Aktualizacja. Zapytaliśmy czy samorządy przekażą spis wyborców?

  • 27.04.2020, 11:26
  • red.
Aktualizacja. Zapytaliśmy czy samorządy przekażą spis wyborców? Archiwum eLuban.pl

Podziel się:

Oceń:

Wszystko wskazuje na to, że rząd nie cofnie się przed przeprowadzeniem wyborów korespondencyjnych. Poczta Polska czyni ku temu przygotowania i wciąż oczekuje od samorządowców przekazania list osób uprawnionych do głosowania. W przestrzeni publicznej pojawiają się różne opinie o przekazywaniu danych przez samorządy, dlatego sprawdziliśmy jak sytuacja wygląda i zapytaliśmy u źródła.

Inspiracją do napisania tego tekstu była plotka, która dotarła do naszej redakcji jakoby Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania uległ naciskom wojewody i przekazał Poczcie Polskiej wrażliwe dane mieszkańców.

Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań
Jeżeli autorzy plotki wiedzą lepiej to żadne dementi tu nie pomoże. Dlatego, że oni zawsze wiedzą lepiej co się dzieje. Tak na poważnie, do dnia dzisiejszego nic jeszcze Poczcie Polskiej nie przekazałem. Takie jest moje oficjalne stanowisko. W tej chwili jestem na gorącej linii z wieloma samorządowcami z regionu i z Polski i też z prawnikami. Mamy kilka stanowisk, między innymi przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, stanowisko RODO, stanowisko Związku Miast Polskich, stanowisko Rządu, Poczty Polskiej. Musimy to wszystko wyważyć, w którą stronę pójść.

Zbigniew Hercuń, Wójt Gminy Lubań
Nie przekazałem. Według mojej opinii i wstępnej opinii kancelarii prawnej to nie ma podstawy prawnej. Wprawdzie czekamy jeszcze na ostateczną opinię kancelarii, ale najprawdopodobniej nie przekażę Poczcie Polskiej danych mieszkańców gminy.

Dariusz Furdykoń, Wójt Gminy Siekierczyn
Odmawiam przekazania danych. Tam nie ma podstawy prawnej. Dziś jeszcze będę miał opinię swojego radcy prawnego. Chcę jeszcze trochę pochodzić na wolności, dlatego odmawiam.

Roland Marciniak, Burmistrz Miasta Świeradów-Zdrój
Nie przekazaliśmy. Jak wpłynie podpisany wniosek to przekażemy. To co wpłynęło to było jakieś nieformalne pismo, podpisane przez Pocztę Polską. Czekamy, jak wpłynie podpisany wniosek to będziemy działać. Przepisy przepisami, parlament się w nocy spotka i rano wszystko będzie ok.

Krzysztof Halicki, Wójt Gminy Platerówka
Gmina nie ma podstaw do przekazania tych danych. Nasz inspektor ochrony danych osobowych powiedział absolutnie nie ma podstawy prawnej i przygotował stosowne pismo.

Leszek Leśko, Burmistrz Olszyny
Poczta Polska jest bardzo porządną instytucją, która powinna społeczeństwu jak służyła, tak dalej służyć. Natomiast co do udostępnienia list wyborców na dzień dzisiejszy decyzji ostatecznej jeszcze nie podjąłem. Poczekam do dnia jutrzejszego, chociaż wszystko idzie normalnym tokiem i mamy to przygotować. Rozmawiałem z naszym informatykiem, który twierdzi, że nie ma też dokładnego adresu mailowego, na który należy przesłać te dane. Jeżeli do jutra przygotowane będą wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do przekazania danych to wszystko wskazuje na to, że prześlemy je do Poczty Polskiej.

Szymon Surmacz, Burmistrz Miasta i Gminy Leśna
Mimo wielu prób skontaktowania się, burmistrz nie znalazł czasu na rozmowę z redakcją. W związku z tym nie poznaliśmy odpowiedzi na pytanie czy udostępni dane wyborców Poczcie Polskiej.

Aktualizacja
Przed 16. na redakcyjny telefon zadzwonił burmistrz Leśnej i przekazał nam swoje stanowisko w tej sprawie:

Nie udostępniliśmy i raczej nie udostępnimy. Jutro będę miał porządnie sporządzoną opinię prawną, chociaż prawdopodobnie to będzie jedno krótkie zdanie, ale ja się skłaniam do tego, aby nie udostępniać, bo to jest jakiś absurd.

red.

