Rząd wprowadził ograniczenia w przemieszczaniu się

  • 24.03.2020, 14:05 (aktualizacja 24.03.2020, 14:11)
  • Żródło: gov.pl
Rząd wprowadził ograniczenia w przemieszczaniu się

Podziel się:

Oceń:

Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem. -powiedział dziś na konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki.

W ostatnich dniach wprowadziliśmy zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Źródło: gov.pl

Komentarze (40)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

stalin
stalin 24.03.2020, 19:53
Ja tam bym wprowadził stan wojenny .....i po kłopocie, ale obecni się boja tej popiprz....nej opozycji bo będą bezmuzgi jeczec .Słyszłem jakie głupoty ta pani z PO dziś opowiadała ,gdzie ona robiła wykształcenie.Tylko silną reką rzadzenie spowoduje wyjscie z tego bagna ......
!
! 24.03.2020, 22:14
W bagno to my wejdziemy w 2024 r.!
Beria
Beria 24.03.2020, 21:20
Towarzyszu! W pełni popieram. Ujawnij się - zostaniesz komendantem sztabu w lubańskim powiecie. Zapisuję się na zastępcę d/s polityczno-wychowawczych.
stalin
stalin 25.03.2020, 17:55
Nie zostanę bo nie mam znajomości ....przykre ale prawdziwe?
Fredek
Fredek 24.03.2020, 18:32
A czy można pojechać do innego miasta po zakup paliwa? bo w Lubaniu drożyzna i zmowa cenowa.
Wezyr
Wezyr 24.03.2020, 20:06
Nie można - tu mieszkasz tu płać podatki...
sklepikarz
sklepikarz 24.03.2020, 19:56
Co ty gadasz 10 lat temu prowadziłem działalnosc i placilem za dizla 5.5 zl
Wania
Wania 24.03.2020, 17:56
Rząd polski solidaryzuje się z wszystkimi, którzy walczą z koronowirusem ..
Пушков назвал подлостью решение Польши не пропускать российские ИЛ-76 в Италию
Historyk
Historyk 25.03.2020, 10:44
https://fakenews.pl/polityka/n…

поздравления
Wiera
Wiera 24.03.2020, 17:15
Rząd wprowadza ograniczenia...
Po rządzących Polską sk....... dokładnie tego można było się spodziewać. Nie ma takiej podłości, do jakiej nie są zdolni, jeśli tylko wydaje im się, że napsują tym krwi Rosji !!!
===============
„Polska nie przepuściła rosyjskich samolotów z pomocą humanitarną dla Włoch przez swoją przestrzeń powietrzną. Jest to podłość na poziomie państwowej polityki. Tym bardziej, że pomoc zmierzała do sojusznika Polski w UE i NATO. Od tej chwili Rosja nie powinna w niczym iść Polsce na rękę. W niczym”.
Historyk
Historyk 24.03.2020, 20:40
A do tej pory Rosja szła Polsce na rękę?.Gdzie i kiedy?.
 Au
Au 24.03.2020, 22:29
Widać że z PiS jesteś ślepy,głuchy durnowaty z wyobraźnią kury
nie PIS
nie PIS 25.03.2020, 17:47
Ty jesteś miłośnikiem towarzyszy ,tacy rzadzili w 19 46..
Krzysiek
Krzysiek 24.03.2020, 22:07
To powód, dla którego mamy zachowywać się tak samo? Niby czemu takie zachowanie ma służyć?Niedźwiedź też ma swoją cierpliwość i nie łódź się, że jak w końcu pacnie łapą, to ktoś z naszych sojuszników szczególnie się tym przejmie.
Historyk
Historyk 25.03.2020, 10:28
Krzysiek. Nie łykaj tych fake newsów.
"„#fakenews alert!! Czas napięcia zw. z epidemią wykorzystywany jest także do rozbijania jedności europejskiej i transatlantyckiej. (poprzez dezinformacje). Żaden samolot lecący z pomocą dla Włoch nie został zablokowany. Polska przestrzeń powietrzna dla tranzytu jest otwarta.Bądźmy uważni!” – napisał na Twitterze wiceszef polskiego MSZ Marcin Przydacz.

