Za śmieci w Gminie Leśna odpowiadają mieszkańcy?

  • 21.05.2020, 12:24
  • Red.
Za śmieci w Gminie Leśna odpowiadają mieszkańcy? Pixabay

Podziel się:

Oceń:

W połowie maja w Leśnej odbyło się posiedzenie Komisji Infrastruktury Społecznej dotyczące utrzymania czystości i porządku, segregacji odpadów i poprawy estetyki na terenie tamtejszej gminy. Ze spotkania przygotowano dokument, z którego wynika, że za problemy z zaśmieceniem terenu w dużej mierze odpowiadają sami mieszkańcy - bo śmiecą.

We wrześniu ubiegłego roku w Gminie Leśna zlikwidowano spółkę PM Synergia, która odpowiadała za porządek w gminie. Część pracowników została zatrudniona w Urzędzie Miejskim w Leśnej i przyłączona do grupy pracowników fizycznych. Od tego czasu to grupa 7 pracowników i jedna osoba koordynująca pracę przejęły obowiązek utrzymania porządku, czystości i estetyki na terenie miasta i gminy. 

Niestety na terenie gminy od kilku miesięcy narasta problem z odpadami. Przepełnione są boksy i kosze, mieszkańcy narzekają na brak regularnego odbioru odpadów. Tymczasem po majowym posiedzeniu komisji, ta dla Urzędu Miejskiego przygotowała dokument, z którego wynika, że za sytuację odpowiedzialni są sami mieszkańcy, którzy nie stosują się do regulaminu utrzymania porządku. 

Jednym z głównych czynników wpływających na wzrost kosztów odpadów komunalnych jest naganne zachowanie wielu mieszkańców, którzy łamią przepisy dotyczące utrzymania czystości. Nielegalne wysypiska śmieci, podrzucanie odpadów, podawanie nieprawdziwych danych w deklaracjach, czy też samowolne "wystawki", to niestety widok codzienny w naszej gminie. Zaśmiecamy nasze otoczenie, nie reagujemy na akty wandalizmu i nieprawidłowości w gospodarowaniu odpadami, a winą obarczany jest Urząd Miejski, od którego oczekuje się uprzątnięcia całego bałaganu - czytamy w dokumencie. 

Tymczasem wielu mieszkańców nie tylko samego miasta Leśna, ale i gminy zastanawia się, kto w takim razie, jak nie Urząd Miejski, skoro spółka Synergia została zlikwidowana, ma odpowiadać za utrzymanie porządku w gminie? 

Dla mnie ta sytuacja to jakaś abstrakcja. Oczywiście, jak w każdym mieście czy gminie, są osoby, które faktycznie nie utrzymują porządku i wyrzucają śmieci gdzie popadnie. Niestety, chociażby zamknięty na czas walki z koronawirusem PSZOK  to nie wina mieszkańców . Dodatkowo ludzie często stawiają worki ze śmieciami pod koszami czy boksami, bo te są po prostu przepełnione - mówi nam jedna z mieszkanek Leśnej. 

W dokumencie stworzonym przez Komisję Infrastruktury Społecznej powołano się na różne przykłady, w tym na cmentarz komunalny w Pobiednej. Tam stan zaśmiecenia faktycznie woła o pomstę do nieba. Jednak jak wskazuje Marek Drobnik, sołtys Pobiednej, już od października ubiegłego roku, stara się doprosić w Urzędzie Miejskim o uprzątnięcie nieczystości. Prosił o dostawienie dodatkowych kontenerów na terenie cmentarzA i ustawienie ich w odpowiednich miejscach. Bezskutecznie. 

