Czesi otwierają granice, ale nie dla Polaków

  • 27.05.2020, 08:52 (aktualizacja 27.05.2020, 09:29)
  • Red.
Czesi otwierają granice, ale nie dla Polaków Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Premier Czech, Andrej Babisz zapowiedział w poniedziałek, że obywatele Czech, Słowacji i Węgier będą mogli przekroczyć granice na 48 godzin bez testów na COVID-19 i bez kwarantanny. Od wczoraj otwarto również granice z Niemcami i Austrią. A co z Polską?

Granice z Polską wciąż pozostaną zamknięte, a przejście jest możliwe tylko w wybranych punktach. Granicę z Czechami, bez konieczności odbycia kwarantanny, przekraczać mogą jedynie kierowcy tranzytowi i  transgraniczny pracownicy. Ci ostatni pod warunkiem negatywnego wyniku na COVID-19 i zaświadczenia o zatrudnienia na terenie Republiki Czeskiej. 

Do porozumienia na linii Czechy, Austria oraz Niemcy doszło podczas wideokonferencji, która odbyła się w ubiegły wtorek. Z jednej strony toczyły się rozmowy wymienionych wyżej krajów, z drugiej odbywał się „szczyt” Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Słowacji, Węgier oraz Polski. Podsumowując, we wszystkich tych krajach nawiązało się porozumienie w kwestii otwarcia granic. Do porozumienia nie przyłączyła się jednak Polska. O takiej decyzji poinformował premier Mateusz Morawiecki. 

Tym samym rząd po raz kolejny pokazał, że ignoruje potrzeby, szczególnie mieszkańców przygranicznych terenów. Czesi i Słowacy będą mogli wzajemnie przekraczać swoje granice, bez testów i kwarantanny, na czas 48 godzin. Na granicach z Niemcami i Austrią kontrole będą odbywać się wyrywkowo i będą polegać na przeprowadzeniu wywiadu epidemiologicznego i zmierzeniu temperatury. Ruch turystyczny do Czech nie został przywrócony, jednak mieszkańcom i pracownikom przygranicznych terenów z Czech ułatwi to pracę, zakupy czy spotkania z rodziną. Rząd Polski na takie rozwiązanie nie zgodził się dla swoich obywateli. Oczywiście przekroczenie granicy jest możliwe, ale powrót do Polski będzie wiązał się z obowiązkiem poddania się kwarantannie. 

 

 

Red.

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marian
Marian 27.05.2020, 23:44
Przez tych ciemniaków z pisu wstyd mi że jestem Polakiem :( !!!
zulu
zulu 28.05.2020, 11:15
A może nie jesteś?
jon
jon 27.05.2020, 22:41
Niestety przez lata sobie wypracowalismy poddanstwo .Widzą nas zawsze tylko do roboty.Mają nas za nic .Nie szanujemy siebie to i nas nie szanują .Tak też było i w historii .---polak był zawsze kapusiem lub UBEKIEM -niestety przykre to i prawdziwe !!!!
regent
regent 28.05.2020, 07:32
W zasadzie zgoda, ale temat nie jest taki zero-jedynkowy. Poczytaj sobie o kapusiach i kolaborantach np. w b.NRD albo Czechosłowacji; do pięt im nie dorastamy w poddaństwie i kapowaniu. Zatem chyba problem jest głębszy.
Hans
Hans 27.05.2020, 12:30
bo to obywatele są dla tego "rządu " a nie na odwrót !!!! wkurza chyba kogoś praca za pieniądze a nie za miskę ryżu.
regret
regret 28.05.2020, 11:11
@Hans Dopóki obywatele nie zrozumieją co to jest społeczeństwo obywatelskie to próżne gadanie . " Czy naprawdę tak trudno zrozumieć, że radni, poslowie, senatorzy, prezydent, to nie kasta panów. To nie szlachta, czy magnateria. To ludzie wybrani przez nas do zarządzania. Każda próba wykorzystania tego dla prywaty, musi kończyć się dymisją. Niezależnie od ugrupowania! "
stefan
stefan 27.05.2020, 10:49
to smutne :(

Pozostałe