Aplikacja „Kwarantanna domowa”

  • 23.03.2020, 09:51 (aktualizacja 20.04.2020, 09:56)
  • MC
Aplikacja „Kwarantanna domowa”

Podziel się:

Oceń:

Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną – to główny cel aplikacji Kwarantanna domowa.

Wysłanie zdjęcia zamiast wizyty policjantów – tak, dzięki naszej aplikacji, może wyglądać kwarantanna domowa. Aplikacja jest darmowa, bezpieczna i dostępna w sklepach Google Play i App Store. Właśnie rozpoczęliśmy proces jej udostępniania. - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Pomóż sobie i nam

Każdego dnia rośnie liczba osób objętych kwarantanną domową. To Polacy, którzy wrócili z zagranicy, ale i osoby, które miały kontakt z ludźmi zarażonymi koronawirusem. Z kwarantanną wiążą się pewne obowiązki. To m.in. zakaz opuszczania miejsca, w którym ją odbywamy. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo nam wszystkim, zarówno osobom objętym kwarantanną, jak i ich bliskim, czy sąsiadom.

Aby to bezpieczeństwo było skutecznie zapewnione policjanci sprawdzają miejsca pobytu osób przebywających w kwarantannie. Za złamanie kwarantanny może zostać nałożona grzywna do 5 tysięcy złotych. Ale nie chodzi o to, by karać. Chodzi o to, by kwarantanna i dotykające nas wszystkich restrykcje – wdrożone, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa - były skuteczne.

Jednocześnie bardzo ważne jest wsparcie dla osób w kwarantannie. 

Dzięki aplikacji Kwarantanna domowa, możliwa będzie lepsza realizacja obu celów. Bezpieczeństwa i lepiej adresowanego wsparcia. Jak? Zaraz wyjaśnimy.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: wracamy z zagranicy i wjeżdżamy do Polski. Od razu, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, zostajemy objęci obowiązkową 14-dniową kwarantanną domową. W praktyce wygląda to tak, że na granicy wypełniamy tzw. kartę lokalizacyjną, w której wpisujemy swoje dane, w tym m.in. adres (pod którym przejdziemy kwarantannę) oraz nasz numer telefonu.

Najważniejsze, aby w trakcie kwarantanny stale przebywać we wskazanym miejscu. To kwestia nie tylko odpowiedzialności, ale i solidarności. Wszystkim nam powinno zależeć na swoim i naszych bliskich zdrowiu.

Czy na pewno…?

Jak już wspominaliśmy, w weryfikacji przestrzegania tych zasad pomagają funkcjonariusze policji. W czasie kwarantanny mogą nas odwiedzić w dowolnym momencie. Jeśli chcesz ułatwić im pracę, ściągnij naszą aplikację Kwarantanna domowa.

- Najlepiej zrobić to od razu po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny – radzi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Nasza aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Stworzyliśmy ją we współpracy z ekspertami w tej dziedzinie. Można ją znaleźć w sklepach Google Play lub App Store – dodaje szef MC.  

Jeśli zainstalujesz naszą aplikację krótką chwilę po wypełnieniu formularza lokalizacyjnego może się okazać, że Twoje dane nie dotarły jeszcze do naszego systemu. Warto wtedy poczekać 2-3 godziny i spróbować ponownie. Aplikację aktywujesz za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS.

WAŻNE! Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny.

Zaraz po aktywacji aplikacji dostaniesz zadanie… Jakie? Zrobienie sobie zdjęcia. Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne, która jeszcze nam się przyda. Za chwilę dowiesz się do czego.

Selfie z ręki

Aplikacja aktywowana. Co dalej?

Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób - które zainstalowały i aktywowały naszą aplikację - będziemy SMSem wysyłali prośbę o wykonanie zadania. Bardzo prostego i zawsze takiego samego. Zrobienia selfie.

Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże nam w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie.

- Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie  będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane – zapewnia szef MC.

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Praktyczna rada: korzystając z aplikacji nie zapominajmy o tym, aby nasz telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone. Sprawdzajcie SMSy.

Bądźmy solidarni i odpowiedzialni

Dzięki naszej aplikacji zyskujesz szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji. Możesz też korzystać ze specjalnej infolinii.

Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym.  

W najbliższych dniach do aplikacji będziemy dodawać kolejne funkcjonalności. Chcemy bowiem, aby jak najwięcej osób objętych kwarantanną z niej korzystało. Dla swojego i naszego bezpieczeństwa.

