60 milionów złotych wsparcia dla branży turystycznej

  • 18.06.2020, 18:02 (aktualizacja 18.06.2020, 18:45)
  • UMWD
60 milionów złotych wsparcia dla branży turystycznej UMWD

Podziel się:

Oceń:

Samorząd województwa we współpracy z Dolnośląską Instytucją Pośredniczącą ogłaszają konkurs dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa. Na dofinansowania przeznaczono w sumie ponad 60 mln złotych z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

- Tak jak zapowiadałem kilka tygodni temu systematycznie przekazujemy kolejne wsparcie finansowe dla dolnośląskich przedsiębiorców. Epidemia koronawirusa boleśnie dotknęła branżę turystyczną. Przeszło 60 milionów złotych, które teraz udostępniamy z pewnością pomoże uratować wiele firm i miejsc pracy - mówi marszałek Cezary Przybylski.

Konkurs przeznaczony jest dla przedsiębiorców zajmujących się działalnością sportową, rekreacyjną, twórczą związaną z kulturą i rozrywką, a także z prowadzeniem muzeów, bibliotek czy archiwów. O wsparcie mogą się ubiegać także agenci turystyczni, wszelkiego rodzaju organizatorzy turystyki, pośrednicy, firmy związane z działalnością usługową w zakresie rezerwacji, zakwaterowania, wyżywienia i inne przedsiębiorstwa, których praca związana jest z branżą turystyczną.

- Turystyka to jeden z wielu sektorów gospodarki, który został bezpośrednio dotknięty kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa. Według danych GUS część przedsiębiorców deklaruje spadek obrotów swoich działalności w wysokości nawet 90% - przyznaje Jerzy Michalak, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

W ramach konkursu na wsparcie dla beneficjentów przeznaczono w sumie ponad 60 mln złotych. Projekt realizowany jest dzięki funduszom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Wysokość dofinansowania dla poszczególnych firm wyliczona zostanie na podstawie stanu zatrudnienia w przedsiębiorstwie w oparciu o stawkę jednostkową na okres 3 miesięcy (metodologię stawki jednostkowej, która wysokość wsparcia uzależnia od wielkości zatrudnienia, opracowało na poziomie krajowym Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy m.in. z Konfederacją Lewiatan).
 

- Minimalna kwota dofinansowania dla mikroprzedsiębiorstwa: 23,5 tysięcy złotych (przy jednym pracowniku, jednym etacie)

- Maksymalna kwota dofinansowania: 164,7 tysięcy złotych (przy 49 pełnych etatach)

O wsparcie może ubiegać się wnioskodawca, który spełnia poniższe warunki:

 

- Jest mikro- lub małym przedsiębiorcą (w tym również może być osobą samozatrudnioną). Jednym z kryteriów przy określeniu małego przedsiębiorstwa jest zatrudnienie od 1 do 49 pracowników, a stan zatrudnienia liczy się na 31 maja br.

- Rozpoczął działalność  gospodarczą nie później niż 1 grudnia 2019 r.

- Posiada siedzibę / oddział / miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terenie woj. dolnośląskiego i prowadzi działalność na terenie woj. dolnośląskiego.

- Boryka się z trudnościami finansowymi, które zaistniały wskutek epidemii COVID-19 tj. odnotował spadek obrotów (przychodów ze sprzedaży) o co najmniej 50% w okresie wybranego jednego miesiąca w roku 2020 począwszy od 1 marca 2020 do 31 maja 2020 roku, w porównaniu do uśrednionych miesięcznych obrotów (przychodów ze sprzedaży) w roku 2019.

- Nie jest podmiotem wykluczonym z ubiegania się o wsparcie.

- Na dzień 31 grudnia 2019 r. nie zalegał z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenie społeczne.

Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o wsparcie za pośrednictwem aplikacji Generator Wniosków o dofinansowanie EFRR od godz. 8.00 dnia 23.06.2020 r.  do godz. 15.00 dnia 26.06.2020 r. lub do przekroczenia 150% alokacji przewidzianej na nabór - w tym momencie Generator zostanie zablokowany i nie będą przyjmowane kolejne wnioski.

Celem projektu jest pomoc w utrzymaniu płynności finansowej dolnośląskich przedsiębiorstw. Dotacja będzie bezzwrotna w przypadku utrzymania działalności firmy przez okres co najmniej 3 miesięcy kalendarzowych licząc od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek o wsparcie. W terminie do 30 dni od upływu 3 miesięcy, przedsiębiorca będzie zobowiązany złożyć specjalny wniosek sprawozdawczy.

UMWD

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ZuSik
ZuSik 19.06.2020, 11:12
Nie mają problemów finansowych księżą na emeryturze. Mogą spać spokojnie. Ile emerytury dostaje ksiądz zależy od wielkości jego parafii, miejsca posługi apostolskiej, a także tego, ile pieniędzy udało się jemu zebrać z ofiar od parafian, czy z tytułu udzielania sakramentów.
+++++++++
Według nieoficjalnych informacji, proboszcz parafii może liczyć na emeryturę niewiele mniejszą, niż jego pensja, wypłacana podczas posługi, która wynosi 5 tysięcy złotych. Bardziej hojnie obdarowywani są na emeryturze biskupi, którzy według wyliczeń Gazety Krakowskiej mają otrzymywać co miesiąc około 10 tysięcy złotych.
Na przykład wielebny Sławoj L.G. pobiera emeryturę generalską w kwocie 13 780 zł (netto) - jako emeryt wojskowy

Pozostałe