Są sklepy, które nie chcą stosować się do zaleceń. Czy zabije nas chęć zysku?

  • 03.04.2020, 19:35 (aktualizacja 03.04.2020, 20:45)
  • red.
Są sklepy, które nie chcą stosować się do zaleceń. Czy zabije nas chęć zysku? Zdjęcie ilustracyjne

Podziel się:

Oceń:

Nie chodzi o to aby utrudniać życie przedsiębiorcom, którzy mają i tak ciężką sytuację. Docierają jednak do nas sygnały, że część z nich prowadzi swoją działalność nie bacząc na obostrzenia i zakazy. Co więcej, nie bacząc na zdrowy rozsądek oraz zdrowie klientów i swoich pracowników.

Docierają do nas informacje, że są w Lubaniu sklepy, które nie chcą stosować się do zakazów ogłaszanych przez rząd. Sytuacja wielu franczyzobiorców już jest, albo zaraz będzie dramatyczna. Nie można jednak przejść obojętnie, gdy na naszą pocztę otrzymujemy taką korespondencję:

Chciałbym poruszyć sprawę łamania obostrzeń dotyczących pandemii wirusa Sars-CoV-2 przez lubańskich przedsiębiorców. Jeden z marketów mimo wykazu zasad, do których jest zobowiązany się stosować ma to w poważaniu. Przed sklepem znajdują się znaki ostrzegawcze oraz liczba osób, która powinna znajdować się na terenie obiektu handlowego lecz wszyscy mają to w poważaniu. Byłem świadkiem, kiedy pracownik otrzymywał reprymendę od kierownika za zwracanie uwagi klientowi by stosował się do wytycznych. - czytamy w liście do redakcji.

Docierają do nas sygnały, że dwa duże sklepy budowlane nie zamierzają w sobotę przerywać sprzedaży, czyniąc to wbrew zaleceniom epidemiologów i zapewnieniom premiera, który 1 kwietnia zapowiadał, że w weekendy zamknięte zostaną wszystkie sklepy budowlane. Najpewniej dzieje się tak dlatego, że handlowcy liczą na zysk i fakt, że za złamanie tej reguły nie poniosą odpowiedzialności - nieprzyjęcie ewentualnej grzywny skutkowało będzie skierowaniem sprawy do sądu, a ten zgodnie z poglądem Rzecznika Praw Obywatelskich uzna ją za niekonstytucyjną.

Mamy stan nadzwyczajny bez jego formalnego ogłoszenia i zakazy, których konstytucyjność faktycznie można poddawać w wątpliwość. Pamiętać jednak należy, że każda ewentualna sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie, a o jej rozstrzygnięciu ostatecznie zdecyduje sąd. To, że tak uważa RPO nie oznacza, że sąd przychyli się do jego opinii. – wyjaśnia nam Jakub Kołtun, radca prawny.

Pomijając prawo, pozostaje kwestia odpowiedzialności i sumienia. Odpowiedzialności za zdrowie swoje, pracowników i klientów sklepów. Działając w ten sposób może się okazać, że przez chęć zysku za kilka tygodni będziemy zmierzali ścieżką, którą w tej chwili idą Hiszpanie czy Włosi. Ilość zakażonych idąca w dziesiątki tysięcy oraz setki zgonów na dobę.

Niestety na rozwagę klientów też nie można liczyć, ostatnia sobota pokazała, że właśnie w sklepach budowlanych gromadziły się największe tłumy. Przypominamy więc tylko, że zarażonych wciąż przybywa, a do sklepów budowlanych zjeżdżają klienci z pobliskich miejscowości.

red.

