Opłata za śmieci w górę, 25 zł od osoby

  • 24.03.2020, 19:23 (aktualizacja 24.03.2020, 19:42)
  • ŁCR
Opłata za śmieci w górę, 25 zł od osoby pixabay.com

Podziel się:

Oceń:

Planowana podwyżka stawki śmieciowej zbliża się wielkimi krokami. O tym, dlaczego zostanie wprowadzona zmiana dotychczasowych opłat lubańscy radni dowiedzieli się na marcowym szkoleniu.

W listopadzie minionego roku w artykule Segregacja obowiązkowa można było zapoznać się z informacjami na temat wejścia w życie obowiązkowej selekcji odpadów komunalnych. Już wówczas wiadomo było, że najpóźniej od września 2020 r., każdy z nas będzie zobowiązany segregować śmieci. Te zmiany w życie zostają wprowadzone na mocy wielokrotnie poprawianej Ustawy z dnia 13 września 1996 rok zmieniana po raz kolejny w lipca 2019 roku o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Właśnie ten dokument określa szereg niezwykle istotnych zmian związanych z gminnymi systemami gospodarki odpadami komunalnymi.

W połowie marca lubańscy radni zapoznali się z najnowszymi informacjami z obszaru odpadów. Spotkanie poprowadził Michał  Turkiewicz,  Prezes Zarządu Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o. o. w asyście Piotra Browarczyka, Dyrektora ds. Techniczno-Eksploatacyjnych ZGiUK Lubań. Na początku zgromadzeni poznali bieżącą sytuację spółki miejskiej. Po przedstawieniu podstawowych informacji dotyczących działalności ZGiUK przystąpiono do meritum spotkania.

Wyliczenia na temat bieżących cen pozwoliły poznać składowe przyszłej stawki śmieciowej. W pierwszym rzędzie należy pamiętać, że nowelizacja ustawy wprowadza wspomniany już obowiązek segregacji. Znaczy to tyle, że każdy musi segregować odpady na 5 frakcji. Nie będzie już możliwości wyrzucania odpadów wyłącznie zmieszanych. W sytuacji jeśli konsument nie będzie segregował zostanie na niego nałożona kara pieniężna równa od dwukrotności do czterokrotności opłaty za selektywną zbiórkę odpadów płaconej będzie za miesiące, w których wystąpił brak selektywnej segregacji odpadów.  Jeśli do tej pory lubanianie za odbiór odpadów płacili 15 zł za jedną osobę, to rodzina złożona z trzech członków miesięcznie przeznaczała na ten cel 45 zł. Jeśli nasi radni na najbliższej sesji podejmą odpowiednie uchwały, to od lipca opłata ta wzrośnie do 25 zł, tym samym trzyosobowa rodzina zapłaci za śmieci 75 zł.

- Podwyżka stawki śmieciowej jest nieunikniona, co uświadamiał radnym na spotkaniu prezes ZGiUK – mówił Kamil Glazer, Przewodniczący Rady Miasta Lubań. -  Przez kilka ostatnich lat (dokładnie od 2013 roku) opłata nie była podwyższana, a ceny cyklicznie idą w górę. Pewnych spraw nie przeskoczymy. Musimy też podporządkować się odgórnym ustaleniom, jakie na samorządy nakłada nowa ustawa. Jednocześnie, nie możemy się przy tym sugerować stawką opłat jaką płacą mieszkańcy innych miejscowości. Pamiętajmy, że gmina miejska i wiejska mają różne przeliczniki. W tym miejscu chciałbym zdecydowanie zdementować manipulacje pojawiające się na forach społecznościowych, jakoby opłata za odpady niesegregowane wynosiła 100 złotych. W sytuacji jeśli konsument nie będzie segregował zostanie na niego nałożona kara pieniężna, zgodnie z ustawą, równa od dwukrotności do czterokrotności opłaty za selektywną zbiórkę odpadów płaconej przez pół roku. Jaka to będzie opłata, o tym zdecydują radni podejmując odpowiednią  uchwałę. Na następnej Sesji Rady Miasta Lubań (marcowa się nie odbędzie w wyniku pandemii) radni będą podejmować uchwały dotyczące kwestii śmieci. Przed ich uchwaleniem przeanalizują sprawę i z pewnością podejmą właściwą decyzję. Jeśli przyjmie się stawka równa 25 zł, to będzie ona obowiązywać dopiero z dniem 1 czerwca. Nie działając wstecz. W związku z tym można przyjąć, że opłata w roku 2020 na jednego mieszkańca wyniesie około 20 złotych.  Co więcej, biorąc pod uwagę kolejne lata, jeśli nie wydarzy jakaś katastrofa nie przewidujemy kolejnych podwyżek – zapowiada K. Glazer.

Segregacja i podwyżki opłat są nieuniknione. Każda gmina ma obowiązek dostosować swoje przepisy do obowiązującej ustawy, czyli do piątego września 2020 roku.

ŁCR

Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pomyślcie
Pomyślcie Wczoraj, 14:12
Rządzi nie p Turkiewicz, rządzi nijaki Arkadiusz Nijaki burmistrz mierny ale PISowi wierny. W czerwonych PISowskich gaciach gotów iść za wodzem Jarosławem na zatracenie. W najbliższych wyborach wyślijmy gościa na polityczny śmietnik
oli
oli 25.03.2020, 10:49
Prezes ZGiUK pełnić swoją funkcję będzie dożywotnio /jak odpuścić taką kasę , pałace i puszenie się w tym biednym mieście/ jego pracownicy mają pracować za grosze bo dla nich pieniędzy nie ma. Mieszkańcy Lubania i nie tylko mają finansować kolejne fanaberie Prezia, aby miał czym się chwalić i epatować wszystkich swym wybujałym ego.My mieszkańcy Lubania mając własny zakład segregacji odpadów komunalnych, mamy prawo do tego żeby żądać aby był on przez miasto właściwie nadzorowany. Dzięki temu opłaty za wywóz śmieci dla mieszkańców Lubania powinny pozostać na dotychczasowym poziomie, jeżeli już to zarabiać można na zewnętrznych dostawcach odpadów. Jeżeli już tacy muszą być.
Byc
Byc 25.03.2020, 10:30
Pilny przetarg na wywoz nieczystosci, urwac hydrzre leb i tyle
korys
korys 25.03.2020, 09:52
Jak łatwo lubańskiej władzy drenować kieszeń mieszkańców i to w tak szczególnej sytuacji.Sami jakoś zapominają,że organizacyjnie nie są przygotowani do selektywnego odbierania odpadów.Wielu mieszkańcom pragnącym segregować śmieci najzwyczajniej uniemożliwia się to,skazując do biegania po mieście w poszukiwaniu pojemników na określony typ śmieci.I robi się w sytuacji,gdy jest on przypisany terenowo do pojemnika z nieselekcjonowanymi śmieciami.A czy ktoś widział kursujące po mieście pojazdy ZGiUK do odbioru selektywnego śmieci? Nie!Wszystkie są wrzucane do jednego pojazdu i wywożone na miejskie śmietnisko jako zmieszane!!Lubańscy radni zdają się nie zauważać faktu starzenia się wieku mieszkańców miasta (młodzi uciekają z braku perspektyw przyszłego życia) i ich ubóstwa wynikającego z coraz większych kosztów życia codziennego...Ta głupota radnych może doprowadzić ich samych w przysłowiową ślepą uliczkę,gdzie egzekucja kar za nieselekcjonowanie śmieci okaże się niemożliwa z racji ubóstwa społecznego ściganych...ale co to obchodzi samych radnych,no,nie?! Za takie działanie "w interesie mieszkańców" sami mieszkańcy podziękują takim radnym,którzy naruszają interes wyborców...Zapamiętajmy tych radnych,którzy działają na naszą szkodę
Ole.
Ole. 25.03.2020, 13:07
Władze wybrali mieszkańcy, wiec do kogo żal? Śmieciowych baranów stworzyli przedstawiciele PO i PSL do celów wiadomych.
lubaniak
lubaniak 25.03.2020, 09:41
Najśmieszniejsze jest to że CHRABIEGO TURKIEWICZA możecie wszyscy w pompkę cmoknąć, zrobi jak zechce, burmistrz, rady miast czy gmin i tak nie mają wyjścia - czyż nie jest monopolistą śmieciowym na naszym terenie - złoty interes.
Jak czytam ,że ZGIUK ma problemy finansowe to mnie szlak trafia, może nie trzeba było PAŁACU sobie remontować
Ola
Ola 25.03.2020, 09:41
Poczekajcie przyjdzie teraz kryzys, bezrobocie i nedą prosić o pracę w zgiuk
oli
oli 25.03.2020, 08:41
W tym przypadku jest bardzo ciekaw jakie koszta ponoszą mieszkańcy sąsiednich gmin,które muszę jeszcze w to wliczyć przywóz tego ,,szajsu,, na teren Lubania...a my siedzimy na bombie ekologicznej a firma rozkwita...gdzie wy jestescie Radni..
Dyzma
Dyzma 25.03.2020, 06:40
Zgiuk ma problemy finansowe to nie nowość. Ale skoro nie ma chętnych do pracy. Kierowców zostało 3 a sortownia świeci pustkami może niech szef tego bałaganu weźmie swoje gwiazdy z biur i zaczną robić coś pożytecznego zamiast pić kawkę i smażyć krewetki za 5 tys zł na rękę.
