Pożar budynku mieszkalnego w Henrykowie Lubańskim

  • 18.02.2020, 11:00 (aktualizacja 18.02.2020, 16:07)
  • red.
Błąd operatora nr 112. Pożar w Henrykowie Lubańskim
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Dziś w nocy w Henrykowie Lubańskim miał miejsce pożar dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego. Zniszczeniu uległo poddasze i piętro budynku. Straty byłyby mniejsze, gdyby nie błąd operatora nr 112, który o 1:31 wysłał straże pożarne do oddalonego o 140 km Henrykowa w gminie Ziębice w powiecie ząbkowickim.

Po przyjeździe na miejsce zastępów PSP i OSP z powiatu ząbkowickiego okazało się, że informacja z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu była błędna.

Ostatecznie zgłoszenie, że pożar ma miejsce w Henrykowie Lubańskim do stanowiska kierowania PSP w Lubaniu wpłynęła o 1:47. W związku z tym ratownicy na miejsce dotarli o 1:54, 23 minuty po pierwszym zgłoszeniu na numer alarmowy 112.

Po przybyciu na miejsce okazało się, że pali się już niemal całe poddasze i przedpokój na piętrze budynku. Mieszkańcy ewakuowali się przed przybyciem strażaków. W budynku mieszkały dwie rodziny, w sumie osiem osób. Na szczęście żadna z nich nie odniosła obrażeń.

Akcję gaśniczą prowadzono z wysięgnika oraz wnętrza budynku, gdzie strażacy walczyli z ogniem w aparatach powietrznych. Akcja strażaków trwała cztery godziny. Spaleniu uległo poddasze, a piętro budynku uległo znacznemu zniszczeniu.

W akcji gaśniczej udział brały 4 zastępy JRG PSP z Lubania oraz siedem zastępów OSP z Siekierczyna, Olszyny, Mściszowa, Pisarzowic, Henrykowa Lubańskiego, Radostowa i Rudzicy. W sumie 43 strażaków. Na miejscu był również zespół ratownictwa medycznego, policja i pogotowie energetyczne.

Przyczyny pożaru nie ustalono, dochodzenie prowadzi w tej chwili policja.

W nocy na miejscu pojawił się również wójt gminy Lubań, której pracownicy od godzin rannych organizują pomoc pogorzelcom. Rodziny dostaną zasiłek z tak zwanego funduszu „klęskowego” w wysokości 6 tys. zł. Przekazane zostaną im również środki czystości. Gmina uruchamia też konto na które będzie można wpłacać środki, które zostaną przekazane na wsparcie pogorzelcom.

red.

Zdjęcia (23)

Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jąkała z tego Henrykowa!
Jąkała z tego Henrykowa! 19.02.2020, 19:08
Nonsens!!!! To dyspozytor nie dopytał i błąd bezsprzecznie leży po jego stronie. Dyspozytor nie siedział tam przez pomyłkę, tylko musiał być do tej odpowiedzialnej pracy odpowiednio przeszkolony, jakie informacje należy "wydobyć" od poszkodowanego, żeby służby jak najszybciej zareagowały. Trudno od osoby w szoku, stresie, panice lub strachu żądać kodu pocztowego!!!!!
Nadzieja
Nadzieja 19.02.2020, 12:46
Nie hejt teraz jest najważniejszy...została uruchomiona zrzutka aby pomóc poszkodowanym i dać im po tym tragicznym wydarzeniu nadzieję na lepsze jutro. https://zrzutka.pl/Nieobojet
dza
dza 19.02.2020, 09:32
doba.pl/dza/artykul/straz-pozarna-pojechala-gasic-pozar-domu-palilo-sie-200-kilometrow-dalej/19523/15
Strażak
Strażak 19.02.2020, 09:16
Nie życzę sobie komentarzy krytykujących strażaków. Podejrzewam że osoby które piszą w ten sposób nigdy nie miały styczności z pożarnictwem i nie mają zielonego pojęcia jak to wszystko działa.Siły i środki na miejscu były proporcjonalne do rozmiaru. A co do osób hejtujących strażaków pamiętajcie że nawet jeśli będziecie nas hejtować my i tak wam pomożemy gdy będziecie tej pomocy potrzebować. W większości jesteśmy ochotnikami i nie bierzemy żadnych pieniędzy za akcje których bierzemy udział. A najwiekszą nagordą dla nas bedzie dobre słowo ?
Karollo
Karollo 19.02.2020, 22:20
Bogu na chwalę ludziom na ratunek
Agata
Agata 19.02.2020, 05:54
Pomyłka, pomyłką , mieszkam 45 lat w Lubaniu i nie słyszałam by mieszkańcy mówili mieszkam w Henrykowie Lubańskim zawsze jest to Henryków. Może należało podać kod pocztowy??
Aaa
Aaa 19.02.2020, 16:45
Powiat i ewentualnie gminę, kody pocztowe są dla poczty tylko, ale owszem, zawsze każdy mówi Henryków, a takich w Polsce jest kilka
LolekLubab
LolekLubab 18.02.2020, 16:43
Też miałem sytuację ale dzwoniąc pod 112 po karetkę.
Będąc na małej imprezie w Pisarzowicach (Lubańskich) jedna z koleżanek strasznie się źle poczuła i zemdlała,
Zadzwoniłem pod 112. Zgłosiłem że pisarzowice nr domu w jakim jest stanie i wgl odpowiedziałem na chyba 10 pytań (spoko muszą wiedzieć jaka karetkę wysłać i na co być gotowym S-Sanitariusz P-Paramedyk Czy tylko T - transportowa.) dostałem informację że karetka w drodze. Po 10 minutach dzwoni do mnie kierowca karetki i mówi że jest w pisarzowicach pod nr 39 i że nie ma nr 40 ani innego powyżej 40 i że 39 to koniec miejscowości. Ja w wielkim szoku pytam czy Pan kierowca jest z lubania lub okolic i może trzeba go pokierować lub stać z banerem alarmowym.
On do mnie ze jest w pisarzowicach pod Wałbrzychem
I że jeśli wystąpiła pomyłka to on już informuje centrale.
Po około 25 min przyjechała karetka. Cud że koleżanka przeżyła. Google potrafi znaleźć lokalizację telefonu a centrala ma problemy. jak policja szuka tel w miejscu ostatniego logowania się tel do sieci to też nie ma problemu. Mam nadzieję że postarają się to naprawić chyba że musi ktoś zginąć żeby zaczęli myśleć
Kamil896
Kamil896 18.02.2020, 22:31
Z tym oznaczeniem karetek to poleciałeś.
Wysyłam do Ciebie karetkę z oznaczeniem "D,", tylko trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo jedzie z Alei Tysiąclecia...
Tupolew
Tupolew 18.02.2020, 15:51
