Nawałnica nad Lubaniem

  • 27.06.2020, 20:56 (aktualizacja 27.06.2020, 21:13)
  • red.
Nawałnica nad Lubaniem

Podziel się:

Oceń:

Pożar wywołany uderzeniem pioruna, zerwane dachy, zniszczone auta to efekt pięciominutowej nawałnicy, która przeszła nad Lubaniem i gminą Lubań. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Około 19:30 nad regionem przeszła krótka, ale gwałtowna nawałnica. Pierwsza informacja jaką otrzymaliśmy od naszych czytelników dotyczyła zdarzeń na ul. Torowej w Lubaniu. Powalone zostały tam dwa drzewa, jedno z nich zniszczyło zaparkowane auto, drugie upadło na tory kolejowe zrywając sieć trakcyjną na trasie Lubań-Węgliniec.

Kolejne informacje, które do nas docierały mówiły o wielu połamanych drzewach. Jedno z nich powalił piorun tuż przed autem kobiety jadącej z dwójką małych dzieci. Do zdarzenia doszło na bocznej drodze prowadzącej z Uniegoszczy w kierunku Radostowa. Kobiecie z pomocą ruszyli mieszkańcy, którzy przy użyciu pił odblokowali przejazd.

Nawałnica zerwała dach z sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4. Na miejscu spotkaliśmy zastępcę burmistrza i dyrektor szkoły. Jak nas poinformowali, zerwane zostało ocieplenie dachu, a wewnątrz budynku nie widać uszkodzeń.

Najbardziej niebezpiecznie było na ul. Armii Krajowej, tam najprawdopodobniej uderzenie pioruna wywołało pożar w mieszkaniu na poddaszu budynku. Z relacji mieszkańców wynikało, że pożar poprzedziło potężne wyładowanie elektryczne, które wybiło okno mieszkania.

Zniszczeń jest bardzo dużo od najdrobniejszych po te bardzo poważne. Około 20:30 strażacy zostali zadysponowani do zerwanego dachu w jednym z budynków w Zarębie. Zerwana został też sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Podwale z DK 30.

Nawałnica najwięcej strat poczyniła na terenie Lubania i gminy Lubań. Na szczęście w wyniku nawałnicy nikt nie ucierpiał.

Wszystkim czytelnikom dziękujemy za nadesłane zdjęcia i nagrania.

loadingŁaduję odtwarzacz...

red.

Zdjęcia (23)

