Wideo. Zawalił się krużganek ratusza w Złotnikach Lubańskich

  • 03.07.2020, 10:07 (aktualizacja 03.07.2020, 10:52)
  • red.
vid_20200702_2027520.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Wczoraj przed 17. prezes OSP w Złotnikach Lubańskich, przechodząc obok budynku zrujnowanego ratusza, usłyszał trzaski i dźwięk osuwających się dachówek. Zdążył przegonić bawiące się tam dzieci i ogrodzić teren. Dwie minuty później na ulicę runął drewniany krużganek znajdujący się nad wejściem do budynku.

O ratuszu w Złotnikach Lubańskich ostatnio pisaliśmy w styczniu 2019 roku. Wówczas w budynku znaleziono zwłoki bezdomnego mieszkańca miejscowości, który szukając złomu spadł wraz z podłogą jednego z pięter i zamarzł nie doczekawszy się pomocy. Budynek od kilku dekad nie jest użytkowany i popada w ruinę. Mimo że jest ogrodzony, a tabliczki ostrzegające o niebezpieczeństwie straszą z daleka, wciąż stanowi zagrożenie dla mieszkańców wioski.

Wczoraj córka sąsiadów jeździła rowerem dookoła ratusza licząc okrążenia, dziś w tym miejscu leży stos dachówek. Tych okrążeń zrobiła 50. – usłyszeliśmy od mieszkańca Złotnik Lubańskich.

Gdy w styczniu ubiegłego roku zginął tu Pan Marian mówiliśmy, że trzeba się tym zająć, bo za chwilę będzie tu kolejne nieszczęście. Dobrze, że to stało się w dzień, ktoś to zauważył i zdążył zabezpieczyć. To od lat wisi nad głowami mieszkańców – mówił wczoraj Szymon Surmacz burmistrz Leśnej.

Po ubiegłorocznej tragedii gmina usiłowała wpłynąć na właściciela budynku, aby ten zlikwidował zagrożenie. Tu okazało się, że sytuacja jest skomplikowana. Właściciel był wówczas osadzony, a jego pełnomocniczka mieszka za granicą.

Kontaktowaliśmy się z tą Panią, pisaliśmy maile, wymienialiśmy smsy. Oni najchętniej oddaliby ten budynek gdziekolwiek. Widziałem akt notarialny, świadomie czy też nie, człowiek kupił ten obiekt jako budynek jednorodzinny do rozbiórki. Są pisma, w których pisze do wojewódzkiego konserwatora zabytków, że w międzyczasie zrobili mu z tego obiektu zabytek i nie może go rozebrać. – wyjaśnia Szymon Surmacz.

Wczoraj nadzór budowlany z Lubania, nie oglądając się na decyzje konserwatora zabytków, podjął decyzję o usunięciu zagrożenia i zburzeniu krużganku, który wisiał nad drogą i wciąż zagrażał mieszkańcom wsi.

Strażacy PSP z Lubania oraz OSP z Leśnej i Świecia przy użyciu podnośnika kilkukrotnie zakładali linę na części ganku i wyciągarką kończyli to co i tak było już nieuchronne.

To już nie powinno nazywane być zabytkiem. Dawno powinni to rozebrać. Tu już była jedna ofiara i dziś też mogła być. W środku dnia tędy przechodzi bardzo dużo ludzi, a po drugiej stronie budynku jest boisko do siatkówki – mówili mam mieszkańcy wioski.

Jak ustaliliśmy, decyzja co dalej stanie się z walącym się zabytkiem zostanie podjęta przez konserwatora zabytków najwcześniej w przyszłym tygodniu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

red.

Zdjęcia (28)

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ham
ham 06.07.2020, 20:49
Czekamy na resztki kościoła w Pobiednej
MałaMi
MałaMi 06.07.2020, 08:15
właściciel czeka, żeby się zawalił wtedy będzie mógł rozebrać resztki i legalnie coś wybudować. Remont tej ruiny jest zwyczajnie zbyt drogi.
Burzyciel
Burzyciel 05.07.2020, 22:05
Tysiące pałaców i pięknych budowli zniszczono na Dolnym Śląsku.
Kozi
Kozi 03.07.2020, 15:06
Dlaczego Wgl Ci strażacy zabierają się do rzeczy o czym wgl nie mają pojęcia?
bajka
bajka 03.07.2020, 12:57
Drogi panie konserwator zabytków, dziękujemy ci za to że zniszczyłeś ten piękny budynek. Jestem ciekaw który kolejny budynek tak potraktujesz.
wiochal
wiochal 04.07.2020, 09:44
Następny będzie pałac w Górnych Kościelnikach, też jest w prywatnych rękach i powoli jest dewastowany.
??????
?????? 03.07.2020, 12:01
A czy Czop komunikacyjny nie użył tego obiektu w kampanii?? Czy nie wspominał o nim?? Dlaczego on niszczeje
Muraż-Tynkaż
Muraż-Tynkaż 03.07.2020, 10:56
Nie wolno wykonywać żadnych robót - trzeba to zgłosić konserwatorowi zabytków - może jeszcze coś przy tym "zakonserwuje".

Pozostałe