Jak w sytuacji epidemiologicznej funkcjonuje Lubań?

  • 20.03.2020, 10:29
  • ŁCR
Jak w sytuacji epidemiologicznej funkcjonuje Lubań?

Podziel się:

Oceń:

Czy w dobie pandemii życie w mieście zamarło? Czy będąc na kwarantannie można liczyć na pomoc? I czy da się mimo wszystko załatwić niezbędne sprawy?

Biorąc pod uwagę dane na dzień 19 marca warto wiedzieć, że jak do tej pory w Lubaniu nie został potwierdzony żaden przypadek COVID-19. Głównie z uwagi na powroty z zagranicy mieszkańców Lubania i okolic w tym momencie kwarantanną domową objętych jest 21 lubanian. Poza tym zostały wdrożone określone procedury mające na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców. Instytucje, spółki czy przedsiębiorstwa działają w ograniczonym zakresie. Proponuje się odkładanie zajęć na później lub załatwianie spraw poprzez kontakt niebezpośredni, a drogą telefoniczną lub e-mailową.

Ogólnopolski apel do wszystkich, żeby ograniczyć swoją aktywność powtarza też Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński.

- Przede wszystkim prosiłbym o to, żeby strać się maksymalnie ograniczyć wyjścia z domu. Przypilnować dzieci, które przechodzą teraz okres dwutygodniowej kwarantanny. Lepiej unikać dużych skupisk ludzkich. Róbmy wyłącznie niezbędne zakupy, przemieszczajmy się tylko tam, gdzie musimy. To od każdego z nas zależy teraz, jak dalej będzie rozwijała się pandemia. Choć jej nie zatrzymamy, to możemy ją w pewnym stopniu ograniczyć. W tym miejscu apeluję też do osób starszych, aby starali się pozostać w bezpiecznych czterech ścianach. Zachęcam do korzystania  z samopomocy sąsiedzkiej lub rodzinnej. Przy okazji chciałbym podziękować za inicjatywy oddolne, społeczne. Dobrze wiedzieć, że wielu lubanianom nie jest obojętny los innych ludzi i potrafią otwarcie oferować swoją pomoc – podkreśla burmistrz.

Szeroko pojęta pomoc to również działania prowadzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubaniu (MOPS).

- Godziny otwarcia placówki pozostają bez zmian, jesteśmy do dyspozycji klientów w poniedziałki, środy, czwartki od 7:30 do 15:30, we wtorki od 7:30 do 17:00, a w piątki od 7:30 do 14:00. Jednak obecnie większość spraw staramy się załatwiać telefonicznie (75 646 04 11) lub poprzez pocztę e-mail ([email protected]) - przekazuje Aneta Szpytma, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubaniu. - Wnioski interesantów są przyjmowane, a świadczenia przygotowywane i przekazywane. Należne świadczenia są na bieżąco wypłacane, więc nie ma potrzeby ustawiać się w kolejce po odbiór pieniędzy. Ze względu na zagrożenie ograniczyliśmy pracę w terenie. Dla bezpieczeństwa nas wszystkich lepiej nie gromadzić się w godzinach porannych przed wejściem do MOPS. Prosimy o wyrozumiałość i przychodzenie do Ośrodka jedynie w sprawach pilnych. W placówce wydzielono specjalną strefę obsługi, gdzie klienci mogą uzyskać potrzebne informacje i druki. Chcielibyśmy podziękować ludziom dobrej woli, którzy przygotowują posiłki czy wspierają wolontariuszy. Na bieżąco współpracujemy też ze Strażą Miejską - zaznacza A. Szpytma.

Straż Miejska w Lubaniu ściśle współpracuje z MOPS w zakresie pomocy osobom samotnym czy potrzebującym. Strażnicy dostarczają przygotowane przez MOPS artykuły pierwszej potrzeby do miejsca zamieszkania osób zainteresowanych. Jednak to nie koniec zadań SM.