Komu to przeszkadzało, że było więcej central telefonicznych w każdym województwie. Nie dziwie się, że ktoś kto jest z Wrocławia nie zna każdej części województwa równie dobrze. Winni są przede wszystkim ci, którzy wprowadzili taki chaos z tą centralizacją.
Tomek
Tomek 18.02.2020, 15:00
Czy dzwoniąc na 112 nie wyświetla się lokalizacja telefonu z którego dzwonię?
998
998 18.02.2020, 20:16
Przybliżona i nie zawsze
Lulek
Lulek 18.02.2020, 18:08
Siedzą tam na dyżurach "pindry" zajęte piłowaniem pazurków malowaniem rzęs - i jak w tym przypadku - nie dopytała. Przecież wyświetla jej się mapa skąd telefon - tylko trzeba patrzeć i kojarzyć...
Dla_Kumatych
Dla_Kumatych 20.02.2020, 14:18
Ograniczony łbie. Na 112 jest jest 30 wolnych wakatów. Przyjdź do pracy i zobaczysz jaki będziesz twardy jak w środku nocy dostaniesz taki telefon, gdzie ludzie w szoku potrafią zapomnieć jak się nazywają.
Do Teo
Do Teo 18.02.2020, 14:34
W sumie po co jeszcze Siekierczyn,Pisarzowice i Lubań sam Henryków by sobie poradził i byłoby o wiele taniej.
Paweł
Paweł 18.02.2020, 22:18
Koleś chyba nigdy nie potrzebowałeś pomocy ze strony strażaków ta wiadomość dla użytkownika Do Teo. I mam nadzieję że nie będziesz potrzebował ale jeśli Zdarzy się taka sytuacja To wiedz że nawet i tobie pomogą za ten komentarz
Strażak
Strażak 18.02.2020, 17:35
Ciekawe jak tobie będzie sie coś paliło czy też powiesz że wystarczy sama straż z henrykowa
Teo
Teo 18.02.2020, 13:16
Po co straż z Olszyny,Rudzicy,Mściszowa?? Marnowanie publicznych pieniędzy! 10 strażaków gasiło ,no może 15 ,a 30 stało o patrzyło jak koledzy działają ,znając życie i realia!
Beniz Bajonga
Beniz Bajonga 18.02.2020, 22:47
Wiesz, że wody w typowym samochodzie strażackim to jakieś 2 minuty "psikania"? I skąd później brać wodę? Lepiej niech 10 strażaków się "nudzi" niż dwie roty mają ogarnąć ewakuację ludzi (nie wiadomo przecież czy ktoś nie został), gaszenie i zabezpieczenie np. sąsiedniego budynku.
998
998 18.02.2020, 20:17
Bo takie procedury? Pożar budynku mieszkalnego
Strażak
Strażak 18.02.2020, 17:37
Każda jednostka pracowała na miejscu,był problem z zaopatrzeniem w wodę więc trzeba bylo zaanagazowac wiecej samochodów które dowoziły wodę. W momecie gdy jednostki wykonały swoje zadanie został odesłane do bazy
hadziak
hadziak 18.02.2020, 16:02
Teo jak by ci sie gacie zapaliły patrzał byś kto ,ilu i czym Cie gaszą ?
Sos
Sos 18.02.2020, 14:21
Proszę się ogarnąć......ochłonąć i nie wypisywać bzdur.
obserwator1
obserwator1 18.02.2020, 13:03
To jest właśnie głupia centralizacja powiadomień .W takich przypadkach liczy się każda sekunda .dobrze że nikt nie zginął.Miałem podobny przypadek ,wracając z Świeradowa do Lubania przez Pobiedną ktoś wjechał wcześniej do rowu przed Świeciem .Powiadomiłem przez 112 i gość we Wrocławiu kompletnie nie wiedział gdzie to jest ,dobrze że nikomu nic poważnego się nie stało.Po 30 minutach dzwoni policja z Lubania i prosi o namiary gdzie to jest!
Mieszkanka
Mieszkanka 18.02.2020, 12:57
Operator odbierający zgłoszenie POWINIEN WYLECIEĆ Z PRACY! Przez jego bezmyślność mogło dojść do tragedii!
Cezary Cezary
Cezary Cezary 18.02.2020, 15:19
Idź popracuj, pokaż jak w minutę zebrać dokładny wywiad od wydzierającego się człowieka w szoku.
To nie CSI, nie wyskakuje im na kolorowym ekraniku strzałka gdzie jest pożar.
Ja
Ja 18.02.2020, 18:11
Po zgłoszeniu na 112 policja z Lubania do Olszyny jechała 4 godziny.
Umm
Umm 19.02.2020, 10:02
I co do tego ma 112? To dyżurny wysyła patrole, widocznie nie miał wystarczającej ilości patroli

Pozostałe