Postępowanie wyjaśniające w sprawie pożaru w Henrykowie Lubańskim

  • 25.02.2020, 17:23 (aktualizacja 25.02.2020, 18:14)
  • red.
Postępowanie wyjaśniające w sprawie pożaru w Henrykowie Lubańskim

Podziel się:

Oceń:

W związku z błędem operatora nr 112 w CPR wszczęto wewnętrzne postępowanie wyjaśniające. Informację tej treści otrzymaliśmy z Biura Prasowego Wojewody Dolnośląskiego.

We wtorkową noc (18.02) w jednym z budynków mieszkalnych w Henrykowie Lubańskim wybuch pożar. Przez błąd operatora nr 112 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu strażaków wysłano do Henrykowa w powiecie ząbkowickim. Dopiero gdy ci na miejscu nie znaleźli pożaru operator zorientował się, że płonie budynek mieszkalny w Henrykowie Lubańskim.

Gdy zgłoszenie zostało skierowane do właściwej jednostki strażakom z Lubania dojazd na miejsce pożaru zajął 7 minut. W efekcie ludzie wzywający pomocy poprzez nr 112 czekali aż 23 minuty, oglądając w tym czasie jak ich dobytek trawi ogień.

Jeszcze tego samego dnia skierowaliśmy pismo do biura prasowego Wojewody Dolnośląskiego, które obsługuje Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu z pytaniem: Jak mogło dojść do takiej pomyłki skoro operator otrzymuje automatyczne zgłoszenie o lokalizacji dzwoniącego?

Po tygodniu otrzymaliśmy odpowiedź, że informacje dotyczące zgłoszenia alarmowego mogą być udostępnione jedynie organom do tego uprawnionym czyli sądowi, prokuraturze lub policji.

Zapewniono nas jednak, że w związku z zaistniałą sytuacją zostało zarządzone wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, mające na celu ustalenie wszystkich faktów i okoliczności sprawy, opisanej na naszym portalu.

Niezależnie od powyższego, należy jednoznacznie stwierdzić, że ustalenie adresu miejsca zdarzenia jest bezwzględnym obowiązkiem operatora numerów alarmowych, dokonywane w oparciu o informacje przekazywane przez osobę zgłaszającą oraz narzędzia pomocnicze. - dodano na końcu korespondencji, co można chyba odczytać jako przyznanie się do błędu.

Opublikowany przez nas materiał wywołał falę komentarzy z których jasno wynika, że podobne pomyłki niestety się zdarzają. TUTAJ. Tym razem nikt nie ucierpiał, a ludzie stracili „jedynie” dobytek, który na szczęście można odkupić. Miejmy nadzieję, że zarządzone postępowanie wyjaśniające pozwoli w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji, zanim podobny błąd doprowadzi do sytuacji gdy pomoc nie dotrze na czas.

red.

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dor2
Dor2 26.02.2020, 06:29
Prawda jest taka że dalej trzeba korzystać ze starych numerów alarmowych bo nr. 112 to numer centralny a dla rejonu Lubańskiego to Wrocław. Współczuje bardzo rodzinie z Henrykowa bo stracili dom, uważam że za taki błąd powinni otrzymać wsparcie od państwa.
hebel
hebel 26.02.2020, 06:06
Nie jest winny operator tylko system. Chciałem wezwać mundurowych do śpiącego na ławce mimo mrozu człeka. Bo sam nie chciałem ewentualnego ćpuna ruszać. Tłumacz ty wtedy takiemu z warszawki gdzie on q...a leży i obok którego zakładu pogrzebowego i obok byłej spółdzielni inwalidów. On chce województwo a dzie ten lubań leży a ulice jeszcze i obok którego numeru to on przekaże dalej:) tak z pamięci:)) który sie podejmuje łapka w gore czy tam jak. Czysty śmiech łapka mi opadła i ... google i numer zwykły 75722.... na komende w Lubaniu i normalna gadka że zamarza gościu na ławce przy strumyku pod spół....itd. Ze112 to by pojechali jeszcze nad morze też Lubań jest. U putina w kaliningradzkim też, ale tam kupa zielonych ludzików ćwiczy uprzejmość i nikt by tam nie jechał bo można jej doświadczyć.
Jeba...PiS
Jeba...PiS 25.02.2020, 22:04
Niech płacą ****** ze 112 za poniesione szkody !!! Dostanie karę taki operator pare złotych z premii a dwie rodziny straciły dorobek życia . Dobry adwokat by się przydał tym rodzina i odszkodowanie zagwarantowane z nawiązką!!!
Rudy tunio
Rudy tunio 26.02.2020, 15:42
A co ma pis do tego glabie pies sąsiada zrobil kupe na trawniku wina pisu oj chorzy ludzie
Polak
Polak 25.02.2020, 21:57
Wystarczy odpowiedzialnosc finansowa dla takiego nidouczonego dyżurnego i naczylbym korzystania z mapy.Matury nie musi mieć bo i malpe można nauczyć wszystkiego
Obserwator
Obserwator 25.02.2020, 21:44
I dzięki tej osobie dwie rodziny nie ma dachu nad głową. Aż szkoda tych małych dzieci co tam mieszkały . Mam nadzieję że ta osoba zostanie ukarana.
Grzegorz
Grzegorz 25.02.2020, 21:15
I juz sie zaczyna.... a moze by ktoś zapytał czy poprawnie została zgłoszona lokalizacja zdarzenia. Czy zgłaszający powiedział, że chodzi o Henryków "Lubański" bo przecież taką ta miejscowość ma nazwę. Czy podał powiat, gminę, nr drogi?? Ale z drugiej strony, przyjmujący również powinien zapytać o tak ważne szczegóły...
Dor2
Dor2 26.02.2020, 06:36
Człowieku jak komuś się psli dom ludzie są w szoku w panice i to właśnie dyspozytor musi przeprowadzić dokładny wywiad , widać że nie masz bladego pojęcia jak działają ludzie w stresie, szoku, panice.... Każdy jest inny a dyspozytor musi nad tym zapanować., nie wiem czy mają szkolenia i ćwiczenia na wypadek takich sytuacji ale nie wymagajmy od poszkodowanych zdrowego rozsądku i oceny sytuacji bo jest to nie możliwe.
Ja
Ja 25.02.2020, 23:56
No ale operator dostaję sygnał skąd wykonywane jest połączenie wiec mniej wiecej wie jakie województwo i mniej więcej jaki obszar przecież nikt z lubania nie dzwoni ze pali się we Wrocławiu.
Ja
Ja 25.02.2020, 19:20
Z tego co wiem dzwoniąc na 112 właścicielka mowiła Henryków Lubański i to nie jeden raz :( strach się bać...
jedk
jedk 25.02.2020, 18:56
Tak ma wygladac usprawnienie szybszego dojazdu do zaistnialej sytuacji 112 to nie wypal operator nie orjentuje sie topografi terenu szkoda tego tlumaczyc tym co to polepszyli szok .To samo dzieje sie z pogotowiem , kiedys male stacje mialy swojego dyspozytora znal teren ja swoja kieszen , no ale przyszlo nowe czas na zmiany a czy na dobre to czs ocenia juz .

Pozostałe