowania KARKÓW duszących protestujących, wlokących kobiety, karzących chodzących z transparentem. Policja to niestety jak Polska połowa porządnych policjantów a połowa bijącej porządnych uczciwych ludzi hołoty
KomisarzZet
KomisarzZet 26.07.2020, 18:43
Od lat to bijące serce partii - każdej partii od PPR, poprzez PZPR do PO i PiS. Formacja na rozkaz albo dorozumiane wytyczne szefa....
Hania
Hania 25.07.2020, 17:02
Pies to pies gryzie jak mu jego pracodawca i pan każe to sie upodli ugryzie i sponiewiera innego obywatela. Niech żaden pies na moje współczucie na liczy. Zeświniła sie ta służba, tak służba i gdy władza poleca karze bezkrytycznie. Dusi kobiety na wiecach, ochrania bandytów na wiecach neofaszystów. Wstyd, wstyd,wstyd
Goja
Goja 24.07.2020, 22:02
A jutro moje urodzinki to dlaczego nikt o tym nie pisze? .😢
JaGo
JaGo 26.07.2020, 18:44
Przecież miernoty nie obchodzą jubileuszy!
<>
<> 24.07.2020, 19:21
Życzę Wszystkiego najlepszego z okazji święta
new
new 24.07.2020, 15:11
w nowej Polsce będziecie oglądać świat przez kraty,tzn. z miejsca które się wam należy za zło które czynicie Polskim obywatelom.
Klawisz
Klawisz 25.07.2020, 09:04
A ciebie skąd wypuścili? Czyżbyś zaliczył wieloletnie z wielokrotnej recydywy? Wygląda na to że padłeś ofiarą sądowej pomyłki warunkowego zwolnienia -
on
on 24.07.2020, 21:55
Co Ty chrzanisz ,Bolesławiec tuz tuz i to szybko ..........

Pozostałe