Komentarze (108)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zulu
zulu 29.04.2020, 09:40
Czy w każdej pipiduwie obowiązuje inne prawo jeśli są potrzebne opinie {dotyczące tej samej sprawy]czasami sprzeczne?Absurd.
Halina
Halina 28.04.2020, 15:22
Wstyd mi że jestem z Olszyny po tym co powiedział Leśko !!!!
JA
JA 28.04.2020, 18:00
To wyjedz z Olszyny pacanie!!! Znam Pana LESZKA LESKO jeszcze jak był moim nauczycielem w SP1.Był super !!! Potem różnie o P.Leszku mówili ,plotkowali .Człowiek jest tylko człowiekiem .Prosze nie obrażać mojego BURMISTRZA .Dobrze i prawnie postępuje.BRAWO Panie LESZKU niech PAN ROBI SWOJE !!!!
dno
dno 29.04.2020, 09:38
Może go adoptujesz jak taki fajny?
tobi
tobi 28.04.2020, 20:24
Wiesz gdzie jest miejsce czopka?Napisz lepiej za co te pochwały?
Stachu
Stachu 28.04.2020, 16:09
Mi wstyd za burmistrza.
Darek
Darek 28.04.2020, 08:53
USTAWA
z dnia 27 września 1990 r.
o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej , o ile wiadomo innej nie ma ... tak wiec każe działanie inne niż zapisy w Ustawie to bezprawie...

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.…
Bezpartyjny
Bezpartyjny 28.04.2020, 05:35
Jedyne sensowne rozwiazanie to wszyscy do wyborow,kazdy wg swego przekonania i na swojego kandydata.Upartyjnione spoleczenstwo czy to po prawicy czy po lewicy to jedynie garstka narodu,to wygrywa z duza przewaga kandydat bezpartyjny.Teraz glos ma wiekszosc narodu,to jest byc albo nie byc dla naszych dzieci i dla nas samych tu i teraz wszyscy do urm bez wzglegu na forme i kosekwencje.

Jeremi
Jeremi 28.04.2020, 13:56
Wszyscy do urn! Każdy ma wolne i nieprzymuszone prawo - głosujemy na kogo chcemy za wyjątkiem Dudusia.
lubanianka
lubanianka 27.04.2020, 23:59
A ja się bardzo cieszę. W wyborach wygra z pewnością Pani Kidawa, na pewno cofną 500+, a co niech nieroby idą do roboty i se zarobią, na pewno emeryci ostatni raz dostali te swoje 13kie, sprywatyzują co jeszcze zostało, nasz szpital, w końcu nie będzie żebrał, w końcu otworzą co pozamykali na wirusa. W końcu nie będzie kłótni i zazdrości w Lubaniu, bo nikt nic nie będzie miał. Starczy tyle co mamy, a resztę.....obejdzie się i będzie jak było. Pan Tusk to sama wspaniałość, przynajmniej oni mieli i się nie kłócili, nikomu nic nie mówili i brali ile chcieli. Ot, tak ma być. A jak kto chce to niech jedzie do Niemiec i sobie zarobi.
?
? 28.04.2020, 09:09
Teresa weź leki
AH
AH 27.04.2020, 22:44
Jako obywatel mam prawo glosowac i zaden wojt nie bedzie mi tego utrudnial, bo ma jakies widzimisie.
HA
HA 28.04.2020, 13:57
Masz prawo - ale warunek jest że jesteś na liście - jak cie nie ma - to nie masz prawa.
Emil
Emil 27.04.2020, 20:29
Newsweek i GW zachęcają do prenumeraty przez śmiercionośną Pocztę Polską :)
Rozbawiony
Rozbawiony 27.04.2020, 21:01
Koperty z Newsweekiem i GW to faktycznie są ZABÓJCZE .....dla rozumu.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 27.04.2020, 20:25
Ciekawy jestem przeciwko komu teraz ci zbuntowani cwaniacy, będą kierować pozwy...? Okazuje się że rząd wypiął się na samorządowców - niech sobie protestują. Dane osobowe bez łaski już przekazało Poczcie Polskiej Ministerstwo Cyfryzacji.
Tym co zapowiadali kierowanie pozwów podaję dane pozwanego:
Minister Cyfryzacji - Marek Zagórski
ul. Królewska 27 00-060 Warszawa
NIP: 5213621697 REGON: 145881488
e-mail: [email protected]
Adres skrytki na ePUAP: /MAiC/SkrytkaESP