I tak co jakiś czas przypominałem o tym, że w wyniku niedbalstwa pracowników Urzędu Gminy śmieci zalegają na cmentarzu. Ostatni mail do Pani Usyk z dnia 04.05.2020, w którym napisałem: "Kilka miesięcy temu usiłowaliśmy dojść do jakiegoś ładu związanego ze sprzątaniem cmentarza w Pobiednej. Do dnia dzisiejszego sprzątanie śmieci z cmentarza nie odbywa się w sposób, który mieszkańcy akceptują. Jak pisałem w październiku - prosimy, aby kontenery na śmieci ustawiano w następujący sposób: zwyczajowo śmietniki na cmentarzu tak właśnie są rozstawione: jeden „na górze” za bramą boczną. Dodam, że ZGiUK powinien posiadać klucze do bramy bocznej, dwa przy murze przy wejściu głównym. Uściślę, że zależy mieszkańcom , aby kontenery stały „za murem” - czyli od strony cmentarza, aktualnie są postawione „przed murem” blokując drogę 358. Ponadto pod murem od strony cmentarza - w miejscu, gdzie do października 2019 były ustawione śmietniki, przez kilka miesięcy uzbierała się hałda śmieci, którą należy posprzątać przed ustawieniem śmietników z powrotem w to miejsce". Ten ostatni mail  również pozostaje odpowiedzi - informuje sołtys Pobiednej.  - W świetle tych faktów, uważam, że „zwalanie winy” na mieszkańców Pobiednej za zaistniały stan jest obrzydliwą manipulacją i wyrazem głębokiego chamstwa, ze strony urzędników, którzy sporządzili i podpisali ten fałszywy obraz sytuacji na cmentarzu w Pobiednej. Wyrażam głębokie oburzenie w tej sprawie i oczekuję przeprosin dla mieszkańców Pobiednej za kłamliwe kreowanie alternatywnej rzeczywistości. P.S. Pisanie o koszcie wywozu wyżej wymienionych śmieci - 300PLN w sytuacji, w której od połowy października 2019 nie odbył się żaden wywóz jest żenujące - informuje sołtys Marek Drobnik. 

W każdej miejscowości są mieszkańcy, którzy poprzez zaśmiecanie będą uprzykrzać życie innym. Jednak zrzucanie odpowiedzialności za cały "ten bałagan" na samych mieszkańców wydaje się nieco dziecinne ze strony urzędników. Całe pismo przygotowane przez Komisję Infrastruktury Społecznej w Leśnej można przeczytać TUTAJ

 

 

Red.

Zdjęcia (2)

Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkaniec
Mieszkaniec 25.05.2020, 11:50
Macie puste pojemniki a rzucacie śmieci na ziemię, to jak nie jesteście brudasami? Chociaż zdj główne byście dali prawdziwe a nie ściągnięte z neta z cudzego artykułu.
Mielson
Mielson 23.05.2020, 12:05
To jakis zart ale przeciez pryma aprilis byl pierwszego kwietnia ?! Czyli jakies gadajace głowy z jakiejs KOMISJI INFRASTRUKTURY SPOLECZNEJ W LESNEJ sa oplacane za snucie jakichs dziwnych wnioskow w swoich pismacha a nie mozna stworzyc etetow sprzatacza? Co sie w tej gminie dzieje ?! Ludzie czy wy tego nie widzicie ze magistrat zmienia sie w jakis cyrk absurdy jak w komedi Barei?!
Swiecie2
Swiecie2 22.05.2020, 18:12
Czy Leśna ma Burmistrza?
Jeśli tak to pozwolę zadać sobie pytania.
Jak wygląda zamknięcie kopalni?
Jak wygląda naprawa mostu na Kwisie?
Jak wygląda sprawa wyczyszczenia zarośniętych rzek?
Czy powołanie vice było potrzebne ?przecież przed wyborami był niepotrzebny.
Kiedy zostanie załatwione oświetlenie,przecież były na to zostawione pieniądze.
Dlaczego dalej jest syf i brud w miejscowościach.
Pytan dot.zapowiedzi przed wyborczych jest masa

