W kolejce po laptopy i Internet

  • 01.04.2020, 19:41
  • ŁCR
W kolejce po laptopy i Internet

Podziel się:

Oceń:

Jest duża szansa, że kilkadziesiąt urządzeń do nauki zdalnej niebawem znajdzie się w posiadaniu uczniów i nauczycieli lubańskich szkół podstawowych.

Z dniem 1 kwietnia ruszył nabór wniosków o dotację na zakup sprzętu do nauki zdalnej. To nie żart primaaprilisowy, a reakcja Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji na obecne potrzeby społeczeństwa. Z uwagi na konieczność realizowania edukacji domowej i trudności części uczniów i nauczycieli z dostępem do sprzętu umożliwiającego naukę pojawiła się szansa udzielenia im wsparcia. 186 mln złotych, które stanowią oszczędności z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa po uzyskaniu akceptacji Komisji Europejskiej ma być przekazane na zakup sprzętu i mobilny dostęp do Internetu dla szkół. Przy wsparciu funduszy unijnych placówki zostaną wyposażone w urządzenia ułatwiające zdalną naukę, które udostępnią następnie potrzebującym uczniom i nauczycielom.

- Wobec informacji o możliwości zakupu urządzeń mobilnych na potrzeby prowadzenia nauki zdalnej zdecydowaliśmy ostatecznie o zakupie 30 laptopów i 70 punktów dostępowych do przenośnego Internetu - mówi Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński. - Stosowne wnioski próbujemy złożyć od dzisiaj, lecz z uwagi na przeciążenie serwera generatora wniosków nie jest to sprawa łatwa. Mam nadzieję że uda się to w ciągu najbliższych godzin.  Z uwagi na to, że aplikuje cała Polska laptopy , jak rozeznaliśmy wśród potencjalnych dostawców, mogą dotrzeć do nas najwcześniej pod koniec kwietnia. Niestety nie ma wystarczającej ilości sprzętu w magazynach.  Zakupione urządzenia podzielimy między nasze cztery szkoły podstawowe - podkreśla burmistrz.
Wysokość dofinansowania jest zależna od tego, w której ze wskazanych kategorii znajduje się gmina/powiat. W ciągu 6 miesięcy od otrzymania grantu jednostka samorządu terytorialnego będzie musiała złożyć raport rozliczający poniesione wydatki.
- Gmina Miejska Lubań uzyskała od Ministerstwa Cyfryzacji limit 70 tys. zł i o tyle może wnioskować - informuje Mariusz Tomiczek, Główny Specjalista ds. Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju w Urzędzie Miasta Lubań. - W tej kwocie możemy zakupić 19 laptopów i 70 punktów mobilnego Internetu. Aby móc zakupić w sumie 30 laptopów, gmina ze środków własnych przeznaczy dodatkowo 30 tys. zł. W rezultacie zrobimy zakupy za 100 tys. zł, a z funduszy Programu Polski Cyfrowej dostaniemy zwrot w kwocie wspomnianych 70 tys. zł - wyjaśnia M. Tomiczek.

Procedura wnioskowania i wypłata środków mają być szybkie. Program #zdalnaszkoła realizowany jest ze środków europejskich z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Program Polska Cyfrowa  to pierwszy unijny program, który kompleksowo zajmuje się funduszami europejskimi dla rozwoju cyfryzacji i technologii informacyjno-komunikacyjnych. W dobie pandemii wspomoże on również zdalną edukację.

