Instytucje kultury wracają, ale stopniowo

  • 06.05.2020, 15:50
  • ŁCR
Instytucje kultury wracają, ale stopniowo

Podziel się:

Oceń:

Epidemia koronawirusa zmieniła naszą rzeczywistość. Na całkowity powrót do normalności jeszcze musimy poczekać.

Lubański samorząd podejmuje szereg starań, których celem jest ponowne rozpoczęcie działalności merytorycznej przez instytucje kultury. Będzie się to działo małymi krokami, a otwieranie nastąpi stopniowo i w różnym czasie.

„Jeśli chodzi o Miejski Dom Kultury to nic się w tej materii nie zmienia.  Nadal jest to obiekt, w którym zajęć się nie prowadzi. Nie są organizowane żadne imprezy masowe – przekazuje Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński. - Jeśli zaś chodzi o pozostałe jednostki kultury, tj. Muzeum Regionalne oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lubaniu, trwają prace by powoli uchylić ich drzwi (wypowiedź dla Muzycznego Radia).

Miejski Dom Kultury

Miejski Domu Kultury nadal jest obiektem zamkniętym, w którym nie są prowadzone zajęcia, również nie są organizowane żadne imprezy masowe. Nasi pracownicy kultury są na miejscu i wykonują te czynności, na które dotychczas nie starczało czasu, wspierają swoich podopiecznych oraz nie dają o sobie zapomnieć organizując w ostatnim czasie „Balkonową Majówkę”, oczywiście zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu

Biblioteka jest jeszcze zamknięta dla czytelników, ale już niedługo otworzy swoje drzwi. Obecnie przygotowuje się do przyjęcia czytelników. Dyrekcja musi zadbać o bezpieczeństwo, dlatego ponowne otwarcie biblioteki nastąpi na nowych zasadach.

Jak zapowiada burmistrz Arkadiusz Słowiński w dalszym ciągu pozostaną zamknięte filia w zspitalu (NZOZ ŁCM) oraz filia w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznym im. S. Drzewieckiego przy ul. Leśnej. W dwóch pozostałych obiektach tj. w Ratuszu i filii nr 3 na Osiedlu Piastów trwają intensywne prace przygotowawcze. Póki co  wiadomo, że zostanie wyznaczony punkt zwrotu książek na półpiętrze Ratusza. Zwrócona książka będzie podlegała trzydniowej kwarantannie. Wypożyczanie książek odbywać się będzie, nie jak dotychczas, w salach działu dla dorosłych czy dzieci, ale poza nimi „w drzwiach”. Zgodnie z wytycznymi władz centralnych, nadal zamknięta będzie czytelnia oraz Galeria nad Schodami. Pracowników biblioteki od czytelników dzielić będą także specjalnie zamontowane przegrody z plexi.

Oficjalną informację o terminie otwarcia znajdziemy na stronie internetowej bibliotekaluban.pl i w mediach społecznościowych.

Muzeum Regionalne

Muzeum Regionalne w Lubaniu pozostanie zamknięte dla zwiedzających do 31 maja br. Jeżeli nie zmienią się decyzje władz centralnych,  muzeum otworzy się w czerwcu. Wystawa poświęcona 800-leciu Lubania zostanie udostępniona 2. czerwca w Ratuszu. Otwarta będzie również  Wieża Bracka wraz z wystawą minerałów (z zachowaniem zasad zwiększających bezpieczeństwo zwiedzających i pracowników Muzeum). Tymczasem Muzeum Regionalne w Lubaniu pozostaje aktywne i realizuje wszystkie zadania statutowe z wyjątkiem udostępniania wystaw. Lokalni muzealnicy pracują przygotowując wystawy, zabezpieczają i konserwują pozyskane muzealia, prowadzą działalność naukową i popularnonaukową, wykonują kwerendy prowadzą także lokalne badania archeologiczne.

Powolne odmrażanie życia kulturalno-społecznego w Lubaniu trwa. Zdjęcie zakazu działalności instytucji nie oznacza nakazu ich otwarcia. Ostateczną decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania jednostek oraz procedurach związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności, w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji, w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym.

Oby normalność wróciła jak najszybciej.

Zachęcamy do odwiedzania stron instytucji, które na bieżąco informują o swojej działalności:

https://www.facebook.com/MDKwLubaniu/

https://www.facebook.com/biblioteka.luban/

https://www.facebook.com/muzeumluban/

ŁCR

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kret
Kret 11.05.2020, 08:52
Podoba mi się to że temat artykułu jest o czym innym a "Sęk" o Anarchii ;P Generalnie widzę nie dość że umysłowe średniowiecze panuje w głowie to jeszcze usiłuje "zarazić" innych takim poglądem. Jeśli będzie wiadomo kiedy biblioteka w Ratuszu ruszy byłbym wdzięczny za informację...
Dżezika
Dżezika 12.05.2020, 17:33
Już działa. Oczywiście pod takim reżimem sanitarnym, że ho ho... Nie przestrasz się przyłbic.
Sęk
Sęk 06.05.2020, 17:29
Chyba przedwcześnie. Według senatora Pęka grozi nam katastrofa i totalny upadek państwa wobec braku możliwości wybrania prezydenta (czytaj Andrzeja Dudy) w maju. Kraj pogrąży się a chaosie …
Czyli brak wody, prądu i gazu, puste sklepy, nie kursuje komunikacja publiczna, nie ma telefonii, telewizji, radia, bezprawie i anarchia zapanuje nad Wisłą.
Pozostanie tylko modlitwa .. i oczekiwanie na agresję ze strony Putina.
Szympanides Makakikopulos
Szympanides Makakikopulos 06.05.2020, 21:25
Uuuuuuuuuuuu'lalaaa, poszedł Pęk argumentów pękiem a żaden tam sękiem... Nie wiedziałem że Duda - filosyjonazistowski figurant-p'Rezydent Mosadu-wzorowy i gorliwy słuchacz jednoosobowego Instytutu Doskonalenia Posłuszeństwa Narodów Wobec Narody Wybabranego im. Jojne Danielsa jest tu, w POlin, aż taaaak ważny! Stawiam 1000:1 że wygra te "wybory" w cuglach wcześniej mu w Tel Awiw uszytych/w pysk mu zapodanych a w Telawiwzji Polskiej w barwy narodowe wyinkrustowanych...

Pozostałe