Gienek
Gienek 24.05.2020, 12:48
Nigdy się tego nie dowiesz bo burmistrz sam nie wie co jest grane w tym urzędzie ciągle jakiś trup w szafie hi hi żałuję swojego głosu
Burmistrz
Burmistrz 23.05.2020, 09:05
Bardzo dobre pytania .
Czytelnik
Czytelnik 22.05.2020, 09:37
Syf robią ludzie. Lenie, którzy wymagają od innych tylko nie od siebie.
Zmora tego świata. Gdzie nie pójdziesz po śmieciach poznasz, że w tym miejscu był największy szkodnik świata.
Mieszkaniec Leśnej
Mieszkaniec Leśnej 22.05.2020, 08:42
Tak, najłatwiej winę zwalić na mieszkańców Leśnej bo gdy kontenery są już pełne to stawiają śmieci w w reklamówkach obok kontenerów a łaskawi panowie z ZGiUK przyjeżdżając po kontenery i je opróżniają, stawiają je ponownie nie na czystym placu lecz na tych reklamówkach i rzeczach które nie zmieściły w pełnych kontenerach....bo oni nie będą sprzątać łopatami po ludziach niby brudasach !!!!!!!!!
Stop płacenia za Pobiedną
Stop płacenia za Pobiedną 22.05.2020, 08:26
Naprawdę mieszkańcy nie są winni temu, że nie chce im się przejść 50 cm do pojemnika? Cztery puste pojemniki a śmieci na ziemi. Z takim rozumowaniem to my daleko nie zajdziemy. Dlaczego mieszkańcy innych gmin maja płacić za syf z Pobiednej? Popieram że odkąd niema Synergii jest lepiej. U mnie zdarzało się, że potrafili nie odebrać śmieci przez cały miesiąc. Zresztą nikt dla jednej Pobiednej i jej upierdliwego sołtysa z którym już nikt nie chce rozmawiać ustawy nie zmieni.
Pobiednianka
Pobiednianka 22.05.2020, 18:15
Chyba czlowieku nie wiesz co piszesz,zawsze kontenery stały na terenie cmentarza,a nie przy drodze,chy ba że to ma być wizytówka dla kuracjuszy przejeżdżających komunikacją miejską.
A sołtys działa i dlatego jest solą w oczach dla nie jednego.
x
x 22.05.2020, 12:30
jaki syf z Pobiednej placicie skoro nikt tego syfu nawet nie odbiera ? najpierw zorientuj sie w temacie a potem pisz! wyraznie jest napisane ze kontenery na smieci stoja na drodze za cmentarzem a w miejscu smietnika, ktory jest wewnatrz cmentarza gdzie powinny stac te kontenery ludzie wyrzucaja smieci. sprawa jest prosta kontenery z ulicy powinny wrocic na cmentarz na swoje miejsce i tego sie wlasnie nie mozna doprosic od wielu miesiecy! kur!!! prosciej sie chyba nie da!
Gratuluje
Gratuluje 24.05.2020, 10:53
Prawda jest taka, że kontenery stoją przy drodze bo ZGiUK się nie będzie z wami bawił jak Synergia, która szła na rękę i wjeżdżała na teren cmentarza. Trzeba było więcej pluć na Synergie, sami doprowadziliście do wybrania burmistrza, który teraz się na Was wypina.
Swój
Swój 23.05.2020, 23:44
A czy nie można się przestawić i wyrzucać śmieci do kontenerów tam gdzie są teraz ustawione. Czy trzeba się trzymać tego co za komuny bo tak było dawniej więc dobrze...zawsze można szukać problemów do dyskusji ale może trzeba zacząć od siebie czy nie można zmienić swoich nawyków. To że zawsze tak było to nie znaczy że zawsze tak musisz być, może są powody dla których przestawiono pojemniki. Czy ktoś zadał takie pytanie, czy tylko płacze że coś się w końcu zmieniło i przyszedł nowy porządek. ...
Mieszkanka
Mieszkanka 24.05.2020, 17:30
Jaki porządek? Twoim zdaniem porzadek to kontenery stojace na glownej ulicy, tarasujace przejazd a dodatkowo kontenery z ktorych wszystkie smieci fruwaja po ulicach pobiednej przy wiekszym wietrze? Nie wierze w to co czytam,...
Cmentarz ma dwa wydzielone smietniki, jeden na górze i jeden na dole, ale nie na drodze!
😮😮😮😮
😮😮😮😮 22.05.2020, 05:56
Czop komunikacyjny zawiódł
Leśna
Leśna 21.05.2020, 22:22
Czy leci z nami pilot?
Pobiedna
Pobiedna 22.05.2020, 18:22
Przez Leśną nie latają,bo tam jadem plują
😉
😉 21.05.2020, 21:39
Za gospodarkę odpadami odpowiada gmina - nie synergia nie zgiuk oni wykonują to na co mają umowę z gminą a ustawa narzuciła ten obowiązek na gminy.
W wolimierzu tego nie uczą??