- Pozostajemy w stałym kontakcie i ściśle współpracujemy nie tylko z MOPS, ale też z Komendą Powiatową Policji w Lubaniu (KPP) - informuje Jan Baniak, Komendant Straży Miejskiej w Lubaniu. - Na prośbę KPP kontrolujemy na terenie miasta obowiązek przestrzegania kwarantanny domowej. Jak na razie nie został on naruszony. Na początku bardzo dużo ludzi przemieszczało się pieszo. Aktualnie znacznie zmniejszył się ruch na ulicach, panuje większy spokój. Jeżeli chodzi o gromadzenie się większej liczby ludzi w miejscach publicznych, szczególnie dzieci czy młodzieży, sytuacja uległa poprawie. O ile zaraz po zwieszeniu działania szkół takie sytuacje zdarzały się, tak teraz już nie - dodaje komendant.

Za niewychodzeniem z domu przemawia też fakt, iż w tym momencie do większości obiektów i tak nie wejdziemy. O ile sklepy spożywcze i  apteki nadal świadczą usługi, o tyle do instytucji kulturalnych, użytku publicznego i innych miejsc mamy ograniczony dostęp. Czasowa zmiana trybu pracy ma na celu zmniejszenie zagrożenia epidemiologicznego przy jednoczesnym prowadzeniu działalności.

- Urząd Miasta Lubań podobnie jak większość innych instytucji publicznych, nadal działa, jednak na nieco innych zasadach - przypomina Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński. – W apelu wystosowanym do mieszkańców poruszałem już to zagadnienie. Warto śledzić internetową stronę miasta luban.pl, gdzie staramy się przekazywać oficjalne komunikaty i przydatne informacje. W kwestii działania urzędu przypomnę, że dla osób niemogących dokonać przelewu drogą elektroniczną obowiązek zapłacenia podatku od nieruchomości oraz opłaty od użytkowania wieczystego został przesunięty na koniec drugiego kwartału 2020 r. I tu chciałbym podkreślić, że w razie kłopotów finansowych właścicieli firm do każdego przypadku będziemy podchodzić indywidualnie i jednocześnie ze zrozumieniem.
Jednocześnie chciałbym dodać, żeby kontaktować się z naszymi spółkami miejskimi wyłącznie telefonicznie bądź e-mailowo. Na ten moment dostarczanie wody, ciepła czy odbiór śmieci, przebiegają bez zarzutu. Aby ten stan trwał, musimy mieć na uwadze bezpieczeństwo pracowników Lubańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o., Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Lubań Sp. z o. o. oraz Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych Spółka z o. o. Ograniczenia są niezbędne, żeby to wszystko przebiegało należycie.

Życie chwilowo zmieniło swój rytm. Sytuacja epidemiologiczna wymusza pewne zmiany zarówno w funkcjonowaniu mieszkańców, jak również instytucji. Co z zaplanowanymi inwestycjami miejskimi?

- Z uwagi na niepewność wynikającą z obecnej sytuacji gospodarczej Polski spowodowanej pandemią koronawirusa samorząd miejski zawiesza ogłaszanie kolejnych przetargów na zaplanowane w tym roku zadania inwestycyjne - wyjaśnia Arkadiusz Słowiński. - Trudno jest oszacować jak wpłynie obecne wyhamowanie gospodarki na dochody lokalnych samorządów. Ne możemy podpisywać kolejnych kontraktów nie mając pewności zapewnienia źródeł finansowania. Warto jednak wspomnieć, że z pozytywnym finałem zakończono przetarg na budowę parkingu przy ulicy Różanej. Do przetargu przystąpiło 11 firm, z czego 5 zaproponowało cenę niższą niż wysokość środków przeznaczonych na ten cel w budżecie miasta Lubań na 2020 rok. Czekamy jeszcze na dostarczenie przez potencjalnego wykonawcę koniecznych dokumentów.

To miał być wyjątkowy rok. Osiemsetletnia rocznica nadania Lubaniowi praw miejskich, siedemsetlecie Sióstr Magdalenek w Lubaniu, trzydziestolecie samorządu, trzecia edycja Sudeckiego Festiwalu Minerałów. Tymczasem świat doświadczył pandemii. Co teraz?