Komentarze (57)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dziki
dziki 05.04.2020, 20:27
Ludzie opamiętajcie się.Kto ma paść to padnie.Czy będzie 3 osoby czy 20 i tak wszyscy się zarażą.Najnowsze badania dowodzą ze wirus jest w powietrzu i jak zakażony przejdzie po sklepie to unosi się on w powietrzu.Nie trzeba na nikogo kichać.Opamiętajcie się ludzie!!!!!!!!!.A działania rządu to tylko przykrywka na strzały w kolano które sobie oddali
Joanna Orleańska
Joanna Orleańska 05.04.2020, 11:55
To jest paranoja . Zapomniałam makaronu do rosołu niedzielnego i co ? Zostałam wyproszona ze sklepu ,, Biedronka '' bo była 11 15 a w ,, Bricomarche'' mogę kupić co chcę bez ograniczeń godzinowych . Brawo Brico .
?
? 05.04.2020, 11:04
Jakby inaczej - sklep pod szyldem na literkę "B" otwarty dla niedzielnych spacerowiczów! Pytanie czy aby na pewno może być otwarty czy ktoś będzie palił głupa i świecił oczami? A no i gdzie reklama na Facebooku, że czynne i "jesteśmy dla was"? ;-) Mądre zagranie - lepiej nic nie udostępniać - będzie można się wyprzeć!
Andrzej
Andrzej 04.04.2020, 21:01
Z przerazeniem czytam te Wasze..., w większości marne wypociny i zastanawiam się, czy większość z Was... z Nas nie może zrozumieć zwyklych, prostych, ale w tej chwili najważniejszych słów "ZOSTAN w DOMU"! Nie czas na remont, nie czas na zabawę... CIESZYC SIE BEDZIEMY JAK PRZEŻYJEMY!!! To jest dzisiaj najwazniejsze!!! Jeśli to ignoruje ktokolwiek, stać się może zabójcą swoich najbliższych, sąsiadów i tych, których zupelnie przypadkiem spotykamy w sklepie, na ulicy, czy na klatce schodowej... Chęć zysku... może drogo kosztować nas wszystkich..., dlatego.... bez demagogi i siania strachu... jesli MASZA ROZUM, zostań w domu, a jeżeli nie masz takiej opcji (np. praca), bez pardonu żądaj tego wszystkiego co zabezpieczy Ciebie - To TWOJE PRAWO BY ŻYC...!!!!! Zapamietaj o tym, jesli chcesz abyś Ty, Twoi najbliżsi i abyśmy Wszyscy to przetrwali Żywi!!!
Monia
Monia 04.04.2020, 20:29
Społeczeństwo powiatu lubańskiego, jest takie, że jakby rzeczywiście umarło z 5, 6 i kolejne by czekały tak do 10-tki w kolejce na powołanie do Pana, to byłby wtedy ogromny popłoch i nikt by nie wyszedł z domu. Wtedy trwoga do Boga, bo teraz sobie wszyscy z Niego żartują, olewają i naginają. Niechby tylko choć jedna, czy dwie osoby na którejś z wiosek miały potencjalną ofiarę wirusa, to okoliczne wioski spanikują i nikt nie odważy się okna uchylić, czy na podwórko bez odkażenia wyjść. Na razie jest łagodnie, ale przydałoby się takie "postraszydło" i choćby jednej ofiary potrzeba. Zbyt lekko Wam przychodzi ta wolność konsumencka i życiowa.
tomekxl
tomekxl 05.04.2020, 01:09
Gdybyś miała jakieś znaczące pieniądze to finansowała byś badania nad szczepionką czy modlitwy ?
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 04.04.2020, 21:26
A co ty tu jakiegoś (jest ich chyba z 1000) boga w to mieszasz? Chyba, że jako sprawcę tego nieszczęścia a nie obiekt wszechmogącego ratunku i wybawcę z tej pandemii. Jak widzisz trwoga do ich boga nie pomaga - bo on milczy. Potrzebna raczej trwoga do rozumu i apelowanie do rozsądku z jednoczesnym eliminowaniem z życia idiotów do których to nie dociera.
Zbyszko
Zbyszko 04.04.2020, 17:49
Dlaczego w Hiszpanii jest tak "wesoło"? Okazuje się że tam głupków rodzimych maja jeszcze zdolniejszych. Aby ominąć zakaz wychodzenia bez celu - pakuje się w domu do reklamówki papier toaletowy, snikersa i jogurt i wychodzi na spacer. Jak Policja kontroluje to się powiada że właśnie wraca z zakupów.
Naśladownictwo wysoce niewskazane! Nasza Policja takich "zakupów" nie toleruje - czyli nie usprawiedliwia.
sisi
sisi 04.04.2020, 16:12
ludzie nie słuchajcie tych łgarst
Mala mi
Mala mi 04.04.2020, 15:02
Witam .Moze ktoś by powiedzial co ja mam robic .pracuje w sklepie i dzis mial miejsce nie przyjemny incydent .otoz jedna z kientek oburzyla sie jak zwrocilam jej uwage iz od 10 do 12 obslugujemy seniorow .z jej ust padlo zdanie ze ona mnie zalatwi .po co te zakazy i na kazy jak ludzie w *** maja a sprzedawcy traktowani sa jak tredowaci i najgorszy sort .Nie ja yo wymyslilam .moze ktos mi odpowie bardzo prosze
Zbyszko
Zbyszko 04.04.2020, 17:51
Przygotuj sobie przy kasie pod ręką jakąś pałę...
A na poważnie - przecież jest Policja i Straż Miejska,
Senior
Senior 04.04.2020, 14:23
Podziwiam Ludzi którzy sa w 14 dniowym cyklu kwarantanny. Ludzi którzy jej przestrzegają !!!!!!! To Są bardzo odpowiedzialni ludzie.
Heniek
Heniek 04.04.2020, 13:41
Prawda jest niestety jest jeszcze gorsza ....jak kilka osób poniesie najwyzsza cene ,cene własnego życia moze ktos sie opamięta
DLB
DLB 04.04.2020, 13:32
Pieniadz rządzi swiatem, jak go zdobyć by sie nie stać automatem ....???
Czytelniczka
Czytelniczka 04.04.2020, 10:30
A czy w sklepach budowlanych nie mozna wprowadzić takich zasad jak w spożywczych? Jakas awaria w domu, albo co gorsze zalewam sąsiada, a ja muszę czekać do poniedziałku. Mądre to nie jest.
Zbyszko
Zbyszko 04.04.2020, 17:52
Nie zalewaj się w weekend!
abc
abc 04.04.2020, 13:30
Wszyscy chcą, żeby sklepy były otwarte całą sobotę i niedzielę, ale szacunku dla sprzedawców to brak.
Migdał
Migdał 06.04.2020, 16:17
Zgadzam się .Ludzie myślą ze sprzedawcy i kasjerzy to gorszy sort.
Zbyszko
Zbyszko 04.04.2020, 21:30
Bo oni ci sprzedawcy dobrowolnie i bez przymusu przyjęli sobie kiedyś rolę tych co gęsi pasą... a nie tych co gęsi jedzą.
ja
ja 04.04.2020, 10:13
niewiem po co te godziny dla 65+ ,kiedy oni chodza po sklepach cały dzień.Ostatnio z dusza na ramieniu poleciałam na zakupy do najbliższego sklepu (zakupy robie co 3 dni ) w masce rękawiczkach stoje w kolejce do sklepu o godz,9 ,jestem jedyna w masce,i widze idzie kobieta powyżej 60 lat z pełnymi siatami,czyli była w innym sklepie,i staneła w kolejce do sklepu,i teraz: postawiła torby na chodniku wyciagneła chustke i zaczeła symfonie smarkania i kaszlenia,więc pytam sie po co im te godziny ,kiedy ja nie moge wejśc od 10 do 12 a oni łaża o każdej godzinie po wszystkich sklepach
Zbyszko
Zbyszko 04.04.2020, 21:32
bo ta 60+ z siatami tak jak ty - robi zakupy raz na 3 dni i nie ma jej kto zawieźć tego samochodem do domu..
ja
ja 05.04.2020, 18:24
ja nie mam 60 lat i potrafie zrozumiec powage sytuacji.A ty człowieku nie zrozumiałes tekstu i jak widziałam twoje poprzednie wypowiedzi to śmiem przypuszczac że jest pan tym który ma w poważaniu innych i tylko myśli o sobie .WIĘC POWTÓRZE DUŻYMI LITERAMI 65+ MAJA SWOJE GODZ.
Endo
Endo 07.04.2020, 16:12
Zrozum łajzo, że czasem w 2 godziny nie zrobisz zakupów szczegolnie jak masz do obskoczenia nie tylko jeden sklepik. Czasem taki dziad czy babka jeszcze pracuje i tez nie ma możliwości warowania ppd sklepem od 10. Myśl tempa dzido zanim zaczniesz wpisywać swohe mądrości tfu idiotyzmy.
Zbyszko
Zbyszko 04.04.2020, 17:54
Jedna taka ćma się zdarzyła -jak to w każdej grupie się zdarza - w zasadzie większość, zresztą znakomita 65+ jest zdyscyplinowana
ja
ja 05.04.2020, 18:27
to właśnie 65+ są naj mniej zdyscyplinowani wystarczy wyjrzeć przez okno lub wyść na balkon to pełno widac tych" młodzienców"ledwo chodzących jak biegaja po mieście
