Lubań. Prawie milion na remonty dróg

  • 18.04.2020, 12:05
  • ŁCR
Lubań. Prawie milion na remonty dróg

Podziel się:

Oceń:

Gmina Miejska Lubań znalazła się na liście gmin objętych dofinansowaniem w ramach Funduszu Dróg Samorządowych (FDS).

Wśród zadań zatwierdzonych do dofinansowania w 2020 r. jest przebudowa drogi ul. Tkackiej, Mikołaja i Granicznej wraz z odwodnieniem i oświetleniem.

Zgodnie z informacją, która pojawiła się na stronie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, Minister Infrastruktury przekazał Wojewodzie Dolnośląskiemu, zatwierdzoną przez Prezesa Rady Ministrów, listę zadań gminnych oraz zadań powiatowych województwa dolnośląskiego do dofinansowania ze środków Funduszu.

Dofinansowanie z FDS dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Im niższy dochód własny, tym wyższa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80% kosztów realizacji zadania.

W Lubaniu wnioskowana i przyznana kwota dofinansowania wynosi 983 174,00 złotych. Przy realizacji tego zadania trzeba brać również pod uwagę fakt, że niezbędny jest wkład własny, który wynosi 421 361,00 zł. Wartość projektu ogółem wynosi 1 404 535,00 złotych.

Bardzo nas cieszy dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie prawie miliona złotych oraz fakt, że z listy rezerwowej dostaliśmy się na listę podstawową – powiedział Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

Dla przypomnienia, w ramach właściwie jednego zadania miasto złożyło dwa wnioski o dofinansowanie, które obejmowały zarówno przebudowę jak i remonty czterech ulic.

Otrzymaliśmy dofinansowanie na jedną z tych części, tj. dotyczącą bezpośrednio przebudowy dróg. Oznacza to, że nie cała ulica Graniczna, Mikołaja i Tkacka mogą zostać przebudowane w ramach tego projektu, a tylko pewna część – mówił burmistrz.

Dofinansowanie w ramach tego zadania obejmuje przebudowę drogi od skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej, Tkackiej i Szkolnej w dół, w stronę torów, przez ulicę Graniczną,  aż po ul. Lwówecką oraz odcinek ul. Granicznej za nowo powstałymi kamienicami i ul. Mikołaja od torów do przejścia pod budynkami spółdzielni mieszkaniowej przy ul. Szkolnej.

W budżecie miasta na 2020 r. mieliśmy zaplanowane środki na realizację tego zadania. Rozpoczynamy procedurę przetargową. Chcemy w całości wykonać przebudowy objęte dofinansowaniem, ale szukamy również możliwości, aby jak najszerzej wykonać remonty tych dróg. Będziemy starali się znaleźć środki finansowe, aby w całości zrobić chociaż łącznik przy ul. Granicznej od miejsca, gdzie kończy się dofinansowanie do tzw. małej obwodnicy Lubania przy ul. Antera oraz dokończyć remont ul. Tkackiej – powiedział Arkadiusz Słowiński.

– Wszystko zależy od kosztów, a przede wszystkim od tego czy pomimo spadku dochodów samorządu będziemy mogli znaleźć na to środki w budżecie miasta. Na pewno nie zostanie wykonana w tym roku ul. Grunwaldzka, bo na to środków w żaden sposób nie znajdziemy. Postaramy się, aby wymienione przeze mnie fragmenty, przy obecnych możliwościach budżetowych, zostały uwzględnione – dodał burmistrz.

– Jeżeli uda się szybko wyłonić wykonawców to będziemy prosić mieszkańców o cierpliwość, bo realizacja przebudowy dróg będzie wiązała się z pewnymi trudnościami w przemieszczaniu się w centrum miasta. Myślę, że przykład ulic Ratuszowej czy Spółdzielczej pokazuje, że warto przeczekać ten trudny czas by później cieszyć się efektem – zakończył A. Słowiński.

