65 mandatów i pouczeń za przemieszczanie się bez ważnego powodu

  • 06.04.2020, 13:33 (aktualizacja 06.04.2020, 14:26)
  • red./asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń
65 mandatów i pouczeń za przemieszczanie się bez ważnego powodu KPP Lubań Funkcjonariusze policji informują kierujących o obostrzeniach w związku z epidemią

Podziel się:

Oceń:

Lubańscy policjanci w związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń odnośnie ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, prowadzą na terenie powiatu lubańskiego intensywne kontrole różnych miejsc w przestrzeni publicznej. Patrole sprawdzają miejsca, w których mogą gromadzić się grupy młodzieży, parki, place zabaw, ogrody działkowe. Ponadto dokonują kontroli pojazdów pod kątem liczby osób w nich przewożonych. Niestety nie wszyscy przestrzegają nowych zaostrzonych zasad bezpieczeństwa.

Policjanci w ramach działań, opanowania rozprzestrzeniania się koronawirusa wykonują intensywne kontrole na terenie miast i wsi naszego powiatu. W działaniach tych wspomagają ich wojsko, ochotnicza straż pożarna oraz straż miejska. 

Niestety, pomimo wprowadzonych zakazów, zdarzają się mieszkańcy, którzy bez ważnego powodu przemieszczają się poza swoimi miejscami zamieszkania w celach rekreacyjnych czy po prostu z nudów. Lubańscy policjanci od wprowadzenia od dnia 1 kwietnia kolejnych obowiązków wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów ujawnili kilkanaście  tego typu sytuacji. Grupowanie się osób, spożywanie alkoholu na ławce w parku, chodzenie z „nudów” - czyli przemieszczanie się bez ważnego powodu poza swoimi miejscami zamieszkania w celach rekreacyjnych, są to główne wykroczenia, za które policjanci nałożyli 65 mandatów karnych w tym pouczenia. Mandaty karne opiewały do kwoty 500 zł.  Każda z osób, która otrzymała mandat karny została uświadomiona o zagrożeniach wynikających z rozprzestrzeniania się wirusa oraz sposobach przeciwdziałania temu zjawisku. Osoby te swoim zachowaniem narazili życie oraz zdrowie swoje i innych na niebezpieczeństwo.

W związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 od 1 kwietnia do odwołania wprowadzone zostały kolejne ograniczenia. Osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi m.in. wysoka grzywna. Oprócz tego zmienione są zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszona działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży.

Od nas wszystkich zależy to, czy powstrzymamy rozprzestrzenianie się koronawirusa. Zachowajmy zdrowy rozsądek i wzajemnie dbajmy o swoje bezpieczeństwo. Nie podchodźmy do obowiązujących obostrzeń lekceważąco. Tylko dzięki przestrzeganiu nowych przepisów jesteśmy w stanie ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii.

