Leśna. Synergia zlikwidowana, a smród pozostał

  • 02.06.2020, 15:52 (aktualizacja 02.06.2020, 16:19)
  • red.
Leśna. Synergia zlikwidowana, a smród pozostał lesna.pl Oczyszczalnia ścieków w Smolniku

Podziel się:

Oceń:

Potwierdziły się informacje co do nieprawidłowości, do których dochodziło na terenie oczyszczalni ścieków w Smolniku w Gminie Leśna. W trakcie kontroli potwierdzono na jednej ze skarp obecność odpadów, które nie są obojętne dla środowiska. Do nieprawidłowości doszło w czasie, gdy Przedsiębiorstwo Miejskie Synergia było w likwidacji.

Kontrolerzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Jeleniej Górze wkroczyli na teren oczyszczalni ścieków 18 grudnia 2019 roku. Dzień później o tym fakcie poinformowali nas mieszkańcy Leśnej. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Z publikowanych przez naszych czytelników komentarzy wynikało, że na terenie oczyszczalni zakopywane są odpady, które powinny trafić na specjalistyczne wysypisko śmieci w Lubomierzu. Niestety działo się inaczej.

W trakcie przeprowadzonych oględzin terenu oczyszczalni ścieków, na jednej ze skarp stwierdzono między innymi widoczne elementy gruzu, chusteczki nawilżane, drobnoziarniste odpady z widocznymi białymi bryłami. Podczas oględzin pobrano do badań laboratoryjnych trzy próbki gleby, tj. 2 próbki gleby ze skarpy i 1 próbkę odniesienia spoza terenu skarpy. Uzyskane wyniki potwierdziły, że na skarpie zgromadzone były odpady, które nie są obojętne dla środowiska. - czytamy w odpowiedzi na nasze zapytanie skierowane do WIOŚ w Jeleniej Górze.

Kontrolerzy WIOŚ mieli problem z ustaleniem stanu faktycznego, bowiem w tym czasie Synergia znajdowała się w likwidacji, a dokumenty przedkładała Gmina Leśna, która była już eksploatatorem instalacji. W związku z tym 3 marca 2020 roku wdrożono kolejną kontrolę.

Stwierdziliśmy nieprawidłowości, które były w czasie kontroli, więc drążyliśmy temat, żeby znaleźć kto dopuścił się opisanych sytuacji. Dlatego weryfikacja, ściągnięcie dokumentów i wykazanie winy trochę trwało. Zrobiliśmy dwie kontrole krzyżowe, żeby nie było problemów, że jedni mówią jedno a drudzy drugie i żeby to było spójne. Musieliśmy wyrobić sobie też swój pogląd na całą sytuację. - usłyszeliśmy od Katarzyny Buczyńskiej, kierownik Działu Inspekcji Jeleniogórskiego Oddziału WIOŚ.

Ostatecznie na podstawie przedłożonej dokumentacji ujawniono nieprawidłowości w zakresie gospodarowania odpadami technologicznymi powstającymi na obiekcie w czasie gdy obiektem zarządzała Synergia będąca w likwidacji. Stwierdzono też naruszenia polegające na składowaniu odpadów technologicznych poza miejscem do tego przeznaczonym.

Z przesłanego nam dokumentu wynika, że na Gminę Leśna nie zostanie nałożona kara administracyjna, która w tym przypadku mogła wynieść od 5 tys. do 1 mln złotych. Stało się tak dlatego, że winnym nieprawidłowości było PM Synergia, które 22 kwietnia 2020 roku wykreślono z Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółka Synergia już nie funkcjonuje, więc nie mielibyśmy na kogo nałożyć administracyjnej kary pieniężnej, ale postępowanie prowadzi też prokuratura - usłyszeliśmy od Katarzyny Buczyńskiej.

Odpady zostaną jednak usunięte i koszty z tym związane będą najprawdopodobniej jedyną karą. Niestety zapłacą za to mieszkańcy gminy Leśna, bowiem na tamtejszy samorząd obowiązek taki nałożyć ma Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

red.

