Nie daj się nabrać na pokazach. Oszukali Pana Bernarda z Lubania

  • 18.02.2020, 09:58
  • Red.
Nie daj się nabrać na pokazach. Oszukali Pana Bernarda z Lubania Skob Lubań

Podziel się:

Oceń:

Pan Bernard Żernik to schorowany emeryt z Lubania. 15 lutego wybrał się na pokaz firmy handlującej różnymi produktami użytku domowego. Teraz emeryt żałuje, że poszedł na pokaz. Firma wrobiła pana Bernarda na 9600 zł!

Dzień po Walentynkach w Lubaniu odbył się pokaz firmy handlującej różnymi przedmiotami do użytku domowego. Były tam m.in. pościele czy mały sprzęt AGD. Wśród gości znalazł się pan Bernard Żernik, emeryt z Lubania. Jak relacjonuje mężczyzna, każda zaproszona osoba wpisywała swoje imię i nazwisko na kartce. Później wśród uczestników miała zostać wylosowana nagroda za uczestnictwo w pokazie. Pan Bernard ogromnie się ucieszył gdy okazało się, że to on wygrał. Skromnie żyjącemu emerytowi z pewnością przydałaby się ciepła pościel czy inne przedmioty ułatwiające funkcjonowanie. Jego radość jednak szybko zmieniła się w przerażenie. Firma handlowa zapakowała wszystko do samochodu i zawiozła pod drzwi mieszkania emeryta. Jednak okazało się, że Pan Bernard ma za wszystko zapłacić! 

- W ratach, przez 60 miesięcy. Miesięcznie 218 zł, to 25 procent mojej emerytury! - mówi pan Bernard. Łącznie mężczyzna do zapłaty ma 9600 zł! 

Sprawa została zgłoszona do prokuratury. Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym prawem, każdy konsument ma możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, jeśli została zawarta poza siedzibą firmy. 

Przy okazji warto również przypomnieć, że UOKiK właśnie ukarał finansowo dwie firmy, które w podobny sposób naciągały emerytów. 

Pierwsza, to firma Pollana Med z Mrowina, która zapraszała konsumentów na organizowane przez siebie prezentacje produktów, takich jak maty i pasy masujące, systemy czyszczące (specjalistyczne, wielofunkcyjne odkurzacze), naczynia kuchenne, zestawy noży i wyciskarki, obiecując przy tym darmowe prezenty. Handlowcy informowali konsumentów, którzy decydowali się na zakup, że nie przysługuje im prawo odstąpienia od umowy. Ze skarg wynikało, że postanowienia o prawie do odstąpienia były wykreślane z wzorców umów przez pracowników Pollana Med. Rzekomo powodem był fakt, że towar był w promocji.

– Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta od umowy sprzedaży zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa oraz na odległość można odstąpić w terminie 14 dni od jej zawarcia bez podania przyczyny. Nie ma znaczenia, czy towar kupiony był w standardowej cenie, czy w promocji. Nie można tego prawa nikomu odebrać – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Z informacji zebranych przez UOKiK wynika, że gdy konsumenci skutecznie odstępowali od umowy i odesłali towar, firma nie zwracała im pieniędzy, mimo kierowanych do niej wezwań do zapłaty. Prezes Urzędu nakazał zaniechać tej praktyki. Przedsiębiorca zaprzestał prowadzenia sprzedaży bezpośredniej w grudniu 2018 roku. Nałożona kara wyniosła ponad 1 mln zł (1 052 684 zł).

Firma MEDISPOL ze Stęszewa (obecnie Radnar z Poznania) również prowadziła sprzedaż na pokazach. W ofercie miała aparat medyczny do terapii pulsującym polem magnetycznym niskiej częstotliwości. Informowała, że celem spotkania są bezpłatne badania profilaktyczne. W rzeczywistości chodziło o prezentację oferty handlowej i sprzedaż. Co więcej, w trakcie prezentacji przedstawiciele handlowi prowadzili „badania” wykorzystując urządzenie AM Scan, choć urządzenie to nie jest wyrobem medycznym przeznaczonym do oceny stanu zdrowia. Następnie, na podstawie tak uzyskiwanych wyników informowali konsumentów o rzekomo stwierdzonych dolegliwościach i tym samym wprowadzali konsumentów w błąd co do ich aktualnego stanu zdrowia. Przedstawiciele handlowi mogli w ten sposób wpływać na decyzje konsumentów o zakupie oferowanego aparatu do magnetoterapii.

Firma zaniechała kwestionowanych praktyk w maju 2019 roku. Kary za wprowadzenie konsumentów w błąd wyniosły prawie 400 tys. zł (397 111 zł). Ponadto o  decyzji Prezesa UOKiK przedsiębiorca musi poinformować wszystkich klientów, którym sprzedał produkty między 29 grudnia 2017 r. a 21 maja 2019 r.

Konsumencie, uważaj na pokazach!

  • Jeśli idziesz na prezentację, pamiętaj, że zazwyczaj jest to pokaz handlowy, mający przekonać Cię do zakupu produktu.
  • Gdy otrzymasz zaproszenie na spotkanie lub bezpłatne badanie, ustal, czy będą na nim oferowane towary lub usługi. Pamiętaj – nie ma nic za darmo!
  • Uważaj na „promocje”, wyjątkowe oferty, gdy sprzedawca mówi ci, że musisz podjąć decyzję w tej chwili, bo okazja się nie powtórzy – nie działaj pod presją czasu.
  • Zastanów się, czy oferta na pewno jest atrakcyjna.
  • Nie udostępniaj nikomu dowodu osobistego.
  • Uważnie czytaj umowy, konsultuj decyzje z kimś bliskim.
  • Nie bierz pożyczki na zakup sprzętu na pokazie, nie zgadzaj się na wizytę w banku ze sprzedawcą.
  • Pamiętaj, że na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem masz 14 dni.
  • W razie problemów szukaj pomocy u rzecznika konsumentów.
Red.

Zdjęcia (2)

Komentarze (47)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ren_cista
Ren_cista 25.02.2020, 13:27
Jakby był skromnym i na dodatek schorowanym emerytem to by wiązał koniec z końcem w miesiącu (utrzymanie + leki) a nie pchał się w takie interesa. Widocznie chciał zarobić - to znaczy tanio kupić i drogo sprzedać. No i się dorobił!
xx
xx 21.02.2020, 18:55
Byłam zaproszona na ten pokaz. Wcześniej dzwonili kilka razy, więc upewniłam się, że nie będą zbierać danych osobowych, ale gdy przyszłam, od razu zagonili mnie do listy, na którą trzeba się wpisać. Nie takie były wcześniejsze ustalenia, zatem odmówiłam, więc dryblas w garniturze niemal siłą wyprowadził mnie za drzwi, po prostu mnie wygonił, twierdząc, że nie może mi dać prezentu, skoro go nie pokwituję. Ale ja zapierałam się, że nie chcę prezentu, tylko pokazu - skoro rzekomo reklamują towar, chcę najpierw go obejrzeć, zanim kupię. Dryblas nie chciał również podać nazwy firmy. Ludzie potulnie jak barany mijali mnie i sami szli z dowodami w rękach do zapisu, a dryblas perorował, że przeszkadzam jego gościom.
Sala wynajęta od UM Lubań, więc na pewno nie na gębę. Wiadomo, kto okrada naiwnych. Ale czy wiadomo, że zostanie ukarany?
🤭
🤭 20.02.2020, 05:10
No z takim doradcą jak Lesław dał się w balona zrobić? Ach ten cały kod.

