Aktualizacja. Przedłużono im kwarantannę, bo nikt nie zrobił testów. System jest niewydolny

  • 26.03.2020, 12:18 (aktualizacja 27.03.2020, 12:33)
  • red.
Aktualizacja. Przedłużono im kwarantannę, bo nikt nie zrobił testów. System jest niewydolny Zdjęcie ilustracyjne

Podziel się:

Oceń:

Mimo prowadzonej na szeroką skalę batalii w walce z koronawirusem, przegrywamy małe bitwy na poziomie gmin i to w sytuacji, gdy pandemia dopiero się rozkręca. Grupa osób z gminy Leśna, które miały kontakt z pacjentką „0” w powiecie lubańskim przez cały okres kwarantanny nie doczekała się na pobranie wymazów, mimo że kilka z nich choruje i ma objawy typowe dla koronawirusa. Jedna z nich, w rozmowie telefonicznej z laboratorium dowiedziała się, że wymaz pobrano, mimo że nikt tego nie zrobił!

Koszmar dotyczy grupy 15 osób, którym wczoraj skończyła się kwarantanna, a nikt dotychczas nie pobrał od nich próbek do testów na Sars-cov-2. Niektórzy z nich od kilku dni są chorzy, mają gorączkę, kaszel, bóle mięśni – objawy typowe dla osób z ich otoczenia, u których już potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Jeden z mężczyzn sam poddał się kwarantannie - najpierw był na zwolnieniu, później wziął urlop. Dziś powinien wrócić do pracy, ale nie chce tego robić, bo osoba z którą przebywa na kwarantannie miała kontakt z chorą na koronawirusa i dziś jest chora...

Od kilku dni objęci kwarantanną interweniowali w PSSE w Lubaniu, bo z informacji które posiadali wymazy powinny być od nich pobrane do 20 marca, a nic takiego nie nastąpiło.

PSSE w Lubaniu od kilku dni tłumaczy się, że wysyłali zlecenia na wymazy. Wczoraj po Leśnej jeździł ambulans i je pobierał, ale u nas nikogo nie było. To jakaś kpina, tam ewidentnie szwankuje logistyka karetka jeździ z jednego końca gminy na drugi pomijając część osób. Dzwoniłem w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia, tam dano mi numer i odesłano do Głównego Inspektora Sanitarnego. W GIS uprzejma pani wysłuchała i obiecała, że przekaże sprawę do dyrekcji, która będzie wszczynała postępowanie, ale nie chciała żadnych danych łącznie z powiatem, którego sprawa dotyczy, więc chyba wysłuchała tylko moich żali. Jedyne co wywalczyliśmy to, że ostatniego dnia kwarantanny PSSE w Lubaniu przedłuża nam ją na kolejne dwa tygodnie, bo nie mieliśmy wymazów, ale to nie jest nasza wina! - słyszymy od Pana Artura.

Idąc tropem specjalnego zespołu, który pobiera wymazy pytaliśmy w biurze prasowym Dolnośląskiego Urzędu wojewódzkiego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, aby w końcu trafić do PSSE we Wrocławiu, tu z kolei okazało się, że udzielono nam tej samej odpowiedzi co w PSSE w Lubaniu:

Za pobieranie próbek odpowiada specjalny zespół, z którym mamy jedynie kontakt mailowy i telefoniczny. Przekazujemy tam zlecenia na wykonanie badań i nie mamy na nie żadnego wpływu. W sprawie tych osób ponawiane były już prośby, a one nadal nie mają pobranych wymazów. - usłyszeliśmy od Honoraty Stachowicz, dyrektor PSSE w Lubaniu.

Dyrektor lubańskiego sanepidu potwierdza - docierają do niej informacje, że zespół przyjeżdża i pobiera wymazy jedynie od części osób, które wpisane były w zleceniu. Wczoraj pracownicy PSSE w Lubaniu obdzwonili wszystkie osoby, którym zlecono badania i okazało się, że pominięto grupę 15 osób.

Oglądając przekazy medialne widzimy, że w kraju skupiono się na ilości wykonanych testów, zapominając ewidentnie o specjalnych zespołach, które pobierają próbki w terenie i gdzie najprawdopodobniej wdarło się zmęczenie i chaos.

