Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 20 kwietnia 2024 08:49
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Premiera filmu o "Platerówkach" już w niedzielę

Już w niedzielę (16 lutego) na antenie TVP Historia premiera filmu „Platerówki. Początek o godz. 19.05. Część scen została nakręconych na terenie gminy Pieńsk oraz gminy Węgliniec.
Premiera filmu o "Platerówkach" już w niedzielę

Autor: OKiS Wrocław

Film dokumentalny „Platerówki” przybliża współczesnemu odbiorcy losy polskich dziewcząt wywiezionych na Syberię przez Armię Czerwoną, która zajęła wschodnie ziemie II Rzeczpospolitej w 1939 roku. Dramatyczna historia dziewcząt z Kresów jest częścią trudnych i skomplikowanych politycznie losów Polski w latach 1939-1945.

W filmie występują cztery weteranki II wojny światowej (Helena Jabłońska z domu Figura, Anna Lewkowicz z domu Figura, Wiktoria Leniartek z domu Krzywoń, Maria Starczewska z domu Kamińska), które walczyły na froncie wschodnim w 1. Samodzielnym Batalionie Kobiecym im. Emilii Plater, pododdziale piechoty Ludowego Wojska Polskiego, sił zbrojnych sformowanych z polskich zesłańców na terenie ZSRR w Sielcach nad Oką.

Bohaterki filmu wraz z 1. Samodzielnym Batalionem Kobiecym im. Emilii Plater brały udział w walkach u boku Armii Czerwonej z niemieckim okupantem. Młode dziewczyny pełnią służbę jako fizylierki, sanitariuszki, łączniczki, kwatermistrzynie i przede wszystkim jako wartowniczki. Niejednokrotnie ryzykowały życiem i ginęły, mając nadzieję na powrót do swoich domów ojczystych, z których w 1939 roku wysiedliła je „sojusznicza” teraz Armia Czerwona.

Jak czytamy na stronie internetowej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu żołnierki były prostymi dziewczynami - najczęściej chłopkami, w ich przedwojennych domach pielęgnowano patriotyczne i religijne wartości. Problem walki z faszystowskimi Niemcami u boku wcześniejszych katów - Sowietów - był dla nich szczególnie bolesny i miał wymiar tragiczny. Po układach pokojowych w Jałcie okazało się, że nie mogą wrócić do swoich domów na Kresach, do Polski, o którą walczyły. Po wojnie muszą osiedlić się na tak zwanych „ziemiach odzyskanych”, ziemiach niemieckich okupantów. Duża część żołnierek batalionu osiedliło się w jednej wsi, która dzisiaj nazywa się, na ich cześć, „Platerówka” i leży w zachodniej części Dolnego Śląska.

Reżyseria: Maciej Kieres

Scenariusz: Daniel Jasiński

KOPRODUCENCI: TVP Wrocław, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk

PATRONAT: Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski

DOFINANSOWANO: ze środków TVP Historia i z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

Kontekst historyczno-polityczny przedstawi w filmie prof. dr. hab. Grzegorz Strauchold z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

W scenach fabularyzowanych, w role historycznych bohaterek, wcieliły młode aktorki: Wiktoria Urban (Maria), Julia Kowalska (Anna), Wiktoria Grzesiak (Wiktoria), Sandra Wiertelak (Helena), oraz Weronika Pałat jako Aniela Krzywoń.

Film „Platerówki” powstaje w ramach cyklu filmowo-edukacyjnego „Dolny Śląsk pełen historii” zainicjowanego przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz TVP Wrocław.

Celem cyklu jest popularyzacja wiedzy kulturowo-historycznej o Dolnym Śląsku oraz promocja regionu wśród polskiego społeczeństwa i zagranicą. Filmy emitowane są na antenach telewizji polskiej, są dostępne w Internecie za darmo, a w ramach projektu każde liceum i biblioteka powiatowa w regionie otrzymuje film wydany na płycie DVD.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bnm 15.02.2020 18:14
Kiedy film o muzyku wszechczasów Zenku naszym wielkim artyście spod remizy

Felek 17.02.2020 08:44
Z tym to się nasi PiS-otfórcy wygłupili po wsze czasy. Kto to finansował i w jakim celu lansował?

donuś 13.02.2020 22:16
z tego mi wiadomo to film zafałszowuje historię

M. 14.02.2020 08:26
Z cyklu nie wiem, to się wypowiem. Może by tak komentować PO obejrzeniu filmu a nie PRZED?

donuś 17.02.2020 18:49
obejrzałem i zafałszował, żadnych wypowiedzi na "nie", tylko "prawda" i sama "prawda", oczywiście po sowiecku

Mutka 14.02.2020 10:04
Wszystko teraz co jest piso- niesłuszne to zafałszowuje...

cft 13.02.2020 14:23
Jedna z pań ma chyba doklejane rzęsy, a pani strzelająca, gumkę do włosów (na ręce) z jakiejś sieciówki.