ON
ON 28.04.2020, 18:04
Herakliusz czytam twoje teksty i nie wiem czy Ty wróciłeś z .........BOLESŁAWCA ........czy dopiero sie tam wybierasz ?!
M
M 27.04.2020, 19:40
Wójt Platerówki kojarzony z PO,
Wójt Siekierczyna kojarzony z PSL,
Burmistrz Świeradowa kojarzony z PO,
Burmistrz Leśnej kojarzony z Lewicą,
Wójt gminy Lubań kojarzony z PSL/Lewica

Czy kogoś jeszcze dziwi, że właśnie przefe wszystkim w tych gminach dochodzi do prób sabotowania wyborów?
PKW jasno wydała polecenie o OBOWIĄZKU przekazania list wyborczych Poczcie Polskiej bo tak stanowi obowiązujące prawo a oni swoje i udają głupszych niż trzeba.
PL
PL 27.04.2020, 22:16
Zobaczymy skutki buntu i konsekwencje pytanie, który pierwszy pęknie. Stawiam na KLAMCE
Misia
Misia 27.04.2020, 21:36
Tym samym burmistrz nie daje mi głosu w wyborach na prezydenta.To jest łamanie prawa.
M
M 27.04.2020, 19:19
Burmistrzom i wójtom to już się w ***ch po przewracało. Wydaje im się że to są jakimiś książątkami udzielnymi i będą sobie jak w prywatnym księstwie decydowali według własnego widzimisie. Zasłaniaja się jakimiś opiniami (ten z Leśnej to całe jedno zdanie będzie miał) albo inspektorami Rodo (to ten z Platerówki co pyta pewnie podwładnej), albo sami wszystko wiedzą bo i tacy są (to ten z Siekierczyna). A co to za fachowcy którzy zastępują Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny i Państwową Komisję Wyborczą w jednym których wzywacie na odsiecz i jakie mają prawo by wam wykładać o niezastosowaniu się do poleceń Państwa Polskiego. Państwowa Komisja Wyborcza wydała wam polecenie i macie się do niego stosować a nie uprawiać politykę. Nie waszą rzeczą jest rozstrzygać co wam się wydaje. Macie wykonać polecenie a później możecie sobie wnieść sprawę do sądu jak wam coś nie pasuje. Co będzie następne? Nie będziecie się stosować do kontroli skarbowej i przestaniecie płacić podatki. A może i przestaniecue się stosować do wyroków sądowych, poleceń policji, służb sanitarnych itd. Pogięło was?
Zasiądę w fotelu i będe się dobrze bawił jak po kolei za wprowadzanie anarchii w kraju prokuratura zrobi z wami porządek. Chyba że wcześniej ludzie wpadną do urzędu bo już mają dość waszej arogancji.
DO ROBOTY BO ZA TO WAM PŁACIMY A NIE POLITYKOWANIE. A JAK WAM SIĘ NIE CHCE TO LUDZIE WAM POMOGĄ
Anna
Anna 27.04.2020, 21:59
Do szkoły lepiej idź człowieku bo nie da się czytać te błędy w oczy rażą a poziom merytoryki żenada?
Logik
Logik 27.04.2020, 21:07
Bardzo dobry logiczny komentarz. Sam lepiej bym tego nie ujął.Pozdrawiam.
Wczoraj, 21:07
Wczoraj, 21:07 28.04.2020, 10:43
Tobie się akurat nie dziwię
Anka
Anka 27.04.2020, 19:09
Topo co to RODO i jakim prawem poczta ma posiadać dane obywateli .To jajiś żart że na każde pierdnięcie rozdaje się dane obywateli bez ich zgody a jak ktoś wyłudzi kredyt to rozkładają ręce że nie pilnujemy swoich danych
Gość
Gość 27.04.2020, 21:54
Poczta zbiera nasze dane, aby potem wystąpić z nakazem płacenia abonamentu RTV
Zamach stanu
Zamach stanu 27.04.2020, 23:26
I pewnie tak zrobią
R
R 27.04.2020, 18:36
Burmistrz Leśnej to jaja jakieś sobie robi. Jutro będzie miał porządną opinię ale to będzie w sumie jedno krótkie zdanie. Czyli to jest pana zdaniem porządna oponia? A poza tym po co opinia jak za całe prawo w Polsce wystarczą odczucia burmistrza Leśnej. On się do czegoś skłania bo mu się wydaje że to jakiś absurd. No i ta opinia. Całe jedno zdanie. No i ten absurd. Bo mu się wydaje. Człowieku nawąchałeś się czegoś o tej szesnastej?