Swoją drogą co u niego? Bo coś na sesji cisza 😂😂
Hela
Hela 19.02.2020, 15:56
Kto zna Benia wie, że to dobroduszny prosty człowiek. Niestety jego naiwność i wiarę w ludzi wykorzystały te bezduszne skur....y ! Trzymaj się Beniu i nie daj zrobić więcej w balona !!!
Nie zainteresowana
Nie zainteresowana 19.02.2020, 11:55
Do mnie juz nie dzwonia. Raz chcieli mi dac tablet. Powiedzialam ze juz mam. Raz rozdawali laptop. Powiedzialam ze mam juz 3 ilaptopy i tablet, wiecej mi nie potrzeba. Innym razem expres do kawy z mlynkiem. Ja nie pije kawy. Zawsze mowilam zeby komus to dali bo ja nie potrzebuje. I przestali juz Spokoj od ponad roku.
hebel
hebel 19.02.2020, 00:05
Na hasło zapraszamy na spotkanie czy prezentację odpowiadam:
Proszę mnie skreślić z listy nie interesują mnie żadne ***oferty.
Zadziałało bo po kilku takich telefonach zwyczajnie PRZESTALI DZWONIĆ!!!!!
hebel
hebel 19.02.2020, 23:46
Chodzi o gó**o-oferty, dokładnie takie słowo było w użyciu i zadziałałało. Dzwoniący to oszust i trzeba się do niego odezwać umiejętnie jak człowiek nie w ciemię bity. Wtedy wiadomość słychać i dociera ona do dzwoniącego naciągacza.
bezpieczny
bezpieczny 18.02.2020, 21:25
Do pana Herakliusza czy musisz wszystko co się dzieje na świecie łączyć z kościołem a może połącz ze sobą bo w islamie za obrazę już byś stracił głowę a tu obrażasz religię i jesteś bezkarny.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 19.02.2020, 09:30
Wielebny! No jak w katolickim do "bulu" - 99.999999999% społeczeństwie nie łączyć wszystkiego z ich Kościołem (wielką literą proszę na przyszłość). To tak jakby w kraju muzułmańskim nie łączyć wszystkiego z ich Allachem. Przecież w tym naszym ciemnogrodzie tfu! kraju cały rząd z tak zwaną głową państwa klęczy.
Amen!
JON
JON 19.02.2020, 21:50
Mam pytanie czy jesteś postkomunista ? ,bo masz poglady takie jakies dziwne ?
hebel
hebel 19.02.2020, 23:48
TO jest i***ta a nie komunista. Na 100%
darek
darek 18.02.2020, 21:20
Instalujesz na smartfonie aplikację np.." Odebrać telefon ? " I spokój, wszystkie tego typu numery z których dzwonią są z automatu blokowane... Korzystam, mam spokój..
Byniu
Byniu 18.02.2020, 20:42
Bo i fajnie głupi musi stracić by cwaniak miał mi takich nie szkoda wcale
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 18.02.2020, 20:25
Oszustwa na pokazach...?
===========
Watykan. Tam to się robi przekręty. Dochodzenie w sprawie kilku zawieszonych w obowiązkach świeckich i duchownych pracowników Sekretariatu Stanu prowadzone jest od jesieni zeszłego roku, a koncentruje się ono na zakupie kamienicy w Londynie za sumę 200 milionów euro. Śledztwo ma potwierdzić, że pieniądze na ten cel pochodziły ze świętopietrza, czyli datków na charytatywną działalność papieża.
O sakralna obłudo! O eklezjalna hipokryzjo!
Toż to Mafia, Stajnia Augiasza, ten Nierządny Babilon - Pomiot Szatana!
Dawajcie więcej na tacę, na Caritas i na inne zbożne cele.
xyz
xyz 19.02.2020, 11:38
chciał bym żebyś zaczął obrażać inne religie... szczególnie Islam... aha. i podpisz sie z imienia i nazwiska... prawdziwego. chrzanić rodo... jak jesteś taki "cfaniak" to cwaniakuj w realu... serio. chcialbym żebyś obrażał wszystkich po kolei... Polska jest krajem wielowyznaniowym...
