Koniec połączeń między kurortami. Skorzysta Mirsk?

  • 01.06.2020, 16:43 (aktualizacja 01.06.2020, 17:20)
  • Lwówecki.info
Koniec połączeń między kurortami. Skorzysta Mirsk?

Podziel się:

Oceń:

Jeszcze tylko przez miesiąc możemy przejechać ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa-Zdroju darmowym autobusem. - Połączenie autobusowe Świeradów-Zdrój - Szklarska Poręba - Świeradów-Zdrój, dzięki któremu w weekendy możemy przejechać między dwoma krańcami Gór Izerskich za miesiąc zostanie definitywnie zamknięte - poinformował Mirosław Graf, burmistrz Szklarskiej Poręby

Burmistrz Świeradowa-Zdroju Roland Marciniak w ubiegłym roku na spotkaniu ze świeradowskimi przedsiębiorcami przekazał informację o planach rezygnacji z jego zdaniem jednostronnej współpracy ze Szkolarską Porębą i skierowaniu bezpłatnej komunikacji w kierunku Mirska a w dalszych planach i Gryfowa Śląskiego. Burmistrz Świeradowa-Zdroju głośno mówił o autobusowym połączeniu Giebułtowa, Mirska, Krobicy i Orłowic z jego miastem.

Po publikacji portalu Lwówecki.info włodarz uzdrowiska przybył na sesję Rady Miasta i Gminy Mirsk, gdzie przedstawił wszystkim radnym swój pomysł. Część mirskich rajców wpadła w zachwyt. Druga część miała wiele obiekcji. Pojawiały się głosy o „podbieraniu” dzieci z Mirska do świeradowskiej podstawówki, padały argumenty, że komunikacja tak, ale dla wszystkich a nie tylko dla wybrańców oraz kluczowy motyw sprzeciwu jakim były koszty, jakie to miałby ponieść budżet Gminy Mirsk. Ten ostatni argument tłumaczony jest tym, iż Gmina ma wiele problemów i zadań do realizacji i jeżeli wyda pieniądze na bezpłatną komunikację dla części mieszkańców to nie starczy środków np. na szkoły, drogi, czy wodociągi.

Dziś do tych argumentów o konsekwencjach dofinansowania z budżetu gminy Mirsk bezpłatnej komunikacji autobusowej dochodzi także ten związany z realną szansą na przywrócenie połączenia kolejowego Gryfów Śląski - Mirsk - Świeradów-Zdrój. To zdaniem członka zarządu województwa mogłoby ruszyć za około dwa lata. Tylko, kto będzie płacić za bilety w pociągu, jeżeli będzie miał dostęp do darmowej opłacanej przez Gminę komunikacji autobusowej? Sens inwestowania w kolej jest tu wątpliwy.

Z przekazanej przez burmistrza Mirosława Grafa burmistrza Szklarskiej Poręby informacji jasno wynika, iż autobusy na linii nr 2 będą kursować do 28 czerwca. Później władze Świeradowa-Zdroju pożegnają się ze Szklarską Porębą. Jak na razie nie ma natomiast oficjalnych komunikatów, co do przyszłości linii nr 2i tego, czy skierowana ona zostanie np. w kierunku Mirska.