ŁCR

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Damian
Damian 27.04.2020, 16:13
Ale sukces Tomiczek uzyskał 70 tyś na laptopy. Czy może jeszcze jakiś wielki sukces??????? A ile kosztował jego etat w urzędzie?
Marek
Marek 19.04.2020, 15:34
Może wystarczy zadać pytanie czy państwo czy rodzice są odpowiedzialni za utrzymanie dziecka
Marek
Marek 19.04.2020, 15:27
Wychowanie i utrzymanie dziecka jest obowiązkiem rodziców państwo jedynie w tym pomaga i co miesiąc nie kupuję się skarpet i majtek tylko już jak rodzice niektórzy utrzymują się z 500+ zamiast pracować to nie starczy
Romek
Romek 03.04.2020, 09:57
Te lapki już dawno na górce rozdysponowane pewnie.dadza ze 2-3 sztuki dla naprawde potrzebujących a reszta fru po ziomalach. Obym się mylił. Zobaczymy
Obiektywnie
Obiektywnie 01.04.2020, 20:33
Ja tylko chciałem zapytać, co miesiąc wypłacane są dla dzieciaków 500+ to czy rodzice nie mogą kupić z tych pieniędzy tablet lub laptop nawet na 2 raty rozłożyć spłatę, bo uważam do zdalnej nauki laptop za 1000 zł wystarczy w zupełności. Mówienie teraz że dzieci nie mają na czym pracować brzmi trochę słabo. Nasuwa się tylko jedno pytanie, na co przeznaczane są pieniądze 500+ wprost przeznaczone na dzieci? To już zostawiam do przemyśleń czy wszystko funkcjonuje tu ok.
tuckan
tuckan 15.04.2020, 12:54
Człowieku, pomyśl o tym, że może rodzice już kupili laptop ale mają np. 3 czy czworo dzieci. Nauka zdalna odbywa się we wszystkich klasach i szkołach w tym samym czasie. Idąc Twoim tokiem rozumowania rodzice powinni z 500 plus kupić 4 laptopy. A myślisz że rodzice z tych 500 zł na dziecko finansują tylko laltopa? A życie, a korepetycje, a ubranie dziecka, a plecak, a wycieczki na które przed erą 500+ by sobie nie mogli pozwolić... nie mówiąc o tym, że teraz jeszcze mnóstwo rodziców straciło pracę... ale co tam, fajnie się ocenia jak ma się pełny brzuszek.
Felucjan
Felucjan 08.04.2020, 12:09
Słuszna uwaga! Bo ile gaci, skarpet i kurtek można w roku kupić za comiesięczne 500+? Od marca już każdy małolatek dostał 1000 zł - a ile kosztuje tablet? Lenovo 10" około 500 zł.
Heniek
Heniek 08.04.2020, 09:55
Widać że nie masz dzieci, i nawet nie masz zielonego pojęcia jak to funkcjonuje..
tak niech kupią dziecią 5 laptopów i niech tylko przed komputerem siedzą.. najlepiej na golasa, bez butów, bez książek do szkoły bez zajęć dodatkowych itp rozumiem że twój świat to tylko komputer bo resztę rachunków rodzice płacą.. a laptop na baterii przechula pół roku szkolnego.. rachunku za prad też nie płacisz to nie wiesz
Gacek
Gacek 08.04.2020, 12:12
Heniuś! Nie przesadzaj - jak się ma chęć i widzi że takie potrzeby też należą do stwarzania warunków edukacji na odpowiednim poziomie to można te 6000 zł w roku odpowiednio rozparcelować.
xyz
xyz 03.04.2020, 09:59
oczywiście ze nie wszystko funkcjonuje tu ok...
tylko pamiętaj proszę ze jest wiele rodzin, które łatają tym świadczeniem dzieciom dziury w butach, spodniach itp.... a to ze reszta może to przepija to inna bajka... a żeby dostać kredyt trzeba mieć zdolność w banku a takowej często ludzie na najniższej krajowej nie maja, bo kiedyś noga im się powinęła i BIK nie puści...
Ci co myślą dadzą rade... wierz mi... gorzej z netem często jest... choć ci co myślą jak wcześniej napisałem dadzą rade...
Mw
Mw 01.04.2020, 20:26
A gdzie skladac wnioski
Gwidon
Gwidon 01.04.2020, 20:09
Powiadają poufnie w kręgach dobrze poinformowanych, że Rada Nadzorcza TVP w związku z zamrożeniem kampanii i odwołaniem wyborów ma oddać 2 miliardy złotych na zakup sprzętu audio-video i internetowego dla wiejskich szkół.
Czekają na skinienie małym paluszkiem Pana Prezesa.
Dymitro
Dymitro 08.04.2020, 12:14
Coś do tej pory Pan Prezes nie skinia paluszkiem...

Pozostałe