Bądźmy odpowiedzialni. Warto sobie pomagać w tym trudnym dla wszystkich czasie.   

W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię - 22 165 57 44.

Pobierz aplikację Kwarantanna domowa z Google Play lub App Store.

Więcej informacji na www.gov.pl/kwarantannadomowa

MC

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wladzia
wladzia 06.04.2020, 20:06
a jesli ktos jest starsza osoba na kwarantannie i nie posiada smartfona, nie jest w stanie sciagnac te aplikacji to co? pisiory, komendancik miejscowej milicji czy moze goniec dzielnicowy kupi smartfona?
hebel
hebel 26.03.2020, 19:02
Zaleca się wywieszenie informacji o kwarantannie.
emeryt
emeryt 24.03.2020, 12:32
Czy ktos moze mi powiedziec gdy w bloku /klatce/ jest osoba na kwaranannie powinno byc ostrzezenie dla pozostalych mieszkancow , o zachowanie szczegolnej ostroznosci.
Inspektor
Inspektor 30.03.2020, 08:43
Dobrze jest wywietrzyć klatkę. W pomieszczeniach zamkniętych wirusy mogą dalej zarażać. Bardzo ważna jest wentylacja pomieszczeń
Anna
Anna 25.03.2020, 00:59
"Zachowanie szczegolnej ostrożnosci" - zawszę i wszędzie!
- mama powtarzała!
Chcę wiedzieć
Chcę wiedzieć 24.03.2020, 12:07
A przepraszam to policja wie jak ja mam w domu czy najpierw muszę zrobić kilka zdjęć twojego mieszkania aby potem zgadzało się do potwierdzenia
hebel
hebel 26.03.2020, 19:05
To nie tak działa, Gps lokalizuje gdzie jesteś a ty robisz fotkę żeby komputer sprawdził że to ty a nie ktoś inny. mieszkanie nie ma nic do rzeczy.
takie gupie pytanie
takie gupie pytanie 24.03.2020, 02:46
A jak nie mam kwarantanny (jeszcze) to sobie mogę profilaktycznie ściągnąć wypełnić dane i pstryknąć fotkę? Czy mi od razu antytryroryści na dachu wylądują?
Igor
Igor 23.03.2020, 13:04
Niebe"s"piecznik celowo :)
Igor
Igor 23.03.2020, 12:10
Pobierz... Wszyscy promują aplikację jako odciążenie policjantów w pracy. Wiele błędów jest zgłaszanych bo taki projekt powstaje miesiącami i jest testowany, ten powstał copy-paste i jest jazda.

Lokalizacja to jedno ... ale

W pytaniu czy wraz z aplikacją instalujemy sobie pegasusa, nikt nam nie odpowie... nawet Niebespiecznik nie publikuje takich zapytań na forum.... Odpowiedzieć należy sobie samemu.

https://niebezpiecznik.pl/post…
Cezary Cezary
Cezary Cezary 23.03.2020, 13:57
Teoretycznie masz rację, w praktyce posiadając smartfona już masz pegasusa ;) Pamiętaj że teraz wszystkie karty są rejestrowane, tylko mi nie pisz że masz kartę od żula bo wystarczy że jeden z twoich 100 znajomych wyśpiewa twój numer telefonu. Igorze, dreszcz mi przeleciał po plecach ;-)
Igor
Igor 23.03.2020, 20:25
Szanowny Cezary, praktycznie też mam rację.

Wiem, dyskusja na wieki, nie zmienię również nikomu sposobu myślenia, jedynie informuję. :)

(Do smarta można samemu napisać kod, a sama kata SIM nie przejmie kontroli nad urządzeniem)
Cezary Cezary
Cezary Cezary 24.03.2020, 15:06
Karta SIM nie przejmie, BTSy zmierzą sygnał i na podstawie różnicy poziomów ustalą gdzie jesteś ;)
Nie ważne czy to smartfon czy 3310.
hebel
hebel 26.03.2020, 19:07
Pierdzoty waćpan piszesz lokaliza na podstawie bts to czasem nie rozróżnia henrykowa od radogoszczy:) tzn. przeważnie nie rozróżnia.
Igor
Igor 25.03.2020, 00:56
Właśnie lokalizacja to nie problem, tylko pegasus...

(dla testu "app snowden haven")..

BTSa samemu można postawić nawet wirtualnego :)

Pozostałe