Osobisty plan awaryjny dla osób doświadczających przemocy domowej

 • 15.05.2020, 09:56 (aktualizacja 2 dni temu, 16:29)
 • eLuban pl
Osobisty plan awaryjny dla osób doświadczających przemocy domowej

Podziel się:

Oceń:

Stan epidemii i jego konsekwencje dla naszej wolności osobistej nie mogą powodować, że osoby zagrożone przemocą domową zostaną pozostawione bez niezbędnego wsparcia. W odpowiedzi na ich potrzeby, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, działając we współpracy z ekspertkami Fundacji Feminoteka, Centrum Praw Kobiet i Niebieskiej Linii IPZ, opracowało „Plan awaryjny”. Zawiera on informacje o możliwościach uzyskania pomocy w czasie pandemii dla wszystkich, którzy w czterech ścianach doświadczają przemocy.

Osobisty plan awaryjny

Jeśli wiesz, że możesz doświadczyć przemocy domowej i obawiasz się, że w czasie epidemii może być trudno uzyskać pomoc, przygotuj osobisty plan awaryjny. 

Jeśli zdarzy się coś złego, będziesz od razu wiedzieć jak zareagować i gdzie pójść.

Twoje bezpieczeństwo to priorytet. 

Nie jesteś winna/y przemocy i są ludzie, którzy chcą Ci pomóc! 

 1. Obserwuj zachowania osoby agresywnej: 

To ważne, żeby wiedzieć, jakie zachowania zapowiadają najgorsze i kiedy sytuacja staje się niebezpieczna dla Ciebie, Twoich najbliższych, dzieci. 

Jeśli awantury, krzyki nasilają się, jeśli coraz częściej słyszysz groźby pod swoim adresem, jeśli doświadczasz przemocy fizycznej np. szarpania, popychania, bicia, czy też zmuszania do seksu – to są sygnały, że przemoc się nasila i narasta. 

 1. Naucz dzieci dbać o bezpieczeństwo: 

Powiedz dzieciom, gdzie mogą szukać pomocy:

 • np. że mogą pukać do zaprzyjaźnionej sąsiada/ki,
 • naucz je numeru alarmowego,
 • porozmawiaj z nimi, że nie są one winne przemocy i kłótni,
 • ustalcie, gdzie znajduje się klucz do domu, jak otworzyć drzwi wejściowe, gdyby coś się stało,
 • upewnij się, że znają adres mieszkania, gdyby musiały wzywać służby. 
 1. Bezpieczne miejsce: 

Zastanów się, gdzie w Twoim domu możesz znaleźć bezpieczne schronienie. 

Ważne, by nie znajdowały się tam żadne niebezpieczne narzędzia.

Unikaj kuchni, garażu, łazienki i innych miejsc, gdzie może być twarda posadzka albo niebezpieczne przedmioty. 

Pod tym linkiem znajdziesz mapę, z oznaczeniami lokalnych organizacji i instytucji, które pomagają osobom doświadczającym przemocy. Jeśli nie znalazłaś na niej placówki w swojej okolicy, zadzwoń do najbliższego Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia telefony znajdziesz tutaj lub lokalnego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Skontaktuj się z nimi, zapytaj jak mogą Ci pomóc.  

 1. Bądź przygotowany/a do ucieczki: 

Spakuj wszystko do podręcznej torby, trzymaj ją pod ręką, tak żeby w każdej chwili móc ją zabrać. Lista rzeczy, o których trzeba pamiętać:

 • Ważne dokumenty np. paszport, dowód osobisty 
 • Leki 
 • Telefon 
 • Pieniądze/ karta płatnicza
 • Ładowarka
 • Numery ważnych telefonów 
 • Klucze do domu 
 • Obdukcje lekarskie (jeśli masz) 
 • Numery kont bankowych (zapisane)
 • Bielizna na zmianę 
 • Szczoteczka do zębów 
 • Środki ochronne potrzebne w czasie epidemii: maseczki ochronne, rękawiczki, małe opakowanie płynu do dezynfekcji (jeśli masz je w domu)
 1. W sytuacji zagrożenia: 

Nie uciekaj od dzieci! One także mogą być zagrożone. 

Jeśli nie masz możliwości ucieczki, schowaj się w rogu pokoju. Skul się, osłaniając rękoma twarz i głowę. 

Postaraj się zawsze mieć przy sobie telefon z naładowaną baterią. 

Wzywaj pomocy: 997, 112. 

W telefonie komórkowym numer alarmowy zaprogramuj tak, żebyś mogła/mógł wybrać go jednym klawiszem. Poza telefonem policji warto mieć także pod ręką numery telefonu pogotowia ratunkowego, bliskiej Ci osoby oraz numer telefonu do schroniska, gdzie możesz uzyskać pomoc i wsparcie.  

Jeśli musisz wzywać pomoc w miejscu publicznym, np. na klatce schodowej, zastanów się, czy zamiast wołania o pomoc nie krzyczeć PALI SIĘ! – co może okazać się skuteczniejsze.

Jeśli z interwencją przyjedzie policja, a się boisz o swoje życie i zdrowie, domagaj się, aby sprawca przemocy został zatrzymany na 48 godzin. Zyskasz w ten sposób czas, żeby znaleźć schronienie, uzyskać pomoc. Pamiętaj, że mimo stanu epidemii służby mają obowiązek niezwłocznie reagować na przypadki przemocy domowej! 

