Kolejne uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą

  • 23.07.2020, 10:29 (aktualizacja 23.07.2020, 10:50)
  • Red.
Kolejne uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą

Podziel się:

Oceń:

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze nadzorowała prowadzone przez Placówkę Straży Granicznej w Zgorzelcu śledztwo w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem wyrobów tytoniowych, które przywożone były z obszaru Litwy, a następnie przejmowane przez osoby zamieszkałe na terenie województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze, tak pozyskany towar przewożony był na teren województwa dolnośląskiego, a tu przekazywany innym osobom działającym w ramach grupy. Ostatecznie wyroby tytoniowe były transportowane na teren Czech i Niemiec lub sprzedawane w Polsce. Grupa zajmowała się także wytwarzaniem wyrobów tytoniowych.  

Z tytułu nielegalnego przywozu, wywozu i przetwarzania wyrobów akcyzowych Skarb Państwa został narażony na uszczuplenie należności publicznoprawnych w kwocie łącznej szacowanej na 44.803.914 zł. W wyniku przeprowadzonych w toku śledztwa czynności ujawniono i zatrzymano szereg pojazdów różnych marek, sprzęt komputerowy, kilkadziesiąt telefonów, pieniądze, a także inne przedmioty mające wartość dowodową lub podlegające zabezpieczeniu. Zabezpieczono mienie o wartości szacunkowej 1.949.593 zł oraz tymczasowo aresztowano 6 osób.

Zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy pozwolił na wydanie postanowień o przedstawieniu zarzutów łącznie 12 osobom. Oprócz przestępstw karno- skarbowych niektórym członkom grupy postawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kierowania grupą przestępczą oraz posiadania broni palnej. W dniu 30 czerwca 2020r. do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze skierowano dwa akty oskarżenia przeciwko członkom wyżej opisanej zorganizowanej grupy przestępczej, którymi prokurator Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze oskarżył łącznie 10 osób. W stosunku do dwóch podejrzanych śledztwo nadal jest prowadzone - informuje prokuratura.

Oskarżeni to mieszkańcy województwa podlaskiego oraz dolnośląskiego w wieku od 32 do 44 lat. Za popełnione przestępstwa skarbowe oraz kierowanie grupą przestępczą grozi kara w wymiarze do 8 lat pozbawienia wolności.

Red.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe