Z granic zniknęły kolejki. W dwa dni skontrolowano blisko 200 tys. podróżnych

  • 22.05.2020, 13:20 (aktualizacja 22.05.2020, 14:27)
  • red.
Z granic zniknęły kolejki. W dwa dni skontrolowano blisko 200 tys. podróżnych

Podziel się:

Oceń:

Gdyby nie blokujący autostradę kierowcy TIR-ów korek byłby zdecydowanie mniejszy. Potwierdza się informacja, którą wczoraj przekazał nam jeden z kierowców.

Sytuację pogarszają „szeryfowie”, którzy blokują autostradę samochodom osobowym - pisał wczoraj jeden z kierowców, który w korku spędził kilkanaście godzin.

Już w nocy z środy na czwartek na wielu przejściach zachodniej granicy zaczęły tworzyć się potężne korki. Spowodowane było to przedłużonym weekendem u naszych zachodnich sąsiadów. I zniesionym w sobotę obowiązkiem odbycia 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy dla osób pracujących na terenie UE. W ten sposób tysiące Polaków szukających lepszych zarobków za granicą, ruszyło spotkać się ze swoimi rodzinami w Polsce.

Tylko wczoraj przejścia graniczne obsługiwane przez Nadodrzański Oddział Straży Granicznej przekroczyło 119 tys. osób w ponad 42 tys. pojazdów. W tym czasie funkcjonariusze SG pełniący służbę tylko na przejściach w Zgorzelcu i Jędrzychowicach skontrolowali 26 tys. osób. Dzień wcześniej granicę przekroczyło 79 tys. osób i 29 tys. pojazdów. Jak informuje nas major Joanna Konieczniak z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, już wcześniej zwiększono ilość funkcjonariuszy na przejściach.

Komendant Placówki SG w Zgorzelcu sam nadzorował wszystkie czynności na przejściu granicznym w Jędrzychowicach i Zgorzelcu, było tam ponad 80 funkcjonariuszy, którzy realizowali tylko kontrole graniczne. Byliśmy na to przygotowani tak samo jak przygotowani jesteśmy na każdy weekend. Przy tej ilości osób jaka w tym czasie przekroczyła granicę nie ma możliwości żeby autostrada się nie zblokowała. Zdajemy też sobie sprawę, że czynne są tylko dwa przejścia, gdzie kiedyś można było przekraczać granicę w wielu miejscach, niestety nie od nas to zależy.

Jak informuje major, wczoraj sytuację mocno komplikowali kierowcy TIR-ów, którzy po niemieckiej stronie granicy nie pozwalali jechać płynnie kierowcom osobówek w stronę przejścia. Na dowód udostępniono nam film, na którym widać jak realizowana była kontrola gdy auta jechały płynnie i w sytuacji gdy kierowcy ciężarówek blokowali drogę.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Apelujemy do podróżnych by podjeżdżając do kontroli sanitarno-granicznej mieli już przygotowane dowody osobiste, paszporty oraz inne dokumenty, które należy okazać funkcjonariuszom Straży Granicznej. Przyspieszy to bardzo proces kontroli. Prosimy również kierowców o życzliwość dla innych uczestników ruchu drogowego, ponieważ odnotowaliśmy na autostradzie A4 w stronę Jędrzychowic przypadki zablokowania przez samochody ciężarowe płynnego ruchu samochodów osobowych i busów, co spowodowało jeszcze dłuższy czas dojazdu do granicy.

Kontrola na granicy przywrócona jest obecnie do 12 czerwca 2020 roku, co oznacza, że granicę przekraczać można tylko w wyznaczonych miejscach.

Podjeżdżając do kontroli granicznej służby medyczne sprawdzają każdemu podróżnemu temperaturę ciała, następnie funkcjonariusze Straży Granicznej weryfikują dokumenty uprawniające do przekroczenia granicy, czyli sprawdzają paszport lub dowód osobisty. Ustalają również, na podstawie okazanych umów, zaświadczeń o pracę, kontraktów, legitymacji szkolnych i studenckich oraz innych dokumentów, a także na podstawie rozmowy z podróżnym, czy osoba przekraczająca granicę może być zwolniona z kwarantanny.

red.

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Aleksandra
Aleksandra 23.05.2020, 07:05
Witam moj znajomy francuz jezdzil do polski po towar zaopatrujac sie w makro lub hurtowniach Czy ma prawo wjechac teraz i Czy obejdzie sie bez kwarantanny ???
Dziekan
Dziekan 22.05.2020, 18:37
Od 6 maja można bez problemu wrócić bez kwarantanny
Jula
Jula 22.05.2020, 17:26
Czyli można jechać normalnie bez kwarantanny do Pl ? Mając umowę i meldunek w DE .
Dziekan
Dziekan 22.05.2020, 18:34
Oczywiście że tak
Lolek
Lolek 22.05.2020, 22:46
A jadac do holandi musze pokazac umowe o prace czy tylko dowod ?

Pozostałe