Mieszkanka Lubania oszukana metodą „na funkcjonariusza służb”

  • 29.05.2020, 06:20
  • Prokuratura Okręgowa w JG
Mieszkanka Lubania oszukana metodą „na funkcjonariusza służb” pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne

Podziel się:

Oceń:

Kobieta przekazała oszustom dane umożliwiające dostęp do jej rachunku bankowego za pośrednictwem sieci Internet, Ci logowali się do jej konta bankowego, skąd dokonali przelewów na łączną kwotę 797 tysięcy złotych na inne rachunki założone specjalnie w tym celu. Informacja Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze,

12 maja 2020 roku, na wniosek Prokuratury Rejonowej w Lubaniu zatrzymano, a następnie tymczasowo aresztowano mężczyznę podejrzanego o współudział w oszustwie metodą określaną jako „na funkcjonariusza służb”. Wyłudzono blisko 800 tysięcy złotych.

Sprawcy wprowadzili pokrzywdzoną mieszkankę Lubania w błąd, przekonując ją, że swoim zachowaniem pomaga w tajnej operacji służb specjalnych. Kobieta przekazała oszustom dane umożliwiające dostęp do jej rachunku bankowego za pośrednictwem sieci Internet, a następnie logowali się do jej konta bankowego, skąd dokonali przelewów na łączną kwotę 797 tysięcy złotych na inne rachunki, założone specjalnie w tym celu. Proceder trwał od lutego do maja 2020 roku.

Danielowi F. zarzucono współudział w opisanym wyżej przestępstwie, to jest oszustwie powodującym utratę mienia znacznej wartości.

Podejrzanemu przedstawiono także zarzut tak zwanego przestępstwa „prania brudnych pieniędzy” z art. 299 § 1 kk. Daniel F. w celu utrudnienia stwierdzenia przestępnego pochodzenia pieniędzy pochodzących bezpośrednio z oszustwa oraz znacznego utrudnienia ich wykrycia, otworzył na swoje dane kilka kont bankowych, a także nakłaniał inne osoby do założenia rachunków, które były zasilane pieniędzmi pochodzącymi z przestępstwa. Środki były następnie natychmiast wypłacane w bankomatach poza granicami Polski.

Ponadto, podczas zatrzymania Daniela F. ujawniono przy nim środki odurzające w postaci ziela konopi innych niż włókniste w ilości 10 gramów.

Po przesłuchaniu podejrzanego, Prokuratura Rejonowa w Lubaniu skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego skuteczny wniosek o jego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. 24-letniemu mieszkańcowi województwa kujawsko-pomorskiego grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Zatrzymano także Weronikę K. i Artura K., mieszkańców Siemianowic Śląskich, którzy na polecenie oszustów założyli na swoje dane i przekazali sprawcom dostęp do rachunków bankowych, na które przelewane były wyłudzone od pokrzywdzonej pieniądze. Odpowiedzą za pomocnictwo do oszustwa. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Dodatkowo w prowadzonym śledztwie ustalono, że dwoje mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego podrabiało dokumenty w postaci książeczek zdrowia i paszportów psów, w taki sposób, żeby wynikało z nich, że przeznaczone do sprzedaży zwierzęta posiadały rodowód, co podnosiło ich wartość. Sprawcy zostali zatrzymani i doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Lubaniu, gdzie usłyszeli oni zarzuty przestępstwa podrabiania dokumentów, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5.

Podejrzanych objęto dozorem Policji oraz zakazem opuszczania kraju.

Postępowanie zostało przejęte do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze.

W sprawie podejrzanych jest aktualnie łącznie 10 osób. Śledztwo jest rozwojowe.

Prokuratura Okręgowa w JG

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Małgorzata
Małgorzata 30.05.2020, 09:14
Odkladaja gown...z tego maja i jeszcze czasem dziaduja aby na kupce bylo wiecej. ...
Z kądś sie to wzielo ....
Chytry dwa razy traci. 😂
Zal mi takich glupich chytrych zjadajacych z pod siebie ludzi.
PeHa
PeHa 31.05.2020, 09:28
A mi ich akurat nie żal! Głupota została ukarana - szkoda tylko że takim kosztem i w takiej sprawie. Latała do kościoła jak nawiedzona - tylko po co? Nie po nauki?
+++++++++++
Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną.” Mat. 6:19
Zośka
Zośka 29.05.2020, 11:18
Jakby była dobrą babcią to już dawno rozdałaby pieniądze dla dzieci i wnuków, zachowując też trochę dla siebie na "czarną godzinę" . Mam nadzieję,że gromadząc taką sumę sama nie żyła na granicy ubóstwa .
Dobry dziadzio
Dobry dziadzio 30.05.2020, 13:39
Dzieci i wnuki niech same na siebie zarobią. Babcia mogła wydać kasę na własne przyjemności. Ja tak robię i jest ok.
Lucek
Lucek 31.05.2020, 09:29
No chociażby na radyjo co_Maryjo!
Kornik
Kornik 29.05.2020, 10:38
Jak może "pospolita głupota" dysponować nieodpowiedzialnie taką kwotą? Na jakiej planecie to żyje że daje się tak podprowadzać?
Darek
Darek 29.05.2020, 10:19
Pewnie to babcia Sasina.
Aga
Aga 29.05.2020, 09:30
A tyle trąbią po mediach i tak się dalej dawać oszukać.
Cezary Cezary
Cezary Cezary 29.05.2020, 11:15
Ta, trąbią ale w jakichś publicystycznych dokumentach, myślisz że babcia takowe ogląda? Śmiem wątpić. Ale z drugiej strony, okradziona babcia to za mały kaliber na główne wydanie wiadomości - i koło się zamyka ;)
PeHa
PeHa 29.05.2020, 13:23
Ojciec Tadeusz, ten toruński specjalista od niepokalanych poczęć i wiecznych dziewictw taką babcię przy chętnie przygarnął. I miała by przynajmniej gwarancję wiecznego zbawienia.
Tomek
Tomek 29.05.2020, 08:51
A skąd „staruszka „ miała prawie 1 milion złotych ..żeby to odłożyć po 1200 pln potrzeba 80 lat ... skrupulatna kobiecina haha 😂
Ona.
Ona. 29.05.2020, 10:41
Pytanie raczej jakim cudem zyjsc titaj była w stanie odkładać takie sumy.
Kuba
Kuba 29.05.2020, 13:24
Spożywała Ducha świentego....

Pozostałe