O tym, że jest źle niech świadczy kolejna rozmowa, którą przeprowadziliśmy we wtorkowy wieczór z Panią Eweliną (imię zmieniono), która znajduje się w grupie osób z gminy Leśna, która nie doczekała się jeszcze wymazów, a o północy kończyła się jej kwarantanna.

Około 19. dostałam telefon z labolatorium z Bolesławca, Pani zapytała czy miałam robiony wynik, powiedziałam że nie. Pani dopytała o adres i szczegółowe dane. W pewnym momencie mówi mi, że to dziwne, bo ona ma tutaj odhaczone przy moim nazwisku, że wymaz pobrano i ma to odnotowane nawet z godziną pobrania próbki. Po rozmowie, w której dowiedziała się, że mam objawy takie jak osoby z mojego otoczenia, które mają już potwierdzonego koronawirusa, przejęła się i powiedziała, że jutro przyjedzie do nas karetka, która miała jechać do Kamiennej Góry. Nawet do końca nie wiem po co dzwoniła. Zadzwonili dziś do mnie z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i powiedzieli, że skoro jest taka sytuacja nawet po zakończeniu kwarantanny mam nie opuszczać domu.

Ludzie się boją, wściekają, bo zostali pozostawieni sami sobie, bez pomocy medycznej i środków do życia. Część z nich jest chora, a jedyną instytucją, która do wczoraj się nimi interesowała była policja, która codziennie kontroluje czy nie łamią reguł kwarantanny domowej. 

Dziś po kolejnych telefonach udało się nam dowiedzieć, że na terenie Dolnego Śląska są cztery takie zespoły i jeden z nich jest w Bolesławcu. Rozmawialiśmy z Kamilem Barczykiem, dyrektorem naczelnym bolesławieckiego szpitala, który rzucił światło na ogrom pracy jakie wykonują pracujące w terenie zespoły.

Twierdzę, że jest za mało zespołów, bo mamy bardzo duży obszar i dziennie wykonujemy 50 pobrań, a zleceń mamy na 100, więc robimy to przez 24 godziny łącznie z pobraniami o 4 nad ranem. Po prostu nie jesteśmy w stanie tych wszystkich ilości wykonać. Cały czas monitorujemy sytuację tak, aby zwiększyć tą ilość samochodów na terenie Dolnego Śląska. - usłyszeliśmy od Kamila Barczyka, dyrektora naczelnego bolesławieckiego szpitala.

W rozmowie dowiadujemy się, że to ogniwo systemu od samego początku było niewydolne. Wcześniej zbieraniem próbek zajmowały się zespoły z Wrocławia, a od półtorej tygodnia inicjatywę przejęły szpitale zakaźne w regionie. System jest skomplikowany. Szpital w Bolesławcu ma podpisaną umowę z Urzędem Wojewódzkim, zleceniodawcą badań są wszystkie sanepidy, a aby priorytetować i układać zlecenia w sposób logiczny dysponentem zespołu w Bolesławcu jest pogotowie we Wrocławiu, które dysponuje zespół pracujący w terenie.

W tej sytuacji nawet trudno się dziwić, że w pracę ratowników wkrada się chaos i zmęczenie. Wydawałoby się logiczne, aby ustalaniem tras zespołu zajęli się logistycy bądź  w powiatach wspierali ich strażacy, którzy doskonale znają topografię terenu.

Aktualizacja
Otrzymaliśmy informacje, że 14 z 15 osób jeszcze wczoraj miało pobrane wymazy do testów na obecność Sars-coV-2.

red.

Komentarze (66)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Przerażona
Przerażona 29.03.2020, 12:03
W moim bloku w Jeleniej Górze była os8ba, która także miała objawy typowe dla Covid-19. Po telefonie do sanepidu usłyszała, że ma pozostać w kwarantannie i czekac na kolejne objawy. Wtedy dopiero podejmą decyzję o wykonaniu testu. Niestety, sąsiadka nie doczekała się tych "innych" objawów, poniewaz zmarła po 4 dniach. I oczywiście nie jest ofiarą Coronawirusa, bo nie miala testu. A że miala 52 lata, to trzeba przyklepać do jej peselu choroby wspolistniejace! I tak dziala nasze posrane Państwo!
I rymcymcym, i tralala!
I rymcymcym, i tralala! 28.03.2020, 21:18
Nie dziwota że szamaneria przypadła spasionymi brzuchami do ziemi i za wiele zza Spiżowej Bramy się nie wychyla, nie zajmuje głosu - wiedzą, że bezproduktywność ich modłów to dowód na pustostan nieba więc woda na młyn w dyskusjach racjonalistów od zawsze wynurzających bezsensowność religijnych fitum-fatum serwowanych łatwowiernemu 'ciemnemu ludowi który wszystko jak kupował tak kupuje i kupować będzie". Słowa, słowa, słowa - to jedyny od wieków produkowany obficie i bez umiaru towar na którym hochsztapleria wszelkich religii, nie tylko naszej jedyniesłusznie tu rozpanoszonej zbiła bajeczne, niewyobrażalne wręcz bogactwa na których zbudowali swoje reli-imperia.
Mnie bulwersuje coś innego - całkowity brak informacji, że oto "Państwu w potrzebie" nasz ofiarny i pomocny w biedzie "Kościół w posiadaniu" przekazał np. 1 lub10 mld złotych jako bezzwrotną pomoc w walce Państwa o dobrostan zdrowotny bazy-wspólnego przecież kierdela z ktorego obydwaj Gospodarze polskiego Gumna przecież żyją, i na krwawicy którego tyją... ZERO!! Mało tego - obawiam się że "pod stołem" i oficjalnie-konkordatowo ze strony "Państwa w potrzebie" w stronę "Kościoła w posiadaniu" nadal płynie nieprzerwany strumień budżetowej krwawicy ludu tego na kurację którego Porypaństwu Talmudyczno-Kanonicznego Bezprawia brak dosłownie wszystkiego oprócz propagandowego zadęcia i w każdym kanale TVPiSyjon - gęby naszego rozmodlonego po koscioła i sanktuariach, kochanego, jakże zatroskanego pandemią prezydęcia pretendującego na druga kadencia...!!
Mm
Mm 28.03.2020, 20:50
Też mi sensacja
Jest pandemia to znaczy że nie wszystko musi działać komfortowo. Może jeszcze pizze i piwko sobie zażyczy państwo
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 28.03.2020, 19:01
Inspiratory czy Insporatory - jak zwał tak zwał wiadomo o co chodzi. Ale dlaczego w tym katolickim kraju ta tak aktywna w ogłupianiu owieczek na co dzień szamaneria zacichła - nie wzywa do krucjat? Przecież mają cały zestaw narzędzi do walki z wszelkiej maści patologiami: relikwie, medaliki, obrazki, światło gromnicy, wodę święconą, kadzidło... no i tak zwany Najświętszy Sakrament - cud! Czyli żywe wcielone bóstwo! Przecież jeszcze nie tak dawno nagminnie te fetysze używali, w niektórych wypadkach za stosowną opłatą, tfu! - ofiarą. Przecież przeganiali dżumę, hiszpankę, czarną ospę - tyle że nieskutecznie a wręcz przeciwnie ... Rozprzestrzeniali. Tylko, że tak zwany lud boży wierzył w te moce... - bo nie miał "rozumu" i internetu. Dzisiaj pozamykali się - ze strachu? - na swoich kurialnych pałacach (plebaniach) i czekają... No właśnie na co? Na zlitowanie ich Boga? Na cud?
Już nie wierzą w moc Opatrzności zaklętą w tych fetyszach i amuletach?
O sakralna obłudo! O eklezjalna hipokryzjo!
Inspirator
Inspirator 27.03.2020, 12:46
Co sie martwicie Pani Kidawa Błonska kupi wam inspiratory bedzie lepiej. Tylko musi zobaczyc ile tych inspiratorow bedzie potrzeba. Hahaha
Gośc
Gośc 28.03.2020, 10:28
A co to isporator ???? 🤔🤔🤔
Jarek
Jarek 27.03.2020, 17:08
Ależ śmieszne, tykki zapomniałeś, że porażkęcoobosi nieomylny PiS i twoje dowcipy są jak kulą w płot
qwerty
qwerty 27.03.2020, 08:55
Lista zagadkowych zgonów
https://sites.google.com/view/…
Jarek
Jarek 27.03.2020, 08:41
Na czosze osoby objęte kwarantanną się do niej nie stosują. Były widziane na zakupach w leśnej
Małgorzata
Małgorzata 27.03.2020, 07:51
O to wlasnie w tym wszystkim chodzi.
Czym wiecej "nogi wyciagnie " tym lepiej.
Depopulacja ‼ Taki byl cel‼
Filutek
Filutek 27.03.2020, 11:10
Nie siej tu defetyzmu, szczególnie wśród katolickiego narodu. Czyżby ten ich Bóg Wszechmogący i niewyobrażalnie Miłosierny taki los ludowi swemu zgotował?
Hera
Hera 26.03.2020, 21:56
Martwy człowiek juz nie zaraza i nie wyjdzie z domu ---W ten sposob rzad pokona wirusa i za ten czyn przyznaja sobie kolosalne premie !
Hhjjj
Hhjjj 27.03.2020, 10:24
Kościół też dostanie za wypędzenie go z miasta
Zielonko
Zielonko 26.03.2020, 19:49
1Tys. Zl. Tyle kosztuje sprawdzenie czy jest sie chorym na lewo... Ode mnie wymaz biorą na Pani nazwisko nie rozumiecie jeszcze co sie dzieje???
Malgorzata
Malgorzata 27.03.2020, 07:48
No cos w tym jest. Wszyscy zarabiaja gdzie i jak tylko moga.
Jo
Jo 26.03.2020, 18:24
Ludzie poumieraja a zostanie rzad . Tylko kto bedzie tyrac na ich wypasione pensje .
Ojstachy
Ojstachy 27.03.2020, 11:13
Sam ich PiS-Prezes dostał takiej obstrukcji czyli popularnej s-racz-ki że zmienił ławkę w Sejmie i już nie siada w pierwszym rzędzie. Nawet osobisty przydu-pas Terlecki został odsunięty o dwa rzędy i na dodatek po skosie.
Net
Net 26.03.2020, 17:16
O tych informacjach powinien się dowiedzieć TVN. I to jak najszybciej. Jak się będzie siedziało cicho to odpowiednią opiekę będą mieli tylko wybrani tj. Kaczyński i jego swita
M
M 27.03.2020, 07:52
😂
tobi
tobi 27.03.2020, 00:49
Ktoś za te niewykonane wymazy skasował pieniądze a wymaz zrobił koledze z karetki.
Miklosz
Miklosz 26.03.2020, 18:36
TVP Info jest szybsze!
AntyKorona
AntyKorona 26.03.2020, 17:01
Hahaha a gdzie Szymuś że swoją świta. Gdzie władza lokalna, dlaczego nie interweniuje??
Mimi
Mimi 27.03.2020, 10:28
Wiem że Wam się nudzi , ale zamiast oczerniać innych posprzętajcie swoje mieszkania .wiosna idzie, świeta za pasem ,pogoda sprzyja pomyślcie.Dużo zdrówka życzę
😉
😉 26.03.2020, 23:28
Czop komunikacyjny zawiódł
Fred
Fred 26.03.2020, 21:45
Pewnie schował się w jakimś szałasie w Wolimierzu i czeka aż pandemia minie
Fred
Fred 26.03.2020, 20:14
Pewnie schował się w jakimś szałasie w Wolimierzu i czeka aż pandemia minie
Melka
Melka 26.03.2020, 16:55
Ręce opadają jak się czyta i słucha jak to wszystko działa u nas w takiej małej gminie jak Leśna i rady nikt nie daje a co dopiero w większych gminach, powiatach i miastach??? Przecież tak nie może być!!! A co będzie dalej????
O.N.A.
O.N.A. 26.03.2020, 15:25
Dzięki niewydolności systemu mamy świetną statystykę w liczbach zakażonych, umieralności. Ministerstwo Zdrowia robi co może, by jak najmniej trafiło do ogolnej liczby zgonów. Społeczeństwo nie ma powodów do paniki.
Polska na tle innych krajów wygląda imponująco. Europa pewnie zazdrości nam zdrowia.
Pominiętej 15 życzę dużo zdrowia 🙂 dziękuję, że chociaż Wy staracie się być odpowiedzialni i nie narażacie innych na zarażenie.
🦆🦆🦆
🦆🦆🦆 26.03.2020, 20:21
To czop komunikacyjny
Muflon
Muflon 26.03.2020, 15:24
Pan Franciszek z Watykanu przekłada wielkanocne obchody Pańskiego Zmartwychwstania na wrzesień - a pan Jarosław z Żoliborza święto zmarłych na maj.
M
M 27.03.2020, 07:55
To ja jestem za sylwestrem w maju.
Janosik
Janosik 26.03.2020, 22:24
Aleś ty głupi
ja
ja 26.03.2020, 14:48
Kobieta po kontakcie z zarażoną osobą przebywa na 2 tyg, kwarantannie i po tygodniu okazuje się ze jest także zarażona.W czasie tej kwarantanny domownicy nie byli nią objęci i co teraz???/ Ile osob zostało zarażonych??? Gdzie tu logika.Takie sytuacje mają miejsce i końca pandemii nie będzie!!!! Może tą sytuacja trzeba się przede wszystkim zająć !! Jeśli kwarantanna to razem z domownikami !!
Ja
Ja 27.03.2020, 16:16
Dokładnie, maz dowiedział się po 4 dniach od kontaktu z osobą u której wyszedł wynik pozytywny (pracują razem). W tym czasie oczywiście mieszkam razem z nim. Poszłam do pracy, poinformowałam o tym. Na szczęście mój pracodawca jest w tej kwestii mądrzejszy i siedziałam w domu razem z mężem, póki nie miał wyniku. Dzwoniąc i prosząc o pismo o objęciu męża kwarantanna (musiałam przedstawić w pracy) Pani powiedziała tylko że mój pracodawca postępuje niezgodnie z kodeksem pracy.
Sławek
Sławek 26.03.2020, 17:04
W Miłoszówie też są takie osoby.
Brudny Harry
Brudny Harry 26.03.2020, 14:41
Zarządzanie kryzysowe chyba dopadł kryzys
zulu
zulu 27.03.2020, 00:36
Latami utrzymujemy urzędników odpowiedzialnych za różne formy ochrony i pomocy a kiedy trzeba to oni się wypinają na ludzi.Patologia.
Deska
Deska 28.03.2020, 19:12
Popytajcie pana Starosty co robi jego naczelnik specjalista od zarządzania kryzysowego - co do tej pory "zarządził"?
Iza
Iza 27.03.2020, 13:58
Najlepiej się ochronisz zostając w domu ,do czego potrzebny jest Ci jest urzędnik.chyba żę ma Twoje rączki myć dokładnie mydełkiem
Ludź
Ludź 29.03.2020, 14:58
Racja wiekszosć urzednikow nie jest potrzebna.
Bols
Bols 26.03.2020, 18:40
Pod Starostą grzał stołek tak zwany ekspert od zarządzania kryzysowego i jak tylko nastał kryzys wyniósł się do chałupy na odpowiednią odległość i śpiewu ptaków słucha...
Toja
Toja 26.03.2020, 14:14
Nagrac wszystko i puscic w internet.
:(
:( 26.03.2020, 13:47
Przepisy niby są coraz bardziej zaostrzane a w naszej galeri Inbag już prawie wszystkie sklepy są otwarte... Widocznie u nas ograniczenie handlu nie obowiązuje a ludzie mimo nakazu aby nie wychodzic z domu spacerują sobie po sklepach całymi rodzinami narażając siebie i innych.
vhgvh
vhgvh 26.03.2020, 14:58
teraz otwarte ???? nie wierze
:(
:( 26.03.2020, 16:18
Tak od kilku dni mimo zakazu otwarty jest neonet, martes oraz pepco...
Cezary Cezary
Cezary Cezary 26.03.2020, 14:53
Wyhodowali sobie pincet plusy a że chów klatkowy jest nie legalny to postanowili otworzyć galerię, inwentarz zamknięty w klatkach zaczyna być nerwowy.

Pozostałe