Uczniowie z Mickiewicza w finale olimpiady ZUS

  • 29.06.2020, 09:54 (aktualizacja 29.06.2020, 11:22)
  • Źródło: ZUS Wrocław
Uczniowie z Mickiewicza w finale olimpiady ZUS

Podziel się:

Oceń:

Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” dla uczniów szkół ponadpodstawowych pierwszy raz odbyła się on-line. Wzięło w niej udział 288 zespołów z całej Polski. 4 dolnośląskie drużyny uzyskały prawie maksymalną ilość punktów i tym samym znalazły się wśród nagrodzonych. Wśród nich na 4 miejscu znalazł się ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu.

Drużyny miały w ciągu 30 minut odpowiedzieć na 25 pytań wielokrotnego wyboru. Pytania dotyczyły całego obszaru ubezpieczeń społecznych – od zasiłków po emerytury i zasady rozliczeń z ZUS. Do tego etapu zmagań uczestnicy przygotowywali się z dwóch podręczników do „Lekcji z ZUS”: dla ucznia oraz dla nauczyciela. Oprócz wiedzy niezbędna była też umiejętność zdalnej pracy w grupie z wykorzystaniem aplikacji komputerowych.

Uczniowie mieli zaledwie pół godziny na to żeby odpowiedzieć na wszystkie pytania i dla niektórych drużyn był to nieco zbyt krótki czas – mówi Iwona Kowalska –Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Normalnie dzieciaki siedzą obok siebie i na bieżąco, szybko mogą ustalać, którą odpowiedź wybierają. Tym razem każdy był w innym miejscu, mieli kontakt przez swoje komunikatory a to zabierało czas – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Tym większy jest sukces Dolnoślązaków, którzy swoje testy przeszli w czasie krótszym niż 30 minut.

Uczniowie najlepszej dolnośląskiej szkoły - IV LO z Wałbrzycha potrzebowali niecałe 18 minut żeby poprawnie odpowiedzieć na 24 z 25 pytań – dodaje rzeczniczka. - Uczestnicy olimpiady jednogłośnie stwierdzili, że pytania były bardzo trudne i wymagały ogromnej wiedzy o ubezpieczeniach społecznych.

Dowodzą tego wyniki wielu szkół w Polsce, które nie osiągnęły nawet poziomu 10 pkt. – mówi Nauczycielka - opiekunka młodzieży z I Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Bolka I w Jaworze - Pani Jadwiga Kuczwara - jest bardzo zadowolona z wyniku olimpiady swoich uczniów.

Zapewnia, że w przyszłym roku zawalczą o I miejsce. Licealiści już odebrali nagrody i jak mówią przydadzą się na wakacje (jedna z nagród to kamerka sportowa, inni finaliści dostali także głośniki bezprzewodowe bluetooth oraz opaski sportowe smartband).

Wszystkie szkoły otrzymały już z Oddziałów ZUS we Wrocławiu, Wałbrzychu i Legnicy dyplomy i wyróżnienia.

Tytuł finalisty otrzymały zespoły, które uzyskały przynajmniej 20 punktów i miały najwyższą w swoim województwie liczbę punktów w teście. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wystartowało ponad 35 tys. uczniów. „Lekcje z ZUS” i Olimpiada cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Od początku projektu, czyli od roku szkolnego 2014/2015 w zmaganiach wzięło udział ponad 153 tys. młodych osób.

Początkowo młodzież brała udział w konkursie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. W roku szkolnym 2016/2017 przekształciliśmy go w Olimpiadę pod tą samą nazwą. Od 22 kwietnia Olimpiada znalazła się w wykazie olimpiad tematycznych (zawodowych) Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Tytuł laureata Olimpiady od roku szkolnego 2021/2022 uprawnia do zwolnienia z części pisemnej egzaminu zawodowego technika ekonomisty i technika rachunkowości.

Źródło: ZUS Wrocław

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe