Ferii czas

  • 26.02.2020, 09:28 (aktualizacja 26.02.2020, 10:16)
  • ŁCR
Ferii czas MiPBP, MOSiR

Podziel się:

Oceń:

Kino, teatr, nurkowanie, kreatywne zabawy, ale też nowe znajomości i umiejętności, a przede wszystkim niezapomniane wspomnienia. Taki finał miało zakończenie ferii dla tych, którzy skorzystali z zajęć zorganizowanych przez miejskie jednostki.

Czy to w czasie przerwy letniej czy zimowej, dzieci pozostające w mieście, mogą wziąć udział w różnych formach wypoczynku proponowanych przez: Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną, Ośrodek Wsparcia Dziennego, Miejski Dom Kultury oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Lubaniu zapraszała do Pracowni Kreatywności. Pierwszy dzień ferii upłynął młodszej grupie na zabawach integracyjnych. Dzieci zaznajomiły się również z robotami Photon. Starsza grupa stanęła przed niełatwym zadaniem, jakim był escape room. Wszyscy zostali zamknięci w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, a ukryte kody QR wskazywały drogę do ukrytego klucza. Klucz skrywała... "Iliada" Homera. W czasie ferii nie mogło zabraknąć wizyty w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu, gdzie uczestnicy zajęć dowiedzieli się, czym jest smog i jak można mu przeciwdziałać. W dniu Walentynek miłosny nastrój mocno udzielił się podopiecznym biblioteki. Dzieci wykonały laurki dla swoich bliskich i wzięły udział w "Randce w ciemno z książką". W tym czasie Filia Nr 3 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Lubaniu prowadziła warsztaty quillingowe. Quilling to technika z rodzaju papieroplastyki służąca do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru. Uczestnicy warsztatów nauczyli się korzystać z igły do quillingu, skręcać paseczki, nadawać im kształty i tworzyć, tworzyć, tworzyć. Od teraz quilling nie ma przed nimi tajemnic.

Ośrodek Wsparcia Dziennego w Lubaniu postawił w tym roku na twórczą aktywność. Ferie rozpoczęły zajęcia integracyjne „4 pory roku”. W kolejnych dniach czas wolny od nauki szkolnej wypełniały dzieciom zajęcia plastyczno-techniczne, takie jak malowanie świecą, tworzenie walentynkowych mydełek czy kwiatów z bibuły. Niezapomnianą atrakcją była możliwość zamknięcia magii lasu w słoiku. Mnóstwo emocji wywołało również balonowe szaleństwo. Czas spędzony w ośrodku, w tym gry i zabawy planszowe czy harce na placu zabaw uatrakcyjniały wyjścia do kina, na spektakle teatralne bądź do sali zabaw. Po warsztatach kulinarnych każdy potrafi zrobić hot doga oraz ozdobić babeczki. Obcowanie w świecie ciasta drożdżowego, przypraw i nowych smaków było przyjemnym przeżyciem. Przy tym dzieci poznały profilaktykę zdrowego odżywiania, a pojęcie piramidy żywienia jest im od teraz nieobce. Warto nadmienić, że spektakle teatralne („Pierścień Morfeusza” oraz „Legendy Tatr”), na które Ośrodek Wsparcia Dziennego zapraszał do Miejskiego Domu Kultury były dostępne bezpłatnie dla wszystkich chętnych dzieci. (zobacz więcej)

Z kolei Miejski Dom Kultury w Lubaniu zabrał dzieci w świat kina. Na czas ferii zimowych sala widowiskowa zamieniła się w salę kinową. MDK zapraszał najmłodszych mieszkańców naszego miasta na bezpłatne seanse filmów animowanych i fabularnych. Bajkowe Ferie rozpoczęła projekcja doskonałej animacji "Smerfy - poszukiwacze zaginionej wioski". Film „Był sobie pies”, czyli mądra lekcja kierowana głównie do dzieci i młodzieży, skłaniała do refleksji i mocno zapadła im w pamięć. Pierwszy tydzień Bajkowych Ferii zakończyła spora dawka dobrego humoru w postaci filmu animowanego „Gru, Dru i Minionki”. Następne w kolejce było „Sekretne życie zwierzaków domowych 2”. Niezłym zainteresowaniem cieszył się również świetny film dla dzieci i młodzieży „Mia i biały lew”. Ekranizacje zamknął film „Asteriks i Obeliks - osiedle bogów”, zaś same ferie zakończył niezwykle barwny Bal Karnawałowy.

Interesującą propozycję spędzenia czasu wolnego od zajęć szkolnych przedstawił Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubaniu. MOSiR zapraszał najmłodszych na krytą pływalnię „Laguna” w Lubaniu. Przez pierwsze dni ferii można było oswoić się z wodą i przygotować do nauki pływania. Gry i zabawy z piłką oraz inne atrakcje wodno-ruchowe zaangażowały wielu małych pływaków. Następnie przyszedł czas na szkolenie z nurkowania. Na warsztatach można było poznać podstawy nurkowania i zaznajomić się ze sprzętem do zanurzania w wodzie, a na koniec postawić pierwsze kroki w nurkowaniu. Zajęcia prowadziła wykwalifikowana kadra z Centrum Nurkowego „Uboot”. Chętnych, a przy tym odważnych nie brakowało.

Dodatkowo w czasie ferii Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Lubaniu zapraszała do udziału w Zimowej Akademii Terapeutyczno-Profilaktycznej „Bądź Kierowcą Swoich Emocji”. Zespół Szkół Społeczno-Medycznych w Lubaniu również zorganizował darmowe tygodniowe zajęcia feryjne dla dzieci. W ramach wydarzenia odbyły się warsztaty plastyczne, ruchowe oraz dogoterapia. Mądre pogadanki wyjaśniły jak być bezpiecznym, tolerancyjnym i eko, zaś koło odkrywców pozwoliło podziwiać wybuchające wulkany.

ŁCR

Zdjęcia (15)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe