Marcel Mendocha zdobywcą indeksów uniwersyteckich

  • 19.06.2020, 09:54 (aktualizacja 19.06.2020, 13:18)
  • Źródło: lwowecki.info
Marcel Mendocha zdobywcą indeksów uniwersyteckich lwowecki.info

Podziel się:

Oceń:

W czerwcu Państwowy Instytut Geologiczny ogłosił wyniki XXI Ogólnopolskiego Konkursu geologiczno – środowiskowego. Mieszkaniec Lwówka Śląskiego – Marcel Mendocha osiągnął rewelacyjne wyniki na każdym z jego etapów. W półfinale konkursu wiedzy obejmującym woj. dolnośląskie i wielkopolskie zajął I miejsce, dzięki temu znalazł się wśród siedmiu finalistów z całej Polski. W finale ogólnopolskim zajął II miejsce, zdobył tytuł laureata w kategorii szkół ponadpodstawowych oraz nagrodę główną – indeksy wydziałów geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Warszawskiego.

O zdobyciu indeksu marzył już od dawna. W poprzednich dwóch edycjach konkursu był również finalistą ogólnopolskim i zdobywcą ierwszych miejsc na etapie wojewódzkim. W tym roku spełniło się jego marzenie o indeksie wydziału geologii. Taką możliwość mają tylko uczniowie szkół średnich. Marcel od września jest uczniem pierwszej klasy Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych we Lwówku Śląskim. Aby rozwijać swoją geologiczną pasję wybrał klasę o profilu geograficzno – językowym z rozszerzonym programem geografii. Nad zdobyciem indeksu miał pracować przez najbliższe lata. Tymczasem już w pierwszej klasie liceum marzenia stały się rzeczywistością. Drzwi dwóch najlepszych uczelni w Polsce stoją już przed nim otworem.

Wszystko zaczęło się w dzieciństwie, od lwóweckich Walończyków i Lwóweckiego Lata Agatowego. Marcel od trzeciego roku życia jest członkiem obrzędowego zespołu muzycznego LLAValon – gra na bębnie. Zawsze brał czynny udział w życiu Bractwa Walońskiego założonego przez śp. Juliusza Naumowicza. Jako młody Walończyk występował na scenie, reprezentował Lwówek Śl. podczas wyjazdów. Dorastał w atmosferze magii kamieni i walońskich obrzędów. Kolejne Lwóweckie Lata Agatowe, giełdy minerałów i wystawy kamieni zawsze były dla niego wielkim świętem. Można powiedzieć, że jest Walończykiem z krwi i kości. To o nim opowiada film pt. „Mam na imię Marcel” nagrodzony w konkursie Dolnoślązak – Portret Własny zorganizowanym w 2014 roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, pokazujący portret młodego człowieka, który połknął walońskiego bakcyla, interesuje się kamieniami, czuje tożsamość ze swoją ziemią, ma pasję i marzenia. Zainteresowania geologiczne dojrzewały w nim stopniowo. Na początku obserwował i podziwiał minerały podczas giełd i wystaw. Później zaczął je kupować. Dzisiaj odbywa samodzielne eksploracje w poszukiwaniu okazów. Ma już całkiem sporą kolekcję minerałów. W ubiegłym roku podczas Sudeckiego Festiwalu Minerałów odbyła się jego pierwsza wystawa. Marcel swoje hobby łączy z pasją naukową. Systematycznie pogłębia wiedzę geologiczną. Potwierdzeniem wysokiego poziomu tej wiedzy są jego konkursowe osiągnięcia. W tym roku został również finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej OAWANGO 2020 organizowanego przez Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Swój pierwszy minerał dostał w dzieciństwie od zmarłego w ubiegłym roku śp. Janusza Szupszyńskiego – barda i Mistrza Walońskiego. Był to morion – czarny kwarc dymny. Janusz powiedział mu wtedy, że ten kamień ma wielką moc.

Źródło: lwowecki.info

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Acek
Acek 27.06.2020, 11:38
To nie do muzycznej, teatralnej, nie do Howgardu nawet a na geologię?
Taż tam nudy jak pierun!
O.N.A.
O.N.A. 20.06.2020, 13:30
Pięknie 😍 dalszych sukcesów życzę 🙂
Krystyna
Krystyna 20.06.2020, 07:28
Należy się cieszyć ,że mamy młodzież którą coś interesuje, która ma pasję. Gratuluję
chalina
chalina 20.06.2020, 07:01
To xaco w końcu dostał te indeksy?
Gall
Gall 19.06.2020, 16:26
Brawo Ty

Pozostałe