Boski
Boski 04.04.2020, 09:17
Nie widzę żadnego łamania iż jak powyżej, dopuki nie ma oficjalnie ogłoszonego stanu wyjątkowego nikt nie ma prawa nas ograniczać. Jaki rząd taki zakaz-śmiechu wart
gizmo
gizmo 05.04.2020, 11:25
Ludzie nieświadomi swoich praw jak widać lżą z tego co napisałeś a masz rację.
Zbyszko
Zbyszko 04.04.2020, 17:56
Należysz jak widać do tej durnowatej z lekka opcji której jak sie coś zaleci w trosce...i dla dobra - to nie dociera - potrzebny bat - czyli pała!
Bąbelek
Bąbelek 04.04.2020, 11:44
To w takim razie DOPÓKI masz czas to nie ograniczaj się i weź sobie słownik człowieku. Pozdrawiam serdecznie. xD
Jasiu
Jasiu 04.04.2020, 11:37
Boski burak
Ja
Ja 04.04.2020, 06:25
Z drugiej strony nie ma też co się dziwić,jak rząd ma ich jak i całe społeczeństwo w du..e,bo dla bolszewickiej hołoty ważniejsze od człowieka są wybory
aaa
aaa 04.04.2020, 13:32
Prawdziwy Polak też ma wszystko i wszystkich w poważaniu. No bo kto mu zabroni. (Takie typowo polskie).
zizu
zizu 04.04.2020, 13:04
Zmień nick, bo "Ja" znaczy ***.
bis
bis 04.04.2020, 12:46
Piszecie takie głupoty jakby ten wirus to był jakąś zabawą wymyśloną przez rząd i jak nam się nie podoba to się nie bawimy. To nie są żarty, tu chodzi o ludzkie życie. Czy to aż trzeba zakazów żeby samemu nie pilnować się? Człowiek to istota rozumna chyba? nie?Ktoś przywiózł nam tą zarazę a teraz my wszyscy musimy cierpieć. I nasze gderanie nic nie pomoże.
nil
nil 04.04.2020, 11:42
Czarzasty jeszcze nie rządzi,to kogo nazywasz bolszewikiem nieuku?
Herman
Herman 04.04.2020, 06:20
W olszynie tyle zachorowań a Stihl otwarty i tłumy ludzi w środku tak samo jak lokalne sklepiki. Gdzie jest pan burmistrz?? Myślicie że Pandemia to żarty? Że granice zamkniete są dla kawału?
tobi
tobi 06.04.2020, 09:23
Temu panu daj już spokój bo on i tak nad niczym nie panuje.Ważniejszy jest remont nowego urzędu i kasa .
Jj
Jj 04.04.2020, 05:56
Wszyscy się boją ale każdy ma na utrzymaniu rodziny domy często kredyty. I za co mają żyć. budowlańcy fryzjerzy narażają się tak samo jak kasjer w sklepie bo z czegoś trzeba żyć. Nie mają wyjścia i muszą pracować. Teraz już ludzi zwalniają z pracy a co będzie dalej zakłady upadną będzie kryzys.
K
K 03.04.2020, 23:48
Sklepy, a firmy na terenie lubania? W fabrykach ludzie nagle musza pracowac na 2zmiany w weekendy, bo jak nie-nie-dostaną dyscyplinarke... ba, malo tego. Nie ma tam zadnych zasad o odległościach miedzy ludzmi, zero maseczek ochronnych... ktos sie tym zajal Albo zajmie?
Am
Am 03.04.2020, 22:33
Fryzjerki, kosmetyczki łamią zakazy. Przyjmują na telefon za zamkniętymi drzwiami i zasłoniętymi roketami. Uważam że służby powinny sprawdzać te lokale i od razu fasolić 30 tys.kary
Ell
Ell 04.04.2020, 11:13
Polska zazdrość, Pan tez prowadzi firmę???
Bea
Bea 03.04.2020, 22:21
Remont trza zrobić w końcu święta idą.
Mira
Mira 04.04.2020, 15:11
A ja co mam zrobic ???Poł roku temu rozpoczelam remont swojego domu 6 pokoi ,kuchnia salon i dwie laziennki i to juz wykonczeniowka to co mam teraz przez nie wiadomo ile zyc tak czy skonczyc .przeciez nie mial nikt pojecia o zadnym korona wirusie wtedy .bajzel mam miec.
Bąbelek
Bąbelek 04.04.2020, 18:26
To po co zaczynać wszystkie pomieszczenia na raz? Jak pani wstaje rano to siada pani na toalecie, pijąc od razu kawę i jedząc śniadanie? Nikt pani nie kazał. Żenujące. xD
Zbyszko
Zbyszko 04.04.2020, 17:59
A trumienkę już sobie w odpowiednim kolorze kopiłaś?

Pozostałe