- Obecnie obowiązuje Rozporządzenie nr 8 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie zawieszenia organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych, które w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 w celu zapobieżenia epidemii, zawiesza na terenie województwa dolnośląskiego organizowanie imprez artystycznych i rozrywkowych - przypomina Burmistrz Miasta Lubań. - Moim zdaniem nie odbędą się wszystkie imprezy, które były planowane na kwiecień i maj. Również czerwiec jest daleko wątpliwy. Nie zrealizujemy tego tak, jak planowaliśmy. Konieczne są odwołania, ewentualnie przesunięcia w czasie. W tym momencie, zbiorowo walczymy o zdrowie ogółu i jak najszybszy powrót do zwykłej codzienności. Nie zapominajmy o tych wszystkich, dzięki którym możemy przetrwać ten trudny czas. Służbie zdrowia i pracownikom aptek, pracownikom handlu, zaopatrzeniowcom,  kierowcom transportu publicznego, służbom mundurowym, wolontariuszom oraz wszystkim, którzy poważnie podchodzą do zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego. Tym Państwu bardzo serdecznie dziękuję.

ŁCR

Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

emeryt
emeryt 22.03.2020, 13:35
czy budynki gdzie przebywaja osoby ktore przybyly z zagranicy nie powinne byc oznakowane czy tu obowiazuje RODO,
pol
pol 22.03.2020, 06:25
Główny "kierownik" zamieszania,paniki i destabilizacji w Lubaniu,burmistrz A. Słowiński.
Lesnianka
Lesnianka 21.03.2020, 11:48
W Lesnej na kwarantannie ....jakby nie byli.Po tygodniowym pobycie w Czechach mysla , ze ic nie obowiazuje.
Polak
Polak 20.03.2020, 20:49
Walą w hu.... jak zwykle. Trzeba na nich zapierda....
Mery
Mery 20.03.2020, 18:25
Niestety nie patrzmy przez różowe okulary, seniorzy zamiast siedzieć w domach to wolą spacerek po nasionka, ziemię, kwiatuszka - bo rzecz jasna są to w tym momencie artykuły pierwszej potrzeby.
Kozera
Kozera 20.03.2020, 16:09
Jestem z Lubania , mieszkam 39 lat w niemczech. Za internowanie mnie SB zmusilo mnie do wyjazdu z lubania . Chcialem wrucic , prosilem burmistrzow o lokum do 12 metrow do remontu na wlasny koszt . Wszyscy glupio sie tlumaczyli i olali mojo prosbe . W luaniu nie ma wirusa . Wirusy sieduo na 7 dywiji na drugim pietrze . To dopiero zaraza
Janek Bo
Janek Bo 20.03.2020, 15:47
A bankomat przy Intermarche znowu syf, nikt go nie czyści i nie odkaża. Totalna beztroska.
NaL_4
NaL_4 20.03.2020, 13:24
LUDZIE! RODACY!
Stał się nam cót! Sam Burmistrz do ludu przemówił.
Maryjan Wielki
Maryjan Wielki 21.03.2020, 15:43
Coś długo sią waha-cha z homilią Starosta Waleryjan Wspaniały - a też powinien do ludu powiatowego przemówić. Tym bardziej że ma u siebie opłacanego doradcę pożal się jego boże - wysokiej klasy specjalistę od zarządzania kryzysowego... A tu ani pana starosty ani specjalisty nie słychać.
acek
acek 20.03.2020, 13:06
a' A` kich**°*°°○○○
Kamila
Kamila 20.03.2020, 12:27