Również ​rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Paweł Łukaszewicz zaprzeczył, aby ktokolwiek w Polsce utrudniał Rosji dostarczenie pomocy medycznej do Włoch. „To kłamstwo, że nie chcieliśmy przepuścić rosyjskich samolotów” – powiedział portalowi Onet.pl. Wiele wskazuje więc na to, że strona rosyjska od początku planowała przelot okrężną drogą i nie występowała nawet do Polski o zgodę na przelot."
https://www.euractiv.pl/sectio…
Jurij
Jurij 25.03.2020, 18:55
Kto ich tam wie.... Polityka to jedno wielkie kłamstwo!
Goridze
Goridze 24.03.2020, 21:22
Wyzwoliła nas spod okupacji faszystowskich Niemiec...
janek
janek 25.03.2020, 17:53
Szkole konczyłeś w MOSKWIE .Nie znasz historii człowieku .....Ile ty masz lat ...synu .Co za glupoty piszesz nie wiesz co ruskie robili z Polakami .Byłem w latach 70 tych z nimi na poligonie .Naród dobry ale Ci co nimi dowodzą to by Ci paznokcie zrywali....Jesteś po prostu niedouczony ?
Historyk
Historyk 25.03.2020, 10:32
Goridze. Wyzwolenie jak sama nazwa wskazuje znaczy darować wolność.Rosjanie Polsce nie dali wolności.Oni zdobyli Polskę pokonując Niemcy.Jeden wróg Polski pokonał drugiego na polskiej ziemi i zajął jego miejsce.
Grisza
Grisza 25.03.2020, 18:58
Durnowaty ty jak ten Kargul! Polskę oddali w pacht Stalinowi sojusznicy alianci z Zachodu - ci sami którym teraz podlizujemy dupska... Historia zatoczyła koło - i jeszcze zatoczy... Za nas nikt nie będzie życia oddawał, co najwyżej kilka dolarów.
stalin
stalin 24.03.2020, 19:47
Co ty pie.....sz .Naczytalas sie tego g...óna .Zwolenniczka Lenina .A jednak Ilia zawsze zywy....!!!!!!!!!!!!!!!!
Wiera
Wiera 25.03.2020, 19:00
Jak JaPa2 - zawsze żywy...!
👍
👍 24.03.2020, 17:10
Przez 4 dni mieszkaniec Lubania na kwarantannie po powrocie z Niemiec wychodzi z domu, jezdzi autem, chodzi do sklepu . Brawo za glupote
Moher
Moher 24.03.2020, 16:58
KORONAWIRUS, POSPOŁU Z SZATANEM, OPĘTAŁ GŁÓWKĘ KSIĘDZA PROBOSZCZA. NIE WIEM TYLKO, CZY PRZENIÓSŁ SIĘ TEŻ NA ARCYBISKUPA W PRZESŁANIU DO PARAFIAN UCZESTNICZĄCEGO 👿
Albowiem:
Koronawirus to kara za grzechy! Wierni są oburzeni słowami księdza proboszcza Bazyliki Piekarskiej. Zamiast nadziei, z ust księdza padły złowieszcze słowa. I to w dodatku w obecności arcybiskupa.
========
Nie dziwi fakt że wśród hierarchii jedynie słusznej coraz mniej rozumu...
znana lubanianka
znana lubanianka 24.03.2020, 16:36
Na dworze, no wiatr go napędza).
Praca
Praca 24.03.2020, 16:26
Ta a odlewnia żeliwa S.A.w leśnej jak tam mają przestrzegać tej odległości hehe śmieszne..
Odpoczynek
Odpoczynek 24.03.2020, 20:43
Przecież te ograniczenia nie dotyczą zakładów pracy.
I kto tu się ośmieszył swoim wpisem?.He,he.
Odlewnik
Odlewnik 24.03.2020, 19:55
Tam jest tak gorąco że żadem wirus nie utrzyma się ani sekundy...
Zafascynowany
Zafascynowany 24.03.2020, 15:31
A czemu nie do 11-stego Maja?
Jestem za,a nawet przeciw.
Jestem za,a nawet przeciw. 24.03.2020, 20:45
Zgadza się,najlepiej do 11 maja 2025 roku.
Kiszka
Kiszka 24.03.2020, 14:36
Zagadnąłem jednego sukienkowego trzykrotnie na temat koronawirusa - i nic. Zignorował, udał że nie słyszy ...
Pół dnia w głowę zachodziłem dlaczego to temat tabu - i chyba wymyśliłem.
Koniec świata leży w gestii Najwyższego czyli Wszechmogącego, i to on ma decydować - kiedy i jak,
a tu takie małe gówienko, "wysrane" przez chińskiego komunistycznego nietoperza, może Stwórcę skutecznie wyręczyć dowodząc, na domiar złego, że ten *** ma do gadania, albo *** może, w temacie końca świata.
To małe gówienko może wstrząsnąć podstawami wszech wiar - czyli wszech religii.
Josyf Dupcinger
Josyf Dupcinger 24.03.2020, 20:42
Łatwowierni nie tylko naszego jedyniesłusznego Kościoła poza którym jeno siwy dym potępienia pewnie obstawać będą na stanowisku, że rzeczone gówienko... z woli Stwórcy wysrane zostało przez komunistycznego nietoperza! Przecież w ten dwustronnie "uniwesralny" sposób od zawsze w tym światłym, doborowym towarzystwie tłumaczy się wszelakie niewytłumaczalne, przez tłumoków niepojęte zjawiska: albo "kij w szprychy" boskiemu Rydwanowi wsadził Szatan albo "taka była wola nieba, z nią się zawsze zgodzić trzeba, więc módlmy sięęę". Portal Wiara.pl interpretuje Biblię i naucza: "Jezus uczył, że stworzony przez siebie świat Bóg otacza ciągłą opieką: żywi ptaki, obdarza pięknem lilie polne, bez Jego woli nie spadnie na ziemię ani wróbel, ani włos z głowy (Mt 6,25-34; 10,29), od Niego zależy wszystko, bez Jego woli człowiek nie potrafi jednej chwili dodać do swego życia ani jednego włosa uczynić białym lub czarnym (Mt 6,27; 5,36).

Z powodu tej niezwykłej troski Boga o człowieka, każdy uczeń Jezusa, podobnie jak pobożny Izraelita, winien całkowicie polegać na Bogu, miłować Go z całego serca i duszy oraz służyć Mu niepodzielnie (Mt 6,24; 5,8). - k.cytatu spod https://biblia.wiara.pl/doc/22… . Dodać by można: miłować go szczególnie za wszystkie epidemie, epizootie i inne takie - wszak Pismo w innym miejscu powiada jasno a bez wątpliwości że "...bez jego woli nic się nie stało co się stało...".
NiechZstąpi
NiechZstąpi 24.03.2020, 21:28
... i się nie stanie ... Amen!
O sakralna obłudo! O eklezjalna hipokryzjo!
A szamaneria rżnie głupa i nawołuje naiwnych do modlitw - najlepiej zbiorowych na Jasnej Górze
Miklosz
Miklosz 24.03.2020, 14:24
Cyt. Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.
=============
No to już jaja wielkanocne! Po jaką cholerę w ogóle takie zgromadzenia? Na ulicy ie może iść razem więcej niż dwie osoby (chyba ze rodzina) a w kościele może się zgromadzić pięć osób - to gdzie ten wirus lepiej hula, na dworze czy w pomieszczeniu jakim jest świątynia?
Xxxx
Xxxx 24.03.2020, 18:59
"No to już jaja wielkanocne! Po jaką cholerę w ogóle takie zgromadzenia?"
Np. w razie pogrzebu
Coroner
Coroner 24.03.2020, 21:29
Pogrzeby odwołanie - wszyscy do kremacji! W urnie może czekać do lata ...
Logik
Logik 24.03.2020, 16:53
Wirus lepiej hula tam gdzie jest mała odległość chorej osoby od zdrowej.Teraz odpowiedz sobie na pytanie:czy bliżej siebie są 2 osoby idące obok,czy 5 osób siedzących po kilka metrów od siebie w kościele?.
Logiczka
Logiczka 24.03.2020, 21:30
A jak idą jeden za drugim w odległości ?
Cepcepacepem
Cepcepacepem 24.03.2020, 21:19
2 osoby idące obok mijają dwie osoby idące obok i przez chwilkę wchodzą we wspólny obłok". Gdy dodać do tego wiatr - który niczym duch święty "kędy chce wieje" - powiew w mikrokropelkach pary wodnej zawartego w tysiącach/i kropelkę wira niesie na odległości które się nawet Jarozbawowi Kwękaczyńskiemu wybory w terminie utrzymującemu, nie śniły. W kościele to samo - przeciągi, konwekcyjne ciągi sprzyjają mieszaniu się nawet kilkunastometrowych oddechów. Wniosek - lepiej siedzieć na upie i we w chałupie puszczać bąki a na gitarze brzdąki...
Bedalto
Bedalto 24.03.2020, 15:42
Zgromadzenia takie moga dotyczyc np. pochowku, chrztu, slubu itp wiec do 5 osob to chyba nie jest jakas przesada... A sprułes sie jak stare gacie.

Pozostałe