Straż Miejska w Lubaniu – działania w czasie epidemii

  • 24.06.2020, 09:03 (aktualizacja 24.06.2020, 09:22)
  • SM Lubań
Straż Miejska w Lubaniu – działania w czasie epidemii

Podziel się:

Oceń:

W myśl polecenia Wojewody Dolnośląskiego z dniem 2 kwietnia 2020 r. współpraca między Strażą Miejską w Lubaniu a Komendą Powiatową Policji w Lubaniu skupiła się przede wszystkim na organizacji wspólnych patroli celem weryfikacji realizacji nakazów, zakazów i obowiązków wynikających z przepisów prawa powszechnie obowiązującego w zakresie zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

Od miesiąca marca 2020 r. w związku z ogłoszeniem stanu epidemii na terenie RP strażnicy miejscy przeprowadzili ponad 3200 działań ukierunkowanych na weryfikację osób objętych kwarantanną na terenie miasta Lubań. W trakcie kontroli strażnicy miejscy pytali o stan zdrowia oraz ewentualne potrzeby osób objętych przymusowym odosobnieniem – zachowując przy tym możliwie jak największe środki ostrożności poprzez ograniczenie bezpośredniego kontaktu.

Funkcjonariusze nierzadko przyjmowali od mieszkańców prośby o dostarczenie artykułów spożywczych oraz środków czystości. Pomoc w tej postaci skutecznie realizowana była dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lubaniu.

W Lubaniu nakaz realizacji obowiązku odbycia przymusowej kwarantanny, zakrywania ust i nosa czy też zachowania ustawowego dystansu niestety nie zawsze był respektowany. W większości przypadków zwrócenie przez strażników miejskich uwagi w tej kwestii wystarczyło. Przypadki ewidentnego lekceważenia obowiązujących przepisów prawa niezwłocznie zgłaszano do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej celem ich dalszego rozpatrzenia (na terenie miasta Lubania dotąd odnotowano 56 takich przypadków).

Czas epidemii niespecjalnie wpłynął na spadek liczby popełnianych wykroczeń. W okresie minionych trzech miesięcy lubańscy Strażnicy Miejscy ujawnili m.in. niemal 100 wykroczeń komunikacyjnych, 95 przypadków spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym oraz 91 wykroczeń przeciwko obyczajności, spokojowi i porządkowi publicznemu, w związku z czym skierowano 65 wniosków o ukaranie do sądu, nałożono 20 grzywien w drodze mandatu karnego i udzielono 187 pouczeń.