A jak działa obecnie ZUS i PUP ?, potrzebuje załatwić pilna sprawę , ZUS zamknięty , infolinia wciąż zajęta na e-maile nikt nie odpisuje . Zostałam obecnie bez ubezpieczenia zdrowotnego i nie mam jak załatwić sprawy
mieszkanka
mieszkanka 20.03.2020, 15:51
PUP na telefon.
GOŚĆ
GOŚĆ 20.03.2020, 15:32
Listonosz pani przyniesie przecież wszystkie urzędy są zadekowane robotę odwali listonosz.
PUP
PUP 20.03.2020, 14:10
W PUP można zarejestrować się elektronicznie lub w siedzibie urzędu pobrać druki i wypełnić wrzucając do specjalnego pojemnika w zaklejonej kopercie lub też wysłać pocztą. Wszystkie informacje są na stronie urzędu https://luban.praca.gov.pl w zakładce AKTUALNOŚCI
Cezary Cezary
Cezary Cezary 20.03.2020, 13:33
Było do Polski nie zjeżdżać ;-)
Ale nie przejmuj się, lekarz może wypisywać leki na 100% a pogotowie i tak musi udzielić pomocy w razie zagrożenia życia. Więc siedź w domu, myj rączki, dużo pij ;)
Lubaniak
Lubaniak 20.03.2020, 12:21
Dobrze że Straż Miejska rozwozi zaopatrzenie przygotowane przez MOPS. Przynajmniej robią coś dobrego.
Rodak
Rodak 20.03.2020, 17:02
Kolejny który z nudów napisze coś na temat Staży Miejskiej, Policji czy też Mopsu
Gdyby chociaż twoja wypowiedź coś sensownego wnosiła.
Ale tak jest nie mam czym zabłysnąć, zabłysnę byle gównem
Aaa
Aaa 20.03.2020, 11:53
Ale pan po parkingu lata i mandaty trzepie.Hajs jak zwykle musi sie zgadzac
Kira
Kira 20.03.2020, 13:27
I słusznie! Pandemia nie upoważnia do wprowadzania bezprawia i defetyzmu. Jaki to ma wpływ na zdrowie parkującego...? Jakie to mogą być podstawy żeby dezorganizować porządek społeczny?
Do stanu wojny jeszcze daleko.
Aaa
Aaa 21.03.2020, 08:33
Pewnie,ze słusznie. Tylko dlaczego jeden dzien jest przez 2 h i trzepie mandaty a dwa dni go nie ma.Pytam w takim razie kiedy parking jest platny a kiedy nie? Chyba mam prawo to wiedziec.
Miro
Miro 21.03.2020, 15:46
Parking jest płatny wtedy kiedy jest płatny. Jasne?
Romek
Romek 20.03.2020, 11:51
Zamiast udzielania rad zrob cos chłopie. Sa ludzie samotni czy niesamodzielni gdzie jest jakas pomoc? Chocby ja młodzież ktora dowozi zakupy. Jest tyle opcji. Podatki na co ida- na jakieś durne inwestycje ale jak trzeba pomóc chocby starszym np. to jak kosciół. Naraz paraliż ogarnia.
Kamil
Kamil 21.03.2020, 15:47
Do kogo mówisz... Do Burmistrza?
Romek
Romek 22.03.2020, 20:15
Nie, do siebie bo ja biorę za burmistrzowy pierdziolek 150tys rocznie. Co za durne pytanie
Kret
Kret 20.03.2020, 11:37
Kawa, a może zamiast posyłać patrol sam byś zareagował? Co Ty na to? Bo wg mnie nie sztuką jest wyręczanie się służbami w każdej możliwej sprawie... szczególnie biorąc pod uwagę że mają ciekawsze obowiązki niż pilnowanie czy "szkolniaki" wyskakują w grupie na winkiel na szluge...
kawa
kawa 20.03.2020, 10:54
Widzę jak szkolniaki z osiedla siedzą w mieszkaniach, śmiech, może jakieś patrole?
klan
klan 22.03.2020, 17:28
Piją i ćpaja.
Przerażona
Przerażona 20.03.2020, 12:46
Młodzi myślą, że będą żyć wiecznie i życzę im jak najlepiej ale ich podejście do tematu epidemii jest dla mnie nie zrozumiałe, Beztroska i głupota.

Pozostałe