rumburak 13.02.2020 23:29
nie czepiaj się, to jest dokument przy współpracy grup rekonstrukcyjnych. żadna z tych dziewczyn nie ma sztucznych rzęs tylko jedna ma regulowane brwi, to normalne w dzisiejszym świecie, co do gumki, to wygląda jak by miała jakiś kaftan pod spodem. ważne, że ładne dziewczyny i trzeba taki dokument obejrzeć. pozdrówka

cft 14.02.2020 20:55
Się nie czepiam, tak mnie to rozbawiło tylko :)

!!! 13.02.2020 13:51
Chwala Bohaterkom !!!

bla bla 17.02.2020 18:50
chwała bohaterkom Sowietskowo Sojuza!

EPlaterka 13.02.2020 13:30
Oj niesłuszny temat i nie po linii partii ... Zresztą walczyły nie o słuszną sprawę i lepiej żeby w ogóle nie pchały się do wojska... A w ogóle to co one tam poza walką w wolnych chwilach robiły...? Co inne gdyby weszły z wojskiem polskim od Zachodu, albo stworzyły batalion w ramach AK no ewentualnie pod zarządem WiN.

WOP-ista 13.02.2020 16:10
Już tam rył pod nimi tow. Henryk Piecuch oficer WOP politruk, wykładowca WUML-u, słusznego naboru co sie rychło zreflektował, że inne czasy i trzeba się przestawić na słuszne tory (jak sekretarz KC PZPR - PiS red. w TVP tow. Marek Król) i z tego rycia i podkopów doczekał się procesu przed sądem. Latem 2001 Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Henryka Piecucha na pół roku więzienia w zawieszeniu za zniesławienie "Platerówek". ============ Niestety tego epizodu jego życiorys nie zawiera. Faktycznie nie ma się czym chwalić.

SOS 16.02.2020 18:46
Brawo, brawo Wop-ista

Prawda kiedyś zostanie głośno powiedziana! 13.02.2020 16:56
Warto poczytać co w wolnych chwilach robiły! Zdziwisz się!

mieszkaniec 13.02.2020 20:53
Zmień lekarza a może i nauczyciela .

Jaa 13.02.2020 22:04
A czy one pchaly sie do wojska? Zostaly przymusowo zwerbowane, odmowisz kula w leb. Nie znasz kolego prawdziwej historii.

mnd 16.02.2020 15:33
Nie pchały się. Szły z własnej woli tygodniami po drogach i bezdrożach aby dostać się do polskiego wojska, bo to była jedyna droga do Polski. Nie ważne było pod jaką flagą, ważne, aby walczyć, ważne było żeby wyrwać się z łagrów i kołchozów.. Dla nich to znaczyło życie. Jeszcze żyje w powiecie kilka Platerówek. Zapytaj je.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: xcv**Treść komentarza: Co oni kręcą. SIM to program ogólnopolski. W kraju mieszka ok. 2 mil. ludzi w domach komunalnych i socjalnych które nie nadają się do remontu a tym bardziej termomodernizacji wg standardów UE. Domy zostaną wyburzone a grunty pod nimi zazwyczaj bliżej centrów miast będą atrakcyjne dla inwestorów. Najwięcej takich domów w naszym regionie jest w Wałbrzychu i tam mówią jak jest i przygotowali się do tego z gruntami. Lubań natomiast kręci w przeciwieństwie do innych gdzie podają bez ogródek że *wybudowane w ramach SIM-u lokale będą mogły wynająć m.in. osoby młode, rodzice samotnie wychowujący dzieci czy seniorzy, którzy do tej pory nie mieli szans na własne „M” ze względu na brak możliwości uzyskania kredytu hipotecznego lub niechęć do zaciągania kredytu bankowego, przy czym wynajem będzie znacznie tańszy niż na rynku komercyjnym - obniżone lub z dopłatą* .Data dodania komentarza: 20.04.2024, 06:30Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: XyzTreść komentarza: - Skończy się windowanie cen przez pseudo „dewelopera” naszego miasta - Jeżeli to będą mieszkania dla osób o stałym zatrudnieniu to popieram. - Lokalizacja bardzo słaba , ludzie żyły wypruwają , żeby postawić swój wymarzony dom zdała od bloków a tu bloki.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 06:24Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Najlepszy był "pan z drogówki " pan w jego przypadku to nadużycie tego słowa stał z suszarką koło stacji darkon na środku dwupasmówki suszył auta jadące w stronę Zgorzelca jak i w Stronę Lubania zasłaniając swoim wątłym ciałem znak drogowy .Data dodania komentarza: 20.04.2024, 05:24Źródło komentarza: Jutro policyjna akcja "Prędkość"Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Wszystko 3x drożej wykonane , na ulicach syf , menele w rynku i gowniane parki, które już wyglądają jak zapomniane.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:56Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?
Reklama
Reklama