SM Lubań

Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lubaniak
Lubaniak 05.07.2020, 21:37
Park przy ul łużyckiej , ławki zajęte popijającą piwo młodzieżom , klomby i śmietniki wrzucane do rzeki Lubawki , na ławkach menele pijacy oficjalnie wina . Ulica łużycka samochody jeżdżą z prędkością autostradową . Zero patroli policji czy straży miejskiej . W parku syf jak po imprezie Owsiaka . Coz tu dodać , straż miejska to śmiech , dać im widły i niech przerzucają gnój , do niczego innego się nie nadają
ArnI
ArnI 25.06.2020, 13:42
Straz miejsca potrzebna w lubaniu tak jak wice-burmistrz w lesnej 🤣🤣🤣
Bankier
Bankier 25.06.2020, 05:36
Rozwiązać i co dalej? Ponad 75 % kosztów utrzymania Straży Miejskiej miasto w ramach bezpieczeństwa będzie musiało przekazywać rok w rok na Policje. Policja rozdzieli te pieniądze nie na miasto, tylko na cały powiat. Gdzie jest tutaj sens. Lubań w tym momencie zupełnie nic nie zyskuje.
Jinx
Jinx 24.06.2020, 23:19
Jak zadzwonilem do nich z informacja ze na pdworku dzieciaki graja w pilke a matki siedzą na lawkach bez masek w trakcie trwania szczegolnych obostrzen i nikt nie reaguje na te zachowania ... to strażnik jeszcze z pretensjami do mnie po co to zglaszam , poniewaz oni maja inne zajecia i nie beda sie tym zajmowac i odeslal mnie do policji !! Taki byl z niego inteligent .... uważam ze jak na Lubań to straz miejska jest do niczego nie potrzebna ! Szkoda tylko kasy na to towarzystwo i ich buty ....
regent
regent 25.06.2020, 07:55
I słusznie. Brawo dla pana ze Straży Miejskiej. Można mieć wiele uwag do ich ;pracy, ale tak się powinno traktować kapusia.
Rentgen
Rentgen 25.06.2020, 13:42
Regent stuknij sie w glowke ciekawe czy gdy bandyci beda skakali po glowie w ciemnej uliczce sam bedziesz modlil sie o jakiefos kapusia.
regent
regent 26.06.2020, 08:00
Zawiadomienie o przestępstwie, a zakapowanie matek z dziećmi, to raczej różnica tępy gwoździu.
Ty
Ty 24.06.2020, 22:06
Straż miejska do rozwiązania, zdecydowanie nie potrzebna,
Internowany
Internowany 24.06.2020, 20:01
Ludzie w lubaniu chodzo bez mask
Mess
Mess 24.06.2020, 19:01
Moje zdanie jest takie, że błędem jest krytykowanie Policji, Straży Miejskiej czy innych służb porządkowych.
Zadania, które wykonują są zlecane od góry.
Dla kogoś kto nie jest w temacie nie mają sensu, są niepotrzebne.
Zrozumcie każda formacja dbająca o bezpieczeństwo jest potrzebna. Im więcej tym lepiej. Mieszkam w Lubaniu od 12 lat i znam grono osób, którzy są zadowoleni z pracy Policji i Straży Miejskiej. Oczywiście zawsze się znajdą krytykanci, taka ich rola żeby sobie pogadać.
Niech taki krytykant jeden czy drugi powie co on robi w życiu, gdzie pracuje- ocenimy.
Służby porzodkowe wielu osobom pomogi i wielu pomogą.
Mieszkanka
Mieszkanka 25.06.2020, 09:20
Bardzo chętnie porozmawiam o tym jak ja się wywiązuję ze swoich obowiązków, bo nie mam sobie nic do zarzucenia!
Straż miejska to pieniądze podatników wyrzucone w błoto! Nigdy jeszcze nie przyjechali mimo licznych moich zgłoszeń. Trzeba przyjść do nich osobiście z wszelkimi dowodami i danymi osoby, która zaśmieca moje podwórko, parkuje na skrzyżowaniu utrudniając widoczność lub na mojej posesji itd. Oczywiście w wyznaczonych godzinach kiedy uczciwi obywatele ciężko pracują. Skoro tyłu darmozjadów tam bierze pieniądze, bo nie okłamujmy się że pracuje, to dlaczego tylko od 8 do 14 trzeba do nich przyjść? Podobno pracują od 6 do 22? Albo jadą ulicą gdzie jest 14 nieprawidłowo zaparkowanych aut i nic- nie widzą tego, bo przejeżdżają tedy w innym celu. Przykładów takiej bezmyślności nie sposób zliczyć. I tak jak powiedziałam jednemu z nich- całe szczęście że nie płacę tu podatków, bo strzeliłabym sobie w łeb!
Kris
Kris 25.06.2020, 10:21
To dlaczego nie żyjesz tam gdzie płacisz podatki?
Robert Robot
Robert Robot 24.06.2020, 17:05
Organizacja niepotrzebna i do cna opanowana przez kolesiostwo i znajomosci . Nawet ludzi bez maseczek nie potrafia upilnowac. Dziekuje...
Bębenek
Bębenek 24.06.2020, 16:59
Dajcie już spokój z tą strażą .
Chyba że napiszecie ile kosztowała nas w zeszłym roku .
Man
Man 24.06.2020, 12:51
A w sklepach bez maseczek połowa ludzi , juz za kilka tygodni będziemy żałować
Małgorzata
Małgorzata 24.06.2020, 16:35
Po co tam lazisz⁉️
Najlepiej siedz w domu i nie wychodz ,bo sie zarazisz‼
Dudy
Dudy 25.06.2020, 13:48
Gosia takie rady sobie w buty wsadz a jak zlapiesz wirusa to sie lecz witamina c i paracetamolem . Do sklepu tez sie nie pchaj bo pozarazasz innych.
cdf
cdf 24.06.2020, 11:28
A tymczasem, na parkingu przy siedzibie Straży Miejskiej, chwasty rosną bez opamiętania, a ludzie różnych upodobań piją piwo, palą coś tam, dewastują ławeczki. Może okna wychodzą na Plac Lompy, dlatego nie widać.
LubantoJa
LubantoJa 24.06.2020, 13:12
A tymczasem dlaczego nie reagujesz tylko podp..... chyba obserwatorowi tzn.Tobie nie przeszkadzają chwasty, piwo, palenie i dewastacje.
mieszkaniec
mieszkaniec 24.06.2020, 19:51
A dlaczego miałby reagować, są służby do reagowania opłacane z pieniedzy publicznych miedzy innymi SM ,ktora kosztuje Lubań i jego mieszkańców ponad MILION ZŁOTYCH ROCZNIE. Mozna sobie sprawdzić w budżecie miasta. Straż Miejska w Lubaniu według uchwały powolujacej ja do zycia w 1994 r. powinna składać się z jednego strażnika na 5000 tysiecy mieszkańców. Przy dzisiejszej liczbie mieszkańców, sami policzcie.
takisobie
takisobie 25.06.2020, 09:27
Oho ! to chyba jakiś radny pisze skoro taki zorientowany w liczbach. Ciekawe ile razy pytał straznika o swoje sprawy a ile razy jeszcze będzie prosił o pomoc
niczegosobie
niczegosobie 25.06.2020, 12:57
Oho! to chyba jakis strażnik pisze skoro taki zorientowany że tylko radny może o coś zapytać Straż Miejską w Lubaniu,bo zwykłych mieszkancow mają w głęboko w....
Mr x
Mr x 24.06.2020, 18:43
Dokładnie tak jak piszesz.

Pozostałe