red./asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń

Komentarze (72)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ttt
ttt 09.04.2020, 02:13
jak czytam te skamlania to az mnie mdli, nie podoba sie to wyprowadzka do wloch albo niemiec, tam liberalne przepisy jak widac sie sprawdzaja! Ograniczyli wam prawo do przemieszczania sie raz w zyciu i juz wielki dramat, bo wycieczek wam sie zachciewa? a moze tak do lesnej i z powrotem? bardzo dobrze, ze robia lapanke. Uzywajcie troche rozumu, to czasem sie przydaje
S.
S. 07.04.2020, 23:26
Kiedyś podobne teksty leciały w komunistycznej Trybunie Ludu...z drugiej strony w jakiejś części rozumiem władze bo gdyby nie zaostrzyli przepisów to spora grupa współobywateli miałaby głęboko wywalone na obostrzenia związane z chińską zarazą a wg mnie są one tymczasowo potrzebne.
??
?? 07.04.2020, 21:47
Nie czepiajcie się Policji. Oni wykonują pracę według zadań jakie otrzymują. Tak samo jak my pracujemy i robimy według planu kierownictwa.
- Ktoś zrobił łamiący prawa człowieka przepis
- Ktoś wydał polecenia dla komend że mają pilnować przestrzegania zakazu
- ktoś dzięki temu do budżetu już 1mln przytulił
A jak nie wiecie kto poszukaj ie wypowiedzi z konferencji kto mówił że koniec żartów. .
Poprostu zabierają wasze 500+
Budżet pada co sam Gowin przyznał.
Artur
Artur 07.04.2020, 19:17
Karać za bezmyślność
Golem
Golem 07.04.2020, 18:19
Brawo Milicja! Czekamy na pałowanie!
anty pis
anty pis 07.04.2020, 17:12
To nie są Polacy. To najemnicy pissowscy.
Anon
Anon 07.04.2020, 16:52
"Niewidzialny wrog" zbiera zniwa... Dlugo minie zanim baranki otworza oczy na to co faktycznie sie odwala.
!
! 07.04.2020, 19:06
Qanon?
Zbyszko
Zbyszko 07.04.2020, 15:38
Co by zamknąć już raz na zawsze tą jałową dyskusję rodzimych mędrków o podstawach prawnych karania mandatowego:
Art. 54 Kodeksu wykroczeń mówi: „Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.” – Takimi przepisami porządkowymi (jak opisane wyżej w art. 54 Kw) są oczywiście potencjalnie antyepidemiologiczne zakazy i nakazy. Ale żeby mogły stanowić wykroczenie – a tylko za wykroczenie możemy dostać od ręki mandat – to owa wspomniana w ww. przepisie ustawa musi zawierać jasny i wyraźny przepis stwierdzający jasno, że złamanie zakazów i nakazów jest karalne.
Jest ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, a w niej upoważnienie do wydawania nakazów i zakazów w czasie epidemii – rozporządzeniem Rady Ministrów.
Rada Ministrów wydała 31.03.2020 rozporządzenie precyzujące nakazy i zakazy. Policja twierdzi, że to są nakazy i zakazy porządkowe podlegające karze (mandat za ich złamanie) na podstawie art. 54 Kw.
Jasne?
=============
Natomiast naruszenie norm nakazanych wobec kwarantanny stanowi naruszenie przepisów wspomnianej ustawy sanitarnej i zagrożone jest karą grzywny 30 000 zł i tak orzeka PIS.
Jasne?
b22
b22 07.04.2020, 23:46
Poczytaj najpierw Konstytucję RP i nie pieprz bez sensu.
tp
tp 07.04.2020, 15:34
I tak stworzono państwo policyjne łamiąc konstytucję i wszystkie prawa społeczeństwa polskiego, następnie będzie przymus sczepienia szczepionkami z nanoczipami plus 5G.
SzymonL
SzymonL 07.04.2020, 15:29
I wszystkie nieważne bo nie ma podstawy prawnej. Nie przyjmować i do sądu.
marta
marta 07.04.2020, 15:10
Policja masowo nadużywa swoich uprawnień
w żadnym wypadku nie przyjmować mandatów
shk
shk 07.04.2020, 13:48
policja wniebowzięta - nareszcie bez przypału moge walic mandaty o jakich zawsze marzyli dla premii...za przepisową jazde sprawnym autem.Patologia...
Janek
Janek 07.04.2020, 11:22
Nie przyjmować mandatów nie dajmy się zastraszyć PiS i Policji
Marceli
Marceli 07.04.2020, 15:19
Kolejny cymbał. Sądy też się nie ******** z taki baranami. Tyle że w sądzie łapie się więcej.
?
? 07.04.2020, 08:29
Czy wy nie widzicie że grupa ludzi sama sobie prawo pisze. Brakuje kasy to wychodzą karać. Przepis na który powołują się w innych publikacjach 54kw daje widełki 50-500zl .dają po 500 bo trzeba braki w budżecie państwa nadrabiać jeden mandat jedno dziecko 500+. Takie polecenie mają i nie czepiacie się policji bo wykonują polecenia przełożonych a przełożeni polecenia rządzących. Jeżeli siedzą gruliją rodzinnie grają mecze zbierają się w grupie karać jak najbardziej. Ale jak ktoś jedzie odpocząć i pójść w pojedynkę lub we dwoje na spacer do Lubańskiego lasu to karanie trochę nie na miejscu i policjant powinien zrozumieć że ktoś chce odpocząć od domu
Ktoś
Ktoś 07.04.2020, 00:32
Ograniczanie wolności pod pretekstem "niewidzialnego wroga"!!! A ludzie się na to wszystko zgadzają i jeszcze przyklaskują. Mandat za wyjście z domu i przebywanie w prywatnym samochodzie?!?! Za wyjście do lasu?!?! WTF??? Co będzie następne? Godzina policyjna? Takie zabawy już były w niedalekiej przeszłości i niczym dobrym się to nie skończyło. Zastanawia mnie w którym momencie obudzimy się i stwierdzimy, że coś jest nie tak?
Artur
Artur 07.04.2020, 19:19
Oby ciebie to nie dopadło
.
. 07.04.2020, 19:08
Obudzimy się jak będzie już za późno!
Marta
Marta 07.04.2020, 11:01
Dokładnie!!!!!!??
Glusuje na Dude
Glusuje na Dude 07.04.2020, 00:09
Niech redakcja wystąpi o podstawę prawną do KPP i udowodni fanom Tuska że nie mają racji. Nie siedzicie to płacicie. Wirus się roznosi, skoro minister kazał siedzieć to siedzicie i nie narzekajcie bo za PO były by drugie Włochy. Nie podoba się to granica w jedną stronę jest otwarta.
WYKOP
WYKOP 07.04.2020, 15:41
"Nie podoba się to granica w jedną stronę jest otwarta. "
No to ***** do swoich ruska **** pisowska
Nauka
Nauka 07.04.2020, 14:50
Wirus nie roznosi się spacerując w lesie, tylko w zamkniętych pomieszczeniach. Najczęstsze miejsca zarażenia: Mieszkanie, szpital, DPS, przychodnia, bus, miejsce pracy (warsztat, biuro), winda, restauracja. Bardzo rzadko można zarazić się w sklepie, ale tylko w przypadku, gdy zarażony kichnie na nas i żadne z nas nie będzie miało maseczek. Dlaczego pozarażali się Włosi? Bo spacerowali? Nie. Bo spotykali się tłumnie w mieszkaniach, barach, kawiarenkach, całowali się na dzień dobry. Nie ma udowodnionego przypadku zarażenia się podczas spaceru na ulicy, w parku, w lesie przy przestrzeganiu dystansu społecznego.
tyle
tyle 07.04.2020, 16:46
Nie da się pogodzić zostań w domu ze spacerami po lesie. Proste jak drut.
Szamasz
Szamasz 06.04.2020, 22:47
W lesnej policjaci zbieraja sie na orliku i graja sobie w pilke, im wolno...
Kris
Kris 06.04.2020, 22:34
Brednie
Mądrala baba
Mądrala baba 06.04.2020, 21:47
Ta cała rzecznik to się nadaje do tarcia chrzanu ! Pojęcia nie ma oczym gada i jak taka mądra to niech sama mandaty wypisuje chociaż jak wszyscy jej podobni boji się nosa za próg komisariatu wystawić buhahahahha :) Baba do garów !!!
murzyn
murzyn 06.04.2020, 21:14
POLICJA .! KARAC ,KARAC, I KARAC ale !ostro

Pozostałe