ciekawe czy jesteś na tyle odważny... bo jak na razie twoj poziom jest godny bezmózgiego stworzonka ktore mozna bardziej szanować...
wsx
wsx 19.02.2020, 15:29
Do "xyz" - nie wolno obrażać żadnych religii - i podpisz się z imienia i nazwiska...
Logik
Logik 19.02.2020, 08:43
Ale Cię przypiliło że musiałeś ni z gruchy ni z pietruchy wywalić z siebie te "rewelacje". Co Twój wpis ma do artykułu?. To już jakaś chorobliwa obsesja,wszystko co złe Ci się kojarzy z Kościołem Katolickim. Czy to jest normalne?.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 19.02.2020, 21:12
wszystko co złe Ci się kojarzy z Kościołem Katolickim. Czy to jest normalne?.
==========
No niestety tak. Cała zaraza tego świata tkwi w religiach w ogóle a w tej rzymskiej w szczególności. Kościół rzymsko katolicki ma już wszystko. Brak mu tylko przyzwoitości, bo tego ani ukraść ani inaczej wyłudzić się nie da …
Przecież już Publiusz Korneliusz Tacyt (55-120) historyk i konsul w azjatyckich prowincjach cesarstwa rzymskiego, obserwując szybki rozwój chrześcijaństwa określił nową religię mianem „tragicznego w skutkach zabobonu”.
e
e 20.02.2020, 17:54
Skąd się biorą takie padalce jak ten na H?
Cepcepacepem
Cepcepacepem 18.02.2020, 22:24
Zważ Herakliuszu i wy, co plwacie tu na jego posty, że najwięksi oszuści poubierani w ornaty i ogonami na msze dzwoniący handlują jeszcze gorszym, bo niematerialnym towarem: słowem, słowem i słowem-nośnikami systemu uwodzenia oraz religijnymi gestykulacjami dającymi złudzenie rzekomego zbawienia!!! Gdyby nagle "turystyczny szlak ich trafił" nie zostanie po nich na planecie żaden produkt-ani jeden materialny artefakt z ich przez wieki proponowanej werbalnej oferty!! Za to pozostaną po nich produkty stworzone ciężką pracą dziesiątków pokoleń przez tych, których pustosłowiem swym na manowce wiary zwiedli, do ofiarności ponad siły groźbami potępienia wiecznego zmusili: złocone pałace-symbole podniebnej pychy, skrajnego zarozumialstwa i buty, niezliczone złocone z zewnątrz i od wewnątrz świątynie, kupa złotego i pozłacanego złomu naczyń liturgicznych, wagony wotywnych i zrabowanych klejnotów, zniszczoną religijnymi wojnami planetę a na niej... niepoliczalne piramidy kości ofiar oponentów ich wydumanych, za to na wszystkie strony wyświęconych fantasmagorii.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 19.02.2020, 09:38
Czcigodny Cepcepacepem!
I cóż mamy począć skoro to usakralnione ułudą ciemnogrodzie jeszcze w tym kraju panuje? Oszukują ten lud jak mogą ze wszystkich stron, i ci od garnków, poprzez ministerstwa aż po kastę spod znaku Episkookupanta. Zbyt wielki to ciężar aby za naszego żywota się go pozbyć. Ale trwajmy przy nadziei że i u nas kolejne pokolenia (jak w cywilizowanych krajach Zachodu) poznają tę prawdę która ich z tego watykańskiego obłędu wyzwoli.
Tak im dopomóż ....
A tymczasem musimy głosić tą ewangelię rozumu bo cóż pozostało...
Leon
Leon 18.02.2020, 18:20
Mnie caly czas do Kołobrzegu zapraszają naiwniacy hehe
Cepcepacepem
Cepcepacepem 18.02.2020, 22:42
Mnie też - a ja każdy z ich numerów dodaję do "czarnej listy' i choć z coraz to innych numerów wykręcają - dzwonią coraz rzadziej, widać kończą im się karty SIM...
Marcin
Marcin 18.02.2020, 17:53
Wszystkie te bandyckie pokazy odbywają się w lokalach zarządzanych przez burmistrza, MDK, ŁCR przypadek?.
