Nie daj się oszukać na BLIK-a

  • 17.06.2020, 09:29 (aktualizacja 17.06.2020, 11:44)
  • Źródło: KPP Lubań
Nie daj się oszukać na BLIK-a

Podziel się:

Oceń:

Przestępcy opracowali nową metodę wyłudzania pieniędzy, tym razem jest to oszustwo na BLIK-a. Oszuści działają w ten sposób, że włamują się na konto ofiary na portalu społecznościowym i z konta wysyłają wiadomości do znajomych tej osoby z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu BLIK.

Przestępcy wymyślają coraz to nowe metody oszustwa. Tym razem forma wyłudzenia pieniędzy polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. Przestępca po włamaniu się na konto portalu społecznościowego danej osoby, wysyła do jej znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą, np. że właśnie stoi przy kasie i zapomniał portfela. Następnie proszą swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacą pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu.

Ofiarą tego oszustwa można też paść podczas zakupów na różnego rodzaju aukcjach internetowych. Oszuści wystawiając rzekome produkty w swoich ogłoszeniach, nie podają nr konta, tylko proszą o kod BLIK, dzięki któremu niezwłocznie wypłacą pieniądze, obiecując przy tym natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Kupujący myśląc, że po dokonaniu w ten sposób płatności, zamawiany towar zostanie do niego szybciej wysłany. Pamiętajmy, że osoba, która otrzyma ten kod jest całkowicie anonimowa. Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać kodu BLIK, tylko poprosić o nr konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem i w obecności kuriera sprawdzić paczkę.

Lubańscy policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Źródło: KPP Lubań

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Chudy
Chudy 18.06.2020, 14:40
Blik trzeba potwierdzić,wtedy widać kwotę jaką ktoś chce pobrać i nie potwierdzam jak się nie zgadza
Gienek
Gienek 18.06.2020, 11:45
No to czas zniknąć z Fe Zbuka
Onon
Onon 18.06.2020, 11:08
Jeśli jest coraz więcej oszustw powinni zlikwidować tą aplikację lub bardziej zabezpieczyć!
Borys
Borys 19.06.2020, 06:40
Nie zlikwidować aplikację, tylko zabronić jej używania idiotom...

Pozostałe