 1. Poznaj swoich sojuszników:

Rozmawiaj z rodziną, sąsiadami i znajomymi o sytuacji w Twoim domu.

Opracuj wspólnie z nimi strategię postępowania na wypadek, gdybyś potrzebował/a ich pomocy. Pomocne może się okazać ustalenie słowa awaryjnego – jeśli go użyjesz, będą wiedzieli, że pilnie potrzebujesz pomocy.  

Spróbuj wypełnić poniższą listę, osób do których możesz zadzwonić po wsparcie: 

 • Przyjaciel/ciółka
 • Osoba z rodziny
 • Dzielnicowy/a
 • Zaufany nauczyciel/ka ze szkoły dziecka
 • Zaprzyjaźniony sąsiad/ka
 • Kolega/koleżanka z pracy, któremu ufasz
 • Organizacja społeczna, która Ci pomoże
 • Lekarz/lekarka, który Cię zna
 • (Jeśli masz) Twój prawnik/prawniczka

Więcej szczegółowych informacji oraz przydatne numery telefonów znajdą Państwo w poradniku poniżej.

Zachęcamy również do zapoznania się z:

 • Poradnikiem Centrum Praw Kobiet "Jak uwolnić się z krzywdzącego związku" KLIK
 • Petycją Centrum Praw Kobiet o kompleksowe włączenie kwestii ochrony przed przemocą domową do rozwiązań prawnych regulujących działania w epidemii KLIK
 • Poradnikiem Funkdacji Feminoteka o sytuacji prawnej osób doświadczających przemocy domowej w czasach koronawirusa  KLIK
eLuban pl

Załączone pliki do pobrania (1)

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Niewiedzę
Niewiedzę 19.05.2020, 19:20
I co to wsystko da , w Lubaniu wiekszosc nas zna , najblisza mi osoba wie jaki jest moj mąż. Większość z rodziny mowi mi widzialas co bierzesz .... och gdyby wtedy miec ten rozum . Najbardziej bolą slowa . Co z tego kazdy daje rady ktore nie maja pokrycia w zyciu codziennym. Te wszystkie numery , policja, rodzina nic nie warte .
Ttttttttt
Ttttttttt 18.05.2020, 07:54
Dlaczego ktoś uważa, że tylko kobiety doznają przemocy domowej? A może zachowanie kobiety doprowadza do fizycznych ataków. Może facet ma już dosyć znęcania się psychicznego że strony żony lub co teraz takie modne partnerki i w efekcie zaczyna po prostu pić co daje jemu fałszywe mniemanie iż jak spuści łomot to będzie spokój w domu. Może to kobiety stosują większą przemoc bo przemoc psychiczna co znacznie trudniej udowodnic. Niech nikt nie sugeruje, że w artykule użyto dwojakiej formy i męskiej i żeńskiej bo na końcu wyraźnie widnieją adresy do instytucji zajmujących się tylko sprawami kobiet a nie płci obojga.
Gggg
Gggg 19.05.2020, 20:51
Jeśli mężczyzna czuje, że słowa partnerki go ranią, może z nią o tym porozmawiać, poprosić o zmianę. Jeśli to nie skutkuje może od niej odejść. Para może też pójść na terapię.
Bez względu na wszystko nie można jednak uderzyć, nic tego nie usprawiedliwia. Nic i nigdy. Sprawcy przemocy są wyłącznie winni tego, co robią.
Ttttttttt
Ttttttttt 20.05.2020, 15:22
Łatwo powiedzieć. Widać że masz małe doświadczenie. Depresyjna reakcja faceta jest właśnie agresja. Co z tego że facet może sobie zdawać z tego sprawę skoro niejednokrotnie nie jest w stanie się opanować. Czy zdajesz sobie sprawę ilu facetów dzięki poczynaniom swojej połówki staje się alkoholikami i co to też faceta wina? Niestety kobiety zachowują się tak jakby były szkolone w znęcaniu się psychicznym nad innymi.. Dlaczego piszesz że facet może odejść? Jeżeli wejdzie w życie ostatnio procedowanie prawo to i kobieta może wylecieć z domu na zbita twarz bez prawa powrotu do niego. Przereklamowany jest prze pseudofeministki obraz mężczyzny agresora a kobieta to niby aniołek. Przez wiele lat byłem traktowany przez żonę jako ten głupszy gorszy i taki obraz mialem. Jak wybieraliśmy się do kogoś w odwiedziny a jej to nie pasowało nie powiedziała tego wyraźnie lecz dotąd wierciła dziurę aż osiągnęła to co chciała czyli wylewające się że mnie nerwy, ona a jakże była w tym czasie słodziutka że tylko do rany przyłożyć. Dopiero jak odeszła ludzie zobaczyli kto był jaki w tym związku. Problem nie leży w tym czy odejść czy nie ale problem leży w postrzeganiu kobiety przez fałszywy obraz utworzony w społeczeństwie. Po tych wszystkich latach zaczynam rozumieć dlaczego kobiety w minionych wiekach były traktowane jak pomiotło.
hebel
hebel 16.05.2020, 23:34
A gdyby tak w uzasadnionych przypadkach zakładać w domu monitoring? Obwarowany prawnie?

Pozostałe