Dolnośląscy Terytorialsi złożyli przysięgę

  • 24.02.2020, 10:19
  • Żródło: kpt. Renata MYCIO
Dolnośląscy Terytorialsi złożyli przysięgę 16 DBOT

Podziel się:

Oceń:

Wrocławski Rynek po raz pierwszy gościł dolnośląskich Terytorialsów, którzy z dumą i wzruszeniem wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej. 23 lutego żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wypełnili Rynek podczas uroczystej zbiórki z okazji pierwszej przysięgi, która miała wymiar historyczny dla Brygady.

Ten ważny dla dolnośląskich Terytorialsów dzień rozpoczął się o godz. 12.30 na wrocławskim Rynku. Przysięgę na sztandar złożyło ponad 100 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe i rozpoczęli tym samym 3-letni okres szkolenia. Uroczystość poprzedziła msza święta o godzinie 10.00, która odprawiona została w intencji żołnierzy i ich rodzin w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety.

W uroczystości uczestniczyli kombatanci, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz liczni goście.

Drodzy Żołnierze, dziś jest Wasz dzień. Wojskowa przysięga, którą za chwilę złożycie, stanie się zobowiązaniem i pozostanie z Wami na długie lata. Złożycie ją na wierność naszemu państwu, naszej Ojczyźnie. Wiem, że czynicie to z pełną świadomością, motywowani patriotyzmem i odpowiedzialnością za nasz kraj. Gratuluję Wam tej postawy - tymi słowami w imieniu Prezesa Rady Ministrów zwrócił się do żołnierzy 16 DBOT Przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej – Senator Jarosław Rusiecki.

List do żołnierzy skierował również Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak"

„ Podjęliście decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej, których podstawowym zadaniem jest służba lokalnej społeczności. W każdej sytuacji kryzysowej, zarówno podczas wojny, jak i w czasie pokoju, macie zawsze być blisko potrzebujących pomocy - chronić życie, zdrowie i mienie tutejszej ludności. Dziękuję Wam za odpowiedzialną postawę, którą okazaliście stając w szeregach 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Niech duma i radość dzisiejszego dnia pozostaną z Wami w żołnierskiej drodze”.

Dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Artur Barański skierował do zaproszonych gości, żołnierzy jak i ich rodzina słowa podziękowania:

Nasze sukcesy nie byłyby możliwe bez wsparcia ludzi oddanych Ojczyźnie i regionowi. Dziś serdecznie i po żołniersku dziękuję za wszelkie okazane brygadzie i jej żołnierzom wyrazy sympatii. Jeszcze raz podkreślę, Waszą obecność na naszym święcie, odczytujemy jako wielki zaszczyt i wyróżnienie, za co serdecznie – Dziękuję.

Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada pododdziałów 16 DBOT.

16 Dolnośląska Brygada OT rozpoczęła proces formowania od września 2019 r. Obecnie liczy ok. 250 Terytorialsów, w tym 20 kobiet.

Brygada opiera swój potencjał na żołnierzach - ochotnikach, którzy wstępując w jej szeregi nie muszą rezygnować ze swoich dotychczasowych aktywności. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski.

Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników za pośrednictwem organizowanych kursów specjalistycznych. Dla dużej części naszych żołnierzy bardzo istotne jest to, że mogą oni pełnić służbę w pobliżu miejsca zamieszkania.

Źródło: kpt. Renata MYCIO

Zdjęcia (3)

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Hart
Hart 26.02.2020, 16:37
jakoś mam takie przeświadczenie , że mój pluton z przed 30 lat rozgromiłby cała kompanie tych niedzielnych wojsk młodzików. Szkolenia przez kilka dni i możliwośc powrotu do domu na tydzień to nie jest to samo co przebywanie w jednostce przez dwa lata lub dłużej. Każdy wzglednie zdrowy może zmusić sie do tego aby przez weekend ponieśc trudy w niesprzyjających warunkach ale przy długoterminowym wysiłku i braku możliwości odpoczynku po dwóch, trzech tygodniach zostaliby zaorani przez dawnych falowców jak i kadrę na poligonach np. Biedrusko. Sa młodzi i zdrowi fizycznie ale psychicznie padliby juz po tygodniowym wycisku i dalszym przebywaniu w iozolacji od kontaktu z światem zewnetrznym bez wygód współczesnych.
bbbbv
bbbbv 28.02.2020, 18:07
Znam takich Januszy. Tacy jak wy to dobrzy w piciu wódki byli i w gadaniu.
żona janusza
żona janusza 29.02.2020, 15:51
ten twój" janusz" to były żołnierz z 30 letnim stażem
Sierżant
Sierżant 26.02.2020, 20:19
Nie gadaj.... Silni - Zwarci - Gotowi ... i tak im dopomóż ich Bóg.
hebel
hebel 26.02.2020, 07:17
Wiewióra na rencie bo emeryturę zabrali.... Teraz mamy brygadę która może świadomie zap.... po drogach ile fabryka. Mundurowi się nie tępią nawzajem.
😂
😂 25.02.2020, 09:03
Przedszkole
o.Misjonarz
o.Misjonarz 24.02.2020, 20:11
(...) Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić.
Tak mi dopomóż Bóg.
Powinni mieć świadomość, że na wypadek wojny ten ich Bóg pomaga tylko tym którzy mają więcej armat i żołnierza pod bronią. Wydaje się zatem żeby Boga w te sprawy mnie mieszać a raczej zadbać o stan uzbrojenia i wyszkolenie.
Ojciec
Ojciec 24.02.2020, 16:58
Dlaczego "Terytorialsi" składają przysięgę we Wrocku a szkółki pr,ygotowawcze MON w Warszawie ? Zworzą 2500 ludzi z wszystkich szkółek w całej polsce jakie to koszty dla państwa a jakie dla rodzin elewów. Nie każdego stać na wyjazd do Wawy nie wszyscy mają możliwość.Rodzice,dziadkowie,dziewczyny ,narzeczone,żony chciały by uczestniczyć w przysiędze 500-600km stawia barierę..
Adam
Adam 24.02.2020, 19:25
Terytorialsi składają we Wrocławiu ponieważ są Dolnośląscy a Wrocław jest w miarę po środku i każdy ma podobną odległość, no i stolica woj. . A szkółki jak sam napisałeś z całej Polski więc mniej więcej Warszawa jest po środku . Nie chciał byś jechać na Suwałki , a Suwałki do np. Jeleniej Góry . O koszty się nie martw , MON robi naprawdę dużo szkoleń( poligon) żołnierzą w całym kraju i to dopiero kosztuje , ludzie tacy jak my jak najbardziej przyklaskują takim działanią MON ( poczytaj forum i zobaczysz jak dużo ludzi chce poligonów) . Co do kosztów to rodziny parę złotych oddadzą państwu ponieważ kupią bilety, paliwo , hotel , prowiant.
H. Klos
H. Klos 24.02.2020, 13:55
Brawa dla ochotnikow !!! To wspaniale ze chce sie im cos robic dla kraju zamiast biadolic .

Pozostałe