Wyjeżdżasz na wakacje? Zabezpiecz swoje mienie

  • 01.07.2020, 16:41 (aktualizacja 01.07.2020, 16:46)
  • asp. szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń
Wyjeżdżasz na wakacje? Zabezpiecz swoje mienie Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Wyjeżdżamy i nie zawsze pamiętamy o należytym zabezpieczeniu naszego domu czy mieszkania. Dlatego lubańscy policjanci przypominają o czym należy pamiętać przed wyjazdem.

Do kradzieży najczęściej dochodzi podczas urlopu, okresów świątecznych, przedłużonych weekendów, a także kiedy jesteśmy w pracy. Sprawcy tych czynów mają rozeznanie gdzie pracujemy, czy mieszkamy sami, wiedzą też o naszych stałych nawykach. To ile ukradną, zależy od tego ile mają na to czasu. Niekiedy jest to tylko zabranie leżących na wierzchu przedmiotów, czasem możemy wrócić do domu, gdzie zostały tylko puste ściany.

 Dlatego lubańscy policjanci apelują o właściwe zabezpieczenie swojego mieszkania czy domu. Przypominają również:

- Zwróćmy uwagę na nieznane osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu. Zapytaj kogo szukają, dobrze im się przyjrzyj jak wyglądają i w co są ubrani.

- Współdziałajmy z sąsiadami, zwracajmy uwagę także na ich mieszkanie i dobytek. Podczas nieobecności sąsiadów zainteresujmy się bliżej „odwiedzającymi" ich obcymi osobami. Staraj się ustalić przyczynę pukania, stukania, szczekania psa.

- Zamontujmy odpowiednie zamki w drzwiach i zawsze ich używajmy. Nie pozostawiaj kluczy pod wycieraczką, w doniczce itp miejscach.

- Zainstalujmy domofony, alarmy, w przypadku domów jednorodzinnych wykonajmy solidne ogrodzenie i załóżmy oświetlenie na podwórku

- Nie opowiadajmy nigdy co posiadamy w domu i gdzie. I niech nie robią tego Nasze dzieci.

- Oznakuj w sposób dyskretny swoje przedmioty wartościowe, bądź zrób im zdjęcia, spisz numery seryjne.

- Większe sumy pieniędzy, cenniejszą biżuterię, akcje bądź obligacje przechowuj w banku.

- Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność nieznajomych osób próbujących złożyć Ci niezapowiedzianą wizytę, nie wpuszczaj do środka osób podających się za akwizytorów, rozdających ulotki, podających się za konserwatorów do różnego rodzaju napraw. Pamiętaj że spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty zawsze o nadchodzących naprawach powiadamiają wcześniej.

Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję, masz prawo zachować anonimowość.

 

asp. szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Cezary Cezary
Cezary Cezary 01.07.2020, 18:00
Pochwal się na fejsie jak daleko wyjechałeś i co warto ukraść kiedy Ciebie nie będzie.... HaHa

Pozostałe