Obiektywnie Obiektywny
Obiektywnie Obiektywny 27.04.2020, 18:20
Do burmistrza Leśko - Panie Burmistrzu, jeżeli przekaże Pan Poczcie Polskiej spis wyborców bez podstawy prawnej (na razie jej nie ma) może się Pan spodziewać pozwu zbiorowego mieszkańców Gminy w związku z procederem nielegalnego przekazania danych osobowych... I myślę, że nie będzie tu chodziło o złamanie RODO. Apeluje, Panie Burmistrzu proszę się wstrzymać, opanować i czekać aż przepisy wejdą w życie.
tak
tak 28.04.2020, 18:09
Dobrze robi BURMISTRZ i nie mieszaj i nie strasz ludzi jak ta popieprzona opozycja.Moze jeszcze poprosisz UNIE EUROPEJSKA !!???
emeryt
emeryt 28.04.2020, 12:14
Czyżby towarzysz Leśko został wazeliną PIS-u tak jak Towarzysz Edzio z Lubańskiej SLD.
zulu
zulu 28.04.2020, 11:04
Apeluj,apeluj możesz się nawet odwołać przez okno.
Rk
Rk 27.04.2020, 21:04
Nieprawda. To kłamstwo.
Jest podstawa prawna. Ustawa covidowa. Takie też jest podtanowienie PKW.
Poza tym dane zgodnie z prawem już są na Poczcie Polskiej której zgodnie z obowiązującym prawem przekazało Ministerstwo Cyfryzacji a samorządowcy którzy złamali prawo wstrzymując przekazanie list będą teraz pociągnięci do odpowiedzialności karnej. I na cóż im to było?
Robert
Robert 27.04.2020, 18:08
Ten z leśnej nigdy nie ma czasu ciekawe co on tak strasznie robi
hmmm
hmmm 27.04.2020, 20:22
Ayahuasca
tam
tam 27.04.2020, 17:29
Ustawa covidowa mówi o głosowaniu korespondencyjnym, ale wyłącznie w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, starszych i objętych kwarantanną. Mają one w tej ustawie stworzoną możliwość głosowania za pośrednictwem poczty, więc jeśli chcieliby to zrobić, to poczta może otrzymać ich dane. Natomiast nie ma żadnych podstaw, by przekazywać poczcie dane innych obywateli. Jeśli poczta ich żąda, to narusza prawo, podobnie jak każdy burmistrz, które je udostępni.
Rk
Rk 27.04.2020, 18:26
Nieprawda.
Ustawa covidowa mówi o wszystkich obywatelach Polski. Wyjaśniła i potwierdziła to również Państwowa Komisja Wyborcza. Jeśli samorządy nie wydają danych wyborczych poczcie polskiej łamią prawo.
Takie dezinformacje są wprowadzaniem opinii publicznej w błąd i próbą wpływania na samorządy by toropedowały legalne i konstytucyjne wyboru
tam
tam 28.04.2020, 18:03
Nie masz racji.
Nie można sobie pozyskiwać wszystkich danych osobowych, bo ma się taką fantazję. Poczta może pozyskać tylko te dane, które są jej niezbędne do realizacji zadań, a nie wszystkie dane jak leci, bo ma taką zachciankę. Obecnie jest jej zlecone jedynie rozesłanie pakietów wyborczych do chętnych niepełnosprawnych, starszych i osób w kwarantannie. Więc tylko te dane może pozyskać. Do innych danych prawa nie ma.
Na podobnej zasadzie działa każdy inny podmiot - na przykład nie można przyjmując kogoś do pracy żądać wyciągu z jego konta, czy nazwiska kochanki lub numeru PESEL jego żony i matki. Można pozyskiwać tylko te dane, które są niezbędne do zatrudnienia i tylko od osób, które są u niego zatrudnione. Istnieje bowiem ogólny przepis, że pracodawca ma prawo pozyskiwać dane osobowe od pracowników (tak jak poczta od obywateli), ale nie oznacza to, że może pozyskiwać wszystkie dane, które mu się tylko zamarzy i od wszystkich.