Zdjęcia (1)

Komentarze (46)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

S.S
S.S 08.06.2020, 16:27
Czas rozliczyć J.S !
Oświecony
Oświecony 07.06.2020, 22:01
CGL to totalne dno, skupisko fejkowych kont, wzajmnie sobie wtórujacych malkontentow.
Jakim trzeba być tchórzem, manipultorem i nie mieć kręgosłupa moralnego, żeby wykorzystywać konto starszej kobiety do wyrażania swoich myśli ? Na szczęście ludzie nie są głupi i wiedzą kto za tym stoi, żadne żałosne oświadczenia i filmiki nikogo już nie przekonają.
Swoje złote rady autorka powinna zacząć stosować najpierw od siebie. I wziąć się do roboty, to nie będą jej w głowie głupoty.
oświeceni
oświeceni 08.06.2020, 11:28
Wstyd @oświecony, nawet starszą kobietę wykorzystujesz w swoim komentarzu. Na tyle Ciebie stać? Smród został...i zaczyna coraz bardziej smierdzieć.
Somoza
Somoza 07.06.2020, 14:14
@czysta, nie ośmieszaj się, jesteś żałosna. Niczego nie potrafisz doprowadzić do końca. Zamknęłaś swoją stronę mając prawie trzy tysiące osób dla których było to ważne medium. Gdyby tak ci zależało na mieszkańcach nie kierowałabyś się swoją urażoną ambicją tylko przekazała stronę komuś innemu do dalszego jej kontynuowania. Ale nie....złość i histeria była tak wielka, że nie mogłaś dopuścić do tego, żeby kto inny zajął twoje miejsce. Zapewne żałujesz, bo sukcesu nie powtórzysz ( wystarczy zajrzeć teraz, dno, czary i inne brednie). Ludzie są tobą zmęczeni, jesteś niestabilna i nie mozna na tobie polegać. Stowarzyszenie założyłaś, zamknęłaś, znowu założyła, jest tam u ciebie teraz jakaś nędzna grupka tych samych osób, które wyją do księżyca z fejkowych kont. I przestań się wypowiadać za społeczeństwo, bo w twoim wykonaniu jest to naprawdę śmieszne:D
@Lesław, konto O.W. obsługuje M.M. :DD
.............
............. 07.06.2020, 18:52
Wyrazy uznania za trafny komentarz. Obecnie wydanie @czystej raczej szkodzi niż pomaga Leśnej. Ta pani od kosmicznych wibracji (M.M.) nie ma odwagi się ujawnić i firmować swoich dziwacznych postów. Posługuje się kontem O.W., wkręcając jej właścicielkę.
Lesław
Lesław 05.06.2020, 15:53
Swego czasu Czysta Gmina Leśna coś znaczyła. W pewnym sensie był to rodzaj misji społecznej. Obecnie jedna z jej administratorek (O.W.) próbuje błysnąć politycznie publikując jakieś trzeciorzędne bzdury. Nie zaskoczyła, że jest okazja na zajęcie stanowiska w sprawie podczyszczenia Leśnej tj. zakopanych nieczystości. Czy ta O** ma równo pod *****.
Janusz
Janusz 05.06.2020, 07:11
Wystarczy wyjść na ulice widać jak leśna popada w rujne
Somoza
Somoza 04.06.2020, 17:05
Haha, znowu wycie przegranych, to juz nudne jest. Ty tam z tej Czystej miałaś referendum podobno robić ale jak widać nawet do tego się nie nadajesz, a długi rosną...:D Olczak, wiszyscy wiedzą jaka rodzina obsługuje to konto, gdybyście może nie wychwalali tak pod niebiosa tego dziadostwa pt. Syneriga to można by to ukryć, ale w sytiacji tak jawnego włażenia w **** jest to oczywiste, wasze wycie to miod na serce :DDD
czysta
czysta 05.06.2020, 21:35
Czy wyniki posłużą za materiał dowodowy do wniosku i zostanie skierowany do Prokuratury ? Czy urzędy państwowe powołane do stania na straży praworządności nawet w takiej sprawie, jak w/w zajmą sie wyjasnieniem rozbieżnosci ? Radni macie temat na najbliższą Sesję . @Somoza CGL to nie rodzina pana pod nazwą Olczak. CGL jest grupą społecznościową utorzoną w celu dyskusji na temat sytuacji tak dotyczącej środowiska, polityki miasta i gminy, jak i wspólnego wsparcia i dobra społecznego. Pytasz czy będzie referendum ? To społeczeństwo zdecyduje co dalej z naszą gminą, a nie pan Olczak i jego rodzina. Dla przypomnienia treść oświadczenia administratorów dostępna - https://www.facebook.com/photo…

