Ponad 1,6 mln złotych dla powiatu

  • 30.06.2020, 10:54 (aktualizacja 30.06.2020, 11:21)
  • Powiat Lubań
Ponad 1,6 mln złotych dla powiatu

Podziel się:

Oceń:

Gminy i powiaty będą mogły korzystać z nowego instrumentu w ramach tarczy antykryzysowej – Funduszu Inwestycji Samorządowych. Ma to choć w części zrekompensować straty w ich dochodach spowodowane wybuchem pandemii.

W ramach tych środków nasz powiat otrzymał promesę na kwotę 1.612.363,00 złotych. Jest to maksymalna ilość środków finansowych, na które nasz powiat może liczyć w ramach tego funduszu.

Kwota ta została wyliczona na podstawie jednolitego algorytmu, który zastosowano do określenia kwot należnych z funduszu dla wszystkich samorządów w kraju.

Na spotkaniu z samorządowcami, które odbyło się w dniu 25 czerwca w Starostwie Powiatowym w Lubaniu, Senator Rafał Ślusarz podkreślił, że pieniądze mają być na kontach samorządów we wrześniu po uprzednim złożeniu wniosku u wojewody do połowy sierpnia, a pieniądze będą dzielone według parytetu zaplanowanych inwestycji.

- Na tą trudną sytuację, jaką jest epidemia COVID-19 musieliśmy zareagować w odpowiedni sposób – mówił w sali narad lubańskiego starostwa senator, Rafał Ślusarz. - Zaistniała sytuacja spowodowała obciążenie obywateli i firm, ale też obciążenie samorządów. Przyszedł czas, żeby znaleźć jakieś rozwiązanie, a takim rozwiązaniem jest Fundusz Inwestycji Samorządowych - wyjaśniał Rafał Ślusarz.

Starosta Lubański Walery Czarnecki zaznaczył, że obecna sytuacja finansowa polskich samorządów jest bardzo trudna. Spodek dochodów w stosunku do planowanych dochodzi do 40% miesięcznie. Samorządy już podjęły lub planują z tej przyczyny rezygnację z wielu zaplanowanych na ten rok inwestycji. Dlatego też uruchomienie „tarczy dla samorządów” było niezwykle potrzebne.

Starosta zaznaczył również, że solidarność rządu i samorządów w tym trudnym czasie jest bardzo istotna i warta docenienia, a te środki to duża pomoc dla naszego samorządu, za którą bardzo dziękujemy.

Na chwilę obecną znane są jedynie ogólne zasady funkcjonowania funduszu tzn.:

1) wsparcie finansowe dla poszczególnych samorządów określone w promesach oblicza się na podstawie algorytmu i jest to kwota maksymalna,

2) minimalna kwota przeznaczona dla samorządu nie może być mniejsza niż 0,5 mln złotych,

3) środki te mogą być wydatkowane na wsparcie już prowadzonych i rozpoczynanych inwestycji w zakresie zadań własnych,

4) realne kwoty, którymi będą dysponować samorządy zostaną określone w drodze konkursów, które zostaną ogłoszone przez wojewodów,

Obecnie nie są jeszcze znane warunki i zasady konkursów, które już wkrótce mają ogłosić wojewodowie. Powołanie Funduszu Inwestycji Samorządowych to próba ratowania samorządów. Fundusz dysponuje kwotą 6 mld zł. Gwoli informacji samorządy wydatkowały na inwestycje w roku 2018 kwotę ponad 40 mld zł, w roku 2019 planowały wydatkować ponad 53 mld zł. Na chwilę obecną nie jest znane faktyczne wykonanie wydatków.

Powiat Lubań

Zdjęcia (15)

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kwintet_s
kwintet_s 03.07.2020, 11:22
Zarząd Powiatu z Waleryjanem na czele drży w obawie czyli niepewności czy Wysoka Rada udzieli absolutorium.
Przecież jeszcze się nie zdarzyło aby Najwyższa Rada nie udzieliła. Po co zatem urządzają taki kabaret?
Fikuś
Fikuś 01.07.2020, 21:08
Promesa na na kwotę 1.612.363,00 złotych? Mało! Ogłoście, że cały powiat z Lubaniem na czele zagłosuje na "dudusia" to dostaniemy 3 miliardy. Apostoł Mateusz jeździ po kraju i rozdaje takie promesy.
Jarek
Jarek 01.07.2020, 09:52
Panowie samorządowcy może zajmą się SKUTECZNIE sprawą mieszkańców powiatu : https://interwencja.polsatnews…
Filon
Filon 30.06.2020, 16:43
To może Walerek zrobi na zakończenie swojej kadencji drogę z Lubania do Nowogrodźca przez Radogoszcz?
hans
hans 30.06.2020, 14:39
Koledzy zacierają ręce .Gdzieś tę kasę trzeba upłynnić.
Tak źle i tak nie dobrze
Tak źle i tak nie dobrze 01.07.2020, 07:59
Nie dają źle, jak dają to też źle. No, gdyby dali dali @hansowi to może byłoby dobrze.
hans
hans 01.07.2020, 09:55
Hans pracuje na siebie i nie potrzebuje jałmużny natomiast kto dostanie tę kasę nigdy się nie dowiesz.

Pozostałe