Jeśli pracodawca będzie żądał danych, które nie są niezbędne do zatrudnienia lub od osób, które nie są pracownikami, narusza tym samym przepisy o ochronie danych osobowych, za co grożą ogromne kary finansowe.
Bogdan
Bogdan 27.04.2020, 16:20
Przeprowadzenie w najbliższym czasie wyborów Prezydenta RP nie jest możliwe z powodu zagrożenia koronawirusem.
Nie ma gwarancji, że głosowanie korespondencyjne będzie zgodne z zasadą powszechności - wielu wyborców może nie mieć możliwości udziału w głosowaniu.
Powodem jest nieskuteczność wyłącznego głosowania korespondencyjnego, wprowadzonego w tak krótkim czasie przed wyborami.
Kampania wyborcza nie toczy się zaś z poszanowaniem zasady równości szans kandydatów, a obywatele nie dostają nawet minimalnej wiedzy o wyborach.
Rk
Rk 27.04.2020, 17:43
Nieprawda.
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła że wybory korespondencyjne nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.
Reszta jest jak najbardzej zgodna z procedurami demokratycznymi.
A w razie wątpliwości decyduje o tym Sąd Najwyższy i Trybunał Konstytucyjny a nie politycy ani nie samorządowcy
Bogusław
Bogusław 27.04.2020, 19:12
Trybunał a w nim same PiS-iory z naukiem czyli miernotą w zakresie prawa na czele.
JA
JA 28.04.2020, 18:13
UBEK ?
xyz
xyz 27.04.2020, 18:48
Poczytaj sobie Konstytucję RP, a potem pisz, bo robisz z siebie głupa.
xyz
xyz 27.04.2020, 18:40
Następny mądrala oblatany w przepisach. Nie będę się powtarzał. Zerknij na mój post pod postem nijakiego Maro.
Lesław
Lesław 27.04.2020, 17:19
Bardzo naiwna ocena rzeczywistości
Kibic Olszy
Kibic Olszy 27.04.2020, 15:43
Po kim, jak po kim ale po Leszku się tego nie spdziewałem !
nie kibic
nie kibic 29.04.2020, 09:44
A ja tak.
Czesiek
Czesiek 27.04.2020, 19:13
Leszek się okłada z każdą władzą bo chce dotrwać na stołku do emerytury.
scyzoryk
scyzoryk 28.04.2020, 11:07
Oby do władzy nie doszli Eskimosi bo trzeba będzie się obrzezać.
p
p 27.04.2020, 15:42
Najbardziej śmieszą mnie ci wójtowie Platerówki i Siekierczyna. Jakże oni ważni. A na prawie się nie znają bob podstawy są. A ten inspektor ochrony danych osobowych w Platerówce to cóż to osobistość która zjadła wszystkie rozumy?
Maro
Maro 27.04.2020, 15:33
Panie Furdykoń nie napinaj się pan i nie politykuj boś za krótki tylko przejazuj te dane bo my mieszkańcy chcemy głosować korespondencyjnie. A swoją drogą dobrze pan wiesz że podstawa prawna jest w ustawie antcovidowej tylko strugasz pan mądrzejszego niż jesteś
Anna
Anna 27.04.2020, 22:05
?Ręce opadają, jak ktoś nie ma gdzie się wykazać to daje takie komentarze. Nie wiem kto tu udaje mądrzejszego niż jest ?
xyz
xyz 27.04.2020, 18:38
Jakoś nie przypominam sobie, aby mnie, mieszkańca tej samej gminy, miał prawnie reprezentować na zewnątrz jakieś Maro. Dlaego zwracanie się per "my mieszkańcy" , to raczej objaw schizofrenii, albo ciągoty do dawno słusznie minionych czasów. Dlatego, aby zachować konwencję: Towarzyszu! Jesteście sami za krótki do polityki, bo nie macie zielonego pojęcia o tym, co tu napisaliście. Przepisy dotyczące wyborów, nie mogą być zmieniane w czasie krótszym niż 6 miesięcy przed wyborami. Gdzie jest to podane, to wasze zadanie domowe, towarzyszu. Ustawa antycovid nie ma prawa tego zmieniać, bo w naszym kraju wszystko jest przecież normalni. Gdyby było inaczej, wprowadzono by stan nadzwyczajny albo przynajmniej klęski żywiołowej, uprawniający do tymczasowej zmiany niektórych podstawowych przepisów na czas takiej klęski. Dlatego mądralo, zanim coś napiszesz, sprawdź to najpierw.