Lwówecki.info

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

AK- mieszkaniec Świeradowa
AK- mieszkaniec Świeradowa 02.06.2020, 17:34
Prawdopodobnie Mirsk w tym roku na tym nie skorzysta.  Główny powód to pieniądze –Mirsk ma się do niej dopłacać.  Świeradów –Zdr z powodu  panującej epidemii był na skraju bankructwa i na dzień dzisiejszy również się nie pali do tego pomysłu. Być może temat autobusu powróci w przyszłym roku. Natomiast co się tyczy tematu powrotu połączeń kolejowych na trasie Gryfów Śl/Świeradów-Zdr  komunikacja autobusowa nawet jak będzie funkcjonować to nie będzie stanowiła dla niej konkurencji. Zgodnie z założeniami autobus po pierwsze ma jeździć tylko w weekendy a po uruchomieniu linii kolejowej autobus nie będzie kursował do Świeradowa-Zdr w ciągu linii kolejowej przez Mroczkowice tylko prawdopodobnie na trasie Giebułtów/Mirsk/Rębiszów/Przecznica/Gierczyn/Krobica/Świeradów-Zdr. Pod warunkiem, że gminy się dogadają w tej kwestii. Trzeba przypomnieć, że pomysł autobusowej komunikacji padł w okresie kiedy powrót komunikacji kolejowej był mglistą i odległą w czasie wizją. Na dzień dzisiejszy ten  temat nabiera realnych kształtów czasowych. Urząd Marszałkowski na mocy porozumienia zawartego w listopadzie 2017 roku miedzy gminami Świeradów-Zdr /Mirsk/Gryfów Śl  realizuje zawarte w nim postanowienia.  Podpisy pod tym dokumentem złożyli Burmistrzowie  trzech gmin, ówczesny członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Michalak, ówczesny i obecny Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. Wycofanie się gmin z tego przedsięwzięcia w obecnej sytuacji  byłby dość kłopotliwe dla wszystkich stron a w szczególności dla UMWD, który na dzień dzisiejszy mocno się już zaangażował w ten temat i poniósł już pewne koszty .  

     Należy sobie zadać pytanie kto na tym starci a kto zyska? Z pewnością zyskają mieszkańcy Gminy Mirsk, bo to po jej terenie w większości autobus będzie kursował natomiast  stracić może Świeradów-zdrój. Poważnym problem dla Świeradowa-Zdroju w przypadku uruchomienia bezpłatnej komunikacji autobusowej z Mirskiem , o czym autor artykułu nie wspomniał jest zagrożenie wycofania się przewoźników autobusowych z relacji Mirsk/Świeradów-Zdr.  Na spotkaniu w Mirsku zorganizowanym przez Burmistrza Jaśińskiego przedstawiciele firm transportowych zapowiedzieli, że w takiej sytuacji wszystkie kursy, które na dzień dzisiejszy dojeżdżają do Świeradowa-Zdr  zostaną skrócone do Mirska co w konsekwencji  spowoduje, że  komunikacja z dalszych części powiatu do Świeradowa zostanie ograniczona.  Dlatego wg mnie   bardzo ważnym  elementem komunikacyjnym  dla miejscowości turystycznej jaką jest Świeradów-Zdrój  jest przywrócenie do niej  połączeń kolejowych, które będą pełniły formę łącznika z dalszą częścią regionu.   Jednym z głównych elementów  rozwoju gospodarczego miejscowości o charakterze turystycznym jest dobra dostępność komunikacyjna bo potencjalny turysta wybierze zawsze to miejsce do którego łatwo może się dostać.    


Beti
Beti 02.06.2020, 20:39
Proponuję,że jeszcze lepiej dla miejscowości turystycznej byłoby: 1/wybudować lotnisko- bezpośrednio mogą przylatywać Japończycy i koniecznie 2/ port rzeczny na Kwisie, a burmistrz wówczas mógłby kupić jakiś stary transatlantyk.
Daryjusz
Daryjusz 02.06.2020, 20:58
Lotnisko proponuję na odłogach mojego dziadka - od lat już nic nie uprawia. Tanio wydzierżawi a jeszcze taniej chyba sprzeda.
Port rzeczny najlepiej przy zamku Czocha - jakiś wycieczkowiec jak zacumuje to mają hotel na miejscu.
Joanna
Joanna 02.06.2020, 09:02
Jeśli nie Szklarska i Mirsk, też kręci nosem, to gmina Leśna? Zapewne będą chętni ze Świecia i do pracy dojeżdżać busem, czy do szkoły dzieci, turystycznie, czy na zakupy. No i jeśli pociąg przywrócą ze Świeradowa, to dużo łatwiej pociągiem ze Świeradowa, niż z okropnej stacji z Lubania. Panie Burmistrzu, dogadywać się i zrobić tak, aby dla ludzi było dobrze. Wioski z gminy Leśna pomijane już są we wszystkim.
niekadek
niekadek 02.06.2020, 00:53
A jakby tak pogadać z KD żeby tam się z nimi złożyć na coś jak "komunikację zastępczą" aż do otworzenia linii? KD miało by już linie Gryfów - Świeradów w rozkładzie. Turyści byli by hepi bo na jeden bilet by jechali i mieli to jakoś skomunikowane.

Pozostałe