Tarcza dla Lubania. Fundusz Inwestycji Samorządowych

  • 25.06.2020, 17:33
  • ŁCR
Tarcza dla Lubania. Fundusz Inwestycji Samorządowych

Podziel się:

Oceń:

1 204 989 zł, o tyle może aplikować Gmina Miejska Lubań już na początku sierpnia w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych.

W czwartek 25. czerwca br. w Sali Narad Starostwa Powiatowego w Lubaniu odbyło się spotkanie przedstawicieli gmin wchodzących w skład Powiatu Lubańskiego oraz starosty, Walerego Czarneckiego z Senatorem Rzeczypospolitej Polskiej, Rafałem Ślusarzem. Wizyta senatora związana była z przyznaniem samorządom środków pochodzących z Funduszu Inwestycji Samorządowych. O te pieniądze samorządy lokalne będą mogły wystąpić już za miesiąc. Fundusz Inwestycji Samorządowych stanowi pewnego rodzaju tarczę dla samorządów i jest odpowiedzią rządu na problemy finansowe, jakie pojawiły się w budżetach gmin w wyniku epidemii .

- Na tą trudną sytuację, jaką jest epidemia COVID-19 musieliśmy zareagować w odpowiedni sposób - mówił Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Rafał Ślusarz. -  Zaistniała sytuacja spowodowała obciążenie obywateli i firm, ale też obciążenie samorządów. Przyszedł czas, żeby znaleźć jakieś rozwiązanie, a takim rozwiązaniem jest Fundusz Inwestycji Samorządowych - wyjaśniał R. Ślusarz.

Samorządy będą mogły aplikować o środki do wojewody na początku sierpnia. W połowie sierpnia powinny być gotowe decyzje, a we wrześniu planuje się przekazywanie pieniędzy do struktur samorządowych. Na co można przeznaczyć otrzymane wsparcie finansowe?

- Aplikować można zarówno na inwestycje już trwające, jak również nowe inicjatywy, ale takie, które będą służyły społeczności lokalnej, czyli szkoły, przedszkola, żłobki, wodociągi i kanalizacje, szpitale, domy pomocy społecznej, chodniki czy drogi - uzupełniał przedstawiciel Senatu. - Co istotne, przyznane środki można wykorzystać jako wkład własny gminy w większych przedsięwzięciach. Najmniejsza kwota wsparcia to, aż pół miliona złotych. Uważam, że proponowane sumy pieniężne są dużym wsparciem dla samorządów, które zostały dotknięte epidemią. Myślę, że jest to projekt, który warto dostrzec, docenić i niech on dobrze służy nam wszystkim - podkreślał R. Ślusarz.

Choć mówimy o tarczy dla samorządów, warto zauważyć, że zasilenie inwestycji, to również wsparcie firm i ich pracowników, którzy będą te inwestycje realizowali. Przedsiębiorstwa mogą się rozwijać i co istotne, utrzymać miejsca pracy. Samorządy już dziś zastanawiają się jak rozdysponować środki, o które mogą aplikować.

- To dobra wiadomość dla samorządów i w tym momencie dziękuję za zrozumienie - mówił Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński. - Te pieniądze pojawiły się we właściwym momencie. Jestem z tego zadowolony, bo dzięki tym środkom będziemy mogli, jako miasto, zrealizować część zamierzonych inwestycji. Bez wątpienia postaramy się pozyskać całą przysługującą nam kwotę. Informacja o tym, jakie zadania inwestycyjne chcemy zrealizować przy wykorzystaniu tego wsparcia finansowego, pojawi się już niebawem - zaznaczał burmistrz Lubania.

ŁCR

Zdjęcia (10)

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kali
kali 26.06.2020, 12:08
Panie senatorze takie zdjęcie przed tak ważnymi wyborami?Osoby ze zdjęcia popierały zupełnie innego kandydata na senatora.
Jarek
Jarek 26.06.2020, 12:04
Może jakieś środki na ekologię w Olszynie a nie tylko frazesy?; https://interwencja.polsatnews…
zulu
zulu 26.06.2020, 11:36
Koledzy panów ze zdjęcia rozdrapią każdą ilość środków a mieszkańcy powiatu zostaną z ręką w nocniku.Od sekretarza PZPR po senatora RP żadna kasa nie śmierdzi.
Teresa
Teresa 26.06.2020, 09:45
W końcu będą środki na remont domu kultury w Lubaniu i burmistrz będzie mógł spełnieć swoją obietnicę wyborczą.
tobi
tobi 26.06.2020, 09:41
Po wieku widać że to sami towarzysze.
Dariusz
Dariusz 26.06.2020, 09:21
Teraz widzę dlaczego interwencja w biurze p. senatora była nieskuteczna.Sami swoi.PiS-PO jedno i to samo.
Hogsofwar
Hogsofwar 26.06.2020, 07:56
To może w końcu Radostów, Nawojów i Lubań się zrzucą i zrobią drogę do powiatu Bolesławieckiego
Internowany
Internowany 26.06.2020, 06:05
Do pilot . Powiedz mi co wybudowal tusk . Okradl i wysprzedal gospodarke dla niemcow .Gdzie jest 200 miliardow , amber gold sklepy niemieckie , chcial sprzedac PL LOT , lasy ludzie pracowali za 7.00 zl na godzine
kola
kola 25.06.2020, 22:17
duda i mochery i kler wywolaja 5 wojne kosmiczna
Intelekt
Intelekt 26.06.2020, 13:20
Jeszcze pierwszej nie było hehehe
Pilot
Pilot 25.06.2020, 18:02
Akcja przedwyborcza? - oczywiście pan senator - a jakże by inaczej - z PiS
===================
Ostatnia ratę zadłużenia tow. Edwarda Gierka spłacił wierzycielom rząd Donalda Tuska.
To prawda że tow. Edward zadłużył kraj poważnie w skali międzynarodowej… ale zbudował:
- Port Północny;
- Hutę Katowice;
- Fabryki Fiata
- Trasy: Katowicką, Łazienkowską i Wisłostradę;
- Odbudował Zamek Królewski;
- Osiedla Mieszkaniowe – z wielkiej płyty;
Za rządów Donalda Tuska:
- 1600 km autostrad;
- 20 000 km dróg lokalnych i szybkiego ruchu;
- 6 stadionów w tym „Narodowy”;
- 7 lotnisk;
- Centra miast i miasteczek;
- Gazoport;
- 2000 boisk „Orlików”
A co wybudował Duda z Kaczyńskim – czyli rząd PiS-u wespół ze Zjednoczoną Prawicą?

Igor
Igor 26.06.2020, 15:52
Pomalowali przystanek na Księginkach !!
regent
regent 26.06.2020, 14:21
Ładna wyliczanka i w zasadzie nie ma co z tym polemizować. Jednak dla uczciwosci należy dodać, że te wspaniałe osiągnięcia za rządów rezydentów niemieckiej agentury, to także samobójstwa i tragedie w rodzinach przedsiębiorców biorących czynny udział w tych realizacjach. Dodam: POLSKICH przedsiębiorców, których wyrolowano niepłacąc za wykonaną pracę. A kto zarobił? Kto??? Zagraniczne firmy, w większości niemieckie i zapewne administratorzy terytorium RP. Więc polecam troche refleksji zanim się odtrąbi takie sukcesy.

Pozostałe