Sąd uznał niektóre działania Ministerstwa Zdrowia za nielegalne

  • 24.04.2020, 10:16
  • Red.
Sąd uznał niektóre działania Ministerstwa Zdrowia za nielegalne Pixabay

Podziel się:

Oceń:

W czwartek sąd stwierdził nieważność czterech środków podjętych przez Ministerstwo Zdrowia w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Chodzi między innymi o ograniczenie sprzedaży detalicznej przez małych przedsiębiorców i ograniczenia w przemieszczaniu się.

Sytuacja nie dotyczy jednak Polski a naszych sąsiadów z Czech. Tamtejszy sąd uznał, że niektóre działania wprowadzone przez czeskie Ministerstwo Zdrowia nie są zgodne z prawem. Sąd nie podważył ich słuszności w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się zakaźnej choroby a uznał tylko (lub aż), że wprowadzone regulacje nie są zgodne z prawem. Chodzi wprowadzenie zakazu sprzedaży detalicznej przez mniejszych przedsiębiorców oraz ograniczenie w swobodnym przemieszczaniu przez obywateli Czech. Czeski rząd ma czas do poniedziałku by zdjąć nałożone obostrzenia lub podjąć kroki, które prawa łamać nie będą. 

Trybunał zdaje sobie sprawę z celu, dla którego podjęto środki nadzwyczajne. Dlatego nie uchylił ich na dzień dzisiejszy (czwartek), aby dać rządowi miejsce na naprawienie dotychczasowej wadliwej sytuacji prawnej - wyjaśnił w czeskich mediach sędzia Štěpán Výborný. Decyzja Sądu Miejskiego w Pradze jest ostateczna. W uzasadnieniu sąd wyjaśnił również, że aby w takich sposób ograniczyć prawa obywateli Czech, tamtejszy rząd powinien wprowadzić stan wyjątkowy, a obostrzenia nie mogą być wprowadzane jedynie przez Ministerstwo Zdrowia, ponieważ jedno ministerstwo nie ma takich uprawnień. 

Czeki Ministerstwo Zdrowia  zapowiada, że będzie poszukiwać rozwiązań zgodnych z decyzją sądu. 

Będziemy szukać rozwiązania, które zadowolą sąd, przy jednoczesnym utrzymaniu środków, które są epidemiologicznie kluczowe dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii i nadal stopniowo będziemy je rozluźniać zgodnie z nakreślonym planem - powiedział minister zdrowia Adam Vojtěch. - Chcemy chronić naszych obywateli przed epidemią, co jest bezdyskusyjne - dodał.

Jednocześnie jednak rząd zdecydował się na przyśpieszenie poluzowania niektórych obostrzeń. Już od 27 kwietnia otwarte zostaną sklepy o powierzchni do 2500 m2, które mają wejście od ulicy, co miało nastąpić dopiero od 11 maja. Dodatkowo otwarte zostaną szkoły nauki jazdy, sale gimnastyczne i fitness ale bez możliwości korzystania z przebieralni i urządzeń sanitarnych. Otwarte mają też zostać biblioteki, zewnętrzne części ogrodów zoologicznych i botanicznych. Wznowione mają zostać zajęcia w szkołach. 

Natomiast od 1 maja planuje się w Czechach otwarcie sklepów w centrach handlowych, restauracje, puby i kawiarnie będą mogły przyjmować gości w ogródkach zewnętrznych. Otwarte zostaną też salony fryzjerskie, manicure i pedicure, solaria, muzea, galerie, zamki, pałace i skanseny. Wznowione zostaną też zawody sportowe na świeżym powietrzu z wyłączeniem kibiców. 

 

Red.

Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Polska to syf
Polska to syf 26.04.2020, 14:38
Ta jak zwykle w Czechach jest nielegalne a w polszczy można bo polska to syf i bezprawie. Ludzie traktowani są jak bydło. Tylko rząd to wielkie Pany.
 jon
jon 24.04.2020, 21:32
Całe szczescie ,że te PISory sa ,bo byłaby jeszcze wieksza bida .!
Sąsiad :)
Sąsiad :) 24.04.2020, 20:19
Mieszkaniec Wuhan pyta Czecha:
- Gdzie są Czechy?
- w Europie
- to ile jest mieszkańców?
- 10 mln
- aha, to żyjecie w jednym mieście?
Jura
Jura 24.04.2020, 14:59
W Czechach Pisiory nie rządzą tylko Andrej Babiš!???????
Szwejk
Szwejk 24.04.2020, 18:30
No,odkrywcze.Dzięki za wyjaśnienie.
anna
anna 24.04.2020, 13:33
Jak było 3000 tyś ludzi chorych wszystko zamknęli, jak jest 10 000 tyś otwierają Logika nie do ogarnięcia. WYBORY , WYBORY i później się okaże ilu jest zakażonych
Szwejk
Szwejk 24.04.2020, 18:31
W Czechach są jakieś wybory?.
nie jest źle
nie jest źle 24.04.2020, 15:01
nie gadaj głupot. porównaj ile jest zarażonych w europejskich krajach i zmarłych a ile u nas. jakby dalej wszystko bylo zamkniete do konca epidemii to by nikt nie mial pracy i by tylko byly napady kradzieze morderstwa.
??
?? 24.04.2020, 17:34
PiSowski trol
Porównaj ile w innych krajach robi się testów a ile u nas. Przykład pracownicy SG zbadano profilaktycznie. Zero objawów a wynik pozytywny a takich ludzi jest tysiące.
PiS bliżej do Białorusi niż zachodu. Wkońcu karzeł z okrągłego stołu ta sama krew co Tusk i bolek, tylko kasa kasa i doić państwo.
Hehe
Hehe 24.04.2020, 14:18
To w końcu 3 tyś /10 tyś czy 3000 tyś
Krzysiek
Krzysiek 24.04.2020, 13:56
Tu akurat mowa jest o Czechach, ale nie zmienia to faktu, że także i my musimy starać się wracać do normalności podobnie jak inne cywilizowane kraje. Pieniądze z nieba nie spadają i nie ma zmiłuj, musimy je sobie sami wypracować.
jan
jan 24.04.2020, 13:20
Widać kto prowadzi tą zakłamaną gazetkę. Redaktorek rodem z PeŁo pisze tytuł sugerujący że to niby u nas takie bezprawie.Potraficie tylko manipulować i kłamać ludzi,zero prawdy.G..no prawda całą dobę, to wasza dewiza
Logik
Logik 24.04.2020, 18:35
Dobrze piszesz. Duża część obywateli czyta tylko nagłówki,na tym żerują takie "wiarygodne" media jak TVN. Widocznie eLuban bierze przykład z TVN-u.
??
?? 24.04.2020, 17:36
W pisie świętym od tych wałów i przekrętów które robią to teraz tylko afery manipulacje i fake newsy widzą.
Czesi cywilizacja u nas komuna o sondy sprzedane władzy ludowej made in kwa kwa.
onufry
onufry 24.04.2020, 15:03
@jan . Gdzie tu manipulacja czy kłamstwo ? Widać że trudno ci to ogarnąć . Na wszelki wypadek pozwolę na przypomnienie że ostatnie formy pańszczyzny zostały zniesione w Polsce dopiero w 1931 r. odpowiednią ustawą, która umarzała
nieodrobione zobowiązania chłopom i określała formę wykupu ziemi i nieruchomości,
które do tej pory obrabiali właśnie w formie pańszczyzny.
Można już włączyć myślenie . W dodatku samodzielne .
g
g 24.04.2020, 14:04
czytanie tekstu ze zrozumieniem to klasy 1-3 szkoły podstawowej-jesteś w takim wieku ?
??
?? 24.04.2020, 17:37
Wiek nie ważny, ważne że jest z PiS a to wszystko
Mówi o poziomie IQ
Asesor
Asesor 24.04.2020, 11:41
Takie to jest kurduplowe Państwo Prawa i Sprawiedliwości. Teraz głupole pospolite wiecie po co łączono funkcję Ministra od Sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
Pani prokurator wszczęła śledztwo - i po zakończeniu pracy poszła do domu.
Ogląda telewizję - a tu dowiaduje się, że to jej śledztwo inny prokurator już umorzył.
Logik
Logik 24.04.2020, 18:44
Tylko że ta pani prokurator wszczęła śledztwo bezprawnie,nie ma jeszcze przepisów wykonawczych o wyborach ,a więc jak można mówić o jakimś zagrożeniu dla zdrowia i życia?. Ponadto owa pani prokurator jest związana z tzw."nadzwyczajną kastą",wypisuje w internecie polityczne wpisy przeciw obecnej władzy. Nie jest to jakaś obiektywna osoba tylko zaangażowana politycznie i dlatego wszczęła polityczne śledztwo bez jakiejkolwiek podstawy prawnej.
Żeby coś obiektywnie stwierdzić trzeba sięgnąć do różnych źródeł,nie tylko TVN.
XD
XD 24.04.2020, 15:37
Za czasów PO to sie zylo i kradlo ?????
Marzena
Marzena 24.04.2020, 12:57
No takie jaja to nawet za radosnego PRL-u się nie zdarzały. Co najwyżej temu samemu co wszczął kazali umorzyć oczywiście przy odpowiednim - czyli zgodnym z prawem - uzasadnieniu.
Irka
Irka 24.04.2020, 16:24
w PRL-u? Toż to za Stalina takich wybryków nie notowano. To jest pierwszy przypadek na świecie że jeden wszczyna a inny umarza.

Pozostałe