Bolek
Bolek 25.03.2020, 06:17
Turkiewicz to ten gosc ktory byl poslem i w tym czasie wybudowal wielki dom. On byl dobrym kumplem komucha Szmajdzinskiego
tobi
tobi Dzisiaj, 09:20
Nie on jeden w powiecie.
obserwator
obserwator 25.03.2020, 01:06
Burmistrz ze swoimi radnymi pragnie szybko przepchać, pod płaszczykiem wirusa drakońskie podwyżki. Dodatkowo jeszcze zwiększy miejsca płatnego parkowania i to wszystko jeszcze z kieszeni mieszkańców!!! Jak długo będziemy płacić za błędną politykę szklanych domów i i nierealnych pomysłów naszego włodarza i jego marionetek? Miał dziesięć lat, aby przygotować miasto na kryzys i reorganizować miasto. Zadłużył Lubań, a kiedy już brak mu pomysłów sięga do portfeli obywateli licząc, że może znowu mu to zapomną do następnych wyborów?
Niech ZGiUK wykaże, że tak drakońskie podwyżki są niezbędne, a podwyżka nie zostanie skonsumowana w formie premii, nagród oraz dywidendy przez zarząd spółki i kolegów burmistrza.
Konkrety! Nie obietnice...
Wiem to piszę
Wiem to piszę 25.03.2020, 14:31
za dużo wymagań stawiasz Oni nie potrafią przedstawić projektu który rzekomo jest zrobiony na przedszkole na które zostało wydanych grubo parę tysięcy ale remont nie dojdzie do skutku A chcesz wiedzieć papiery potwierdzające rzetelność wywozu śmieci i to że nie pójdzie to na premię kpina w tym Lubaniu nic nie uzyskasz
zulu
zulu 24.03.2020, 22:34
ZGiUK powinien zainwestować w karawan.Tego towaru będzie dość na ulicach.
Heli
Heli 24.03.2020, 22:24
Ręce opadają,ciągną kasę a śmieci odbierają dwa razy w miesiącu.
Xxc
Xxc 24.03.2020, 22:01
Zle zarzadzanie, dobijacie nas , zaraza, drozyzna zywnosci, a teraz smieci, nxajwazniesze , te brudne i smierdzace kosze GRATULACJE Wam
Narut
Narut 25.03.2020, 09:04
- Żyje nam się coraz lepiej – oznajmił w Sejmie PiS premier rządu;
- No to fajnie macie – pomyślał naród.
Www
Www 24.03.2020, 21:55
W zgiuku niema komu robic.Chlopaki odchodza za 2300 netto nikt niebedzie robil. Bony na swieta to kpina 200zl trzymastek tez juz niema
K>S>
K>S> 24.03.2020, 21:54
I wszystko byłoby ok, gdyby nie to, że ja zwyczajnie nie mam miejsca pod posesją na trzymanie kolejnych pojemników. Poza domem także, tym bardziej iż to miejsce jest w lokalizacji gdzie tabuny ludzi przechodzi i przejeżdża, którzy szczególnie w porze wieczornej robią różne psikusy, których konsekwencje nikt z firmy ZGiUK nie posprząta.
Krzysiek
Krzysiek 24.03.2020, 21:46
Po pierwsze, to producent powinien być sukcesywnie wykluczany z rynku jeśli stosuje bezzwrotne opakowania. Powinno mu się *** taki podatek, aby zachciało mu się zainwestować w nowszą technologię. Po drugie każde opakowanie powinno mieć jednoznaczną informację, do którego pojemnika powinno trafić. Dzisiejsze oznaczenie recyklingu można sobie wsadzić głęboko. Po trzecie to kaucja za szklane opakowania, puszki, opony, ... Nawet za komuny z niektórymi rzeczami radzono sobie lepiej. A teraz, to wszystko sprowadza się do jednego - decyzja bezradnych o podwyżce i sprawa załatwiona. Tłuste *** i niemoty !!!
nki
nki 24.03.2020, 21:44
W innych krajach są czasowe zwolnienia z opłat. U nas czasowe podwyżki... do podwyżki kolejnej.
Ni wyzyna, ni nizina, taka gmina.
NIL
NIL 24.03.2020, 21:34
Czyli ustawa każe podniść opłaty o 70 procent.?
Robol
Robol 24.03.2020, 21:06
A co na to szef Lubania i zgiuka, gdybyśmy wszyscy przestali płacić za odpady?! Zastanawialiście się nad tym drodzy włodarze??? Wtedy leżycie i kwiczycie z braku pływów, lepiej przemyślcie to. Nie macie szansę z robolami bo jest nas więcej. Pozdro.
Halina
Halina 24.03.2020, 21:00
"Przez kilka ostatnich lat (dokładnie od 2013 roku) opłata nie była podwyższana"
A ja od tamtej pory nie dostałam żadnej podwyżki w UM.

Pozostałe