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mieszkanka
mieszkanka 28.06.2020, 21:47
Czemu nie było Alertu sms?
Bez prądu
Bez prądu 28.06.2020, 20:04
Od godziny 13 dzwonię pod numer 991 bo już od ponad 24 godzin w Zarębie nie mamy prądu. Straty z tym związane są znaczne. Zepsute zapasy mięsa itp. W odpowiedzi otrzymuję informacje ze prąd będzie o g. 15 później o 17 później o 19. Zdesperowany wsiadłem do auta i szukam ekip naprawczych czy brygad remontowych. Jednak bez skutku. Po licznych telefonach wielu mieszkańców Zaręby zjawiła się ekipa naprawcza. Usunęli usterkę w kilka minut. Takie zachowanie a zwłaszcza kłamstwa konsultantów Taurona są nikczemne. Oni chcieli zostawić nas bez prądu na kolejny dzień. Dziekuję mieszkańcom Zaręby za to że skutecznie wpływali na firmę Tauron dzwoniąc na nr 991. Tylko nasze liczne skargi przyczyniły się do tego że "oddali nam prąd ", za który słono płacimy. Przypomnę, kilka grzmotów, trochę wiatru,
I deszczu. Awaria lokalna i bezradność lub niechęć ze strony Tauronu. A to nie jest średniowiecze, oni zachowują się podobnie jak za komuny.
Marek
Marek 29.06.2020, 17:51
A z czego wynikły te awarie ? Z powalonych drzew, które w większości stoją na prywatnych posesjach. Osobiście radzę więcej nie wpuszczać ekip wycinkowych, nie pozwalać wymieniać słupów, wymieniać sieci itd. Bo wielki Pan ma drzewa i słupy u "siebie" to On nie będzie nikogo wpuszczał. Albo płaćcie za każde wejście to pozwolę wyciąć 10 cm. Ale jak prądu zabraknie na kilka godzin to szybko rura mięknie i wpuszczacie ekipy z otwartymi rękami. Opamiętajcie się ludzie. Bo każdy z Nas płaci za prąd. Ekipy pracowały cały weekend, widocznie były poważniejsze uszkodzenia niż kilka domów w Zarębie.
Bez prądu.
Bez prądu. 28.06.2020, 18:17
A w Zarębie nadal nie mamy prądu. Konsultantka z Taurona zwodzi ludzi od godzin porannych, że prąd będzie. Jest 18 . 10 i nic lodówki rozmarznięte zapasy można już wyrzucić. Ale w lokalu wyborczym w Zarębie prad jest!!!!. 21 wiek, powiało wiatrem deszcz popadał i Tauron klękł na kolana. PORAŻKA.
szkoda_gadać
szkoda_gadać 28.06.2020, 12:07
Ci się stało na Armii Krajowej (zdjęcie 15)?
Kazik
Kazik 29.06.2020, 10:26
piorun
Spostrzegawczy
Spostrzegawczy 29.06.2020, 08:12
Widać okna mieszkania na poddaszu wypalone, był pożar.
Ire-Neusz
Ire-Neusz 28.06.2020, 10:57
A jaka tam nawałnica (?) - co najwyżej silniejsza burza z jednym grzmotem na wstępie. Spadło kilka spróchniałych gałęzi i jedno drzewo - a właściwie jego część na Torowej. Tego czego nie uporządkował ZGiUK - dokonała wola z nieba. Ziemia spragniona wody nieco odżyła. Czas zrobić przegląd przed kolejną - oby nie silniejszą.
Krzysiek
Krzysiek 29.06.2020, 09:46
No, ale syreny wozów strażackich wyły tak, jakby w lubański World Trade Center przywalił samolot.
??
?? 28.06.2020, 09:39
Były ostrzeżenia??
Piorun
Piorun 28.06.2020, 09:00
Piorun wbił się przez okno Kazkowi na kwadrat ?
Zenon Zarazek
Zenon Zarazek 28.06.2020, 08:40
Na parkingu przy stadionie katastrofa ekologiczna. Wywalił się toy-toy jaki długi.
X
X 28.06.2020, 07:39
Stare drzewa w Uniegoszczy od wielu lat są problemem, ale ile jeszcze drzew musi się przewrócić aby ktoś zrobił z nimi porządek? Droga jest nieprzepisowo zwężona, przez kilka drzew? Drzewo ważniejsze od bezpieczeństwa ludzi?
staryczłowiek
staryczłowiek 29.06.2020, 09:07
Stare drzewa, starzy ludzie, nikomu niepotrzebni, trzeba zrobić z nimi porządek. Sztokholm np. wpasowany jest w naturalny teren, u nas drzewa wpadają na ludzi, pszczoły nie powinny bzyczeć, ptaki kitrać, krety robić kopców na idealnych trawnikach. Najpierw zniszczyliśmy naturę, a teraz się dziwimy, że natura niszczy nas.
hebel
hebel 28.06.2020, 05:22
A zgłasza
się
drzewa tak podgnite u podstawy że nie do uwierzenia że jeszcze stoją.
A zdjęcia się robi i posyła tym samym mailem.
I tyle to daje.
Mail idzie do kosza bo to kłopot jest.
Drzewa stoją nic się nie dzieje.
Jak na krakowskim rynku, nic się nie dzieje.
Aż tu nawałnica że niby dmuchnie trochę.
I j*p s*u ba*h tra*h.
Leci wszystko na auto i na łeb prawie.
Ale spoko trupów ni ma.
Jak na krakowskim rynku,
nic się nie dzieje:)

Druh Piotr
Druh Piotr 28.06.2020, 00:32
Odnośnie kobiecie , której mieszkańcy pomogli udrożnić drogę.
Byli to strażacy , z Radostawia bo dyżurny zapomniał , że w Radostowie istnieje straż i wezwał OSP Siekierczyn( Kobieta jechała do szpitala, dobrze , że nic poważnego się nie stało).

Dyżurnemu chcem pogratulować topografię powiatu i lokalizację jednostek OSP
Kamilek
Kamilek 27.06.2020, 23:39
To wszystko przez pierogowego impotenta
Jerrrroniee!!!
Jerrrroniee!!! 27.06.2020, 23:35
LUBAŃ - Miasto Zawierzone...Taaaa.
M.
M. 27.06.2020, 23:05
Akurat szkola i sad nie funkcjonuje ,to natura chciala to zerwac z powierzchni.
tosztoszok
tosztoszok 27.06.2020, 22:29
I jak zieloni wam sie podoba?Co jeszcze musi sie stać żeby przestać chronić te chaszcze,badyle,drzewa czy co to sie nasiało przy drogach i bydynkach.Lubie zieleń ale w lasach.Miejsce drzew jest w lesie a nie tuż obok linii wysokiego napiecia albo przy samym asfalcie,torach

Pozostałe