A zapomniałem że tam na wjeździe przy stacji już bajzel.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 21.05.2020, 20:43
"Za śmieci w gminie odpowiadają mieszkańcy" - świetny tytuł artykułu. A kto niby zostawia ten syf pod murem albo koło pojemników??? Zgiuk nie będzie łopatami ładował do śmieciarki tego co mieszkańcy zostawiają koło pojemników. Ludzie, dbajcie o swoje otoczenie bo zginiecie w tych śmieciach a odbiór z pojemników macie przecież zapewniony!
Tedi
Tedi 21.05.2020, 19:39
Mieszkańcy winni hahahahahh Szymonie trzeba przyznać że nie panujesz nad sytuacją i jeszcze ten twój vice pożal się Boże. Wodociągi w opłakanym stanie i wszystko czego się dotkniesz obraca się w zgliszcza
Mieszkanie c
Mieszkanie c 21.05.2020, 19:28
Dlaczego Pszok jest zamknięty wszystko otwierają tylko Pszok zamknięty.Czy nie uważaciemieszkani że bajki o przedwyborczej krainie Leśna sa śmieszne. Niestety po wyborach zwykła sielanka
ja
ja 21.05.2020, 19:09
P. Usykowa Wam tak posprząta jak posprzątała w Gminie Lubań..;))
K.M
K.M 21.05.2020, 21:55
Kłamca syf robi na bieżąco
Mieszkanka Pobiednej
Mieszkanka Pobiednej 21.05.2020, 17:13
Mnie najbardziej bawi FAKT że w tej komisji infrastruktury siedzi Pani Radna z Pobiednej, która doskonale wie o zaistniałej sytuacji a nic z tym nie robi i dopuszcza jeszcze do sytuacji żeby mieszkańcy byli tak kreowani. Wstyd
też mieszkanka Naszego sołectwa
też mieszkanka Naszego sołectwa 21.05.2020, 20:40
A co ta Pani Radna może. Prócz eeee, aaaaa, emmmm, aaaaa, yyyyy.
Tedi
Tedi 21.05.2020, 19:40
Bezradna wszystko pisze Jan wielki
Gall
Gall 21.05.2020, 16:12
Niestety , mieszkańcy którzy mają w poważaniu czystość i porządek nie należą do pojedyńczych przypadków ale stanowią ca połowy wszystkich . Wystarczy popatrzeć po blokach spółdzielczych czy wspólnotowych .
Zależność jest jedna im młodsi tym gorzej . Brud i smród .
Gdybym był pracownikiem ZGiUK odmówiłbym odbierania odpadów z poniektórych miejsc . Ci co aktualnie sprzątają to pracowici i szanujący swoją pracę ludzie . Nie dość że opróżniają pojemniki to jeszcze biorą szczotki i łopaty sprzątając to co mieszkańcy wyrzucają na posadzkę .
Wszędzie widać zaniedbania segregacji . Jak się nie wprowadzi kar to nic nie pomoże. Porządkowi miejscy dobrze pracują . Jest czyściej niż było kiedykolwiek . Dawno nie było tak systematycznie opróżnianych koszy na śmieci . Niech jednak nikt nie mówi o pojedyńczych przypadkach . Potłuczone zastawy ceramiczne , butelki nie wrzucone do pojemnika tylko rozbijane , opakowania kartonowe których leniowi nie chce się rozbierać tylko rzuci byle jak i nie tam gdzie powinien , meble i lodówki podrzucane nocą .....
To nie robota pojedynczego mieszkańca .
podpis
podpis 22.05.2020, 08:22
czyściej nie jest. syf na kółkach, aczkolwiek większość komentarza to prawda
Jan
Jan 21.05.2020, 20:23
Proszę Pani proszę nie pieprzyć głupot tylko niech kolega wreszcie zacznie pracować w tym urzędzie wybraliśmy go bo pięknie gadał a *** nic nie robi z KANAREM który bierze kasę zanic . GŁOŚNE NIE DLA S.S I JEGO VICE
Pl
Pl 22.05.2020, 09:12
Powołanie tego gościa strzał w kolano
Mieszkanka
Mieszkanka 21.05.2020, 15:02
Syf totalny przy cmentarzu w Pobiednej. Od wszystkich swietych kosze wystawione na droge glowna a nie na swoim miejscu. Przy większych wiatrach smieci fruwaja po Pobiednej. Komu przeszkadzal smietnik na terenie cmentarza i po jaki grzyb go wystawiono na droge???? Druga sprawa jakie koszty sprzatania jak ten syf od miesięcy jest nietkniety. Brawo Panie Soltysie wkoncu ktoś powiedzial co trzeba!
Mieszkanka Leśnej
Mieszkanka Leśnej 21.05.2020, 13:32
No i znowu jakiś FAN Synergii miesza. W moim odczuciu, jest lepiej, przynajmniej w moim przypadku kosze są opróżniane systematycznie, zgodnie z harmonogramem. Za czasów Synergii pełne kosze stały po dwa, trzy tygodnie.
.
. 21.05.2020, 19:33
Pobiedna ma swojego burmistrza to do niego zarzalenia

Pozostałe