Kwietne łąki nie w tym roku

  • 24.04.2020, 11:00 (aktualizacja 24.04.2020, 12:11)
  • red.
Kwietne łąki nie w tym roku Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Był plan, aby miejsca porośnięte trawą zostały zastąpione łąkami kwietnymi. Pomysł choć dobry i przyjazny środowisku w tym roku nie zostanie zrealizowany. Będzie za to wysoka trawa.

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że lubański magistrat zmienia politykę dotyczącą wykaszania miasta. Chodziło głównie o oszczędności na paliwie i mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Do tego oczywiście doszła susza. - Uważam, że można byłoby zmienić filozofię koszenia. Niekoniecznie wykaszać całe tereny zielone, których nikt nie używa, a wykaszać jedynie wzdłuż miejskich traktów metr do półtora, a w miejscach gdzie jest naturalny zieleniec powinna rosnąć - dzielił się swoimi spostrzeżeniami Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.

- W wielu krajach jest koszone do półtora metra (dop. red. od granicy drogi), a dalej trawa rośnie w sposób naturalny. Tam gdzie trzeba, czyli w parkach i na placach zabaw trawa powinna być skoszona, ale nie wymagajmy, aby wszędzie była koszona dwa czy trzy razy w roku - tłumaczył burmistrz. - Za te pieniądze ZGiUK mógłby dokupić wyposażenie placów zabaw czy wprowadzić kolejne innowacje na przykład na cmentarzach, a tak palimy całą masę litrów benzyny na koszenie, którego po dwóch tygodniach już nie widać - dodawał włodarz.

Pojawił się pomysł by jeszcze bardziej zaoszczędzić na paliwie i jednocześnie poprawić estetykę miasta. Mowa o kwietnych łąkach, które w naszym kraju są coraz bardziej popularne i co istotne są bardzo przyjazne środowisku.

- Jest pomysł, aby takie zieleńce gdzie dziś rośnie trawa obsadzać różnego rodzaju kwiatami. Są specjaliści w branży, którzy potrafią to zaaranżować i wykonać odpowiednie nasadzenia tak by łąka żyła od początku wiosny od późnej jesieni - mówił Arkadiusz Słowiński.

Kwietne łąki w pierwszej kolejności miały powstać przy ulicach Staszica oraz Włókienniczej. Pomysł choć dobry, to niestety w tym roku nie zostanie zrealizowany. - Jestem zwolennikiem powstania takich łąk. Propozycja ich stworzenia padła w rozmowach ze ZGiUK-iem. Rozmowy trwały, padły pewne wyceny, ale na realizację będziemy musieli poczekać do przyszłego roku - poinformował Arkadiusz Słowiński. - Projekt z uwagi na ważniejsze wydatki został wycięty z projektu budżetu na 2020 rok. Szacowany koszt powstania łąk wyniósł kilkadziesiąt tysięcy złotych - tłumaczył Tomasz Bernacki, Naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska w Lubaniu.

W 2020 roku kwietnych łąk w Lubaniu zatem nie zobaczymy. Pozostanie nam za to cieszyć się... wysoką trawą. Z wnioskiem aby ograniczyć koszenie do włodarzy Lubania zwrócił się ostatnio Włodzimierz Bartkowiak z Partii Zieloni. - W obecnych warunkach pogodowych i klimatycznych estetyka pola golfowego przestała mieć rację bytu. Zachowanie wyższej trawy pomoże zachować resztki wilgoci i opóźnić proces erozji.

- Zgadzam się z tym aby jak najwięcej trawy zostawiać i kosić ją jak najrzadziej. Sam jestem działkowcem. Ostatnio gdy przekopywałem wysoką trawę ziemia była wilgotna. Tam z kolei, gdzie nie rosło nic była wysuszona jak popiół. Będę sugerował jak najmniejszą ilość koszeń jeśli niekorzystna aura się utrzyma. Będziemy kontynuować to co rozpoczęliśmy w poprzednim roku. Przy koszeniu będziemy ograniczali się do koszenia pasa wzdłuż drogi i chodników - zakończył Arkadiusz Słowiński.

 

red.

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ida
Ida 25.04.2020, 20:30
Nasze miasto to jeden wielki problem, problem - Dom Kultury, problem- teren przy ul. łużyckiej po dawnych dziełkach ogrodowych, Problemem nie jest tylko centrum w okolicach fontann. Tam kończy i zaczyna się Lubań
WBai
WBai 25.04.2020, 16:47
Pan Burmistrz żyje w innym mieście bo dla mnie kwietna łąka to nie jest zapuszczony trawnik nawet jeśli się nie ma pieniędzy a trawnik powinien też być pielęgnowany . ZGiUK w Lubaniu bierze spore pieniadze za usługi sprzatania porządkowania miasta i parków a efekty są marne .Moim zdaniem nasze miasto traci cały czas na swojej urodzie.
Lubanianka
Lubanianka 24.04.2020, 23:20
I głupi narod lyka to , jaka wycena ? Wycena czego ? Jak powstaje te laki kosi sie trawe do zere i ora sie taką ziemię potem rosypuje mix nasion i laka gotowa . Przoranie ziemi z trawą spowalnia wzrost trawy i daje możliwość wzrostu polnych kwiatów. Projekt za darmo , teraz tylko do realizacji .
Kleszczu
Kleszczu 24.04.2020, 18:26
Zaoszczędzone pieniądze wydać na testy i walkę z boleriozą. Wysoka trawa to duże skupisko kleszczy.
Ada
Ada 24.04.2020, 18:10
Dobry pomysł ?
lubanianka
lubanianka 24.04.2020, 17:35
gdzie moj komentarz kolejny raz moje komentarze są usuwane dlaczego
hebel
hebel 24.04.2020, 16:32
Super ! Nareszcie coś fajnego. Powrót do normalności:)
Mieszkaniec
Mieszkaniec 24.04.2020, 15:09
Oczywiscie sie zgodze ale z zamian bedzie bardzo dużo insektów któ
gbur
gbur 24.04.2020, 14:57
"Ostatnio gdy przekopywałem wysoką trawę ziemia była wilgotna" - po co ziemia miałaby być wilgotna, skoro i tak rośnie wysoka trawa??
Lubaniak
Lubaniak 24.04.2020, 13:20
No zobaczymy,bo rok temu to trawniki wzdłuż dróg nie były koszone,trawa na pół metra urosła.

Pozostałe