ŁCR

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lubanianka
Lubanianka 20.04.2020, 01:19
To prawda z remontem ulicy Głównej, tylko obietnice, kiedy burmistrz dotrzyma słowa, znowu przed wyborami?
Mieszkanka
Mieszkanka 19.04.2020, 15:40
Remont Ulicy Głównej tylko jest obiecywana przed wyborami a później to już idzie w zapomnienie .!!!
Mieszkanka
Mieszkanka 19.04.2020, 15:34
Dofinansowanie
obserwator
obserwator 19.04.2020, 12:45
Straszne jest to, że ta zgraja radnych i marionetek, która rządzi już 10 lat mając większość doprowadziła do upadku miasto!!! Dzisiaj się cieszymy, iż z dotacji zewnętrznych wyremontujemy dwie niewielkie ulice w centrum miasta. Obecnie po dekadzie rządów obecnego włodarza centrum miasta powinno być skończone jak to jest we Lwówku, Lubomierzu i Wleniu. Miastach, które mają mniejsze dochody niż nasze i gorsze położenie do ściągnięcia inwestorów. Powinniśmy obecnie remontować peryferyjne dzielnice i poprawiać tam jakość życia mieszkańców. My natomiast jesteśmy szczęśliwi z niewielkiej dotacji i nie widzimy, że okoliczne miasta są perełkami architektury. Dodatkowo smutnym przykładem upadku miasta, są egipskie ciemności spowodowane wyłączaniem światła na całych osiedlach mieszkaniowych. Dlatego recenzja działań burmistrz i jego radnych jest tak krytyczna.
Xx
Xx 18.04.2020, 23:52
Ulica główna !!!
Kierowca
Kierowca 18.04.2020, 23:00
Może w końcu ul. Główną od kiedy żyje ta. Ul. To wymaga remontu.
Roman
Roman 18.04.2020, 21:46
Zróbcie wreszcie te głupie 50m chodnika na bankowej przy sanepid. wstyd.czekacie az ktoś nogi połamie?
?
? 18.04.2020, 21:33
Wójt prawie doskonały brak sukcesów drogowych
Pl
Pl 19.04.2020, 12:13
Dlatego pana tylko kłamstwa dobrze wychodzą
Teo
Teo 18.04.2020, 19:04
No to do roboty!! Ludzie na pewno uzbroją się w cierpliwość. Cieszy jak coś się zmienienia na nowe i odrestaurowane , czy zmodernizowane!! W Lubaniu strasznie to jakoś wolno idzie.!!
Zdziwiony
Zdziwiony 18.04.2020, 17:31
Niesamowite,ten niedobry PiS daje kasę na przebudowę dróg,a dobry Marszałek Senatu dał kasiorkę 1,5 mil. na premie dla kumpli.
Zdziwiona
Zdziwiona 18.04.2020, 21:30
Jakby "twój" najwspanialszy rząd z TVPis na czele oddał 2 miliardy złotych na rozbudowę dróg to można byłoby Lubań połączyć z Kołobrzegiem osobną drogą. Więc skończ, zakuty łbie.
Hogsofwar
Hogsofwar 19.04.2020, 14:23
Zdziwiona - zabraniam oglądać tvenu - propagandy . A gdzie kidawa że jej nie widać ? A zresztą i tak niczego nie powie hehehe
Zdziwiony
Zdziwiony 19.04.2020, 08:48
Nie skończę,będę tę obłudę PO pokazywał i wyzwiska od "zakutych łbów" nie robią na mnie najmniejszego wrażenia,tylko rozśmieszają mnie że takie emocje wśród przeciwników PiS-u buzują.A co będzie po wyborach?.Strach się bać.
JA
JA 18.04.2020, 22:06
,,,Zzdiwiona ''---odzywa sie w Tobie zew natury ? Ubeckie korzenie ?
Tuk tuk
Tuk tuk 19.04.2020, 09:03
UL. Wojska Polskiego istna masakra. Tysiące ludzi z Osiedla przeżywa katusze na tej ulicy.
Jaro
Jaro 19.04.2020, 01:49
Spokojnie zapędziłeś się, dzisiaj do szamana na spowiedź! Później wyślij Tadziowi kilka groszy bo skomle że nie ma (choć panuje tutaj taki dobrobyt dzięki wam! Pościeraj kurze z obrazków twojego małego wodza które masz na ścianie. I o 19 tvp, zasiadaj do "prania mózgu" a nie czekaj, wy nie macie mózgów! Aaaa, jeszcze wysprzątaj skrzynkę pocztową, żeby listonosz mógł ci przynieść kartę do głosowania z figurką twojego starego onanisty karakana. Taką do modłów i całowania w trudnych chwilach. I nie zapomnij półgłówku, każdą złotówkę jaką "daje" twój pis pochodzi od każdego obywatela tego kraju, nie tylko od głąbów z pisu. Ta klika baranów nie zarabia tych pieniędzy tylko zabiera obywatelom. Oni nic nie dają od siebie.
Lol
Lol 18.04.2020, 14:25
A Grunwaldzka? Az wstyd panie Burmistrzu za stan tej drogi....
--- Głęboka Studzienka ---
--- Głęboka Studzienka --- 19.04.2020, 08:37
Ul. Grunwaldzka czeka na swój remont już 8 LAT ... ja mam pomysł - niech z ul. Grunwaldzkiej stanie ktoś do wyborów na burmistrza i jak wygra to remont będzie za TYDZIEŃ !!!! .... Miastem musi zarządzać przedsiębiorca , człowiek oddany dla miasta , zagorzały Lubanianin który wie jak wykorzystać środki państwowe , jak zainwestować w miasto aby turysta lub mieszkańcy chętnie wydawali pieniądze w naszym mieście .
--- głęboka Studzienka ---
--- głęboka Studzienka --- 18.04.2020, 12:58
Fenomen miasta Lubań - wszystkie studzienki na terenie naszego miasta zapadnięte i źle wykonane . Jazda samochodem to istny slalom - nikt nie kontroluje tego , patologia maksymalna - nowa droga i chluba naszego miasta Lubań - dwie studzienki zapadnięte a ledwo oddane do użytku . Łatki asfaltowe to wszystko na co stać miasto . Ludzie obudźmy się i wybierzmy na burmistrza przedsiębiorce bo nauczyciel to robi drogi ale na papierze ..... brak slów.
roberto
roberto 18.04.2020, 20:59
co racja to racja dodaj też że ze studzienek to już drzewa rosną bo nie czyszczone od lat, nieroby

Pozostałe