.....
..... 03.06.2020, 22:45
To WIOŚ JG może i potrafi pobierać próbki z gleby.... 🤔 a na jednej ze słynnych plaż (szkoda reklamować)przy okazji ,,afery ściekowej" słyszałem że ponoć nie potrafią, nie mają możliwości, nie da się, nie ma sensu itp. daje to dużo do myślenia.....widocznie jak ,, jest taka potrzeba" to i trzeba. Czy ktoś dotarł do zakończenia tej sprawy przez WIOŚ..... Może były by jakieś rewelacje w tej sprawie....Ja nie oceniam i nic nie sugeruję, tak tylko pytam może to ciekawy temat 🤔
😂
😂 03.06.2020, 09:39
Brudas
Pl
Pl 03.06.2020, 09:32
Sztuczna sensacja tania nagonka
😂
😂 03.06.2020, 09:53
Sama prawda
Lubaniak
Lubaniak 03.06.2020, 04:54
Ludzie cicho siedzą jednym słowem dają przyzwolenie w Lubaniu by to nie przeszło. Lesniaki nie dajcie się w ciula robić
Mieszkaniec Leśnej
Mieszkaniec Leśnej 04.06.2020, 06:59
Byłem niedawno w pobliżu miejskiego targowiska w Lubaniu. Płynie tam w pobliżu rzeczka i jest mostek. Niestety człowiek aby przeżyć musi oddychać i zaciągać powietrze. Agresywny smród z tej rzeczki zmusił mnie niemal do ucieczki z tego miejsca. Konkluzja jest taka: lubaniacy pilnujcie swoich smrodów bo macie bo na pewno macie co robić w zakresie rozwoju sieci kanalizacyjnej.
😮
😮 03.06.2020, 04:54
Jaki wstyd. Burmistrz obwinia co złe to poprzednicy a tu za jego kadencji takie machloje. Może śmieci spod koszy też tam zakopać?
hebel
hebel 02.06.2020, 22:44
Ciekawe z kąd te nawilżane chusteczki, a ciekawsze w jakiej ilości się tam znalazły. Czy są na to faktury i... jak to było.
St.
St. 02.06.2020, 20:29
Jak dobrze, że jest kolejny powód aby nie chcianemu Burmistrzowi dołożyć.
Stop S.S
Stop S.S 03.06.2020, 05:05
Prawda boli? Kto pamięta co Burmistrz się tłumaczył po kontroli wioś? Co mówił o ośrodkach gdy wędkarze ujawnili ścieki? Czy to jest pomysł na turystykę Leśnej z jednej strony zanieczyszczonej bazaltem a z drugiej fekaliami i śmieciami.
Wszystkie wypowiedzi są dostępne na internecie i niedługo na CGL zostaną udostępnienione, jak ładnie się błyszczy i jaka po tym wyszła prawda opisana powyżej. Czop komunikacyjny zawiódł?
Lesnianka
Lesnianka 05.06.2020, 16:20
To niech ludziska nie wyzucaja syfu w kanal jak chusteczki i typ.
Olo
Olo 02.06.2020, 22:31
Brak umowy na obsługę i mamy takie sensacyjne artykuły baa i jakie medialne. KRETACZ jest OK.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 02.06.2020, 20:19
A taki był ładny taki Amerykański.Ile to było obietnic, jak tu będzie pięknie.Jest jeszcze gorzej i jeszcze podwyżki. A gdzie radni od Burmistrza.Czysta gmina zniknęła a tyle było krzyku na byłych radnych i burmistrza.
Eeyy
Eeyy 02.06.2020, 20:03
