Kierowcy lekceważą przejazdy kolejowe

  • 09.05.2020, 10:27 (aktualizacja 11.05.2020, 09:06)
  • Źródło: KPP Lubań
Kierowcy lekceważą przejazdy kolejowe

Podziel się:

Oceń:

Droga wojewódzka 393 relacji Lubań – Leśna, od kilku miesięcy budzi sporo zainteresowania. Trasa przebiega przez miejscowości Kościelnik, Kościelniki Dolne, Kościelniki Średnie, Kościelniki Górne i ul. Baworowo w Leśnej, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkość do 50 km/h gdyż jest to obszar zabudowany. Na całej je długości usytuowanych jest 7 przejazdów kolejowych.

Przejazdy kolejowe są jednym z elementów infrastruktury drogowej, które są miejscami szczególnie niebezpiecznymi pod względem ich usytuowania czy też zmiany nawierzchni drogowej w obszarze między droga a szynami. To na nich istnieje duże ryzyko wypadku. Ważne jest też to, że kierujący pojazdami lekceważąco podchodzą do przejazdów kolejowych. Nie zatrzymują się na nich a wręcz przyśpieszają by szybciej przejechać, lekceważą znak STOP oraz sygnalizację ostrzegawczą. 

Przejazdy kolejowe na trasie Lubań- Leśna oznaczone są krzyżem św. Andrzeja z dwiema przecinającymi się belkami (znak G-3) stawia się go przed przejazdami jednotorowymi oraz znakiem B-20 „STOP”.  Znak B-20 „stop" stosuje się w celu wprowadzenia w określonych warunkach obowiązku zatrzymania pojazdu przed wjazdem na skrzyżowanie z drogą z pierwszeństwem czy też na przejazd kolejowy niestrzeżony (kategorii D). Dojeżdżając do przejazdu kolejowego powinno się poruszać z taką prędkością, która umożliwi nam bezproblemowe zatrzymanie się przed torami. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym kierujący jest zobowiązany do stosowania się do znaków drogowych. Taryfikator mandatowy nakłada na kierowcę za niestosowanie się do znaku B-20 mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne. Na wymienionej trasie występuję duże natężenie ruchu drogowego pod względem samochodów osobowych jak i ciężarowego transportu drogowego. Pamiętajmy, że od miejscowości Lubań do miejscowości Leśna obowiązuje ograniczenie prędkość do 50 km/h, gdyż jest to obszar zabudowany.  

Trasa jest pod stałym nadzorem policjantów ruchu drogowego lubańskiej komendy oraz policjantów międzypowiatowej grupy SPEED. Patrole policyjne również w ten rejon drogi kierowane są w pojazdach nieoznakowanych. Osoby, które nie stosują się do obowiązku zatrzymania się na przejazdach kolejowych mogą liczyć się z konsekwencjami.

W dalszym ciągu Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu będzie prowadzić działania we wskazanym terenie celem eliminacji  nieprawidłowości ze strony kierujących ignorujących nałożone nakazy w ruchu drogowym.  

Źródło: KPP Lubań

Zdjęcia (3)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe