DAR z dofinansowaniem

  • 26.03.2020, 08:51
  • Żródło: ŁCR
DAR z dofinansowaniem ŁCR

Podziel się:

Oceń:

We wtorek 10 marca w sali konferencyjnej Galerii Łużyckiej w Lubaniu odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego Funduszu Małych Projektów. Wśród rozpatrywanych wniosków projekt organizacji Dnia Aktywnej Rodziny cieszył się dużą aprobatą i uzyskał dofinansowanie w kwocie ponad 60 tys. złotych.

Fundusz Małych Projektów (FMP) został utworzony w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020. Program ma na celu pogłębienie współpracy na pograniczu polsko-saksońskim. Obszar wsparcia po stronie polskiej realizowany jest na terenie 10 powiatów (w tym w powiecie lubańskim), zaś po stronie niemieckiej w Görlitz i Bautzen.

Do tej pory Gmina Miejska Lubań uzyskała wsparcie z FMP przy realizacji dwóch projektów: „Lubań na wystawie Konvent’a. Partner jako gość wśród przyjaciół” oraz „Pieśni z pogranicza – niemiecko-polskie spotkania koncertowe w ramach partnerstwa między miastami Loebau-Lubań”. Realizatorem w obu przypadkach było Łużyckie Centrum Rozwoju w Lubaniu. W sumie projekty o wartości prawie 205 tys. zł otrzymały dofinansowanie rzędu 172 269 zł. Teraz do tego grona dołączy lubański DAR, który w tym roku będzie miał obsadę międzynarodową.

Komitet Sterujący Funduszu Małych Projektów spotyka się raz na kwartał. Na każdym ze spotkań analizowane są wnioski złożone przez gminy, stowarzyszenia bądź fundacje.

- Na marcowym spotkaniu w Lubaniu rozpatrywano 32 wnioski – mówił Mariusz Tomiczek, Główny Specjalista ds. Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju w Urzędzie Miasta Lubań oraz Członek Komitetu Sterującego FMP. - Zgłoszenie Gminy Miejskiej Lubań na dofinansowanie Dnia Aktywnej Rodziny zostało przyjęte przez Komitet jednogłośnie (wyłączając mój głos, ponieważ nie mogłem głosować w naszej sprawie). Warto nadmienić, że wcześniej w ocenie ekspertów wniosek uzyskał wysoką pozycję, bo na liście rankingowej był 7 (na wspomniane 32 wnioski).

Wstępnie Dzień Aktywnej Rodziny został zaplanowany na 7 czerwca, jednak z uwagi na pandemię koronawirusa data ta może ulec zmianie. Czy biorąc pod uwagę zdobyte wsparcie, Fundusz Małych Projektów daje nam taką możliwość?

- W czasie pierwszego spotkania Komitetu Sterującego FMP w roku bieżącym, jakie odbyło się w Lubaniu, pierwszym punktem obrad była właśnie obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju i na świecie – wyjaśniał Mariusz Tomiczek. – Zdajemy sobie sprawę, że wnioskodawcy projektów, które już są realizowane mogą mieć problemy z osiągnięciem wskaźników lub nawet z realizacją zaplanowanych wydarzeń. Dlatego podjęliśmy uchwałę upoważniającą biuro Euroregionu Nysa (zarządzające FMP) do zatwierdzania na wniosek beneficjentów pewnych zmian w projektach. Ewentualnie, dla projektów bardziej odległych w czasie, sprawą zajmie się Komitet Sterujący FMP na kolejnym, czerwcowym spotkaniu. Zwłaszcza teraz musimy być bardzo elastyczni. 

Warto wiedzieć, że na wsparcie z FMP przeznaczane są środki   tylko na działania miękkie, czyli działania polegające na zbliżeniu, bądź też pogłębianiu współpracy z niemieckim partnerem. Przed aplikowaniem należy udokumentować wcześniejszą współpracę między organizacjami, jednostkami bądź miastami. Trzeba również pamiętać o tym, że dofinansowanie nie pokrywa 100% wartości całego projektu, wymagany jest wkład własny.

- Mam dobrą wiadomość, jeżeli chodzi o następny okres programowania – uzupełnia nasz przedstawiciel w FMP i Pracownik Urzędu Miasta Lubań. - W zapisach projektowych programu na lata 2021 - 2027 pojawia się ryczałt. Oznacza to, że po zatwierdzeniu wniosku i podpisaniu umowy wnioskodawca otrzyma 100% wartości wnioskowanej projektu i będzie to rozliczał po wykonaniu zadania. To świetne rozwiązanie, ponieważ w ten sposób umożliwia się aplikowanie jednostkom organizacyjnym z samorządu, stowarzyszeniom czy fundacjom, które już w momencie, kiedy wniosek dostanie pozytywną ocenę uzyskają środki na przeprowadzenie inicjatywy.

Ciekawostkę stanowi fakt, że w bieżącym okresie programowania strona niemiecka praktycznie wyczerpała już możliwe wsparcie. Przez najbliższe półtora roku, a nawet przez dwa lata (projekty mogą być realizowane do 31 grudnia 2021), teraz będą mogły być składane tylko wnioski, gdzie wnioskodawcą i realizatorem budżetu jest strona polska.

- Jeżeli tylko gdzieś w Lubaniu, narodzi się pomysł na złożenie wniosku do Funduszu Małych Projektów, to ja jestem otwarty i  bardzo chętnie pomogę go przygotować. Na ostatnim spotkaniu było kilka inicjatyw z obszaru sportu i zauważyłem, że takie działania są bardzo mile widziane – zachęca Mariusz Tomiczek.

Źródło: ŁCR

Zdjęcia (5)

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Łukasz
Łukasz 26.03.2020, 15:06
Spotkanie zorganizowane pod publiczkę, aby uwiarygodnić sens zatrudnienia pana Tomiczka. Szanowny pan zamiast starać się o grube środki na inwestycje w mieście to pozyskuje kasę na mało komu potrzeby DAR.
wirus
wirus 26.03.2020, 12:14
Dar w okresie epidemii , to kpina.
Teresa z Lubania
Teresa z Lubania 26.03.2020, 10:24
To jakieś kpiny przez półtora roku udało się panu Tomiczkowi uzyskać dofinansowanie na jeden projekt. I to jeszcze na co na DAR, który już dawno stracił na swojej atrakcyjności. Panowie włodarze bieżcie się za robotę, miasto ma większe potrzeby środków na inwestycje a nie śmieszne imprezy.
ja
ja 26.03.2020, 16:27
trzeba jeszcze umieć pozyskać środki na inwestycje. Stanowisko stworzone na siłę pod konkretną osobę.

Pozostałe