Ps. Nie jestem żadnym adwokatem ani miłośnikiem naszego wójta, ale irytuje mnie czyjeś nadmiernie przerośnięte ego, indolencja i zwykłe buractwo + niewiedza.
Rk
Rk 27.04.2020, 21:58
Nieprawda.
Przepisy mogą być zmieniane w czasie krótsxym niż 6 miesięcy za wyjątkiem przepisów istotnych które są wyszvzególnione np. zmiana okręgów wyborczych, zmiana progów wyborczych. Nie ma mowy o tym że zabronia się w tym czasie zmienić sposób głosowamia na koredpondencyjny tym bardziej że jest to spowodowane bezpieczeństwem wyborców.
W ostateczności można się zwrócić do Trybunału Konstytucyjnego ale do czasu jego rozstrxygnięcia jest domniemanie konstytucyjności tego rozwiązania.
Po drugie w naszym kraju mie jest wszystko normalnie bo obowiązuje stan epidemii. Dlatego jest potrzeba głosowania korespondencyjnego ale nie ma potrzeby wprowadzania bardziej dradtycznych stanów wyjątkowych no państwo radzi dobie w ramach stanu epidemii.
I po co kłamać?
xyz
xyz 28.04.2020, 12:35
Wybory powinny być tajne i bezpośrednie. Nawet taki tuz z PIS jak Pawłowicz, wypowiadała się kiedyś, że wybory korespondencyjne naruszają konstytucję i stanowią zagrożenie dla ich bezpośredniości. Tajność też jest pod sporym znakiem zapytania, skoro wraz z kartą wyborczą wysyłać ma się oświadczenie o, hehe, tajnym głosowaniu, wraz z danymi osobowymi głosującego. I to ma dotyczyć większości głosujących, a nie jak dotychczas niepełnosprawnych, którzy nie byli w stanie dotrzeć do lokalu wyborczego. A praktycznie uniemożliwienie głosowania polonii zagranicą? Czy takie odwrócenie podstaw głosowania nie jest już samo w sobie istotna zmianą przepisów? A co do stanu epidemii, to co to za wytwór i jakie przepisy regulują działanie organów rządowych czasie jego trwania. Z tego co wiem, to konstytucja wymienia jedynie stan wojenny, stan wyjątkowy i stan klęski żywiołowej. Nie ma tam ani słowa o stanie epidemii.
Lichtenauer
Lichtenauer 27.04.2020, 17:13
Wypowiadaj się za siebie gościu, nie za całą gminę i nie cwaniakuj boś za krótki.
?
? 27.04.2020, 19:58
Przecież nikt cię nie zmusza do głosowania tylko niech wójt nie utrudnia tego tym co chca głosować
R
R 27.04.2020, 18:28
Panie wójcie niech się pan nie denerwuje
mm
mm 27.04.2020, 15:27
Jeśli burmistrz uniemożliwi mi głosownie poprzez nieprzekazanie moich danych do poczty polskiej to będą pozwy zbiorowe o odszkodowanie. I to nie do urzedui tylko osobiście od burmistrza.
Atanazy
Atanazy 27.04.2020, 19:15
Przecież możesz cymbalisto iść na pocztę i się tam zapisać na wybory - to znaczy na ten pocztowy plebiscyt.
do mm
do mm 27.04.2020, 18:33
jeśli burmistrz przekaże bezprawnie nasze dane to będą pozwy zbiorowe
Zenon Zarazek
Zenon Zarazek 27.04.2020, 18:05
Zbiorowe pozwy w praktyce się wygrywa w polskich sądach w odróżnieniu od indywidualnych. Widziałem taki cyrk na własne zezowate oczy! Dużo by pisać o tym.... A nie warto bo innej wykładni nie było(niby była ale z daleka widoczna że dla pitzu i na krzywy ryj) i co? I poszło aż miło:) A indywidualnie jak który próbował to mimo racji i papierów i słuszności słusznej przej... przegrał sprawę i tyle.

Pozostałe