Czysta leśna zgotowała nam ten los
Jan
Jan 02.06.2020, 23:30
A kto wam Markiewicza zgotował? Wybieraliście go 4 razy i było git. Leśna zastanów się czego chcesz!!!
Mieszaniec
Mieszaniec 03.06.2020, 11:44
Trafiłeś Janie w sedno sprawy. Wyborcy zachowują się często jak stado lemingów. Tylko, że pewien Jan, któremu zaufano wskazał na S.S.. Zaufano mu jeszcze z dodatkowego powodu. Miał zostać wiceburmistrzem. Okazało się, że zabrakło mu odwagi stanąć w finale na wysokości zadania, zostawiając nas ostatecznie z człowiekiem, który sobie totalnie nie radzi.
.
. 02.06.2020, 19:57
To wina radnych powinni go ***ć
😂
😂 03.06.2020, 05:06
Radni nic nie zrobią.
Pysia
Pysia 02.06.2020, 19:03
I przy okazji odpadów na temat śmieci.
==============
"Trzynastkę pan dostał ode mnie i od rządu, a cena śmieci to jest samorząd" – tak powiedział urzędujący prezydent Andrzej Duda do jednego z mieszkańców Garwolina, który pytał go jak to jest, że dostał większą emeryturę, ale podwyżki mu ją zjadły. Po ujawnieniu nagrania z wypowiedzią prezydenta w samorządach zawrzało.
"Zwalanie winy za podwyżki na samorządy to szczyt bezczelności. To rząd narzuca przepisy, które są bezpośrednią przyczyną podwyżek, a te ustawowe Prezydent sam zatwierdza, swoim własnym podpisem (może nie wie, albo nie pamięta, co podpisuje...). Miasta i gminy w całej Polsce – muszą te przepisy wdrożyć i realizować". Zapomniał Pan Duda że to on zaakceptował swoim długopisem wyższą opłatę środowiskową.
antysurmacz
antysurmacz 03.06.2020, 06:57
Pysiu wypisujesz bzdury. Przed wyborami próbujesz zdyskredytować obecnego prezydenta. Pamiętaj, że trzaskowski zatruł Wisłę i pół Bałtyku. Skup się na samorządzie i burmistrzu, którzy są w pierwszej kolejności odpowiedzialni za bałagan w gminie.
😂
😂 03.06.2020, 05:07
Idź do biedronka i jego pierwszej damy
Mieszkaniec Leśnej
Mieszkaniec Leśnej 02.06.2020, 18:31
Należy odwołać burmistrza czas na referendum bo do końca kadencji kamień na kamieniu z Leśnej nie zostanie!!!!!
Lesnianka
Lesnianka 05.06.2020, 16:25
Co ty gadasz czlowieku co lepiej dac tego co przegral wybory na burmistsza to dopiero byla by klika rodzinna w gminie 😡😡😡
Mieszkanka Leśnej
Mieszkanka Leśnej 02.06.2020, 23:48
I znowu głos zabiera jakiś fan synergii.Trzeba zmienić, ale nie Burmistrza, tylko opornych pracowników - NIEROBÓW.
😂
😂 03.06.2020, 09:57
Akurat dzięki pracownikom ten urząd jeszcze ciągnie 😂
Anja
Anja 03.06.2020, 22:28
Ktorym pracownikom? Tym co nawet meila napisac nie potrafią??
Darek
Darek 02.06.2020, 19:54
Popieram
Wiesiek
Wiesiek 02.06.2020, 18:30
Leśna nie przestaje zadziwiać !!!!!!!!!!!!
Tom
Tom 02.06.2020, 17:50
A gdzie prokuratura śpią?

Pozostałe