Milena
Milena 25.02.2020, 13:34
Na Podkarpaciu czy Podlasiu to takie pokazy odbywają się również w salkach przykościelnych - tam dopiero idzie przekręt.
Hans
Hans 19.02.2020, 08:07
Sądzę ze tak , ale kto dał im prawo do wynajmu budynku np MDK dla pospolitych naciągaczy i złodziei , budynku który ma służyć nam mieszkańcom do całkiem innych celów , niech burmistrz udostępnij im lokal w urzędzie ,pomijam całkowity brak zainteresowania władz JEDYNYM ośrodkiem tego rodzaju na terenie Lubania który od wielu lat popada w ruinę ,ale u nas juz tak jest ze młodzież ma sobie dup... nie zawracać kulturą i nauką tylko nauczyć się podpisać i do roboty zapier .... na elity społeczne , ogólnie to Luban nie ma szczęścia do zarządców
Niedaj się
Niedaj się 18.02.2020, 17:13
Ten pan to zwykly pazerniak myslal pewnie dostane to sprzedam a tu zonk sprzedano ale jemu pech tak kończą chytrusy a on jest zachlanny zawsze czyms lubial chandlowac
Córka
Córka 19.02.2020, 12:56
Ten emeryt 30 lat temu po pjanemu spowodował wypadek samochodowy , w którym zginął nasz tata , młody człowiek . Nigdy za to nie odpowiedział...jedynie utrata prawa jazdy , nigdy nie pomyślał o nas dzieciach które zostaliśmy sierotami . Karma wraca
Nie daj idę
Nie daj idę 25.02.2020, 12:19
Slusznie on niema za grosz wstydu
Pola
Pola 18.02.2020, 15:47
Ja zawsze mówię podczas rozmowy telefonicznej że nie ma nic za darmo i nawet aby dostać łomot to trzeba sobie zapracować na to. Zawsze zaznaczam, że jeżeli to takie darmowe to niech rzekomą pani albo pan sobie tam sam idzie i ładuje się w długi. I się rozłączam.
Cepcepacepem
Cepcepacepem 18.02.2020, 22:45
Często mówię, że (zależy czym mnie podpuszczają) kamerki i telewizory właśnie zarwały mi podłogę i muszę odmówić...albo zg. z prawdą mówię że jestem samotny i nici z zaproszenia.
Mórgrabia
Mórgrabia 18.02.2020, 15:46
Ludzie! Rodacy!
Przecież technika "smartfonowa" (i nie tylko - bo i za pośrednictwem operatorów) daje możliwość zablokowania takich oferentów. Wystarczy wpisać prefiks (czyli sam numer kierunkowy) w przypadku telefonów stacjonarnych (a tymi posługują się oferenci prezentów pokazowych) Warszawa (22), Rzeszów (17), Kraków (12), Poznań 61) itd - wskazać opcję blokowania i spokój... Błoga cisza!
Kazek
Kazek 18.02.2020, 15:23
Głupota, pazerność i naiwność bha ha ha
Nygus
Nygus 18.02.2020, 14:56
W razie tego typu telefonu, wystarczy powiedzieć :
"czy wyraża Pan/Pani zgodę na nagrywanie tej rozmowy?"
i po temacie.
VP
VP 18.02.2020, 14:38
toż to nie lada promocja!! patrząc na produkty ze zdjęcia i porównując z cenami na stronie tej firmy to ceny wyglądają tak:

odkurzacz - 5900zł
mata wibrująca - 10900zł
wyciskarka - 5500zł
garnki - 9990zł

nic tylko brać!!

poza tym 60 x 218zł = 13080 zł a nie 9600zł

PS: to oczywiście żarty z tą promocją chociaż ceny które podałem są autentycznie z ich strony... prowadzących te pokazy powinni zamykać do pierdla albo kazać płacić za ten chłam
Ona
Ona 18.02.2020, 14:28
Szkoda, że w mieście mamy takie miejsca, które są wynajmowane na takie prezentacje... Dom Kultury, Domar...
pom
pom 18.02.2020, 14:27
Ja też miałem zaproszenie na badania bezpłatne do Zamościa gdzie Lubań gdzie Zamość.
Ja
Ja 18.02.2020, 20:51
Ludzie liczą że dostaną prezenty a tu ZONK

Pozostałe